Forum despre Ericsson Romania

anto Vineri, 2 Decembrie 2011
ce proiecte sunt la ericsson pe limbi straine? pozitii level entry m-ar interesa in mod special. franceza. multumesc.
fpower Joi, 8 Decembrie 2011
ejobs, bestjobs, myjobs cred ca e cel mai simplu loc unde pot gasi informatii de genu asta :)
anto Miercuri, 4 Ianuarie 2012
eu nu vad cine stie ce. deci daca intr-adevar stie cineva ceva mai concret ii multumesc. stiu sigur ca trebuie sa fie ceva disponibil la un anumit moment, cum se afla inj timp real?
Manau Miercuri, 1 Februarie 2012

pe ejobs nu e nimic de erricson. in schimb pe ejobs sunt foarte multe posturi adaugate anul asta. s-ar putea sa fie un nou proiect ceva pentru ca vad foarte multe posturi de engineer, technician si unul de manager.

decii daca aveti detalii va rugam sa ne spuneti despre ce este vorba.

Manau Miercuri, 1 Februarie 2012
sorry, ma refeream la bestjobs, acolo se gasesc posturi noi :) cineva sa corecteze daca se poate in primul meu post :P multumesc
Mihnea Miercuri, 1 Februarie 2012
ericsson romania nu are sediul peacolo pe unde este si siemens si accenture in militari? de ce este titulescu america house?
Andrutza Vineri, 3 Februarie 2012
stiu ca sunt doua ericsson, ceva pe suport si ceva pe financiar. cel pe financiar e sigur in militari ;)
matei Joi, 12 Aprilie 2012
lucreaza cineva la Ericsson in Militari? cum este atmosfera?
crins Sambata, 23 Iunie 2012

Pentru cine e interesat despre detalii free feel to read (by the way vorbesc despre centrul de la Preciziei numit si GSC- global support center). O sa incerc sa postez parerea mea cat mai obiectiva si sper sa fie de folos cuiva.

1. Organizara firmei
Cum zice si numele GSC e un centru global de suport, adica servicii pentru toata lumea.
Sunt 4 mari grupuri: Front Office (First Level Support), BackOffice (Second Level Support), un al treilea sa ii ziceam partea de "dezvoltare" si inca unul care se suprapune peste celelalte avand grija de quality , procese samd.

2. Obiectivul firmei
S-au facut 4 astefel de centre in lume: Mexic, India, China si Romania.
Se doreste a fi un centru cat de cat ieftinut (nu cat India of course), in Europa si ca scop are catigarea de contracte mari de suport pentru operatori (gen Orange, Vodafone). Ce se intampla - ericssonul convinge operatorii ca pot prelua o parte din activitati, facand-o mai bine si pe bani mai putini decat ar face-o ei insisi. Si asta se cheama Managed Service.
Asta presupune multe proiecte de transfer de la operator inspre acest centru si care nu merg tocmai bine intotdeauna pe principiul "nimeni nu doreste sa renunte usor la jobul propriu". Pe langa aceste mari proiecte care revin in principal in partea de BO si FO (care este de fapt pilonul firmei) mai rasar si proiecte de dezvoltare unde isi pot gasi de lucru programatori pe java sau experti pe diverse produse de telecom.

3. Salariul
Salariul de intrare se incearca sa fie cat de cat aliniat la piata dar mare grija ca difera daca ati acceptat sa va treaca drept Assesed (adica begginer), Experienced sau Senior. Difera de asemenea de la departamant la departament, in sensul ca FO va fi mai prost platit decat BO, BO mai prost platit decat cei de la dezvoltare. Exista niste grade de salariu stabilite de HR si se incerca sa se pastreze limitele lor. De exmeplu, e posibil sa fie juniori care au cerut un sal x si primesc x+a pentru ca limita e mai mare si managerul e oarecum "obligat" sa dea un salariu mai mare. Asta e un exemplu f pozitiv, bineinteles. Dar ca scop: atentie la ce sunteti incadrati.
Plusul vine daca faceti On Call - se plateste destul de bine si in functie de proiect, departament e posibil sa nici nu aveti de face mare lucru, doar sa fiti avilable.

4. Renegocierea salariului
As nota 2 modalitati de crestere a salariului: (a) generala, pentru toata firma in aprilie si ( daca iti schimbi pozitia/gradul de experienta. As mai nota si daca ameninti ca pleci, au nevoie de tine si iti vor face o exceptie de marire (ca in toate firmele de altfel, dar trebuie sa aiba mare nevoie de tine ca sa faca asta).
Se face anual in aprilie si procentul primit variaza de la 0% la 20%. Fiecare departament primeste un buget de marire pe care managerul va trebui sa il repartizeze la oamenii sai. Deci e cu restrictii, nu inseamna ca daca ai avut un an "good" vei primi ceva pentru ca poate au fost altii si mai "good" si atunci nu mai ramane si pentru tine.
Alta idee e ca suntem oamani si pana la urma conteaza si relatia pe care o ai cu managerul tau. De altfel e f greu sa cuantifici in note exacte performanta unui individ pe parcursul unui an.

5. Alte beneficii
Servicii medicale: CMU (Regina Maria dupa noua denumire) card (e unul din cardurile plus - ericsson plus, au destul de multe analize incluse, dar puteti suna cred la centrul lor sa aveti lista intreaga de beneficii CMU)
Sport: World Class 30 EUR pe luna incluzand acces nelimitat la toate centrele World Class (au site sa verificati care sunt centrele, si ce programe au) la: piscina (unde exista), aerobic, cycling, sala de forta, vestiar cu sauna.
Bonus anual: aici e tricky. In martie se da un bonus anual care variaza din pacate f mult de la an la an si depinde de angajat in mica nasura, la modul ca se calculeaza pe baza unor indicatori prea "globali" ca sa poata fie influentati. Exemplu: ultimul pe acest an a reprezentat cam jumate din salariu. Dar repet, e f variabil.
Telefon, laptop daca e cazul (cei de la dezvolatre nu prea).
As trece si diurna daca ai deplasari. Diurna e aceeasi pentru toti angajatii, restul conditiilor (hotel, flights) depind de bugetul proiectului. Dar overall as zice ca asta nu e o problema.

6. Locatie
Centrul West Gate de la statia de metrou Preciziei. Ca si mancare exista cateva cantine in jur, vreo 2 restaurante, un supermarket, mai e si Mac-ul sau posibilitatea unui mic drum pana la Auchan sau chiar Mall Plaza daca aveti o pauza mai lunga.
Inside: free coffee/tea/water si cateva masini pentru snack-uri si sandvisuri.

7. Atmosfera, program de lucru
Media de varsta nu e f mare, sunt destul de multi tineri, mai ales la Front Office si Back Office.
Programul de lucru difera de la depart la depart. As zice ca nu prea se sta peste program, decat la Back Office sau momente de "criza" ale proiectelor. Cel putin stiu un etaj intreg (etaj 3) care se elibereaza urgent poana in 5 jumate. Daca urci la 5 la Back Office media de stat se mai lungeste..Si acum sa nu se supere si exceptiile
O sa trec si la capitolul mai negativ - MANAGEMENTUL si posibilitati de schimbare, promovare. Aici va zic din start ca e/// nu sta f bine si depinde ffffff mult de networking, relatie cu manager, etc.
Si cel mai trist - cat timp au fost manageri straini (Italia, UK etc) se simtea un alt suflu, nu mirosea a companie romaneasca comunista.
De curand au rasarit noi "talentati" manageri care isi permit sa te priveasca de sus, sa tipe si tot asa. O sa vorbesc mai pe larg de capitolul asta pentru ca e de spus si e ffff trist. Si cel mai trist mi se pare ca o parte din acesti noi manageri (promovati intern de pe alte pozitii) erau personaje ok. Peste noapte s-au transformat. Sa ma scuze cativa dintre managerii care sunt ok (avem si cateva, putine exceptii). Media insa..cam strica.
Si ce observ, romanii nu prea inteleg ce inseamna manager..dar toti ne dorim, nu? Sa ce, sa punem un costum frumos pe noi, sa stam in sedinte si sa scrie acolo in mail...Manager

turist de ocazie Joi, 30 August 2012
america house pentru cine nu stie e cladirea din piata victoriei unde sunt si deloitte, in zona cu starbucks etc.
alexandra01 Vineri, 7 Septembrie 2012
ericsson vs oracle ?!?
turist de ocazie Vineri, 7 Septembrie 2012

ai oferte de la ambele si nu te poti decide?

alexandra01 Vineri, 7 Septembrie 2012
da, oferte sensibil egale, un pic de + pt oracle.

"problema" e ca vad ca oracle pare un mediu extrem de corporatist, strict, avansezi greu, mariri de salariu la fel.

despre erricson, sincer in afara ca stiu ca e o firma mare nu stiu mai nimic (m-am documentat oricum un pic si eu pt interviu sa nu par, dar sincer nu gasesc prea multe opinii pe net :D)
Andrew Miercuri, 12 Septembrie 2012
Alexandra01 poti sa-mi spui pe ce anume este postul de la ericsson ?
cary Joi, 13 Decembrie 2012
Se poate sa imi spuna si mie cineva in ce consta cel de-al doilea interviu de angajare? Multumesc frumos!
cary Duminica, 16 Decembrie 2012
Nu imi raspunde nimeni???
Laura Miercuri, 16 Ianuarie 2013
Hello, stie cineva cat de anevoios este procesul de recrutare dupa al doilea interviu?
problema este ca s-a facut deja o luna de cand am aplicat, am avut recent primul interviu, mi-au spus ca voi primi un raspuns dupa 2 saptamani, insa am primit deja o oferta ft ok de la alta companie pentru care tb sa raspund destul de repede.

ati recomanda Ericsson? sunt de incredere? dupa al doilea interviu mai dureaza oare iar 2 saptamani pana imi dau un semn?
Caty Joi, 17 Ianuarie 2013
Buna Laura. Pentru ce post ai fost la interviu? Eu am fost acum o luna la primul interviu si tot asa mi-au zis ca intr-o sapt primesc raspuns si nu am primit nimic pana acum.
Laura Joi, 17 Ianuarie 2013
Buna Caty, strategic sourcing manager se numeste pozitia. nu ai primit niciun mail, nimic?
Caty Joi, 17 Ianuarie 2013
Absolut nimic, ba chiar am trimis acum o saptamana un mail in care intrebam ce se intampla si nu mi-au raspunsul nici la ala.