Forum despre Euro Trade

pt KK Miercuri, 30 Octombrie 2013
pentru KK:
Euro Trade exact aceeasi sunt godwin austin (aston markets) reconvertiti iar cu numele!
Si-au schimbat numele firmei, sediul social si chiar si birourile dar sunt aceeasi sarlatani si mincinosi.

Cautati pe site-ul acesta sau pe alte site-uri sau bloguri numele firmelor astora (care se pretind in piata financiara forex) cele mai mari tepe date "angajatilor" si oamenilor, mai rau ca FNI sau Caritas

Nu-i mai ia odata nimeni sa-i bage la mititica pe hotii astia bine mascati?
Matei Miercuri, 30 Octombrie 2013
Hello!

Am fost si eu la interviu ieri; mi-au dat un test de completat in engleza iar apoi, nici neapucand sa il termin, am avut o discutie in engleza cu un tip. A durat fix 10 minute, m-a intrebat foarte vag despre mine, lucruri din CV de care nu stia, apoi mi-a prezentat jobul. A spus ca salariul este de 300$ + sporuri, dar daca am venit pentru mai mult de 300 nu e neaparat locul; jobul este pt oameni ambitiosi si care se automotiveaza, iar sporurile vin mai tarziu. Tata zice ca genul asta de firme te exploateaza si mori cu telefonul de gat.
Eu am fost acceptat fix urmatoarea zi dupa discutia aceea de 10 minute, dar nu am acceptat.
blondu Miercuri, 30 Octombrie 2013
salut si eu am fost sunat acum pentru a merge maine la un interviu la ei,dar ce sa zic va multumesc pentru comentariile voastre si imi voi vedea linistit de treaba mea!
Remus Marti, 5 Noiembrie 2013
Eu am fost chemat la un interviu pt junnior account manager pe engleza, am vbit cu un tip cam 10 min care mi-a zis exact ce i-a zis lui Matei mai sus. Nu ma duc la interviu, am mai avut de a face cu firme din astea si nu-mi mai trebuie.
huh Marti, 5 Noiembrie 2013
Salariul este brut. Nu trebuie sa minti...trebuie sa convingi... nu trebuie sa faci tranzactii ci doar sa atragi noi clienti pe piata bursiera unde chiar se pot face investitii pentru profit mai mare decat daca ti.ai tine banii in banca.
v Joi, 7 Noiembrie 2013
Investitiile alea de care vorbesti tu nu ajung in veci in piata reala ci doar in contul unde au fost varsati banii.

Ceea ce vezi tu in platforma este ceva asemanator unui cont demo, te joci cu bani virtuali, iar megatraderii din firma te "ajuta" sa te duci in cap sugerand sa deschizi pozitii cu volume mari pe instrumente financiare (in general forex) cu volatilitati foarte ridicate.

Clientul pierde banii virtuali din platforma desi niciodata banii investiti de el nu au luat drumul vreunei burse ci au fost mereu in contul unde i-a varsat.

Agentii din aceste firme bineinteles ca trebuie sa convinga, dar multi dintre ei habar n-au ce se intampla cu adevarat si sunt atrasi oricum de comisioanele grase pentru care trebuie sa muncesti ca un sclav si pentru care trebuie sa convingi oamenii sa isi ingroape banii intr-un cont bancar al unei firme inregistrate prin vreun paradis fiscal, cu sediul social prin alt paradis fiscal si cu domiciliul administratorului prin vreo vagauna exotica.

Sistemul este simplu si legal, dar complet lipsit de orice simt etic si moral din toate punctele de vedere.

Internetul este plin de explicatii ale acestor scam-uri, cine se intereseaza gaseste modul de lucru al acestor companii.
bravo V Duminica, 10 Noiembrie 2013
Bravo V

Exact, foarte simplu si pe intelesul tuturor copiilor care sunt vrajiti si spalati pe creier cu momeli de manageri care li se fac costume la comanda si care au fost instruiti in inteligenta emotionala si psihologie inversa.

Da se pot castiga bani, dar banii pe care un angajat o sa-i castige sunt exact banii pe care asa-zis investitorul o sa-i piarda.
Si atunci cand stii acest lucru asta nu se mai numeste rea credinta? pacaleala? escrocherie? frauda?
Cand tu te folosesti de increderea altuia ca sa-l minti si pacalesti? Ca sa-ti iei tu comision?

Nuuuu, deloc ce sa zic aveti dreptate escrocilor, nu trebuie sa mintiti, trebuie sa "convingeti".

Sistemul cum ai zis tu mai sus nu este deloc legal ci nereglementat, nesupravegheat, mai degraba as zice "ajutat" la noi in tara unde dovada ca coruptia functioneaza la capacitate maxima.
Mai mult decat atat fraudele forex au inregistat o crestere alarmanta in ultimii ani.
Iar astia care se dau traderi, brokeri in primul rand nu au voe sa recomande si sa specifice exact clientilor ce si cum sa faca.
ana Luni, 11 Noiembrie 2013
deci sunt godwin?mda, ce sa zic, e a 3a oara cand observ ca isi schimba numele, suspect:D
suspecti Luni, 11 Noiembrie 2013
Suspecti sunt de mai multi ani, toate aceste firme de la CAPITAL GRUP (PARTNERS) si din aceasta firma ramificata smecherasii moderni, "de business" in sedii de birouri, bine instruiti pentru a castiga incredera dar de fapt a minti si a pacali, sau mai exact cum zic ei de a "convinge". Asa e acuma, daca ne tragem un sediu de birou luxos si ne prezentam profesional nu semanam a mincinosi si hoti ;-)
Aceasi poveste gogonata si frumos impachetata mereu prezentata "recrutilor" care habar nu au ce bolborosesc ei acolo si ce repercursiuni poate sa aiba in viitor asupra lor.
Enumar cateva din aceste firme care au activat de-a lungul anilor:
BForex, IForex, Forexcenter, Forex 24, FXGFC Markets, Aston Markets, Flamel Trade,
OIM Trade, Alfa Trade, Top Trade, AMG Stock Trading, KNS Trust, High Sky, Aedemas Black Tie, Global Stock Market Investments, Trade Services, Godwin Austin, FX Resources, Top Option, Euro Trade ... si altele.

Daca cumva se crede ca nu s-a respectat regulile acestui site moderatorul poate sa stearga postarea, decat sa primeasca amenintari.
Dar daca va uitati la aceleasi firme enumerate aici, toata lumea povesteste aceleasi fapte.
adi Vineri, 15 Noiembrie 2013
M-au sunat astazi de pe numarul 0724505188 ca sunt potrivit pentru job-ul de junior account manager si ca ar dori sa ma cheme la un interviu. Am cerut mai multe detalii, eventual sa imi trimita pe mail astfel de aspecte...am primit un NU hotarat, mi-au spus ca se numest Euro Trade si ca au sediul in Piata Presei si mai multe detalii pot primi doar la un interviu.

Raspunsul meu intr-o astfel de situatie, tot NU a fost :))
ANONIMUS Duminica, 17 Noiembrie 2013
BUNA..NU VA INTELEG DE CE VA PLANGETI ATAT DE ACEASTA FIRMA IN CONDITIILE IN CARE VI SE OFERA UN TRAINING MOCA UN SALARIU FIX SI COMISION ASTA DEPINDE DE VOI..DACA NU VRETI SA MERGETI SPUNETI NU SI GATA..UNDE NAIBA IN ROMANIA ATI VAZUT FIRME SERIOASE VRETI SA VA SPUN CEVA AM LUCRAT LA MEDLIFE SI DIN CAUZA K AVEAM O OPERATIE LA PICIOR SI M-AM IMPIEDICAT DIN CAUZA LOR K NU AU REZOLVAT O SCARA M-AU DAT AFARA SPUNAND K SUNT CU RISC MEDICAL INALT ..ASA CA NU M-AM APUCAT SA FAC UN FORUM DESPRE EI..DACA VRETI MERGETI DACA NU NU..ASA SELECTIONEAZA EI..E ROMANIA DECI E DEMOCRATIE..
Lucas Joi, 21 Noiembrie 2013
Salut ..
Dimineata la ora 11 am programat un interviu in cadrul companiei acesteia "Euro Trade" ..
Din ce imi vad ochii aici , as cam sta acasa si as dormi ca ursul... dar ma voi duce din curiozitate .. Sa vad daca intr-adevar e asa cum se zvoneste.
Imediat cum revin de acolo , va voi spune parerea mea concreta.. daca se merita sau nu. :-)
Andreea Marti, 26 Noiembrie 2013
Nu dau dovada de profesionalism!
Cum sa te cheme la interviu daca nu corespunzi criteriilor lor generale de selectie (ma refer la varsta) si sa-si dea seama de asta chiar la interviu?
E clar ca nu au analizat cv-ul inainte!
alt somer Joi, 28 Noiembrie 2013

Ca si mai sus, aceeasi oferta de nerefuzat: junior account manager, salariu fix - dar nu se spune la telefon, nici macar nr de telefon nu il avea cucoana trecut in mail (probabil sa nu mai primeasca injuraturi). Nu au nici macar un site eutrade.com este doar un ghost pentru markets.com - alta firma cu alta palarie. Daca vrei sa ai CIM cu 8 ore si taxele platite, cauta alta firma, asta dispare in 3-4 luni.

name Luni, 2 Decembrie 2013
Uite cum am facut eu : Buna ziua !... Buna ziua ! Sunteti domnul...."X" ?? Cine intreaba ? Suntem de la firma EuroTrade.... Sunteti domnul "X" ? De unde aveti numarul de telefon ca nu il am in agenda, asadar nu l-am dat eu ? Raspuns : de la Registrul Comertului. Raspunsul meu : Greseala ! Daca de la registru il aveti.. sunati la Registru. Cine "recruteaza" prin aceasta metoda... NU va pierdeti timpul ca este TEAPA !
Paul Marti, 10 Decembrie 2013
E cineva care lucreaza sau a lucrat acolo? Salariul este 300 $ net sau brut? Comisionul iti poate cel putin dubla salariul?
George Joi, 12 Decembrie 2013
Salut, eu am lucrat in aceasta companie timp de 2 ani. ba chiar am fost unul din acei sefi pe care voi ii injurati pe aici. diferenta este cam asa: sunt 2 tipuri de oameni: cei care vor sa munceasca si cei care nu vor sa munceasca. De aceea in interviu nu o sa te intrebe niciodata daca ai experienta sau nu ptr ca experienta vine in urma trainingului si in urma activitatii zilnice. indiferent de domeniul in care ati activat vanzarile din bursa nu se aseamana cu nimic. in schimb daca reusesti acolo reusesti oriunde, pentru ca stilul de viata al unui broker te maturizeaza si te face sa vezi exact lumea in care traim. dar bineinteles, nu va fi un domeniu adecvat ptr lenesi ptr cei care vor sa ramana anonimi si ptr cei care vad acest job ca angajat si nu ca business propriu. este doar o diferenta de optica.
Si pentru acei oameni care injura aceste companii de forex, bursa etc va sfatuiesc sa cunoasteti un domeniu inainte de a-l injura. dar asa este romania se face un forum si toata lumea injura si blameaza dar pe forum nu stii sa scrii si de bine ;) dar cel mai mult ma deranjeaza ca se scrie fara sa se cunoasca.
V Vineri, 13 Decembrie 2013
Wow, good point George. Ai dreptate la capitolul dezvoltare abilitati de vanzare, ordine, strictete.

DAR mai departe? Crezi ca aceste calitati nu le poti deprinde si in alte companii? Ba da, iti spun cu certitudine.

De ce ar veni cineva intr-o companie de genul asta care pur si simplu isi bate joc de intreaga industrie a instrumentelor financiare, de cei care chiar invata sa tranzactioneze si o fac corect? Pentru a lua parte la o activitate care terfeleste activitatea informatica investitionala?

De ce ar veni cineva la voi ca sa munceasca ca un sclav al carui scop este sa convinga cativa parliti sa isi arunce banii intr-o gaura neagra?

Nu ai nevoie de experienta? Tu faci misto sau nu ai tranzactionat in viata ta bani reali? Daca doar vorbesti despre ei, da, nu ai nevoie, dar cand te "joci" cu banii pe o platforma si nu ai experienta esti exact ca la pacanele, apesi si tu "buy" sau "sell" si D-zeu cu mila, ce-o fi o fi. Pai in conditiile astea ce mi-e la voi, ce mi-e la cazino. Acolo macar mai primesti si tu o bautura gratis, juma' de poponet p-afara ca acum se poarta fustele scurte de craciunite si alte desfatari de genul asta.

Cu ce te maturizeaza stilul de a fi broker? Poate ai vrut sa spui ca te disciplineaza din punctul de vedere al timpului si atentiei la detalii, pana la maturizare e cale lunga. Cand spui de un pustan de 18 ani care de-abia a luat Bac-ul (daca l-a luat) ca va deveni matur pentru ca lucreaza ca broker la Forex X-ulescu eu deduc urmatoarele : este ca un sclav in armata, este tratat ca un dos de catre sefii lui care-l pun sa lucreze intr-un ritm nesanatos si neprietenos si daca are suficienta vrajeala si depune destula munca convinge si el 2-3 oameni sa toarne bani in D-zeu stie ce cont, isi ia comision grasut si isi cumpara un bemveu 2001-2003 (pentru seriile mai noi trebuie comision baban si s-au cam prins fraierii cu bani din Romania cum va scoateti voi cascavalul). Asta vad eu prin maturizare.

Ca business propriu poti vedea orice meserie care iti aduce bani in functie de cat tragi. Si agent vanzari ziare este un business propriu, cu cat vinzi mai multe, cu atat iei mai mare comisionul. Uite optica.

Sunt curios cat de bine cunosti tu domeniul forex de le sugerezi celorlalti sa nu il injure (cei care probabil au pierdut bani grei cu "sprijinul necontenit" al traderilor din astfel de firme).

Am fost sunat de agenti poate chiar din echipa ta si adevarul este ca nu ii injur, nici nu le inchid ci pur si simplu le cer detalii. Iata cateva exemple, citez :

- va fi miscare pe lira in urma afisarii PIB-ului in Germania.
>se numeste volatilitate parca si nu stiu la ce lira se referea el.

- s-a afisat somajul pe SUA si au iesit 90 000 de someri fata de 110 000 acum o saptamana si de-aia s-a apreciat dolarul.
>no shit? daca ieseau -90 000 insemna probabil ca au facut angajari si in randul pensionarilor?

- necunostinta a termenilor clasici : PIB, PNB, PNN, PIN, inflatie, dobanda cheie, balanta comerciala.
>scuza-ma dar daca voi la training le spuneti ce ar trebui sa se intample pe EUR/USD in functie de rezultatul indicatorilor macro de mai sus atunci no comment. Cine tranzactioneaza pe analiza fundamentala (indicatori macroeconomici) exclusiv, este sinucigas. Sunt multi alti indicatori secundari care influenteaza, sunt relatiile comerciale intre tari sau zone care arata PE CE paritati se mizeaza si asa mai departe.

- un alt geniu mi-a zis ca daca PIB-ul pe zona UE va iesi pozitiv EUR se va aprecia in raport cu dolarul. Cand l-am intrebat ce se va intampla daca vreau sa-l tranzactionez in raport cu CHF zicea ca la fel, acelasi rezultat. La intrebarea mea : si daca banca centrala a Elvetiei umple piata elvetiana de euro ieftini, e la fel? Raspuns : pai ce importanta are?

Daca in urma trainingului obtineti voi experienta, mi-e mare mila de cel ce va da voua bani chiar si in cazul in care ati avea o activitate reala de tranzactionare.

Toate bune!
boiler room Duminica, 15 Decembrie 2013
Celor care li se spune ca se face training, nu e un training de specialitate a ceea ce inseamna piata forex, ci doar o mica introducere, dat fiind ca voi astia rebranduiti mereu n-aveti nici o legatura cu piata reala forex.
Pregatirea voastra este gen boiler room, de tupeu si jmecherie

Alex Vineri, 3 Ianuarie 2014
Salut ..Am lucrat pentru 3 saptamani la eutro-trade.com cu sediul in Piata presei libere..
Oameni buni nu va angajati la ei ,sunt niste nesimtiti,niste plini de ei ,si iti dau impresia ca le curge aur prin vene..La ei nu exista omenie,bun simt,corectitudine ,la ei se merge doar pe fraieri oamenii sa investeasca ca sa isi umfle ei conturile..
Credeti-ma ca am stat la ei 3 saptamani si mai aveam o saptamana si luam salariul de 300 de dolari dar nu am mai rezistat si am plecat...Acolo esti doar un sclav cersetor imbracat la costum intr-o zona super lux si atat.Dar ei iti dau impresia ca esti un important..Luati-va joburi serioase ,in care sa fiti mandri ca faceti ceva bun pentru societate si nu fraieriti oamenii .Joburile astea sunt pentru carne vie fara sentimente..Salut