Forum despre Emerson Romania

Alex Luni, 24 Martie 2014
Am fost la interviu la Emerson Process Management pe o pozitie de middle fara nici o cunostinta despre Emerson sau despre persoanele din Emerson. Am aflat cate ceva intre timp, am aflat despre structura lor si modul de lucru. Am avut interviul Joi pe la pranz, iar Vineri m-au sunat si mi-au spus ca am luat postul. Mi-au dat salariu cu ~30% fata de cat am cerut. Incep in curand. Experienta mea este una pozitiva si am ramas cu o parere buna despre HR.

Sunt sigur ca cei care nu au fost contactati dupa interviu, ori s-au prezentat jalnic ori au o imagine mult prea buna despre ei si despre cat ar merita compensatie in piata muncii din ziua de azi.

Revin cu feedback si dupa primele 2 saptamani.
Mircea Marti, 25 Martie 2014
Misto Alex! Bravo, au inceput sa va dea norme de postare de la HR pe site-ul asta?
Alex Miercuri, 26 Martie 2014
Nu prea inteleg daca ai o problema cu Emerson in general sau doar cu anumite aspecte, dar te asigur ca nimeni nu mi-a spus nimic legat de acest site, am cautat cateva pareri inainte sa merg la interviu si am vazut ce comment-uri au fost lasate pe acest site, am venit cu feedback pentru a reda o parte din realitate, nu totul e atat de urat si rau cum spuneti voi, eu sincer nu am avut nici cea mai mica problema cu procesul de recrutare, avand in vedere ca au spus ca ma suna dupa 2 saptamani si m-au sunat a 2-a zi. Dupa cum am mai zis, frustratii vor arunca intotdeauna cu noroi, dar nu se uita la ei mai intai, ce ar fi putut sa mearga prost, ce e in neregula cu tine. :) daca mai e nevoie de alte explicatii, shoot
Andrei Joi, 27 Martie 2014
Alex, ai putea sa-mi dai un email, id de mess, facebook etc pentru a discuta ceva? Maine sunt programat la interviul final si nu mi-ar strica putin feedback din partea ta asupra unor chestii.

Mersi!
Andy Miercuri, 9 Aprilie 2014
Lucrez cam de doi ani la Emerson. Mi-am depus CV-ul la standul lor la un targ de joburi, m-au sunat cam dupa o luna, mi-au facut oferta dupa inca o luna (dar a doua zi dupa interviul final). Atmosfera de lucru e mai mult decat ok, in general nu se cere overtime (aici depinde si de echipa), iar daca se cere, se si plateste. Salariile cresc foarte putin si o mare parte dintre joburi sunt plictisitoare. Pentru primii 3-5 ani de experienta, recomand :).
dia Marti, 15 Aprilie 2014
@ Petru- sustin postarea ta din 17 Decembrie., Am inceput sa citesc postarile de pe acest forum inainte sa aplic la Emerson. Adevarul este ca aveam din start o parere proasta dar totusi am incercat ca si cum nu as fi stiut ce zice x y, in marea majoritate cei nemultumiti care au avut experiente neplacute. Am aplicat pe un site de recrutare, dupa o sapt. m-au sunat si am programat interviul telefonic eu nelucrand in tara pt moment, dar cu gandul de a ma intoarce. Aici e adevarat..depinde fiecare ce prioritati are, se stie, cu 3 -4 diplome si fara experienta profesionala nu se intra pe o pozitie rezonabila, desi traim intr-o tara unde " este recomandat" sa ai cel putin o diploma de licenta daca nu si master. Eu am reusit sa le fac in paralel licenta in cluj la UBB si Master in Praga, plecata cu Erasmus, insa repet, depinde ce prioritati are fiecare. in Tara 3 ani experienta in domeniul bancar si in Praga 2 ani la ExxonMobil ( globalii petrolieri) dar asta nu a mai lasat loc si de altceva. Astea au fost prioritatile mele. Interviu telefonic 2 ore si romana si Engleza, dar am aplicat la o singura pozitie in cadrul Emerson Process Management. Am primit aceleasi 2 sapt. de asteptat pe un feedback, care l-am primit dupa 16 zile si anume sa vin in Cluj pt interviul final care a fost cu 3 manageri 2 strainin si unul din Cluj. Intrebari concrete cu accent pe ceea ce fac mai mult in ExxonMobil insa, pozitia pt care am aplicat am ales-o pt ca am deja o baza in acest domeniu si pot folosi mai departe. Este corect..fara experienta incerci in stga si dreapta..sa vezi " ce iese" - asta vizavi de multe postari citite aici ..am 26 de ani si nu sunt pentru " a nu stii ce vreau" Din pacate se aplica pt bani in primul rand si nu pt o cariera..privit pe termen lung. sa inchei, asta apropo de @ Alex ( felicitari!) am primit raspuns pozitiv a 2-a zi dupa interviu. se intra pe banda rulanta in sala de interviu deci nu am fost nici singura nici cea mai cea, dar da. am experienta si studii pt ca asta am ales sa fac de la 18 ani si sa las privitul in jurul meu ca uite altii cum reusesc si sa nu ma uit la mine ce as putea sa imbunatatesc si sa aprofundez. Salarul este cat am cerut as spune fte ok pt Cluj , este o pozitie de lead. Sunt plecata din Cluj de 3 ani si sunt constienta de situatia de acasa, insa se poate. Din pacate suntem mai mult focusati pe cine/ ce sa indreptam vina si problema.
Alex Vineri, 18 Aprilie 2014
good job dia :) felicitari, see you around ^^
dia Sambata, 19 Aprilie 2014
Mersi frumos. Yup. Vin pe 13 Mai. C ya
instalatoru' Marti, 22 Aprilie 2014
conteaza foarte mult despre ce "biznis unit" vorbiti cand vorbiti de EMR. nu poti compara flow... cu PSG... sau NWTPWR... etc
Ale Marti, 29 Aprilie 2014
Stie cineva cat este salariul pentru project planner? multumesc
@Ale Sambata, 17 Mai 2014
Ale, se negociaza ... in functie de experienta ta si de ceea ce discuti la interviuri. Nu prea este un salariu fix pentru o pozitie anume.
adventro Joi, 22 Mai 2014
Cel putin pe IT mie se pare o dezordine generala la capitolul recrutare. Am fost la ei la interviul final acu o luna si jumatate, asta dupa ce am asteptat inca o luna ca sa fie stabilit aceasta intalnire, mi s-a promis un feedback (indiferent care ar fi fost). Judecati si voi ce impresie iti poti crea despre o astfel de companie dupa aproape 3 luni de asteptari. Sincer, si daca au un feedback pozitiv am sa ii refuz pentru simplul motiv ca nu ofera seriozitate.
gogu Duminica, 25 Mai 2014
Pacat ca la atatea comentarii nimeni nu a lasat nici o evaluare. Este cineva amator? ;)
flower Marti, 3 Iunie 2014
Stie cineva cum decurge un interviu? Avand in vedere ca site-ul si anunturile lor sunt in engleza, sa ma astept ca si interviul sa fie in engleza? Lucrez in engleza?
cool Miercuri, 4 Iunie 2014
Cu siguranta va fi si in engleza, depinde de jobul pentru care ai aplicat si ce limbi straine sunt necesare. Din experienta mea , un prim interviu este cel telefonic unde iti este testat nivelul primei limbi straine cu care vei lucra ( spaniola, italiana, germana, etc) , al doilea interviu este cu HR - atat in romana cat si in engleza, al treilea interviu cu managerul de aici si cel din strainatate- deci va fi din nou interviul atat in engleza cat si in limba straina care ti-a testat-o telefonic.
Alex Miercuri, 4 Iunie 2014
Salutare oameni buni !

Nu ma lasa inima,macar din echitate, sa nu va scriu despre un episod mai cu seama nostim a propos de procesul de recrutare sau de verdictul acestuia in legatura cu Emerson.
Am aplicat pt un post de suport tehnic pe franceza despre care mi s-a spus ca va consta mai cu seama intr-o serie de schimburi de replici cu niste responsabili din Belgia a propos de o serie de echipamente ...etc !

Mi s-a propus un prim interviu telefonic prin care sa mi fie evaluata franceza lucru care s-a petrecut imediat a doua zi ; acest interviu a durat sub un minut doar pt ca tipul care ma sunase sa ma intrebe de sanatate in franceza nu stia ...mai deloc limba aceasta; de altfel nici n a inteles o seama de intrebari sau remarci de ale mele !

Dupa aproape o luna Emerson revine cu un mail catre mine prin care ma anunta ca nivelul general al celor care au candidat pentru postul acesta a fost unul ridicat astfel ca nu am reusit sa prind o continuare a acestui proces de recrutare ,eu fiind eliminat;

Toate astea fara nicio urma de test tehnic ..fara nicio alta motivatie ,,fara nicio marturie despre cat de competent ,tehnic, sunt pt postul acela ! :)

Expertiza mea ?.... inginerie electrica si automatizari in franceza 5 ani , master in energetica in Franta 2 ani si 2 ani de experienta intr-o firma franceza de telecom ! :)

Iata despre EMERSON si.....PUNCT ! :)

Ceau !
Delia Vineri, 6 Iunie 2014
@Alex
Si eu am studii plus experienta relevanta postului acumulata in strainatate. Merg la interviu si intrebarea cea mai misto (asta pe langa faptul ca mi s-a testat nivelul oral de franceza de catre o domnisoara care a recunoscut ca nu stie franceza), revin, intrebarea cea mai misto a fost:

Si, totusi, tu chiar ai diplomele astea? Adica nu le-ai pus doar asa in CV?
adri Vineri, 13 Iunie 2014
Salutare! Am inteles ca salariile in cadrul companiei difera in functie de job si de Business Unit-ul din care face parte. Stie careva care este salariul aprox. pe postul address book business support specialist? Mersi
Vlad Sambata, 14 Iunie 2014
Salut!

Am aplicat si eu pentru postul de Materials Planner si am fost sunat saptamana asta de o tipa de la HR. Prima intrebare a fost daca stiu ca job-ul este in Cluj(eu fiind din Baia Mare) si motivul pentru care vreau sa vin (momentan lucrez pe un post similar la o companie). Am mai fost intrebat daca vorbesc engleza nivel conversational dar nu am fost testat. M-a intrebat cand pot sa vin pentru un interviu dar am lasat-o pe ea sa aleaga asa ca mi-am luat concediu in ziua respectiva.

Era sa uit...mi-a cerut sa ii trimit Cv-ul si in engleza pe adresa ei.

Sincer am ramas placut impresionat de conversatie , vorbeam exact cum ne-am cunoaste deja de ceva vreme si am fi amici.

Revin cu feedback dupa interviu.
johny Miercuri, 18 Iunie 2014
Salut!
Stie cineva nivelul salariului pentru pozitii de team leader? (Emerson COmmercial and Residential Sollutions)? Un range aproximativ...?
Mersi!