Forum despre Emerson Romania

Cristina Joi, 20 Noiembrie 2014
La interviul cu HR ce se discuta?
Dar la cel cu team-leader?
Mihai Vineri, 21 Noiembrie 2014
Hi all. Dupa interviul cu team-managerul ce interviu urmeaza? Cu cine? Va fi in romana sau limba straina?
Komodo Marti, 25 Noiembrie 2014
Salut, poate sa mi spuna cineva in ce consta testul scris de engleza la Emerson? Multumesc!
Marius Marti, 2 Decembrie 2014
Salut. S-au facut interviuri in perioada asta in Emerson? Si pentru ce posturi (cine a fost)? Eu tot astept un raspuns dupa interviul telefonic si au trecut 4 saptamani fara nici un semn. Multumesc! :)
Andreea Miercuri, 10 Decembrie 2014
Salut! Poate cineva sa-mi spuna daca la Emerson se dau cadouri de Craciun pentru copii? Multumesc!
nitza Joi, 11 Decembrie 2014
se dau... angajatii strang cadourile si apoi se duc la familiile in nevoie :)
@ Andreea L Marti, 16 Decembrie 2014
Da , se intampla foarte des ca cineva sa aplice pt un post si sa i se faca o oferta pentru un alt post. Cel mai frecvent se intampla acest lucru din cauza faptului ca cei din recrutare te iau pt ce vor ei, pt posturi de care au ei nevoie, si nu pt ce vrei tu
Maria Sambata, 20 Decembrie 2014
Buna! As vrea sa fac un stagiu de practica pe departamentul de HR, imi poate spune cineva o adresa unde as putea sa trimit un email? Va multumesc!
Adi Luni, 29 Decembrie 2014
Daca ne poate spune cineva cam in ce consta interviul tehnic? Ceva exemple de intrebari?
EmilNarita Luni, 12 Ianuarie 2015
@Adi: Depinde pentru ce post aplici, in cadrul carui Business Unit, daca ai sau nu experienta s.a.m.d...interviul tehnic difera in functie de toate acestea. Nu exista un standard pentru toate posturile
aAdi Marti, 13 Ianuarie 2015
@EmilNarita Pentru postul de Project Engineer, fara experienta. Si cum se desfasoara interviul/interviurile? Multumesc
EmilNarita Marti, 13 Ianuarie 2015
Initial, primul interviu va fi cu recrutorul/respectiv o persoana de la HR in cadrul caruia iti vor fi adresate intrebari generale, si se va verifica compatibilitatea ta cu postul(practic verifica cunostiintele generale, studii, experienta etc). Tot acum iti vor fi verificate si cunostiintele initiale de limba straina, care sunt un criteriu eliminatoriu. De aici inainte, daca postul este pe lb straina, s-ar putea sa sustii intervirile urmatoarel doar in acea limba, oricare ar fi (engleza, franceza, germana, etc). Daca nu stii limba la un nivel satisfacator, s-ar putea ca procesul de recrutare sa se opreasca in aceasta faza. In al doilea rand, daca treci de prima etapa, o sa ai o intalnire cu persoana de la HR si eventual Team-Leaderul responsabil de Business-Unitul in care vei fi angajat. Practic acesta este interviul tehnic in sine, unde iti vor fi verificate cunostiintele de specialitate. Bineinteles, e tot in limba straina, si la acesta pot asista si persoane implicate din strainatate (manageri) prin videoconferita. Daca esti ok si te-ai descurcat, in cazul fericit, o sa urmeze un ultim interviu, care practic va contine atat intrebari tehnice, cat si intrebari de natura non tehnica + un dialog in care ti se va raspunde eventualelor intrebari pe care le ai tu vis-a-vis de firma. Aici trebuie sa specifici si cerintele salariale pe care le ai. Daca totul a mers bine, daca intrunesti calitatile tehnice si ai tipul de caracter pe care ei il cer pt a fi compatibil cu ceilalti membrii ai echipei din care vei face parte, daca cunostiinele de limba sunt suficiente si daca cerearea ta salariala se incadreaza in bugetul lor :D, o sa ti se faca aceasta oferta pe care va trebui sa mergi sa o semnezi. Pe urma, primesti actele de angajare (acte pt vizita medicale, contract de munca, cazier s.a.m.d) si te preziti cu ele la firma la data stabilita de comun acord pt angajare. Cam asta este procesul. In total dureaza destul de mult, depinde pt ce post aplicit si nevoia lor de personal (dar e aproximativ 2-pana la 3 luni). Succes.
Multumesc mult. Apreciez raspunsul tau
aAdi Marti, 13 Ianuarie 2015
Si o ultima intrebare, ce bani ofera pentru acest post?
EmilNarita Marti, 13 Ianuarie 2015
2300-2500 RON(maxim)
strajanu33 Miercuri, 14 Ianuarie 2015
Stie cineva care e salariul unui manager in Emerson?
EmilNarita Marti, 3 Martie 2015
De la 6000 in sus. Euro, evident
IonP Luni, 16 Martie 2015
Buna ziua. Sunt interesat de experienta unor persoane ce au negociat salariul la angajare alaturi de Emerson. Cat de dispusi sunt sa negocieze o majorare a ofertei ? Cu un 15 - 20 % .
Multumesc.
EmilNarita Joi, 19 Martie 2015
Nu sunt dispusi la asemenea concesii, iar negocierea, daca poate fi numita astfel, se practica in limita maxima a bugetului disponibil pt o anumita pozitie, buget stabilit de catre management inainte de interviul propriu-zis. Orice cererea peste aceasta limita, indiferent de valoarea candidatului, il descalifica din start
ineedaname Vineri, 20 Martie 2015
6000E e o gluma buna, nici un fost CFO nu lua atata, in jur de 2-3kE+bonusuri, pe acolo se invarte treaba.