Forum despre EOS KSI Romania

M G Duminica, 23 Martie 2014

Draga posibil viitor coleg, EOS este o companie in care daca vrei sa faci treaba ai loc. Inveti multe lucruri ce te pot ajuta si in viata de zi cu zi (de exemplu comunicarea, lucru pe care il poti observa si la cei ce au mai ”varsat” inaintea mea doar ca ei nu au fost elevi buni). Esti respectat si asta se intampla uneori si atunci cand tu nu reusesti sa raspunzi la fel, dar asta se numeste inca o sansa. Salariile sunt pe masura responsabilitatilor pe care le ai si daca vrei sa promovezi, trebuie doar sa demonstrezi ca poti fi o persoana de perspectiva. Tot despre salarii, cel mai important lucru, SUNT PLATITE LA TIMP SI IN INTREGIME. Am avut experiente anterioare in care sefii conduceau masini mai tari ca cele recunoscute in parcare de fostii colegi, dar ei, sefii, uitau sa mai treaca pe la birou sa plateasca oamenii, iar sumele erau mult mai mici.

Intorcandu-ma la cei din groapa de noroi, cred ca pentru voi EOS a fost primul loc de munca, pentru ca altfel nu inteleg cum nu ati putut vedea diferenta. Iar daca acum iti este mai bine (sperand ca ti-ai gasit de lucru), inseamna ca si pentru tine EOS a reprezentat o rampa de lansare. Ma intreb aici ce faci? Inteleg ca nu iti place sa muncesti”¦

Alex Marti, 15 Iulie 2014

Am descoperit acest topic acum cateva saptamani, insa am asteptat sa-mi termin contractul cu EOS ca sa pot sa relatez si eu cate ceva din experienta avuta in aceasta companie. In primul rand, pentru cei care sunt interesati de un job la aceasta companie, trebuie sa aveti in vedere ca va veti desfasura activitatea intr-o companie multinantionala. NICIODATA, NICAIERI, cultura corporatista nu va pune accent pe individ, ci pe cantitate/ productie. Toate comentariile negative mi se par subiective. Nu poti sa faci judecati de valoare la adresa unei companii de o asemenea marime doar prin prisma unei experiente personale. Insist ca acesta este un punct de vedere personal si oricine poate sa creada ce vrea.

Am plecat de la EOS pentru ca mi-am finalizat studiile. Am lucrat acolo mai bine de 4 ani. Au fost si momente grele, dar si momente cand am simtit ca nu mai pot. Insa asta s-a intamplat destul de rar (mai des cand stiam ca o sa plec). Eu la EOS am ocupat functia de Agent Colectare Debite (in toata perioada) si a fost experienta cat se poate de pozitiva. Am incercat in permanenta sa-mi usurez munca, sa gasesc solutii ca sa evit conflictele telefonice si certurile cu debitorii. In mare parte mi-a reusit si am avut si rezultate. Nu regret ca am stat in EOS atata timp.

Este un job care te intareste psihic, greu, si o buna rampa de lansare (cum mai mentiona cineva pe aici) spre un job mai bine platit, mai profesional (daca exista asa ceva), si mai pe placul fiecaruia. Legat de salariu, mi se pare absurd sa contesti suma pe care o primesti. Odata ce ai acceptat jobul, atunci esti multumit si de salariu. A nu se confunda neputinta unora de a-si gasi un job mai bine platit cu lipsa de generozitate a EOS-ului.

Toate bune si bafta tuturor!

Adina Duminica, 12 Octombrie 2014
buna!
ce-mi puteti spune de postul de Admin Officer?
salariu?
mediul de lucru?
MH Marti, 14 Octombrie 2014

@Adina - depinde unde e postul - salariul in provincie de 800RON+tichete de masa, pentru Bucuresti e cu 20% mai mare salariul, nu exista bonusuri pentru acest post.

Iar atmosfera de lucru depinde de la o regiune la alta, adica ma rog, de la un sef la altul, poate fi si placuta.

cip Joi, 16 Octombrie 2014
Stie cineva pentru postul de OPERATOR CALCULATOR daca se merita? Aveti idee ce salariu se ofera in IASI?
Anonim Luni, 3 Noiembrie 2014

Buna!

Eu am lucrat pentru EOS IT pentru cateva luni ca si programator Java.
In primul rand am fost angajat pentru ideea unui proiect de la 0, calitate pe primul loc, tehnologii noi, ce sa mai, visul oricarui programator. Managing directorul de acolo, adus special pentru acest proiect, nu avea nici cea mai mica idee de ceea ce inseamna software development si cu toate astea facea micro management initial. S-au facut angajari pana in luna Iulie, s-a format o echipa cu 8 programatori (3 angajati direct si restul subcontractati de la alte firme), un software architect, 2 testari, 3 PO si un scrum master. Intr-un final Managing directorul s-a retras din activitatea de micro management si s-a apucat sa schimbe data la calendarele din sali, ceea ce a ramas activitatea lui de baza pana in ziua de azi.
La o luna dupa ultima angajare au inceput sa fie oamenii dati afara ca nu mai e buget. Initial 3 programatori care erau subcontractati.
Dupa inca o luna jumate - doua s-a inchis proiectul si evident s-au mai dat niste oameni afara, iar altii au fost trecuti pe proiecte interne.
Deci seriozitate 0 barat, nu exista notiunea de siguranta a locului de munca si pentru cei care urmeaza sa se duca la interviu la EOS IT pentru postul de Java developer, va sfatuiesc sa NU. In primul rand ca este pentru suport pe proiectele vechi, unu care are 10 ani de cand este live si celalalt 6 ani. Proiectele au fost scrise cu picioarele, aparent de niste programatori fara niciun pic de experienta pe ceea ce inseamna sa faci un proiect care nu este pentru facultate(nu exista conventii, nu exista arhitectura, nu exista consistenta).
Mediul de lucru, acum ca managing directorul urmeaza sa paraseasca firma, este ok, dar parerea mea ca nu este suficient. Salariile pentru cei care au fost angajati pentru proiectul de s-a inchis au fost mari din cate stiu, dar salariile celor care fac suport pentru proiectele vechi sunt infernal de mici.

busuioc Miercuri, 15 Februarie 2017
Buna ziua !

Imi poate furniza cineva informatii despre postul de Operator date la EOS KSI Iasi ?

Multumesc.