Forum despre Emerson Romania

c0de Joi, 19 Iunie 2014

:) Dupa 2 luni la Emerson, pot sa spun ca sunt multumit de organizatie. Intotdeauna vor fi persoane calificate care nu vor primi jobul, de obicei datorita personalitatii lor. Toti team leader-ii cu care am avut contact pana acum mi-au spus ca acest aspect conteaza foarte mult la interviu, felul in care gandesti si cum te comporti. Ei trebuie sa decida daca tu te potrivesti cu restul membrilor din echipa ca si gandire si personalitate, pentru ca e esential la modul in care se lucreaza aici. Din moment ce veniti pe un forum sa aruncati in imaginea firmei, imi imaginez ca acea decizie luata de manager a fost cea potrivita.

sigur, sunt si oameni incompetenti, nu exista companie fara specimene de genul. si daca ati avut ghinionul sa dati peste ei la interviu/in proces, you have my sympathy.

Tocmai am terminat un curs + certificare ce costa undeva la 5000Euro, platit de firma. sa va vad pe voi ca dati banii astia din buzunar pentru o certificare.

Cheers

Dana Vineri, 20 Iunie 2014
@c0de: Chiar mi-a placut comment-ul tau pina la ultima fraza ("sa va vad pe voi ca dati banii astia din buzunar pentru o certificare.") - cam aiurea. Daca e adevarat, nu cred ca un angajator investeste in angajati numai asa de sanchi, sigur te va exploata la maxim ...ah dar stai, am uitat, oricum Em. are buget de cursuri si calificari, ar fi chiar pacat sa nu-l consume, doar nu ar fi atat de fraieri incit sa trimita banii inapoi americanilor.
Si inca ceva, de unde stii exact cit a costat? Ai semnat vreun document ca nu vei pleca de la ei "n" ani?
George Luni, 23 Iunie 2014

Eu stiu o treaba in legatura cu emersonii, salarii proaste si foarte proaste, 11000ron net li s-a parut exagerat de mult, pentru "mega" pozitie la nivel de europa doar.

Ce ma amuza e ca se gasesc prin zona care sa puna botu la salarii den 6000ron pentru pozitii regionale.

Gogosar Marti, 24 Iunie 2014
@c0de: daca tie ti-e cald, asta nu inseamna ca la toti le este cald.
@george: tu acolo vorbesti de lei vechi poate. Daca tie ti se pare 11000 RON sau 6000 RON putin, inseamna ca trebuie sa fii un fiu de parlamentar, sau ceva de genul.
Dana Marti, 24 Iunie 2014
@ Gogosar: un salariu de 11000 ron net pentru o pozitie de manager nu este mult, ar fi cam 2500 - 3000 euro. La nivel de middle-high management e un salar normal pentru cineva cu experienta, plus ca are raspundere mare. La o firma cu un asa profit...
@rop Miercuri, 25 Iunie 2014
ma puteti ajuta cu o adresa de mail pentru o aplicare directa ? Am observat ca aplicariile de pe site-urile de recrutare nu sunt vizualizate iar de pe site-ul lor cred ca nici atat....Mi-ar fi de mare ajutor o adresa directa de la hr.
Va multumesc.
Gogosar Miercuri, 25 Iunie 2014
@Dana: "La o firma cu un asa profit...". Pe mine nu ma intereseaza cat castiga compania respectiva. Ma intereseaza media de plata pentru pozitia respectiva, in respectiva regiune/tara/etc.
Daca fabrica mea produce 1000 de gogosari/zi, eu trebuie sa-ti vand gogosarul cu 1/2 din pretul actual? Ma-ndoiesc! Eu merg pe principiul "A deal's a deal". Ca destui sunt care daca te miroase ca ai bani, umfla pretul instant. :)
Dana Miercuri, 25 Iunie 2014
@Gogosar, vorbesti ca un patron de srl. Daca ai trai intr-o tara normala unde venitul minim sa fie suficient pt a trai decent si sa fie stipulat de lege atunci da, dar aici "media de plata pentru pozitia respectiva, in respectiva regiune/tara" este hotarita de angajatori cu complicitatea statului. Dupa tine fie ca conduci o echipa de 10 oameni +un profit minim FIE una de 300 + profit mare la firma ar trebui sa ai acelasi salariu, sa te multumesti cu putin cu deh, te ajuta parintii sa-ti iei apartament si masina, nu?
Mai oameni buni, daca sinteti capabili si aveti experienta nu va vindeti ieftin!
c0de Marti, 1 Iulie 2014
@dana, am vazut factura :) nu am semnat nimic legat de training, e decizia manager-ului si atat. si urmeaza si altele. bafta la interviuri ^^
Dana Marti, 1 Iulie 2014
c0de, sigur nu ai avut ceva cunostinte acolo inainte de a te angaja?
Am ceva ani de munca la activ si pot spune ca intr-o firma facturile sint vazute de directorul general si de depart. contabil, eventual si de secretara care le inregistreaza, nicidecum de toti angajatii.
Oricum ... bafta la training-uri!
@rop Vineri, 4 Iulie 2014
Chiar nu ma poate ajuta nimeni cu o adresa de aplicare?
Un om dezamagit Luni, 7 Iulie 2014
Am inceput sa fac vizite la Emerson acum 3 ani de zile, cand experienta si cunostintele dobandite pana la momentul respectiv nu spuneau inca destul despre ce puteam sa aduc in plus alaturandu-ma echipei lor. M-au invitat la o discutie pentru o pozitie ce implica si cunostinte de limba germana, desi le-am comunicat ca aveam la activ cativa ani de germana, invatata in scoala, insa nu la un nivel ridicat, asa cum se specifica in anuntul de angajare. M-au asigurat ca e doar un plus si ca nu se va tine cont neaparat de asta. Dupa interviul cu HR-ul, a urmat un interviu cu managerii straini si teamleader-ul echipei, pentru ca dupa aproape 2 saptamani sa fiu anuntata ca au ales pe cineva cu cunostinte temeinice de limba germana, dar ca ma invita intr-un nou proces de recrutare, pentru o alta pozitie. Am avut "privilegiul" sa sar peste o noua intalnire cu HR-ul si sa trec direct in etapa interviurilor cu managerii. unde am "indraznit" sa fac niste remarci mai inteligente, motiv pentru care am fost respinsa si de aceasta data. In ciuda dezamagirii, am continuat totusi sa tin legatura cu cei de la HR si sa aplic pentru diverse pozitii de la ei, fie pe site-ul lor, fie direct pe e-mail la cei de la HR. In urma cu ceva vreme, m-au abordat pentru o pozitie pentru care nu aplicasem si care nu prezenta interes, motiv pentru care i-am refuzat politicos. De curand, ma suna de la HR si ma invita din nou la un interviu, din nou pentru o pozitie pentru care nu am aplicat, ma informeaza ca CV-ul mi l-a gasit in baza de date a celor de le ejobs (cand eu am de cativa ani cont la ei pe site si contactele catorva oameni de la HR de la ei). Dupa interviul cu domnisoara de la HR, primesc astazi raspuns negativ. De data asta nu am mai ajuns nici macar in etapa de interviuri cu managerii. Concluzia? Cu cat esti mai rasarit, mai scolit, mai cu capul pe umeri si cu dorinta de a face diferenta, cu cat dai dovada de mai multe calitati si ai un background mai solid, cu atat mai mult te resping si te folosesc doar ca pe un contracandidat pentru cel pe care trebuie probabil sa il angajeze. Probabil nu corespund profilului angajatului lor ideal, pentru ca sincer am senzatia ca ei cauta oameni usor de condus, cu capul plecat, fara initiativa si fara prea multa experienta, oameni care sa taca si sa faca exact ce si cum si cand li se spune.
@rop Marti, 8 Iulie 2014
Pentru -un om dezamagit- te rog sa ma ajuti cu o adresa de aplicare directa....chiar daca probabil voi si eu dezamagit de dept. de recrutare.....o sa iti trimit adresa de mail daca esti de acord. Multumesc
George Joi, 10 Iulie 2014
@Gogosar, esti unul din cei care ar aplica pentru 3000ron.

Pentru pozitii cu raspundere pe o regiune(Europa NU un amarat de judet sau o amarata de Romania) te uiti la salariile din zona (EUROPA prietene, nu CJ sau nush ce comune). 2500E e MULT sub media din Europa pe anumite pozitii la ei.

Vorba cuiva, patron de srl.

Si stai linistit, cine are experienta si nu e platit cu banii astia pleaca din RO.
Si pentru informarea ta, unele pozitii de la ei sunt platite cu 4200E NET!! in alte companii la fel de mari si mai mari si NU in Bucuresti.
Chris Vineri, 11 Iulie 2014
Am trecut printr-o situatie similara cu cea prezentata mai sus de un om dezamagit.
Am fost respins de cateva ori dupa ce am trecut prin interviuri, fara sa primesc nici o explicatie. Desigur ca aplicasem pt posturi la care chiar indeplineam cerintele si aveam experienta necesara. Am mai aplicat si dupa aceea dar degeaba.., poate chiar nu e bine dc avem prea multa experienta :-)
Paul Duminica, 13 Iulie 2014
@George

Daaa. Tu esti o persoana de aia care descurajeaza pe altul, ca sa ocupi tu postul. Nu va duceti fratilor, las' ca ma duc eu.
Irina Duminica, 13 Iulie 2014
@Georghe

Du-te in europa.
Mihai Duminica, 20 Iulie 2014
Salut!

Salar pentru Materials Planner sau Manufacturing Planner (departament logistica)?

Ms mult!
Pucca Luni, 21 Iulie 2014
Hey,
Are cineva idee de un salariu pentru HR Recruiter la Emerson?
clujitanonim Miercuri, 30 Iulie 2014
recent angajat la ei , am trecut prin etapele normale de intervievere si mi s-au parut niste oameni foarte de treaba si cooperanti.Fiind momentan angajat in alta parte am cerut salariu pe care il doream si mi l-au acordat fara probleme.Probabil ca experientele variaza in functie de departamentul pentru care aplici...Eu recomand sa incercati inainte sa va lasati descurajazi de experientele unora de aici de pe forum, care probabil au avut o atitudine nepotrivita la interviu sau nu erau pregatiti pentru jobul pentru care au aplicat.