Forum despre Ericsson Romania

Portus Duminica, 6 Aprilie 2014
Postul de Incident Manager ce presupune? Am inteles ca ar face angajari
andrei_22 Joi, 10 Aprilie 2014
Salut, detalii pentru IT strategic sourcing manager, eventual ceva grile de salarizare? Multumesc
just7 Luni, 14 Aprilie 2014
Salut!
Stie cineva ce range salarial este pentru o pozitie de Fulfillment RAN Service Engineer?
Multumesc!
BI Analyst Vineri, 18 Aprilie 2014
stie cineva salariul pe BI Analyst ca idee? peste 2700?
candidat Marti, 22 Aprilie 2014
Experinta interviu de angajare:
Am aplicat la sfarsitul lui februarie pe un post de BO (non-tehnic).
M-au chemat la interviu la inceputul lunii martie. A fost o discutie destul de informala, in care mi s-a povestit ce presupune jobul respectiv si am povestit despre experienta si job-ul actual. La interviu a fost prezent fostul TL al echipei in care se facea angajarea (actulaul nu putea sa vina) si o persoana din echipa.
La aprox 2 sapt, m-au sunat pentru al la al 2lea interviu. Acesta a fost cu actualul TL si o tipa de la HR. Aici am primit in mare parte intrebari de HR standard. De asemenea, atmosfera a fost relaxata si in afara de intrebarile care mi-au fost adresate, nu aducea tocmai cu un interviu de angajare standard. Inclusiv cei prezenti la interviu nu erau in costumatia standard (sacou, camasa etc,) cum nici primii nu au fost (erau in tenisi).
Pana in acel moment, pot spune ca a fost o experienta placuta, ce ma nemultumeste este ca, desi a trecut mai bine de o luna de la ultimul interviu, nu m-a sunat nimeni inca.
Evident, nu ma mai astept sa imi spuna ca am luat jobul, totusi, conform promisiunii facute de duduia de la HR ("te sunam in 2 saptamani, indiferent de rezultat" ) si a eticii profesionale, ma asteptam sa fiu anuntat (telefonic, e-mail) de faptul ca imi multumesc pentru participare, dar au decis sa mearga mai departe cu altcineva.
gdanut80 Miercuri, 30 Aprilie 2014
Primiti spor de vechime,la minim 3 ani de servici?
gdanut80 Miercuri, 30 Aprilie 2014
Cine e ON CALL ,maine 1MAI,ce primeste la salariu?
geo Miercuri, 30 Aprilie 2014
cei care ati fost la primul interviu..cel tehnic..in ce consta mai exact? din ce intreaba? sau e o testare scrisa? pentru ca doamna de la telefon mi-a zis ca va fi o discutie si nu test...dar nu parea prea sigura :)
geo Miercuri, 30 Aprilie 2014
si daca imi poate spune cineva cam care e salariul pentru Operations CRM? entry level
Soul Miercuri, 14 Mai 2014

@ geo: entry level poate insemna multe, daca te referi la Front Office o sa fie salariu sub 3000 net. Daca e vorba de Back Office entry, o sa fie undeva intre spre 3500 net (conteaza mult si cum te prezinti la interviu).

@gdanut80: ce spor de vechime? :) unde primesti asta la o multinationala din IT? ca eu am trecut prin vreo 4 si nu exista asa ceva. Cat despre 1 Mai, prima de on-call este dubla, 130 ron/zi. On-call-ul se plateste doar pt disponibilitate, asa ca daca ai call si ai si ceva de facut, iti raportezi orele suplimentare, platite 200%.

Marcel Joi, 29 Mai 2014
Stie cineva ce presupune mai exact 1st level Operations RAN? si care ar fi posibilul salariu?

Multumesc
buhu Marti, 3 Iunie 2014

Salut Marcel

Daca esti la inceput de cariera, Ericsson e pentru tine.
Postul presupune sa ai multe aplicatii pe care primesti alarme de tot felul, deschizi tichet, suni inginerii etc. In functie de proiect vei avea acces mai mult sau mai putin pe echipamente, in ideea sa inveti lucruri. E cam stresant ziua, insa noaptea e nevoie doar sa dormi bine cateva ore inainte.

Salariul e foarte ok. 3000 brut. Net iti raman 2100 dar daca beneficiezi de scutirea de 16% vei avea 2500. La asta se adauga si orele de noapte, cam 3-4 mil in plus. Si bineinteles bonuri de masa.

Cat despre avansare de pe acest post.. sunt sanse in functie de fiecare.. ori esti bun.. ori prestezi... Merge cu amandoua.

Succes!

Andrei Miercuri, 11 Iunie 2014
Pe partea de OSS / BSS cum este?
b Vineri, 13 Iunie 2014
ce salarii sunt la BO pe networking?
sau Sambata, 14 Iunie 2014
Salut, stie cineva cum este jobul 1st-level-Operations-Integration de la ericsson? Salariu si cam in ce consta interviul? mersi anticipat
Alexandru Luni, 16 Iunie 2014
Marcel, ai mai lucrat undeva pana acum?
Alexandru Luni, 16 Iunie 2014
Daca esti serios, vrei sa inveti telecom, si esti foarte muncitor atunci aplica pe pozitia de Front Office care este deschisa acum pe site-ul Ericsson sau pe best jobs. Daca vrei viata lejera, cum era odata, atunci nu aplica. Nu vei face decat sa-i incurci pe oamenii de acolo.
Vali Vineri, 20 Iunie 2014
Salutare,
Stie cineva cum se desfasoara interviul pt Business Intelligence analyst si cam ce oferte salarariale ar fi?
nickname Sambata, 28 Iunie 2014
As vrea sa intreb pe cineva care lucreaza deja la ericsson, daca este posibil transferul de la o activitate/post la alta si care ar fi procedura.
Maria Marti, 1 Iulie 2014
Salutare tuturor. Stie cineva, ceva detalii despre postul de Order Desk Specialist? care ar fi activitatea propriu-zisa si ce salarii se iau? mersi anticipat