Forum despre Enea Services Romania

Amicul X Miercuri, 21 August 2013
Ca parti bune presupun ca as enumera atmosfera destul de destinsa si salariile OK. De asemenea, oamenii de la HR fac o treaba macar acceptabila, comparativ cu alte companii din domeniu.

Pe de alta parte, chiar daca acum se cheama ENEA Services, nu lasati numele sa va pacaleasca. E o companie cat se poate de romaneasca, fara legaturi majore cu compania suedeza: 90% din cei cu "manager", "director" sau "head" in nume au o competenta tehnica cel putin discutabila, etica profesionala zero si mentalitate de SRL de apartament. Nivelul de competenta al celor de pe partea tehnica variza -- unii sunt foarte buni, dar majoritatea sunt mai degraba oameni rabdatori si dispusi sa se puna cu toanele sefilor pentru suma potrivita decat programatori de calitate.

Cand am plecat eu, calitatea activitatii de acolo incepuse sa se degradeze destul de tare (desi, altfel, cantitatea ei crestea si crestea si crestea...). Cu siguranta nu e un angajator pe care il pot recomanda cuiva care vrea sa exceleze in ceea ce face. Celor care au ca prioritate sa se insurubeze intr-un post de conducere fara sa se priceapa prea bine la ce fac, sau care vor un job sigur si bine platit pentru un nivel de pregatire rezonabil, poate nu chiar mediocru, o sa le placa in schimb. E loc destul de avansat si multe proiecte de un profesionalism marginal mai ridicat decat in India, dar tot de nivelul "outsourcing in Europa de Est". Din nou, asta variaza de la proiect la proiect, dar as zice ca exceptiile sunt maxim unul sau doua.

Apropo -- cand am plecat eu am vazut ca multi angajati noi erau confuzi cu privire la asta: Enea Serivces *nu* e totuna cu Enea, compania suedeza. Enea Services (ex-IP Devel) e formata din si condusa de romani, si asta se face romaneste. Cantitatea de birocratie a fost bine mimata dupa compania-"parinte", dar nu si calitatea sau eficienta.
joseph Marti, 3 Septembrie 2013
Se pare ca firma e ok, daca exista doar un nemultumit. Slava Domnului ca mai exista si altfel de firme.
Amicul X Joi, 5 Septembrie 2013
Da, e departe de a fi cel mai groaznic loc de munca din Romania. Daca citesti cu atentie ce am povestit pe acolo, o sa vezi ca mare parte din nemultumirile mele au fost mai degraba legate de optiuni personale de prioritati profesionale si conduita. Vis-a-vis de aspectele strict obiective -- salarii, conditii de munca s.a.m.d. nu era nimic de reprosat atunci.

Un singur post nu e insa o baza statistica grozava. "Un singur nemultumit" care e si singurul care a postat inseamna la fel de bine "toti care au postat aici sunt nemultumiti" ;-). Sampling bias-ul e in continuare posibil, in ambele directii.
joseph Luni, 23 Septembrie 2013

"toti care au postat aici sunt nemultumiti"
Logica ta e buna, insa ma mai uit la alte firme de it din mareata capitala, unde sunt foarte multi oameni nemultumiti, fapt care duce la o concluzie simpla si anume ca respectiva firma lasa de dorit. De obicei pe forumuru posteaza majoritar cei ce sunt nemultumiti, cei care sunt multumiti, de cele mai multe ori nu zic nimic. Asadar dupa logik mea cu cat sunt mai multi nemultumiti cu atat oamenii care citesc isi fac o impresie mai proasta, desi s-ar putea ca realitatea sa fie alta. In fine, daca ne-ai zice si niste cifre ar fi super. Cam cat ia un senior ? Avansarile sunt obiective sau subiective ? Thanke.

rober Marti, 12 Noiembrie 2013
Singurul lucru care nu-mi place este ca totul e haotic. In rest salariile sunt ok.
No More Mr Nice Guy Duminica, 26 Ianuarie 2014
Care sunt salariile pentru Testare, experienta 3 ani?
Inginer Lupancesu Miercuri, 5 Februarie 2014
Salarii - bune, spre foarte bune;
Colectiv - per ansamblu bun;
Tooluri & Infrastructura - discutabil!;
Program de lucru - flexibil;
Beneficii - bune, spre foarte bune;
Sefi - acceptabili;
Proiecte - diverse, unele chiar slabute (cele de pe servicii), altele chiar ok (in special R&D);
Posibilitate de avansare - din cate stiu da;
Portofoliu dezvoltare personala & traininguri - cam slabut.
ion Joi, 29 Mai 2014
care sunt salariile pe QA (8-9 ani experienta) ?
HansG Joi, 24 Iulie 2014
Am verificat azi (24-07-2014) pagina de "Careers" si nu le-a mers nici-un link catre joburile afisate. Pe langa aceasta problema, calitatea grafica lasa de dorit. Sa nu mai vorbim de faptul ca mi-a incarcat aiurea pagina pe smartphone (i.e. link-uri suprapuse). De obicei aceasta este cartea de vizita, in special pt o companie ce are pretentia de a produce sw de calitate. De foame ne angajam si la astfel de companii neglijente, insa ar trebui sa fim mai atenti.
Testare automata Joi, 23 Octombrie 2014
Eu am fost invitata la un interviu dar in fisa de cerinte nu se spune ce fel de testare se face.
Le-am trimis un mail sa ii intreb ce fel de testare este vorba si nu mi-au raspuns,
Asa ca nu o sa ma duc la interviu.Eu sunt destul de pretentioasa cu tool-urile si daca nu mi-au raspuns treaba lor. Sa fie sanatosi.Nu ma intereseaza in mod special salariul.
fosta angajat Vineri, 21 Noiembrie 2014
Am lucrat la ENEA pentru o scurta perioada. Daca sunteti contactati de ENEA pentru TEAMNET cititi si parerile despre aceasta companie. Enea nu stie de la inceput pe ce proiect va trimite, va schimba mereu proiectul dupa cum vor cei de acolo, nu ai siguranta niciodata. Ca extern ajuns la TEAMNET ai acces doar pe anumite usi(ocolind jumatate de etaj) ca deh astea sunt politicile, nu intri in sedintele de proiect, doar primesti taskuri de la programatori interni, etc.
Este tipul companiei de outsourcing romanesti care incearca sa castige bani pe seama angajatilor, fara a-i interesa de acestia.
In rest ei sunt ok, platesc banii la timp, chiar inainte, adeverinte si orice ai nevoie nu astepti mult dupa ele.

Pentru TEAMNET nu recomand, in rest nu stiu cum sta treaba. De la TEAMNET plecasera multi programatori inaintea mea si tot plecau, nefiind multumiti de cum sunt tratati ca si externi.
Xandrox Marti, 13 Ianuarie 2015
Am lucrat si eu pentru ENEA-Teamnet.Ca developer.
Initial, cand am aflat ca o sa lucrez pentru Teamnet, am refuzat ( motivele le gasiti pe pagina Teamnet - vinerea neagra, PFA, DNA, presupuse manarii, Guitza, etc -...).
M-a contactat HR-ul ENEA si mi-au propus o intalnire cu cineva care lucra deja acolo de ceva timp.

Am acceptat, m-am intalnit cu persoana, discutie directa, zero bulshit corporatist ( vin din HP si IBM, nu stiu daca ati remarcat, dar cu cat e mai mare corporatia, cu atat parca e mai de lemn limbajul, parca mai spalati pe creier sunt oamenii, mai ales HR si managerii...), mi-a placut atitudinea persoanei, am semnat.
Mi-a placut si ca HR-ul a insistat sa ma intalnesc cu cineva din interior.
Eu in general am o problema cu HR-ul care te "vrajeste" cica, sau "te face", dar nu dau 2 bani pe tine. La Enea mi s-a parut ca le pasa de mine... In fine, mi-a placut de ei.

Am lucrat in echipe Teamnet, cu "protectie" daca vreti de la ENEA: tot timpul a fost cineva de la ENEA acolo care m-a intrebat de sanatate, i-a intrebat si pe ei de sanatate...adica nu am fost singur pe plantatie.Un soi de goodfella de la Enea. Asta a fost tot timpul.

Am lucrat la 2 proiecte Teamnet - unul nu mi-a placut, management defectuos dupa parerea mea, termene aberante, specificatii aproximative. Oamenii stresati, cu capsa pusa, 5000 de sedinte pe zi, inutile.
Al doilea proiect a fost ok, oamenii mult mai relaxati, am avut niste sefi Teamnet foarte realisti si fermi in ceea ce priveste planificarea si termenele... Adica daca nu se poate, nu se poate...si asta e. Asta a fost o chestie deosebita, ca am vazut coloana vertebrala la Teamnet.

Parti bune in toata povestea:
>Am fost angajat ENEA, cu contract de munca...Adica umbrela de siguranta. Bonuri de masa. Asigurare medicala. Se termina proiectul la Teamnet ? I didn't fuckin' care. Sunt angajat ENEA, nu ma da nimeni afara.
>Daca am avut probleme cu salariul -> vorbit la Enea.
>Nevoie de training -> vorbit la Enea (Eu colectez certificari, ati fi surprinsi cat conteaza in afara ...).
>Credit Prima Casa ->Enea...
>In general, foarte mare dispozitie spre discutie directa, cinstita, pe fata cu Enea. Adica am avut niste faze in care m-am injurat ca la usa cortului cu un manager Enea...Si pana la urma mi s-a dat dreptate. Am ramas destul de apropiat cu omul respectiv, nici el n-a avut dreptate, nici eu...Pe undeva pe la mijloc.
>Colegii de la Teamnet sunt oameni, si majoritatea oameni de calitate.Am iesit la bere cu ei, am avut ce invata de la ei, tin inca legatura cu ei.
>Fructe prospete zilnic.
>Bomboane si prajituri de la Enea. Am mai vb si cu altii, la mine s-a intamplat, la altii nu.
>Am un amic care s-a angajat de 2 ori la Enea...adica a plecat, s-a intors, a plecat din nou, iarasi s-a intors... Adica nu e on-off, daca ne-ai parasit, te-am "markat".

Parti rele:
>Unele proiecte Teamnet sunt varza, si am dat de ceva sefi-sefuti Teamnet pe care ii dadea afara ego-ul, in loc sa ii dea afara competenta.
Adica habar nu aveau ce fac.
Genul de oameni care s-au trezit pe neasteptate manageri si fac pe desteptii.
Partea buna e ca nici colegii Teamnet nu dadeau doi bani pe lichele astea jegoase si inchipuite...Adica la o bere Enea-Teamnet, partea de inceput era sa le umplem sefutilor inchipuiti de la Teamnet frigiderul cu carne (muuuulta, multaaa carne...), intr-o simbioza Enea-Teamnet perfecta...
>Si la Enea am dat de cativa oameni mai de proasta calitate, din categoria sefuti/sefuleti, cu autoritate inchipuita, cu vrajeala din cartile de dezvoltare personala si cu figuri de mari manageri. Niste cacaciosi.
Din fericire, n-am avut mare tangenta, dar m-a cam sacait ideea...Eu apreciez valoarea reala, nu inchipuita.
>Devii din ce in ce mai mult Teamnet decat Enea ...Sunt o multime de town-meetinguri si de petreceri locale Enea la care e greu de ajuns de la sediul Teamnet.
A incercat Enea sa faca un soi de meetinguri "Enea" la sediul Teamnet, dar a fost ciudi ... pana la urma te imprietenesti cu colegii Teamnet, si e ciudat tu sa mananci o prajitura si colegul Teamnet sa se uite...Parca iti ramane in gat...
>Teamnet s-au mutat sediul intr-o zona destul de departe de mine [undeva pe langa FreeScale, Rahova], eu stau in afara orasului...Fac cam ora jumatate dus cu masina la noul sediu.

Banii:
Cum spunea un mare intelept, "Cereti si vi se va da". Daca ai tupeu, si se aliniaza si stelele, obtii. De la Enea. Cu tupeu. Eu am obtinut. Fara jena, fara rusine.
In aceeasi ordine de idei, un amic de la Enea, comparabil cu mine ca experienta si knowledge, dar mai timid, 20% mai putin decat mine... Ca n-a cerut.
Ca idee, cum am dedus eu, maximul pe care ti-l poate da Enea e cam maximul pietei...Deci interesati-va inainte.

Enea-Teamnet testare:
Am cativa amici in zona si parerile sunt impartite. Cred ca depinde mult de poirectul Teamnet si managerul Teamnet.

Parti pseudo-rele (fals-rele):
> acces restrictiv. Am participat si eu la tigara la Teamnet la discutiile cu accesul restrictiv cu colegi Enea...Cred ca m-am si luat in gura de cateva ori cu cativa de pe forum...
Mie mi se par copilarii si scuze. Adica, da sunt zone in care nici angajatii obisnuiti Teamnet nu au access.
Asta este, am lucrat la HP si IBM si tot asa erau o multime de usi si de senzori si de proceduri... N-avea oricine acces oriunde.
Inteleg sa protestezi daca te pun sa lucrezi intr-o debara, fara lumina naturala, in genunchi, pe coji de nuci si iti picura apa rece ca gheata in cap la interval de x secunde.
Inteleg si daca n-ai acces la baie sau la bucatarie.
Dar nu inteleg protestul sau supararea daca n-ai acces la biroul CEO...Aste e o prostie.Pe bune, chiar ai nevoie de acces la biroul lui Padiu (CEO Teamnet )ca sa iti faci treaba ? ...Pe bune ?!?!
> proiecte cu fonduri europene sau cu statul. Iarasi, am auzit povestea ca "domne, sunt proiecte europene e la misto totul". Fuck you !, e la misto daca vrei tu sa fie la misto. Eu mi-am dat interesul si am facut maxim. Ca mi-a pasat. Asa-s io, mai fraier. Dar imi pasa. Cu cat ne pasa la mai multi, cu atat o sa fie mai bine. Poate nu azi, dar o sa fie mai bine.

Sugestia mea:
Cand va angajati la Enea pentru Teamnet, cereti o intalnire cu cineva care lucreaza acolo: intrebati tot ce va trece prin cap pentru cariera sau dezvoltarea voastra profesionala: program, proiect, oameni din proiect, salariu, posibilitati de avansare, crestere profesionala, traininguri, fara mila, fara jena: pana la urma va angajati la Enea, nu la Teamnet.
Eu am vazut problema asa:ma angajez la Enea. Nu-mi convine ceva la Teamnet ? I don't fuckin' give a shit Teamnet-> vb cu Enea, nu cu Teamnet. La mine a fost ok.
Vreau sa mai spun o vorba in care cred...Eu cred ca poti face performata si cariera oriunde. Restul e iluzie...NU exista proiect perfect, sef perfect, firma perfecta, tara perfecta.
Asa cum am perceput eu Enea, e o firma (fosta) romaneasca, care e mult mai fair in relatia cu angajatul roman decat alte corporatii.
Adica nu-ti convine ceva, gasesti pe cineva care te asculta pe bune. Te mai intelegi, te mai certi, dar la sfarsitul zile iti este bine.

De ce am plecat ?
Contract Londra, 2 ani, relocare familie,palata integrala, salariu 2,75 x Romania. Life-time opportunity.
O sa ma intorc la Enea dupa Londra ?
:)) Cred ca nu sa ma mai inrtorc in Romania...
Poate Enea Suedia ;)
micro_wV Marti, 25 August 2015
Am ales de curand sa parasesc echipa din ENEA pentru o oportunitate in U.K. Dupa 4 ani lucrati aici las in spate momente bune dar si grele, las prieteni. Am citit comentariile postate anterior si in unele dintre ele din pacate sunt pareri pur personale a se citi perceptii (vizavi de RELATII) - elemente subiective dar exista si lucruri obiective (INFRASTRUCTURA). Da sunt probleme si aici ca peste tot dar nu se face totul haotic, daca ne raportam la mediul de outsourcing si indeosebi la cel romanesc cred ca exista si doza de imprevizibil & instabilitate aferenta. Am lucrat inainte si in alte companii romanesti insa aici chiar se pune suflet in ceea se face incepand cu HR-ul pana la manageri (mai exista si unele exceptii desigur !), exista transparenta si corectitudine in relatia cu angajatii (cel putin cu mult mai multa fata de alte medii si companii). Mai sunt multe de pus la punct si aici dar oamenii se straduiesc. Exista activitati de relaxare (fotbal cu colegii, fusbal, volei, biliard, team-buildinguri), exista oameni deschisi in a invata alti oameni si se evita formalitatile excesive. Recomand cu caldura aceasta companie cu toate imperfectiunile ei pentru oameni ce cauta un mediu caracterizat prin deschidere si simplitate.
tester1 Miercuri, 27 Ianuarie 2016
sunt de acord cu "nemultumitu'". Am stat aproape 8 ani la IPdev/Enea. M-am plafonat complet. Am plecat in maternitate, si fosti colegi, simpli testeri, programatori, secretare, aveau acum pozitii de conducere si toti se purtau mizerabil. Un fost coleg m-a avertizat: "S-au schimbat lucrurile, sa vezi ce greu iti va fi cand te intorci". Oamenii fara skilluri erau acum ajunsi. Avansarile se faceau pe ochii dulci facuti pe la tigara sau bai,etc. Preferinte de mutre(simpatii), nicidecum pe cunostinte sau skilluri adevarate. Evaluarile se faceau pe "feelinguril " ajunsilor. Cand erau strainii la conducere, lucrurile nu stateau deloc asa. Pt mine a fost o mare dezamagire si nu recomand compania.
adr12 Joi, 28 Ianuarie 2016
Salut,

Stie cineva ceva legat de proiectul pentru Carlsberg? Proiectul/programul ar fi Mark Information’s solution, ProMark.

Merita sa lucrezi la Enea pe acest proiect sau toate proiectele sunt la fel?
Se face testare cum trebuie ? Se documenteaza codul? Se respecta orele de munca, concediile, angjatii?

Se face "hei-rup" in general pe proiecte ? Calitatea codului/proiectului e ceva ce te poate ajuta sau e ceva ce zicea cineva aici "un pic mai bine ca in India"?

Multumesc!
asdasd Joi, 18 Februarie 2016
Hello,
In momentul de fata nu mai exista proiectul cu Teamnet. Colectivul este ok. Salariile nu sunt asa bune comparativ cu alte firme.
micro_wV Marti, 8 Martie 2016
Hello,

Revenind sa vedem ce s-a mai scris pe aici am ramas un pic dezamagit. Da, din ce stiu de la fostii mei colegi proiectul cu Teamnet-ul s-a inchis. Se intelege si de ce (prietenii stiu de ce :p ). La partea cu salariile nu sunt de acord. Doar pentru ca cineva nu este multumit nu cred ca trebuie generalizat. Salariile sunt cum au scris si cei de mai sus (bune) daca stii cum sa negociezi si sa fii platit pentru cat faci cum s-ar zice. Nu am nicio informatie privind Carslberg-ul, poate stiu baietii din echipa respectiva. Cred ca in mare fiecare si-a facut 1 imagine despre ce poate si ce nu iti poate oferi ENEA (cititi si randurile de mai sus !). Haideti sa nu lasam nemultumirile fiecaruia dintre noi sa distorsioneze asta. Nu este compania ideala daca exista asa ceva dar este compania unde iti sunt respectate drepturile tale (orele, concedii etc etc) si unde simti ca faci parte din colectiv. Fiecare este liber sa aleaga (ce sa creada si ce sa faca) ... pace tuturor !
andreea0819 Miercuri, 22 Martie 2017
Nu zice nimeni nimic despre proiectul cu Vodafone? Unde oamenii ponteaza pe 1 proiect si de fapt lucreaza pe 3-4? Si unde overtime-ul nu este la alegerea ta, ca angajat, ci ti se impune? ... si cate ar mai fi de spus...