Forum despre Ericsson Romania

anaM Luni, 12 Octombrie 2015
Buna, ma poate ajuta cineva cu informatii despre postul Market Intelligence Analyst? Eventual despre ce implica interviul si posibil un range salarial? Experienta destul de mica, 1-2 ani. multumesc mult!
Interesat Joi, 29 Octombrie 2015
Buna ziua,
Ma puteti informa cu cateva detalii despre jobul " 2nd Level Senior IP CORE Engineer ".
Posibilitati de promovare, mediul de lucru, pragul maxim salarial la care se poate ajunge ?
Este un job per total ok ?

Multumesc anticiapt
sourcing Joi, 29 Octombrie 2015
skania Miercuri, 9 Martie 2016
exista joburi doar pe lb engleza in Ericsson? daca da, cam ce salariu? se poate cere 3000 lei? pe suedeza cat ar fi ok de cerut la ei?
skania Marti, 15 Martie 2016
Cei care lucreaza cate 12 h cum isi iau bonurile de masa? 1 pe zi lucratoare sau unul la fiecare 8h lucrate?
se fac mariri de salariu? la cat timp?
dce Joi, 17 Martie 2016
Sourcing, legat de mesajul tau: "Eu am aplicat acm cateva luni pt pozitia de Strategic Sourcing Manager si dpdv profesional stiu ca 100% corespund profilului (am cunostinte si colegi mult mai "slabi" care s-au angajat acolo). Am avut un prim interviu cu HR-ul. Am cerut 7000 ron. Nu m-a mai sunat nimeni dupa asta de la Ericsson. Oare cat de prost ii plateste?"

Ai ceva informatii suplimentare de plaja salariala pt acest job?
Altcineva stie pana unde se poate ajunge cu negocierea?
splash31 Marti, 22 Martie 2016
Strategic Sourcing Manager - 8000 lei net, am vazut o oferta.
Freud Marti, 9 August 2016
e studii si experienta sunt necesare pentru angajarea in Ericsson pe posturi de inginer sau Sourcing Manager ? Din cate am vazut la cerinte nu sunt sunt mentionate exact studiile necesare. De multe ori se cer studii tehnice insa acest domeniu implica foarte multe posibilitati. Eu am licenta si master in fizica iar doctoratul este in curs (tot fizica) iar experienta profesionala este de 8 ani in cercetare plus 1.5 ani in privat (part-time job in Siveco). Am aplicat pentru multe posturi unde cerintele se potriveau cel mai bine profilului meu insa n-am avut succes pana acum.

Multumiri anticipate.
anonim20 Vineri, 12 August 2016
Nu recomand aceasta firma, sunt neseriosi. Eu am aplicat la un post de ETL Developer. Prima data, esti contactat de HR pentru o mica discutie, care cuprinde si cateva intrebari in limba engleza, apoi se stabileste un interviu cu un developer si managerul departamentului. Interviul a decurs ok, am vorbit destul de mult despre ce voi face acolo si despre experienta mea anterioara, apoi a urmat un test cu intrebari basic din SQL. Toate bune si frumoase, am fost accept si mi s-a comunicat ca trebuie sa astepte anumite aprobari penru buget si ca ma vor contacta ei. Si am asteptat....niciun raspuns din partea lor
stillemployee Marti, 25 Octombrie 2016

La un pic peste 2 ani in aceasta companie, sunt gata sa va spun trairile mele de aici... Am lucrat pe un proiect mare in spaniola, obtinut prin ofertarea la exact jumatate fata de ce ofertau alte firme si totul se pune in carca celui din front office. Esti responsabil inca de la angajare sa iti ceri singurel conturi (asta dandu-ti seama ca vrei sa lucrezi si nu ai pe ce, pt ca team leader-ul sau technical coordinatorii nu au vreun interes sa rezolve asta sau sa te anunte ca trebuie sa te ocupi personal de ele si cu atat mai putin sa iti spuna alte detalii interne despre care trebuie sa stii si auzi total intamplator pe la colegi), nu exista training, te arunca pe langa cate un coleg care poate are sau nu are chef sa iti explice ceva, ai undeva peste 25 de aplicatii cu care lucrezi, pe niste calculatoare/rasnite care se blocheaza la fiecare click in alta fereastra, iar in timp ce scrii si incerci sa iti faci munca de secretariat raspunzand la zecile de mailuri care vin in fiecare ora, se delogheaza fiecare aplicatie in parte, fara avand optiunea sa scoti acel lock screen, trebuie sa dai click inapoi de sute de ori ca sa poti continua, iar munca...cat incape si depaseste. Foarte multi straini (spanioli si portughezi) angajati pe posturile de BO care nu fac altceva decat sa iasa la tigara si au niste bombe de salarii cu care isi iau fel si fel de masini pe care au grija sa le posteze pe facebook apoi si culmea, ne si conduc. Eu m-am angajat spre sfarsitul anului 2014 iar in aprilie in fiecare an, se face un ipm unde esti punctat cu calificative. Ipm pe care nu trebuia sa il am eu venind asa tarziu, mi l-a facut totusi si nu mare mi-a fost surpriza sa mi se dea niste calificative proaste cu mentiunea ca e facut doar asa ca sa fie si sa nu il iau in considerare, dar nu puteam lua aceleasi calificative cu cei care erau de un an acolo. Tot la acel IPM se fac si maririle, in cazul meu fiind 0% din cauza notelor. Imediat am escalat situatia peste seful lui, care m-a bagat in sedinta si m-a amenintat. A urmat apoi ca eu, nimicul sa accept si sa trec mai departe pt ca aveam nevoie de job, am continuat apoi in fo cu o mica schimbare, care nu a insemnat vreo avansare si mult stres. Urmatorul IPM a fost cu calificative simple, mediocre si marire de 5%, dupa 2 ani de munca in ture a cate 11 ore si jumatate din care de multe ori nici la baie nu ma duceam pana aproape de sfarsitul programului. Atitudinea TL-ilor este execrabila, niste oameni falsi, prefacuti, care nu sunt in stare sa te ia la o discutie ca de la om la om unde sa iti spuna ce ii deranjeaza. Aleg sa zambeasca in fata ta si in fata altora sa te ia in ras. Trebuie sa fii un mic geniu si sa te dai bine pe langa ei, sa razi la glumele lor proaste ca sa contezi cat de cat. Nu stiu cum este pe restul proiectelor, dar acest proiect este o jungla. Daca vrei totusi in firma asta, nu accepta proiectul asta, altceva in afara de munca, stres, dezamagire si ras pe la spate pt ca iti spui punctul de vedere...nu vei primi. Si nu stiu daca pur si simplu asa sunt oamenii sau in asta au fost transformati lucrand pe un proiect unde trebuie sa lucreze cat sa acopere numarul de oameni pentru care a fost facut de fapt. Se dau si diplome (silver, gold, platinum), si pentru a le primi, nu atarna numarul de tichete inchise si deschise in fiecare zi de munca sau numarul telefoanelor tratate, pentru ca oricum la prima greseala cat de mica astea nu conteaza si au grija toti sa iti sara in cap ca ai gresit...ci conteaza la cate glume proaste d-ale sefilor ai ras si cat ai stat cu ei la tigara sa ii denigrezi pe colegii care de multe ori te ajuta cand nu esti in stare. Am si o recunostinta pt ceva ce am dobandit trecand prin toate astea: am invatat sa imi dau seama si sa recunosc toate tipurile de oameni, sa fiu multitasking si singurul avantaj al acestui proiect este ca avand atat de mare volumul de munca si uneori neavand de unde sa ceri ajutor, esti nevoit sa te descurci singur...iar cand pleci din aceasta firma de pe acest proiect, impreuna cu unul de pe alt proiect care a primit acelasi salariu in timp ce facea nimic, iti vei da seama ca stii telecom mult peste el!

Andrul Marti, 31 Ianuarie 2017

Interviu Front office (noc) :

Programul ar fi ZZZNN LLLLL ZZNNN LLLL a 12 ore tura, de la 07:00-19:00

-in acest program, nu prea ai timp sa mananci si tu sanatos deoarece nu prea ai voie sa pleci de la calculator, deci cam iti distrugi sanatatea, mai ales in turile de noapte. Iti distrugi sanatatea in stres, nopti nedormite fara pauze intre ele. TOTUL pentru 2000-2600ron net)))

-dupa interviul tehnic, va veni momentul cand iti vor cere 2 referinte , 2 numere a fostului tau team leader (sef) si a unui coleg. Ceva normal, dar dupa ce ca vii la ei si vei presta munca de mai sus, iti vei strica sanatatea clar din cauza programului si a muncii de mare responsabilitate, mai vor sa se uite si in gura fostului sef, a unui necunoscut, care nu i-ar ajuta absolut deloc cum ii vei ajuta tu, prestand munca de sclav, 5 zile a 12 ore.

Nu e o problema, poti da numere false, iti pui prieteni sa raspunda si te vor lauda pana la cer. Problema e alta, dupa ce ca vei fi un sclav al lor, dupa ce ca iti vei distruge sanatatea pentru ei, tot ei vor sa se uita in gura fostului tau coleg si sef, 2 necunoscuti, neavand incredere in mine, un om care vrea sa-i ajute, care vrea sa fie sclav , sa-si sacrifice sanatatea pentru 2000ron-2500ron net amarati.

-ericsson cerand neaparat 2 referinte , de la fostul sef si fostul coleg, asta inseamna ca nu te respecta pe tine ericsson, ca nu crede in tine, si vei fi un adevarat sclav la munca lor, gata oricand sa te zboare. Am inteles, e normal sa ceri referinte, dar nu asa sever ca ei)). O solutie e sa le dai numarul unui fost coleg ce a lucrat cot la cot cu seful si se da drept seful tau si nu vor putea verifica)).

- cand o companie imi cere neaparat numarul fostului sef, oricat de perfect as fi fost eu in ochii acelui fost sef, eu ma simt JIGNIT cerandu-mi-se astfel de contacte. Ce o sa zica fostul sef? Asta e verificat))), nu inspira incredere))). Cea mai mare jignire ca un angajator sa-mi ceara referinte, asta spune multe despre cum va matura cu mine pe viitor.

-sunt multe alte companii care nu cer referinte si te angajeaza direct, fara atatea figuri, te angajeaza din prima zi aparut la ei pe acelasi salariu de la front office ericsson.

- partea salariala)): dupa toate pretentiile de mai sus, daca le indeplinesti, daca supravietuiesti acelui program care-ti strica sanatatea, vei fi platit cu 2000-2500ron net. Am 4 ani de NOC experienta, cand am cerut la ericsson salariu de 3000ron net, s-au uitat foarte urat.

Cu 4 ani experienta in NOC , cu acceptarea pretentiilor lor, de la programul oribil, distrucitv, munca stresanta cu clienti, referintele lor jignitoare, nu sunt in stare sa-ti ofere un 3000ron , pentru ca esti abia intrat in companie))).

Figuri mari, figuri mari. Cu 4 ani experienta pe NOC, ma duc vanzator la magazin, decat sa-mi stric sanatatea pe programul ala, cu nervi, responsabilitati si pe 2000-2500ron))) si cu figuranti de la ericsson.