Forum despre EveryMatrix

Miss J. Vineri, 12 Iulie 2013
Stie cineva cum decurg interviurile la ei? Am si eu saptamana viitoare un interviu si m-ar interesa daca a mai fost cineva, care e oferta salariala, ce alte beneficii se ofera.
O sa revin si eu cu detalii.
Mr I Vineri, 19 Iulie 2013
Ceva noutati?
Miss J. Vineri, 19 Iulie 2013
Da, am fost ieri la interviu. O dezamagire totala. Am fost pentru technical writer - redactor tehnic. Tipul care m-a intervievat era in pantaloni scurti, mai sa zic la prima vedere ca-s boxeri si in tricou patat. Ma rog, trecem peste. Mi-a zis ca nu el trebuia sa tina interviul dar cel care trebuia e intr-o sedinta si nah, il tine el. Pe sistemul "am venit eu, fratica!"
Cireasa de pe tort e ca mi-a cerut portofoliu de technical writer cand oricine stie ca documentatia la care lucrezi intr-o firma este confidentiala.
Puteau sa ma anunte asta inainte sa ma deplasez la interviu ca le spuneam de la bun inceput ca astfel de documente nu se imprastie in stanga si in dreapta.
Neseriosi, nu va incurcati cu ei!
Grasu XXL Sambata, 20 Iulie 2013
Macar ofera salarii bune ? :)
Mirela Joi, 25 Iulie 2013
Da, este Betbrain SRL, firma Every matrix nu exista inregistrata . Contract nu iti fac decat dupa 4 luni daca le convine de tine, salariu la negru, restul prin offshore dar la care trebuie sa iti platesti tu taxele salariale. Semnand contractul cu ei este responsabilitatea ta sa platesti, ei spun ca poti sa nu platesti, bla, bla...dar contractul este de prestari de servicii prin care tu ai obtinut venit lunar, deci trebuie sa platesti taxe. Cauta sa angajaze naivi si cu siguranta gasesc. In Romania se poate..deci aveti grija , daca intr-adevar nu aveti un job, incercati, altfel, nu...sunt neseriosi si va pierdeti vremea cu ei.
@Mirela Duminica, 28 Iulie 2013

Dragutza daca ar spune de la inceput ca netul e de fapt un brut (din care ar trebui sa platesti taxe) as mai zice. Dar te mint in fata si nu-ti spun nimic despre asta dacat cand e prea tarziu.

Asa ca mai bine mai stati pe acasa pana gasiti altceva sau munciti cu ziua ca macar asa nu ramaneti fara banii munciti. In plus evitati sa fiti chemati mai tarziu sa dati cu subsemnatul pe la procuratura sau fisc. Au avut si vor mai avea controale si procese atat civile cat si penale.

MDA Marti, 6 August 2013
E clar m-am cam lamurit cu ei,am citit la betbrain acolo unde erau angajati care nici macar nu spuneau nimic despre acuzatiile grave ca primesti bani la negru si peste cateva luni iti dau teapa si nici pe aia nu ii mai primesti... "Aparatorii Patriei" betbrain raspundeau doar la acuzatiile ca e un mediu neprietenos, de salariu la negru si teapa dupa cateva luni nu spuneau nici pas...
@MDA Miercuri, 7 August 2013

Dar banii prin offshore ce sunt roz bombon in picatele bleu, nu la negru? Mai degraba pui mana pe banii din mostenirea lui Mobutu decat pe cei promisi de astia. Daca esti agatat cu contractul de munca pe salariul minim te santajeaza sa le muncesti cat vor ei. Au facut asa si cu o fata care lucra la ei ca software developer de 7 ani si voia sa plece ca isi gasise in alta parte. Chiar le face placere sa "negocieze" astfel de tzepe.

gogutzu Marti, 10 Septembrie 2013
habar nu aveti despre plata salariilor. s-au facut intotdeauna la timp si corect. contractele de munca se fac din prima zi de angajare. este ilegal sa lucrezi fara contract de munca iar firma nu face ilegalitati. De asemenea piata muncii este libera. In cazul in care nu poti sa scapi de un contract de munca este foarte usor sa intrii in concediu fara plata (nu ai nevoie de nici un motiv pentru asta) si sa pleci la alta firma. Nu te poate obliga nimeni sa stai la firma asta daca nu vrei. Nu inteleg niste oameni care dau din gura si nu stiu ce vorbesc.

Admin: everymatrix=betbrain. Scrie si pe sigla lor de pe fatada casei...
Hoegaarden Sambata, 26 Octombrie 2013
Salut,

Am vazut ca au posturi deschipe pe JavaScript. Ma bate gandul sa aplic dar ma gandeam ca pot obtine inainte niste informatii. De exemplu, cam care este salariul pentru JavaScript Jedi?

Multumesc.
Mereu Vineri, 20 Decembrie 2013
Aceasta firma pune mereu anunturi pe net
haios Luni, 23 Decembrie 2013

Interviu de 2h cu doua hr-iste fabulos de ”pe langa” cu totul. La partea tehnica nu ma asteptam sa fie vreuna din ele specialista pentru ca nu asta e treaba lor, dar nicio legatura sa ai cu hr-ul cand tu tii interviuri?
Intrebare geniala: ”ce carti citesti si de ce?”. Una dintre ele s-a arata din cale afara de ofuscata atunci cand i-am spus ca citesc carti de recrutare care ma invata ca intrebarile relevante intr-un interviu fac referinta la past performance, nu private life. Am multumit, m-am ridicat si am plecat.

Grasu XXL Marti, 29 Aprilie 2014
Am aflat ca ofera salarii bune, acum sunt in cautare mare de Javascript Developers.
Matias Vineri, 2 Mai 2014
@GrasuXXL: Nu ofera nici un salariu ci doar te platesc cand vor, daca vor, prin conturi offshore sau pe PFA cu contracte reinnoite lunar. E aceeasi firma cu Betbrain. Toti greii lor au plecat dupa ce si-au luat tzeapa. Dar asa-i romanu mai ales ITist, invata din greselile proprii:)))
RDK Miercuri, 28 Mai 2014

Mi-e tare greu sa cred ca de o luna si jumatate de cand vad ca sunt in cautare de customer support pe engleza, n-au gasit doi oameni capabili, printre sute de candidati
Posteaza anunturi iar si iar si iar

neou Miercuri, 28 Mai 2014
RDK , ei nu pun anunturi de o luna jumate , pun de ani de zile , firma asta cu anunturile se ocupa ca in rest e vai de ei , se baga si ei in seama
Colt Marti, 24 Iunie 2014

Asa e Neou. Sunt aceeasi care se numeau Betbrain. De ani de zile pun anunturi cu nemiluita si nici nu deschid/citesc CV-urile. Si-au schimbat numele in Everymatrix ca sa poata sa mai ia cativa fraieri care nu stiu despre ce e vorba... pana  se lamuresc (interviuri idioate, mancatoare de timp si fara finalitate sau cu propuneri de angajare jenante de iti vine sa-ti tragi palme ca ti-ai pierdut vremea dupa cum puteti citi mai sus sau pe topicul Betbrain).

AnswerBot Luni, 30 Iunie 2014
@Matias: Salariile sunt cele negociate, platite la sfarsitul lunii. Nu exista aceasta politica de contracte reinnoite lunar. Compania lucreaza cu contracte pe perioada nedeterminata.
@RDK: Echipa de support este intr-o constanta crestere. In ultimul an, s-a triplat numarul de angajati in acest departament.
@Neou: O companie care pune anunturi incontinuu este o companie in crestere. Un semn bun, dealtfel.
@Colt: Te asigur ca CV-urile primite sunt citite. Ne cerem scuze daca ai trimis un CV fara sa primesti un raspuns din partea departamentului de recrutare. Te rog, incearca sa trimiti informatii relevante in mailurile catre companie si te asigur ca vei fi contactat.
@AnswerBot Miercuri, 9 Iulie 2014

Despre care salarii vorbesti cele de pe PFA si offshore sau cele de pe contractul de munca pe posturi de necalificati? Ca sa ne intelegem, aceasta firma are cel putin 3 sisteme de plata a "salariului negociat" pe care ti-l "micsoreaza" cand vor ei cu partile mai mari platite prin offshore si PFA. Asa au facut si cu unul care era director tehnic la ei de 7 ani si i-a salvat de la faliment.
Da "echipa de suport" este in continua crestere.. Asa ca la o crestere cat mai "sanatoasa" la 250 de euro/luna salariu pentru fiecare din "echipa de suport".
Uite ce scrie aici (daca stii engleza) http://www.casinomeister.com/forums/showthread.php?t=59970 si in alte sute de locuri. Concluzia cine se aseamana se aduna.

jdk Joi, 17 Iulie 2014
Salariile sunt bune si se platesc la timp! Daca iti faci treaba cum trebuie nu se ia nimeni de tine! Program flexibil: poti veni la munca intre 8-11 si pleca intre 18-19; Nu mai vorbiti in necunostinta de cauza doar pentru a dezinforma! intr-adevar, trebuie sa iti vezi de treaba si sa nu superi pe nimeni, intrucat se iau si decizii pripite... dar asta e valabil pentru orice companie in care tu vrei sa arati cat de tare esti in fata superiorilor tai! Nu e nicio teapa, ai de ales intre contract de munca si PFA; sunt oameni care lucreaza aici de cand s-a infiintat compania si au confirmat ca niciodata nu s-a intarziat cu plata salariilor! In loc de bonuri de masa ofera catering in valoare de 300 ron pe luna! E un pic haos dar daca tu esti organizat ca persoana, nu ai de ce sa te temi! nu te verifica nimeni de cate ori iesi la tigara, cat stai sa te joci fifa, biliard sau tenis de masa, totul se face cu bun simt... daca esti nesimtit si abuzezi de aceasta libertate, e normal sa se ia si masuri!

Mergeti cu incredere! Firma serioasa!