Forum despre Expert Connection

cineva Vineri, 11 Aprilie 2014
Stie cineva in ce mod se efectueaza plata? se dau banii doar o data pe luna la sfarsitul lunii sau cum se procedeaza?
cristiano Vineri, 9 Mai 2014
Salut!vad ca foarte multi aveti o parere proasta despre firma chiar daca nu ati lucrat deloc in cadrul ei insa doar simplul motiv pt care aveti aceasta parere este ca nu ati fost acceptati in urma interviurilor,cel mai probabil pentru ca au considerat ca nu sunteti potriviti pentru acest tip de job.eu va spun ca lucrez in cadrul firmei de aprox 2 ani si intr-adevar este un job stresant insa daca iti faci treaba si esti bun in domeniu poti ajunge sa iei undeva la 3000 de lei foarte bine.si nu o spun doar ca sunt angajat aici sau pentru a ridica firma in slavi.nu va angajeaza nimeni fortat...iar daca sunteti admisi si nu va convine nu va tine absolut nimeni fortat.cat despre oamenii din conducere....sunt oameni care isi respecta in primul rand angajatii,ofera conditii,promisiunile facute la angajare sunt respectate in tocmai.iar ce este cel mai important sunt ffff seriosi in ceea ce priveste partea financiara.si..da.......daca nu faci treaba si nu dai randament e normal sa nu mai continui colaborarea.si acum...serios..ce firma te tine sa dormi pe tine..sa nu aduci profit firmei.nu stiu cate firme mai ofera o stabilitate financiara si un pachet salarial asa atractiv.sicer...daca vreti joburi relaxante fara target,fara stres...la rosal....sau sunt n firme de paza pe 800 ron.banii multi nu vin din cer,trebuie sa te zbati si sa muncesti....oriunde te duci...unde se ofera salarii foarte bune e si stres si munca.asta e logic.va repet nu ma intelegeti gresit..mi-am spus parerea pt k stiu cu ce se mananca expertconnection...nu va obliga nimeni sa veniti la interviuri...nu va obliga nimeni sa va angajati...nu va obliga nimeni sa ramaneti in firma daca NU VA ADAPTATI.oameni buni...sunteti liberi sa alegeti...cat despre femeile alea care spuneti voi ca nu stiu de capul lor....cea pe resurse umane va intreaba de 5 ori acelasi lucru pt a va testa ...dupa cum multi si-au dat seama...cealalta are cativa ani buni in spate in orange de manageriat si ultima..cu care de obicei se tine interviul final are in spate vreo 200 de angajati,lucru care nu e asa usor sa mentii atatia oameni in spate.deci.....vreti bani si stabilitate financiara....incercati...vreti job relaxant sunt atatea firme care va ofera 800 ron si atat.o zi buna!
andreycons Miercuri, 14 Mai 2014
M-ati convins ! m-au sunat ieri pt interviu, am decis sa raman acasa. Si nu pt ca n-as face fata, dar sa vand un produs care nu este cautat si piata e saturata, imi dau seara de acum ca singurul target de atins e cel minim. Posibilitati avansare minime...( fiind proiect adiacent orangeului rezulta investitor strain rezulta nepotisme lista continua...) Probabil ai putea avansa ..peste cine stie cati ani !
Eu zic PAS ! Doamne ajuta sa ma insel cu tot ce am scris mai sus !
Amanda Joi, 17 Iulie 2014
Dragilor am lucrat la aceasta firma timp de cateva luni. Cu privire la salariu se respecta ceea ce iti zic-nimic de comentat. Insa te trezesti din senin ca iti sunt cerute niste lucruri care nu ti-au fost comunicate la inceput(munca de teren inafara bucurestiului pentru a convinge lumea din satuce sa isi faca abonamente). Daca esti si o persoana noua vei fi cam singura care imparte pliante. Trebuie sa te gandesti mereu de unde sa aduci lume sa incheie contracte. Din pacate lumea nu mai vrea abonamente in momentul de fata, si esti obligat sa iti faci targetul luna de luna...in ultima saptamana din luna nu se mai respecta programul de lucru se sta de dimineata pana seara obligatoriu. Aflii incet incet ca ceea ce ti se comunica initial nu se respecta. Daca va simtiti in stare sa faci mereu pe dracu-n patru, sa cauti lume sa faci abonamente se castiga destul de bine. Dar nu stiu cat se merita stresul. Voi decideti ce si cum
alex Marti, 29 Iulie 2014
pentru cei care n-au experienta in vanzari nu recomand.Singurul lucru bun care il are aceasta firma este ca iti dau banii la timp.O zi buna!
eu Miercuri, 6 August 2014
Eu am lucrat la aceasta firma pentru o perioada de 8 luni dupa care am plecat din tara....acum 2 luni si acum m-am intors in tara pentru ca surpriza...nu am gasit ce mi s-a promis.In fine, revenind la expert connection ce pot sa zic...parerile sunt impartite dar din interior va zic ca e greu, exista o permanenta presiunea a cifrelor dar daca ai ambitie si vrei sa faci bani...ai toate sansele. Eu am primit ajutorul celor de acolo de fiecare data. Habar n-aveam ce sunt alea vanzari pana sa ma angajez acolo dar oamenii m-au invatat tot felul de lucruri + ca si colegii au fost deschisi cu mine.Cand m-am angajat eu s-au mai angajat si altii si nu toti au ramas in echipa (pana am plexcat eu) pentru ca nu faceu vanzari si nu suportat presiunea. Eu m-am descurcat, ce-i drept si munceam si am luat banuti frumosi de acolo. Buey, daca vreti vanzari, telesales...asta e mediu peste tot (am lucrat si la upc inainte) dar daca va stiti mai moi de caracter..n-o sa faceti fata. Eu daca n-as fi plecat din tara nu mi-as fi dat demisia de la ei...eram ok cu ce se intampla acolo.
PanzerSS Miercuri, 29 Octombrie 2014
Eu in momentul de fata lucrez la aceasta companie si m-am decis sa le iau putin partea pentru ca am observat cateva comentarii mai putin adevarate.
Cele doua doamne despre care spuneti ca sunt incompetente sunt defapt foarte profesioniste si au o vasta experienta in vanzari.De asemenea stiu sa isi motiveze angajatii si stiu sa comunice cu ei.Iar daca voi sunteti nemultumiti de cum a decurs interviul,ar trebui sa mai participati la cateva,la care sa trebuiasca sa vindeti un pix(?!) sau interviuri in mai multe etape care de obicei au un castigator prestabilit.Aici angajarea chiar se face "pe bune" si fara pile".
Mentionez ca am lucrat si la alt operator de telefonie mobila si pot face diferenta de profesionalism.Raportul munca-stres-beneficii este mult mai bun aici decat in alte parti.Sa imi spuneti voi un loc de munca(vanzari),in care sa faceti strict ce intra in fisa postului.
Oricum,in niciun caz nu este pierderea acestei firme daca nu doriti sa va angajati in cadrul acesteia;))
redish Luni, 17 Noiembrie 2014
Am citit fiecare comentariu,unele de bine altele mai putin...dar ce ma intereseaza este strict partea de salarizare...toata lumea la sfarsit de luna ajunge sa ia cel putin 1600 ron?am fost la un interviu si cam asa mi s a zis...mi ati fi de ajutor ca sa stiu ce alegere sa fac,mersi!!
redish Miercuri, 19 Noiembrie 2014
deci nu ma poate ajuta nimeni cu un raspuns?.....
eu Miercuri, 19 Noiembrie 2014
Salut,

Imi poate spune cineva daca in urma interviului este o perioada de training? Daca da, cat dureaza? Si, inca ceva, intre cele 3 interviuri despre care ati vorbit mai sus exista o perioada de timp, sau se desfasoara in aceeasi zi? Va intreb deoarece am fost chemat pentru un interviu si in acest moment sunt plecat din localitate.

Multumesc si mult succes in activitatile pe care le desfasurati!
aly Marti, 25 Noiembrie 2014
Buna!saptamana asta inception since eu trainingul si am aceiasi intrebare,daca see ajunge last salariul design 16 mil,adica cat de greu ajungi sa ii iei.
Marian Marti, 9 Decembrie 2014
Salut! Ce salariu are reprezentant de vanzari b2b ? Stie cineva ? Si mai ales programul de lucru.
Loredana Miercuri, 10 Decembrie 2014
Buna Marian! Salariul fix este 1000 RON pt vanzari B2B, plus comision daca iti faci targetul. In functie de rezultatele tale poti sa ramai cu 1000 ron sau sa castigi chiar si peste 1000 euro, insa mediul de lucru este foarte stresant, targetul greu de atins, presiune constanta, monitorizare atenta, un SRL cu pretentii de multinationala. Programul de lucru este 09-18 cu munca mai mult pe teren astfel incat sa iti faci intalnirile ( exista un target si pe numar de intalniri zilnice, pe langa cel de sim-uri si alte cele ). Eu am plecat de acolo din cauza stresului si a oamenilor falsi, desi castigam bine mi-am dat seama ca unele lucruri conteaza mai mult decat banii. Va ramane decizia ta, in functie de ce iti doresti de la viata :) Succes!
Gabi Sambata, 13 Decembrie 2014

Buna! Am sustinut ambele interviuri si de marti incep serviciul. Observ ca sunt fel de fel de pareri. Este primul meu job intr-un call center, pana acum am facut doar voluntariat. In urma primului interviu chiar nu prea mai eram increzatoare ca voi fi rechemata si pentru al 2lea. Am toata incederea ca ma voi descurca, avand in vedere lipsa mea de experienta in vanzari. Mai incepe cineva de marti? Multumesc anticipat!

sim Miercuri, 7 Ianuarie 2015
Imi poate spune careva daca programul este zilnic sau de luni pana vineri?:)
xSonia Vineri, 26 Februarie 2016
Expert ...partener Orange ce ar fi de zis? In magazin ai program in 2 ture de luni pana vineri + 2 sambete pe luna lucrate care au program scurt 9-14,9-15 in functie de magazin .Programul de luni pana vineri tura1 incepe de la 9 -18 si tura a doua 11-20 . O data ajunsi in magazin o sa va dati seama ca nu e tocmai ceea ce vi s-a prezentat la interviu . Adica promisiunile alea ca vezi doamne ca targetul minim se atinge 100% si poti ajunge sa castigi si triplu sunt povesti de adormit copii ,oamenii din magazin se chinuie efectiv sa le bage pe gat clientilor fidelizari,telefoane ,ab de internet, tv, accesorii ca ai cate un target pe toate . Si nu mereu iti faci targetul minim ce sa mai zic de banii aia multi de care se tot discuta la interviu. Presiune mare ca primesti tot felul de avertismente daca nu iti faci vanzarile ,daca nu ai clienti in magazin iei clienti din baza de date si incerci sa-i convingi sa vina in magazin sa le poti vinde ceva ,adica mai faci si putin call center. Salariul 1000 de ron net plus bonus care nu prea se ia .Orele suplimentare care chipurile se platesc separat intra tot in acei 1000 de ron .Deci judecati voi daca se merita sa mergeti pe un post de reprezentant vanzari in magazin stradal poate in mall-uri o fi altceva nu pot sa ma pronunt. Probabil se vor gasi persoane care vor comenta ,asta este punctul meu de vedere daca vrei sa stai mereu in stres pe bani putini atunci inseamna ca jobul ti se potriveste.
CrissCristi Sambata, 4 Februarie 2017

Salutare,

Am fost la interviu la Expert Connection pentru Business Sales Representative B2B. Este partener Orange. Locatia firmei este in SEMA Parc.

Firma este situata la etajul 1, cladirea nu impresioneaza cu nimic, din contra, pare a unei firme sarace. Au usi din lemn si mobilierul de la ei este ieftin si de proasta calitate. Mai au cate o lampa cu Orange sau chestii pe care scrie mare Orange dar firma nu arata prea bine. este o firma mica nu va asteptati la mobilierul din Multinationala Orange.

Primul interviu - l-am dat cu un tip, specialist HR dar mi-a spus ca a lucrat in vanzari 3 ani. In fine, am discutat cu el, este o persoana de treaba, nimic de zis, amabil si politicos.. Scopul lui este sa identifice profilul angajatului. Foarte interesat de motivele pentru care am plecat de la fostele locuri de munca si de asteptarile mele salariale.

Al doilea interviu - l-am dat cu un tip care coordona echipa de vanzari Un tip la 32 de ani. Total neprofesionist. A raspuns la telefon in timpul interviului, din 2 in 2 minute se uita la telefon pentru a rezolva unele chestiuni ce tineau de job-ul lui. Este negativist in sensul ca iti spune toate partile negative ale job-ului ca sa te demotiveze. Limbaj de cartier.

Ce cauta? Un reprezentant vanzari pe teren, caruia sa ii ofere salariul minim pe economie: 1000 lei net. Job-ul este de hunter. Adica, trebuie in fiecare luna sa vinzi servicii orange catre firme noi. De fiecare data cand faci oferta unui client trebuie sa il verifici inainte ca nu este in portofoliul altui agent. Cu alte cuvinte, trebuie sa vinzi in fiecare luna la clienti noi serviicii orange. Avantaj: nu conteaza cat de mic este clientul. Orice firma, oricat de mica. PFA, nu conteaza.

Se ofera bonusuri: poti ajunge la 9000 de lei. Se ofera masina de serviiciu din cate am inteles.

Am spus clar din primul interviu ca nu sunt de acord cu un salariu fix sub 3000 de lei si totusi m-au chemat la al doilea interviu fara sa imi faca oferta.

M-au facut sa imi pierd timpul, neprofesionisti, firma mica. Neinteresanti pentru mine.

Eva3 Vineri, 17 Februarie 2017

As vrea sa-l contrazic pe @CrissCristi, comentariul de deasupra din data de 4 feb 2017.
Zilele trecute am fost la interviu pentru Agent Telesales. Interviul a decurs intr-o maniera foarte profesionista.
Mi-a placut cum s-a desfasurat intreaga discutie, tipul care a sustinut interviul a fost foarte amabil si mi-a adresat niste intrebari pertinente, limbaj profesionist, imbracat in costum, prezentabil.
In ceea ce priveste locatia, da, putea sa fie intr-o zona mult mai buna, insa avantajul este ca se afla langa statia de metrou: Petrache Poenaru.
Dezavantaj: am mers pe jos 6 -7 min
De asemenea, in legatura cu mobilierul din interior nu am nimic de comentat. Mie mi-a placut. Lemnul modern si plantele din birou iti confera senzatia de caldura si de confort! Cat am asteptat pe canapea, angajatii care treceau pe acolo mi s-au parut foarte degajati si relaxati glumind intre ei.
Oferta salariala am discutat-o de la inceput, exact ce stiam despre jobul in vanzari telesales (salariu fix si bonusul din vanzari cum e peste tot) din ce mi s-a spus in medie se ajunge pe la 1900 – 2300lei net, ceea ce pentru mine e super bine. Ramane de vazut cum o sa ma descurc la target. M-a impresionat corectitudinea, in functie de data din luna cand incepi, ai target mai mic plus training platit.
Mi s-a parut interesant ca pot sa avansez de la telesales la store si pe urma la business daca am rezultate.
Contra: Programul e fix de Luni pana Vineri de la 9:30 la 18:00 , mi-ar fi placut sa fie in ture...ca la magazin.
Nu am foarte multa experienta in vanzari @CrissCristi dar 3000 de lei salariu fix plus bonusuri mi se pare din alta tara, de ce ai mai pleca de la un asemenea job?
Ce se intampla pe business de se castiga asa bine? Tot vanzari sunt...

Expert Connection mi-a lasat o impresie buna, cred ca totul tine de perceptie.
SoniaZ Sambata, 15 Aprilie 2017
Salutare! Am fost si eu joi la un interviu pentru reprezent vanzari B2B Enel. Am tinut un prim interviu cu un tip foarte profi si simpatic. Adica nu te simti ca la un interviu unde esti interogat, ci mai degraba ca la o discutie cu o veche cunostinta. Mi-a placut firma, mi-a placut ceea ce am vazut in interior atat cat am asteptat.
Fiind o companie destul de mare au si pretentii de la viitorii angajati. Mi s-a spus ca veniturile vor fi pe masura muncii, asa cum este in orice domeniu, mai ales vanzari.
In alta ordine de idei, mi se pare absurd sa dezinformezi, asa cum am vazut in postarile anterioare, doar pt ca cineva nu a fost ales in urma interviului sau a plecat din diverse motive.

Acum astept sa fiu contactata pt al 2 lea interviu, daca ma incadrez in cerintele lor.