Forum despre Emerson Romania

Debitel Marti, 28 Octombrie 2014
@Dana Mai asteapta. O luna de zile nu-i chiar atat de mult. La mine, pana sa imi faca oferta, treaba asta a durat patru luni, trecand prin toate etapele pe care le-ai menteionat anterior
Dana Marti, 28 Octombrie 2014
@Debitel Am inceput chiar in primele zile din Septembrie deci ne apropriem de 2 luni. Problema e ca dupa fiecare etapa mi sa zis ca in x saptamani revin cu raspuns iar acum dupa faza cu referintele mi sa zis ca totul e ok. in rest raspuns/oferta inca nimic... Tie cand ti-a dat raspuns dupa faza cu referintele? Mersi
Lucy Miercuri, 29 Octombrie 2014
Oare ma poate ajuta cineva? Am foarte multa experienta in management(si in tara si in afara), am un MBA luat in UK vorbesc 4 limbi la nivel avansat si totusi la orice job am aplicat la Emerson(fie prin site-ul lor fie prin EJobs) nu am fost contactata niciodata. De cele mai multe ori imi apare pe Ejobs ca nici nu au deschis Cv-ul...Exista vreo adresa de mail unde poti aplica direct la HR? Sunt chiar atat de inalte standardele de la Emerson incat nu corespund?
@Lucy Miercuri, 29 Octombrie 2014
Depinde pe ce post ai aplicat, daca aplici pe un post de entry level, esti overqualified...
lucy Joi, 30 Octombrie 2014
Evident ca am aplicat doar pentru functii de management, in special Team Lead. Si totusi ...nimic!
@Lucy Vineri, 31 Octombrie 2014
Eu zic sa mai astepti, sunt extremi de anevoiosi cand vine vorba de recrutare... Si depinde si de persoana din HR caruia e "alocata" postul respectiv.
Cum a zis cineva din inainte, si eu am primit prima invitatie la interviu la inceputul lui Septembrie, si in momentul de fata am trecut de toate interviurile, am dat si referintele de la jobul udne sunt acuma si astept...
Debitel Sambata, 1 Noiembrie 2014
@Dana Dupa ce am dat referintele, la aproximativ o saptamana. Asta dupa ce in prealabil imi facusera oferta. Intregul proces de recrutare, in cazul meu, a durat de pe la jumatatea lui ianuarie si pana la 1 mai. data cand trebuia sa semnez contractul ( deci aproximativ patru luni) Mult, putin? Poti sa decizi. Eu zic ca e destul de mult, in contextul in care era totusi un post de executie. Dar asa sunt procedurile nu doar la ei, ci cam in doate trans-nationalele de pe la noi
Debitel Sambata, 1 Noiembrie 2014
@ Lucy: Care este problema cu overqualified? M-am lovit de acest aspect nu doar la Emerson, ci si la fostul job. Nu era o problema daca esti mai slab? Acum au o problema si daca esti mai bun, mai calificat? Cum ar trebui sa fii sa-i poti multumi pe cei din firmele de acest gen?
Dana Duminica, 2 Noiembrie 2014
@Debitel Mersi de raspuns, ciudat e ca nu am primit oferta eu, dar referintele deja au fost cerute... Anyway acum astept sa vad ce se va intampla
neica Luni, 3 Noiembrie 2014
sunt foarte multe joburi in momentul asta in cadrul companiei. si o persoana de la HR poate avea in "grija" si 10 posturi pe putin...
careundecine Vineri, 7 Noiembrie 2014
salut, daca poate impartasi cineva informatie ajutatoare va rog : cam care pot fi asteptarile pt marja de salariu project manager, experienta 3-5 ani certificare PMP
@Dana Sambata, 8 Noiembrie 2014
Care a fost postul pt care ai aplicat si in ce business unit e? Eu am patit la fel, legat de partea de referinte. A fost nevoie sa dau trei referinte : coleg, HR, manager. Multe, putine, nu stiu. Ma intreb doar daca una nu era suficient? Plus ca la interviu, s-a insistat foarte mult sa spun o suma de bani , in cifre pe care mi-o doresc salariu, nu chestiume de genul cat ofera piata, alte firme. etc... Cifric. Ceea ce ma face sa cred ca si asta ar fi un motiv sa fii respins: daca ceri prea mult, comparativ cu un candidat eventual ceva mai slab, dar care poate fi "perfectat", nu ai sansa sa treci mai departe, pt a prinde postul. Totul e un joc psihologic, in care tre sa ai si noroc Oricum, complicat si foarte lung procesul de angajare, dp meu de vedere
Dana Sambata, 8 Noiembrie 2014
Emerson Process Management, Collection Specialist. Desi am cerut zic a suma rezonabila (2300 net) cu experienta de 2 ani in AR, vineri am primit oferta care din pacate a fost mai mica. Stii cumva daca sunt deschisi pentru negocieri?
Ovy Miercuri, 12 Noiembrie 2014

Buna. Stiti cumva pentru postul de Accounts Receivable in ce consta testul? Am in cateva zile interviul cu HR si nu stiu la ce sa ma astept. Va multumesc anticipat! :)

Opinie Joi, 13 Noiembrie 2014
@Dana

Din cate am auzit nu prea sunt deschisi la negocieri si prefera persoanele care au cerut mai putini bani. La cate persoane aplica pentru pozitiile din Emerson, probabil se gaseste o persoana asemanatoare cu profilul tau dar cu pretentii salariale mai mici.

Dar asta e relativ, difera de la caz la caz.
Debitel Duminica, 16 Noiembrie 2014
@Dana: Cum a ramas pana la urma? Ai reusit sa negociezi si sa obtii ceva? Si fost acceptata? Din ce stiu eu , salariile nu se negociaza, au un buget fix alocat pt fiecare post nou. Cel mult , daca vei accepta oferta, o sa iti fie indexat cu rata inflatiei
Gabriel Luni, 17 Noiembrie 2014
Salutare tuturor. Ma puteti informa cu privire la etapele interviurilor? La cel cu HR se da test tehnic sau la cel cu team leader-ul? De exemplu pt finante contabilitate se da si teorie si aplicatii? Eventual si excel?
Va multumesc! :)
Andreea L Luni, 17 Noiembrie 2014
Hello. Dupa interviul telefonic la cat timp a-ti fost anuntati pentru programarea interviului cu HR? Vi s-a intamplat sa fiti sunati pt un job si la interviul telefonic sa vi se propuna alt post care se potriveste mai bine cu profilul vostru?
Eu am fost sunata pt un post si la interviul telefonic mi s-a spus ca voi fi contactata eventual pt un alt post care se "muleaza" mai bine pe profilul meu. Si apropo...au trecut aproape 2 sapt fara sa primesc nici un raspuns.
Dana Luni, 17 Noiembrie 2014
Hey all. Pana la urma i-am refuzat pentru prima oferta pentru ca a fost sub cerintele mele, iar dupa 2 zile ei au revenit si au matchuit oferta ceruta. Din pacate, pentru ca procesul a fost asa lunga, o alta firma a intrat "in cursa" si i-am ales pe ei.
In gerenal au fost OK interviurile si tot procesul, dar a tinut extrem de mult (2 luni de la primul contact), si pana la urma acesta a fost un factor decesiv.
Someone Miercuri, 19 Noiembrie 2014
Cum vi s-a parut procesul de recrutare? Greoi? Cum se poarta intervievatorii cu candidatii (sunt autoritari sau se poate discuta lejer)? Intrebari tehnice sau test tehnic e in etapa cu team-leaderul? Multumesc