Forum despre Essensys Software

abcdef Luni, 2 Iulie 2012
am fost azi la unul din interviurile dumneavoastra, mi s-a spus ca sunt intrebari de logica si algoritmi cand m-ati sunat, in realitate aproximativ jumatate din acele intrebari nu erau de logica si nici de algoritmi, trecand peste acest subiect, m-am prezentat la interviu sperand ca sunteti o firma serioasa care respecta persoanele pe care "doresc" sa le angajeze, in realitate nu m-a intrebat nimeni nimic, nici macar cum ma numesc, singura intrebare a fost legata de experienta si testul propriu-zis...
teodron Vineri, 6 Iulie 2012

Testul este pentru juniori si contine intrebari de logica sau perspicacitate, cateva intrebari sau probleme de algoritmica, iar numele este necesar la initierea testului pentru ca altfel candidatul nu poate fi evaluat si contactat. Testul este, ca si in cazul a n-spe alte firme, ceva standard in procesul de recrutare. Salariul, daca va fi pe cartea de munca, va fi unul mic. Din pacate, regulile nu sunt stabilite de Essensys iar aceasta a fost doar o etapa. Asa e peste tot, iar aici nu e nici pe departe la fel de rau ca in alte parti. Daca treci testul, intri in faza a doua, cea de interviu cu un programator senior. Daca nu, faci cum am facut si eu: incearca si mergi mai departe pana gasesti ce cauti. E rau sa gandim ca peste tot e la fel, dar nimeni nu te obliga sa nu incerci! Incearca.. in alte parti e mai rau! Garantat..

Bogdan Luni, 2 Iunie 2014
Am fost si eu la ei la un test. Primisem pe mail un pdf in care prezentau diferite chestii legat de ei, inclusiv recrutarea. Mentionau faptul ca au feedback oricare ar fi rezultatul. Asta mi s-a spus si la test, ca primesc raspunsul in maxim 5 zile indiferent care va fi. Si atat, doar zis nu si facut.
George Joi, 5 Iunie 2014
A aplicat cineva pentru postul de Programator Junior? Cum a fost? Ce test ati dat?
@Bogdan, la ce test ai fost? Despre ce era vorba? Pe ce post?
Voi aplica si eu si sunt interesat.

Multumesc anticipat.
Bogdan Miercuri, 11 Iunie 2014
Am fost la un test pt post de Programator Junior. Au fost 15 intrebari, algoritmica + intrebari de logica.
Alina Miercuri, 18 Iunie 2014
Buna Bogdan,
Este putin probabil sa nu primesti un raspuns de la noi in legatura cu rezultatul testului.
Este totusi posibil ca mail-ul sa ajunga in spam. Te rog sa verifici.
Daca nu, te rog sa imi trimiti un mail - ai datele mele de contact in mail-ul cu programarea interviului - si voi verifica ce anume s-a intamplat.
Pentru ca respectam munca oamenilor si apreciem faptul ca sunteti dispusi sa treceti prin diversele etape ale interviului, raspundem cat se poate de repede fiecarui candidat. Bineinteles ca se poate si gresi. Ne cerem scuze daca asa a fost cazul.
Bogdan Marti, 12 August 2014
@Alina: Nu sunt singurul care a patit asta, deci nu incerca sa gasesti scuze. Chiar am dat eu mail dupa 3 saptamani sa vad ce s-a intamplat, si chiar si atunci nu am primit niciun reply. Si da, mi-am verificat inclusiv folderul de spam. Si degeaba...
Alina Joi, 11 Septembrie 2014
Asa cum am mai spus, rezultatele testelor se trimit automat. Pot ajunge cu intarziere din mai multe motive: poate ne-a luat mai mult timp sa luam o decizie pe un rezultat la limita sau am avut de ales intre persoane cu rezultate asemanatoare. Dar, in final, rezultatele se trimit. Daca mai sunt comentarii legate de aceasta problema, va rog sa trimiteti mail pe jobs@essensys.ro si veti primi un raspuns punctual la problema aparuta.
Continutul testelor este problema noastra interna. Este metoda noastra de testare initiala. Iar etapele interviului sunt similare cu ale altor firme din domeniu. Legat de timpul de testare si de durata interviului, este normal sa fie de cateva ore - incercam sa angajam o persoana care va avea un grad de raspundere in cadrul proiectelor noastre. Este normal sa aflam cat mai multe despre cunostintele tehnice si background-ul persoanei respective.
Mihai Matei Joi, 18 Septembrie 2014

Salut tuturor,

Sunt Mihai Matei, director general al Essensys Software si as vrea sa raspund unor comentarii de mai sus.

In primul rand vreau sa va multumesc pentru ca ne-ati acordat din timpul vostru si ati participat la interviul cu noi. Pentru noi este o prioritate sa tratam cu respect fiecare candidat care ne acorda din timpul sau.

Stiu bine cata munca depun colegii mei in efortul de recrutare si stiu ca incercam tot timpul sa imbunatatim acest proces. Din cauza asta mi se pare foarte nedrept cand citesc unele opinii subiective care probabil au fost scrise "la suparare".

---

Pentru @Bogdan:
Este o prioritate sa raspundem tuturor candidatilor indiferent de rezultatul interviului. Pentru a ne asigura ca procesul de recrutare este cat mai bine organizat folosim intern o aplicatie pt gestionarea recrutarii. Printre alte functionalitati exista si notificari pt aplicatiile deschise cu o durata mai mare decat in mod normal, precum si functii de mailing direct din aplicatie, etc.
Chiar facem toate eforturile pt a raspunde tuturor candidatilor acceptati la teste. Este insa posibil ca situatia prezentata sa fie reala, dar incercam sa o evitam si sa raspundem tuturor.

---

Legat de relevanta testelor noastre ... sunteti liber sa le calificati cum doriti, la fel cum si noi avem libertatea de a derula procesul de recrutare asa cum consideram noi. Din punctul nostru de vedere sunt foarte relevante.

----

Cosmin Joi, 18 Septembrie 2014
Domnule Director Matei Mihai , ne puteti spune cum de firma dumneavoastra este intr-un proces continuu de selectie si recrutare ?Dovada sunt numeroasele anunturi pe care compania dumneavoastra cu 10 ani de experienta si un portofoliu solid de clienti si proiecte le publica in mode periodic pe internet.
Sa stiti ca noua ne lasati impresia ca sunteti o companie care are ca principalul domeniu de activitate selectia de personal.Cum am vazut ca nu sunteti o companie care se ocupa cu selectia fortei de munca nu ne ramane decat sa credem ca poate credeti ca daca postati multe anunturi de angajare va faceti publicitate .
Mihai Matei Vineri, 19 Septembrie 2014
Motivul pentru care angajam este simplu ... ne dezvoltam :). Avem mai multi clienti, mai multe proiecte si asa mai departe.

Este relativ amuzant ce spuneti din cateva motive:
1. Publicarea unui anunt pe un site de job-uri costa foarte mult.
2. Este o industrie in crestere. La fel ca Essensys sunt si multe alte companii din domeniu care se dezvolta.
3. Efortul de recrutare pe care il depunem este mare si costurile asociate sunt mari. Nici o companie nu cred ca isi permite sa piarda timp cu interviuri de dragul interviurilor.

Aceasta discutie este foarte similara cu un banc spus de un coleg:

Ce sa spun ... imi pare rau ca nu avem sapca :).

Lasand gluma la o parte va asigur ca tratam toti candidatii cu respect si facem tot posibilul ca experienta interviului sa fie cat mai placuta pentru candidat. Invit pe oricine sa aplice si sa treaca prin testele cu noi pentru a verifica daca cele de mai sus sunt adevarate sau nu.

Daca ati avut un interviu cu noi si nu a fost de succes, nu e un motiv de vrajba. E o situatie absolut normala intr-un proces care implica un grad de subiectivism de ambele parti si multe variabile.

In cazul in care aveti o sesizare legata de procesul de recrutare sau o sugestie de imbunatatire va rog sa ne contactati la jobs@essensys.ro si/sau office@essensys.ro. Toate aceste sesizari ajung la mine si va asigur ca le voi trata personal.

O seara buna

Adrian Vineri, 19 Septembrie 2014
Mi-a placut anuntul de angajare si am aplicat pe moment impresionat de cateva idei gen academia de software, un loc unde poti invata ceva si faptul ca acolo este locul in care este pretuita inteligenta.O sugestie de imbunatatire a procesului de recrutare ar fi sa va respectati sau eventual modificati cerintele din etapele de recrutare pentru a nu mai pune lumea inutil pe drumuri.
Marian Miercuri, 24 Septembrie 2014

Si eu am fost la interviu , a fost foarte misto , am dat teste ca lasa NASA , dar desi nu m-au angajat( nu am facut bine la teste la fel ca multi altii care au fost la laboriousul proces de recrutare doresc sa imi manifest sincera mea pretuire si admiratie , numeroase laude , urari de succes in toate domeniile de activitate .
Sunt profund recunoascator ca am avut sansa sa trec prin acest proces de recrutare pentru care echipa condusa de DOMUL DIRECTOR GENERAL depune eforturi mari.
Deasemena as incuraja sa puna cat mai multe anunturi pentru a putea cat mai multi sa beneficieze de unica experienta de a participa la procesul de recrutare.

Cati Joi, 25 Septembrie 2014
Buna ziua domnule director general Mihai Matei ,
Obisnuiesc sa ma uit pe ejobs din cand in cand si as dori sa va intreb de ce de fiecare data cand intru printre primele anunturi promovate se afla acesta :Programator and .Net Developer.
Acest anunt este de foarte, foarte mult timp .
Stau si ma intreb oare chiar nu ati mai reusit sa angajati pe nimeni in acest timp incat sa nu mai fie nevoie sa publicati anuntul la nesfarsit?E greu de crezut ca dintr-o tara de 21 mil locuitori este nevoie sa puneti un anunt ani de zile si sa nu gasiti persoana potrivita.
Mihai Matei Sambata, 8 Noiembrie 2014
Salut tuturor,

Invit pe oricine sa vina la interviu si sa isi formeze propria parere despre cele scrise mai sus.

1. Echipa noastra azi este formata din aprox 30 oameni.
Veniti in vizita si va convingeti. Simplu.

2. Avem anunturi pt pentru care platim. Nu le-am furat.
Nu facem nici un rau nimanui. Nu vreti sa aplicati, nu aplicati.

3. Da ne extindem. Pe langa biroul din Bucuresti care a fost extins din Octombrie, am deschis un birou in Brasov unde sunt deschise minim 5 pozitii imediat. Vreti sa verificati mergeti in vizita sau la un interviu. E un birou f frumos.

4. Testele tehnice pe care le avem nu sunt nici usoare, nici grele. Sunt relevante pentru noi si teste similare sunt folosite de toate companiile din industria asta. In momentul in care trimitem o invitatie la interviu, explicam foarte clar ca va exista un test, cat dureaza, ce cunostinte testeaza, samd.
Nu vreti sa participati la test, e ok si e alegerea dumneavoastra. Nu va obliga nimeni.

5. Testele tehnice dureaza aprox doua ore si folosim o aplicatie pt testare. Daca erau pe hartie eram inapoiati, daca sunt pe calculator sunt "ca la NASA".

6. Se testeaza urmatoarele cunostinte: c#, Asp.net web forms si mvc, ado.net si entity framework, sql, json, jscript, etc. Intrebarile sunt 20% usoare, 60% medii, 20% avansate.
Oricine a lucrat cu aceste tehnologii va obtine usor un scor de 40-50%.
Am aplicat Vineri, 21 Noiembrie 2014
Am aplicat si eu insa nu am fost contactata inca, stie cineva ce salariu se ofera pe Bucuresti?
Mihai matei Sambata, 22 Noiembrie 2014

Daca CV-ul a fost acceptat veti fi contactata de cineva de la noi si invitata la un test.
Daca CV-ul a fost respins nu veti fi contactata. In toate celelalte cazuri se transmite raspunsul aplicarii. Pentru mai multe informatii puteti trimite un mail la jobs@essensys.ro sau telefon 021.22.44.000.

Ne vom gandi la o modalitate eficienta de a raspunde in viitor si la aplicarile respinse imediat dupa depunerea cv-ului. Din pacate sunt f multe aplicari "la foc automat", multi candidati care nici nu stiu la ce aplica si raspunsul individual ar presupune f mult efort. Vom gasi insa o solutie si pentru aceasta parte.

Salariul depinde de experienta dumneavoastra, rezultatul testelor, al interviului si se negociaza individual. Nu exista diferente intre Brasov si Bucuresti si nu exista o grila de salarizare.

Am raspuns mai sus celorlalte comentarii. Oricine e bine venit sa ne viziteze si sa aplice la job-urile noastre :). Daca exista observatii constructive le vom asculta si vom incerca sa imbunatatim procesul.

Mona Duminica, 30 Noiembrie 2014
Buna seara ,
Am vazut mai sus ca se pomenea de multe aplicari la foc automat.Din pacate am vazut ca pe cele 6 joburi scoase la publicitate sunt doar 11 aplicanti.Nu mi se par asa multi.
Mihai Matei Marti, 2 Decembrie 2014
Astazi avem doua anunturi pe Ejobs anunturi (nu 6): Junior 98 aplicari, Programator 13 aplicari.

Pentru pozitiile unde se cere o experienta prealabila aveti dreptate (nu sunt f multe aplicari).
Pentru pozitiile de junior/entry-level sunt mult mai multe aplicari.

Vom incerca oricum sa gasim o solutie pentru a raspunde si aplicarilor respinse in primul pas (depunerea cv-ului/intentiei).
traiandragomir Luni, 2 Februarie 2015
Incep prin a spune ca locuiesc in Ploiesti, am fost nevoit ca imi caut urgent un nou loc de munca, si astfel am fost la singurul anunt disponibil in Ploiesti si la mai multe interviuri in Bucuresti. Astfel am aplicat pentru un interviu la Essensys. Acest lucru se intampla in primavara lui 2014.

Am fost chemat la interviu, si mi s-a trimis pe mail si un PDF in care erau diverse informatii utile, precum locatia firmei, domeniul de activitate, tehnologiile folosite, etapele interviului (erau specificate clar 3 etape - intalniri: test , interviu cu probleme discutate cu un senior si intalnirea finala pentru negocierea salariului, etc). Fiecare etapa era eliminatorie, desigur :).

La prima intalnire am stat foarte putin de vb cu cineva de la resurse umane, apoi am inceput testul. Eu am aplicat pt un post de .NET Programmer, unde era specificat "middle level", in conditiile in care experienta mea in programare era de 5 ani doar pe .NET. Testul s-a dat pe calculator (dar fara probleme sau cod scris, ci doar raspunsuri la intrebari). Am sesizat de la inceputul testului ca a fost selectat testul pentru "senior". Mi-am spus ca nu are rost sa ma plang, ci, mai bine incerc sa vad cum ma descurc la primul test de senior dat vreodata, si ca, daca rezultatul nu va fi satisfacator pt. senior, poate imi vor oferi totusi sansa sa ocup un post "middle". Durata a fost destul de mare (am utilizat toate cele vreo 90 - 120 minute - ca nu mai stiu sigur cat timp aveam), in care a trebuit sa raspund la cateva zeci de intrebari grila (orientativ, vreo 70) si inca vreo 10 intrebari cu raspuns scris. Gradul de dificultate mi s-a parut ridicat, au fost si intrebari pe tehnologii web (cu care eu nu lucrasem), iar multe intrebari nu erau de genul: "cum se poate rezolva X?", ci de genul "care este varianta optima de rezolvare pt X?". Intrebari dificile pentru mine, care fusesem obisnuit doar sa rezolv problemele, fara sa pun accent deosebit pe optimalitate. Nu a fost chiar un interviu, ci pur si simplu un test, pentru a filtra candidatii care ajung in faza de interviu propriu-zis.

Dupa cateva zile, poate o saptamana, am fost contactat isi mi s-a spus ca am trecut testul si putem stabili data pentru interviu. De asemenea, mi s-a spus ca, in cazul in care voi trece probele de la interviu, voi putea discuta si detaliile legate de salarizare (etapa a 3-a) tot in aceasta intalnire, pentru a nu fi nevoit sa fac inca un drum de la Ploiesti la Bucuresti.

La cea de-a doua etapa am fost primit de un programator senior, cu care am sustinut interviul, urmat de o noua proba (specificata de la inceput in PDF-ul de care va vorbeam) si anume discutarea rezolvarii unei probleme concrete date de firma si analiza rezolvarii propuse impreuna cu programatorul senior. In cazul meu, problema se referea la proiectarea unei baze de date pentru un anumit scenariu. Banal... mi-am zis. Insa, la final, mi-au fost evidentiate multe potentiale probleme si mi s-au cerut solutii pentru rezolvarea lor. Raspunsurile date ulterior pentru rezolvarea problemelor si constrangerilor au fost suficiente pentru a trece la urmatorul pas, si mi s-a cerut sa spun care ar fi salariul dorit. Apoi, incapere a fost chemata o alta persoana, mai "importanta", cu care am avut o scurta discutie tip interviu, dupa care, citind in CV-ul meu ca sunt pasionat si de statistica, mi-a pus cateva intrebari referitoare la ANOVA, intrebari la care orice pasionat de statistica ar trebui sa cunoasca raspunsurile, si m-am descurcat. Apoi, domnul respectiv mi-a dat o alta problema, despre care am aflat ulterior ca avea legatura cu o problema reala, si careia i-am putut propune o abordare legata de statistica. Dupa rezolvarea propusa mi s-a spus "Ok. Te vrem in echipa."

In acel moment imi cam tremurau picioarele, pentru ca fusesem acceptat si pentru job-ul din Ploiesti, si, din motive personale, nu imi doream sa ma mut in Bucuresti, si nici sa fac naveta, daca aveam alternativa. Ma dusesem la faza a doua a interviului mai mult sa vad de ce sunt in stare, insa eram hotarat sa raman in Ploiesti, chiar si pe bani semnificativ mai putini. Mi-am cerut scuze domnului care mi-a spus ca am fost acceptat pentru job la Essensys, si i-am spus sincer care este situatia mea si ca, daca ma pot intelege dpdv financiar cu angajatorul din Ploiesti, voi alege Ploiestiul chiar si pe bani mai putini. Cel putin 6 - 12 luni, pana imi rezolv problemele personale.

Domnul respectiv era dl. Mihai Matei, actionar si director al firmei Essensys. Mi-a spus ca usa imi va fi deschisa si peste 6 luni, si peste 1 an, si consider ca s-a tinut de "promisiunea" facuta.

Dl. Mihai Matei m-a contactat dupa 6 luni, insa eu am ales in continuare sa raman in Ploiesti. Asta doar din cauza unor probleme personale.
PS - Am considerat ca pot macar sa onorez invitatia de a ma duce sa mai discut o data cu dumnealui problemele care ma determinau sa raman in Ploiesti, ceea ce am facut, iar dl. Mihai Matei m-a asteptat sa ajung in Bucuresti, dupa program, si am stat de vb deschis mai bine de 1 ora si jumatate, cand in firma nu mai era nici un alt angajat!

(*) Pentru atentia acordata de catre dl. Mihai Matei am simtit nevoia sa va spun povestea mea legata de Essensys, chiar daca nu am fost angajat al acestei firme. Era pusa o intrebare, daca a fost cineva la ei la interviu; macar la aceasta intrebare stiu am raspuns.
(*) Modul in care s-a desfasurat interviul mi s-a parut de departe cel mai profesionist din tot ce am intalnit, si cred ca am explicat destul de detaliat mai sus de ce, iar acest lucru m-a impresionat.
(*) Referitor la salarizare, pot spune am fost "pe aceeasi lungime de unda" dpdv financiar, pentru un post totusi de "middle". Evaluarea mi s-a parut corect si realist corelata cu salariul.