Forum despre Emerson Romania

abcde Miercuri, 1 Aprilie 2015
Salut, imi poate spune cineva daca stie in ce consta interviul pentru pozitia de Busines inteligent analyst? Si cam ce salarii ar fi la nivel entry level ( fara experienta in domeniu) ? multumesc
cristim Duminica, 5 Aprilie 2015
Salut
Imi poate spune si mie care este un salar aproximativ pt un project manager.
EmilNarita Vineri, 10 Aprilie 2015
@abc de Salariul cam la 2000-2500 de lei (entry level) iar interviul e de natura a-ti evalua cunostiintele de engleza (eliminatoriu) si cele de specialitate. Acesta din urma poate fi impartit in doua-trei sedinte, depinde cate persoane din strainatate sunt implicate si poate dura de la 2 saptamani pana la ~2 luni
abcde Sambata, 11 Aprilie 2015
Multumesc mult de raspuns Emil!
crs0fy Vineri, 24 Aprilie 2015
Am avut si eu serie de interviuri la ei pentru un post. In total procesul a durat 3 luni, iar dupa interviul final, cu managerul din strainatate etc etc, mi s-a promis ca revin ei cu raspuns, in termen de 1 saptamana si am revenit eu cu intrebare, in a doua saptamana, si mi s-a comunicat ca au ales pe altcineva, si cand am intrebat persoana de la HR care este motivul pt care nu am primit eu postul, nu a stiut sa imi raspunda, si daca am insitat, mi s-a comunicat un motiv din primul interviu, care nici nu avea legatura cu postul. Intrebarea pe care mi-o pun e de ce am ajuns pana la interviul final, daca se stia de la primul interviu ca nu ma "fituiesc". Si mi s-a mai spus ca desi persoana de la HR m-a placut si managerul direct, si au considerat ca ma potrivesc pe post, pana la urma s-a ales o persoana cu mult mai putina experianta, din cauza unui detaliu de la primul interviu, si nu e vorba despre astetarile salariale. Ceea ce imi confirma zvonurile auzite, ca posturile importante se dau celor care deja au cunostinte in interior, cu posibilitatea de a trage sfori.
Carmy106 Duminica, 24 Mai 2015
daca acum termin anul I de facultate la UTCN se poate sa fac voluntariat pe timp de vara la aceasta firma?
EmilNarita Luni, 25 Mai 2015
Voluntariat ? Vrei sa tunzi iarba? Sa speli geamuri? Sau vrei un intenship/practica?
AndraPatru Luni, 8 Iunie 2015
Stie cineva cat procent reprezinta marirea acordata in urma evaluarii anuale?
maria91 Sambata, 27 Iunie 2015
Bună, mă puteți ajuta vă rog cu o adresa de e-mail unde pot trimite un cv? și dacă îmi puteți oferii și câteva informații despre postul de senior accountant. Merci!!
LaurAndy Sambata, 27 Iunie 2015
@Maria91: de obicei scot anunturile pe site-urile de recrutare. ai aplicat acolo? despre ce oras este vorba?
maria91 Luni, 29 Iunie 2015
@LaurAndy. Am aplicat direct pe site-ul lor, doar vroiam sa stiu daca exista si o adresa de email disponibila. Despre Oradea este vorba
fishbrow Marti, 30 Iunie 2015
@AndraPatru: marirea anuala se acorda in luna aprilie si e de 4-7% din salariul brut, cu foarte mici exceptii.
Almira Luni, 21 Septembrie 2015
In general, din experienta voastra, dureaza saptamini pina cand Emerson face contactul initial cu posibilii candidati? As inclina sa cred ca nu sunt interesati de mine, dar am toata experienta posibila pt postul vizat, plus ca experienta a fost dobandita in US.
EmilNarita Luni, 19 Octombrie 2015
@Almira: poate dura si pana la o luna, in functie de cati candidati au in lista. Un specific al lor e faptul cam in general, pt orice post nou scos la concurs, procesul de recrutare la ei este unul mult mai lung decat in celelalte companii. Contact initial am avut cu ei dupa 2 saptamani de la primul interviu, interval in care n-am primit niciun semn. Si pentru a fi interesati de un canditat nu iau in vedere doar experienta...trebuie ca mai multe variabile sa se alinieze pentru a le intra in preferinte...
crs0fy Vineri, 8 Ianuarie 2016
Incepand cu octombrie 2014 am participat la interviuri pentru mai multe pozitii, toate pe marketing. Primul post s-a pus on hold pe perioada nedetrminata, asta dupa ce am trecut de 2 interviuri;

al doilea post am fost pana la interviul final, totul bine si frumos, ulterior am aflat ca a fost promovat cineva din interiorul organizatiei pentru postul respectiv;

al treilea post - am avut o discutie scurta, in care am intrebat daca au candidat din interior, managerii locali fiind aprox aceiasi de data trecuta; am apreciat faptul ca persoana de la HR mi-a spus franc ca se doreste o promovare din interior;

Al patrulea post, la fel, pana la interviul final, totul bine si frumos. Dupa 2 saptamani am revenit eu sa intreb de feedback, si asta in urmatoarele 3-4 saptamani; dupa mai bine de 1 luna si jumatate am primit un email ca nivelul candidatilor a fost foarte ridicat, si au ales pe altcineva. Am solicitat un feedback mai detaliat, sa stiu ce ot imbunatati, si nu am mai primit niciun semn. La inceputul discutiilor pentru al 4-lea post am intrebat daca au candidat intern, si nu a fost cazul, la fel si la urmatoarea discutie, am discutat despre acest aspect. Cunoscand pe cineva in interiorul organizatiei (nu la HR), am aflat ca si pe acest post a fost promovat cineva din interior, persoana care nu a fost la interviul final, ci ulterior, motiv pentru are a intarziat atat raspunsul....

Daca ma vor chema la un alt post...pot sa zic ca nu sunt deloc incantata de ideea de a pierde timp si energie pentru discutii, doar pentru a da bine la numarul de candidati...
georgetrif Marti, 5 Aprilie 2016
Am rezistat 3 ani la Emerson si am avut contact cu multi angajati din campus . Este un urias cu picioare de lut ( Oil price, local management, zero leadership ,multi manageri ''vopsiti'' peste noapte dar din pacate cu minusuri la capitolele: experienta,profesionalism ,people management , etc ) .
Daca doresti sa te dezvolti ,evaluat pentru performanta , profesionalism NU recomand Emerson .
Multi oameni de valoare si cu viziune au plecat din companie , cei din exterior au acces doar la pozitii ''entry level'' cu exceptia celor care au ''cunostinte'' .
Atentie cei care aplicati pe pozitii de IT este o mare ''farsa '' IT-ul la Emerson ... in concluzie ganditi-va bine ce doriti .
Tudor2016 Vineri, 3 Iunie 2016
Salut, imi poate spune cineva care este salariul unui Sales Support Engineer, care stie limba germana si lucreaza cu echipa de vanzari din germania. Experienta de peste 2 ani? Multumesc
kimi13 Joi, 22 Septembrie 2016

Salut! Am trecut printr-un interviu cu Emerson in luna iulie. Au spus ca vor reveni cu un raspuns in 2-3 saptamani. Nimic. Am sunat persoana de la HR cu care am tinut interviul, care imi spune ca nu s a luat inca o decizie si ca va reveni ea peste 1-2 saptamani cu raspuns. Nimic. Pe la finalul lui august ii scriu un follow up mail ca sa cer ceva detalii si unde ma aflu in procesul de recrutare. Nimic. Azi se fac exact 2 luni de la interviul face2face si tot NIMIC.

Intrebare: ar trebui sa mai astept vreun raspuns? Mentionez ca la interviu persoana de la HR a fost foarte receptiva si totul a decurs foarte bine. Am experienta de 5 ani pe engineering si 3 pe Oil&Gas, deci la capitolul CV cred ca lucrurile ar fi trebuit sa fie in regula.

A mai patit cineva ceva de genul acesta?

elz Vineri, 24 Februarie 2017
Eu am aplicat pentru o pozitie si cand am fost contactat mi-au spus ca s-au gandit, analizand profilul, la o alta pozitie pentru mine. Aceasta era sub nivelul experientei profesionale insa am acceptat sa particip la procesul de recrutare din curiozitate. Experienta initiala cu HR a fost una pozitiva, la fel si ulterior cu cu managerii departamentului. Stilul la obiect, detalii, mi-au cerut multe inf. despre exp. prof. A fost bine. Am primit feedback asa cum au promis, chiar si o oferta clara pe care am refuzat-o, atat din considerent financiar cat si pentru faptul ca era vba de un contract determinat. Dar per ansamblu, am avut o experienta pozitiva, atitutine serioasa si profesionista.
kimi13 Joi, 9 Martie 2017
@ elz

poti da mai multe detalii despre pasii de recrutare propriu zisi? unde ai aplicat adica, cine (barbat/femeie) te a sunat si cum a decurs dpdv al timpului? pt ca am avut o eperienta similara si nu mi s au parut deloc okay in ceea ce priveste feedback si follow up. In sensul ca am stat 2 luni si tot nu am primit nimic de la ei, in conditiile in care am fost la interviu si atitudinea lor a parut okay in timpul lui.