Forum despre Ernst & Young Romania

@Fabi Joi, 1 Mai 2014
Tu pentru ce oras ai aplicat?
@Fabi Joi, 1 Mai 2014
Scuze de greseli de scriere...mesaj scris cam devreme
Fabi Joi, 1 Mai 2014
Eu am aplicat pentru Cluj
inca unul Sambata, 3 Mai 2014
cam scurt interviul video. nici daca aveam raspunsurile pregatite si le citeam nu reuseam sa termin ce aveam de spus.
popescu Sambata, 3 Mai 2014
Ce fel de intrebari au fost?
x-ulescu Sambata, 3 Mai 2014
Eu pentru Bucuresti am aplicat. Doar testul la mate stiu ca l-am facut perfect si in 50% din timp, restu...nu asa bine.

Inainte de testul video propriu zis sunt niste intrebari pregatitoare, le faceti p-alea si va dati seama de ce intrebari se vor pune. Nu cred ca intrebarile sunt la fel pentru toti.

P.S. Conteaza si cum raspundeti (tonalitate, sa se inteleaga ce spuneti), mimica fetei, pozitia corpului, etc. Asa ca relaxati-va inainte si emotii cat mai putine.
Cezar Sambata, 3 Mai 2014
Conteaza si cum va imbracati, sa se vada curatenie in spatele vostru si binenteles sa va relaxati, pentru ca mi s-a parut mai stresant ca esti filmat decat daca as fi vorbit cu un recruiter.
Nico Duminica, 4 Mai 2014
a primit cineva raspuns la testele online?
Fabi Duminica, 4 Mai 2014
Inca nu, dar cred ca va mai dura pana primim ca abia in 1 mai s-a inchis sesiunea de completare a testelor
Dan Luni, 5 Mai 2014
Am dat eu interviul online si am sustinut testele de mate/logica.

Apoi la interviu am inteles ca poti sa dai fie cu HR, fie cu HR si managerul din departamentul unde ai aplicat. Procesul continua apoi cu Tax Academy pe 10-11 mai si acolo, dupa un studiu de caz si inca un test la fata locului mai dai un interviu cu un partener si aia e.

Eu am aplicat pe taxe, nu stiu pe celelalte departamente cum o fi.
App, stiti cumva unde ar fi mai ok ca si munca/posibilitati de invatare si promovare? Taxe sau advisory?
x-ulescu Luni, 5 Mai 2014
Pana la Tax Academy e usor. Acolo e destul de greu, mai ales cu studiile de caz (eu stiu de 2), apoi sunt eliminati cativa, testul, iar eliminari si interviu cu partener.

Nu stiam ca au pozitii de advisory de junior , dar ar fi ceva mai bine, numai ca stiu ca in departamentul respectivi intri dupa ce faci audit. S-or mai fi schimbat lucrurile, nu stiu.
rrrka Luni, 5 Mai 2014
Hello..deci sa inteleg ca dupa video recruit daca pana astazi nu am primit invitatie pentru teste, cam asta e?...
Nico Luni, 5 Mai 2014
@rrrka ....nu stiu ce sa-ti zic....eu am primit raspuns la 4 zile de la termenul limita pentru inregistrarea video...
Cezar Marti, 6 Mai 2014
@rrrka Si eu am primit raspuns la mai putin de o saptamana dupa interviul Video. Ar trebui sa primesi raspuns, indiferent daca este pozitiv sau negativ.
fabi Marti, 6 Mai 2014
A primit cineva raspuns dupa testele online?
Roxana Marti, 6 Mai 2014
Salutare! Eu am primit saptamana trecuta invitatia pentru interviul video cu deadline pana pe 03 mai. Trebuia inainte sa primesc si invitatia pentru testele de matematica/logica/engleza?
Cezar Marti, 6 Mai 2014
@Roxana

Daca vei trece testul video, vei primi invitatie pentru online assesment (testele de IQ, logica etc.)

Eu l-am primit cam dupa 4 zile de cand am dat testul video
Fabi Marti, 6 Mai 2014
Nu invitatia cu testele online este doar daca treci de interviu video
Nico Miercuri, 7 Mai 2014
@Roxana Salut! testele online sunt dupa interviul video
@x-ulescu Miercuri, 7 Mai 2014
Lucrezi sau ai lucrat la EY? Ce departament ti se pare cel mai ok ca si mediu de lucru, posibilitati de invatare etc? Dupa Tax Academy mi s-a spus ca se vor trimite ofertele salariale la cei selectati. Aveti habar daca se pot negocia salariile pentru pozitiile de entry sau e grila standard si take it or leave it?