Forum despre Field Insights CEE

alex Luni, 1 Aprilie 2013
si cat iti da la un chestionar completat? cam in cat timp in completezi?
Dan Luni, 1 Aprilie 2013
Nu iti fac contract de colaborare. Au fost chestionare si de 3 lei dar si de 30(care durau 60 de minute). La inceputul proiectului e ok pt ca gasesti multi oameni insa ulterior se restrang cotele si ajungi sa dai peste persoane dispuse sa iti raspunda insa nu se potrivesc cu profilul pt ca s-au epuizat deja chestionarele pt varsta lor.
Dan Luni, 1 Aprilie 2013
Iar locatia lor mi se pare oribila. Plus cainii de la intrare care ma dispera
Andra Luni, 1 Aprilie 2013
O mare minciuna. Niciodata nu vei primi banii intre 25-30, cel mai probabil dupa 2-3 ale lunii viitoare. Da, am lucrat acolo.
Andra Luni, 1 Aprilie 2013
Cel mai probabil un chestionar va costa intre 6-10 lei si va tine cel putin 25 de minute. Programul nu e flexibil cum zic ei, daca au nevoie de tine dimineata, te vor cheama dimineata chiar daca tu nu te poti duce. in plus, te vor chema in weelend si vor spune ca este obligatoriu...
lala Joi, 4 Aprilie 2013
Unde e sediu firmei ? o adresa ?
cristi Joi, 4 Aprilie 2013
da ai dreptate andra un chestionar care dureaza aproximativ 30 min iti da pe el 8 lei si asta daca il finalizezi si e f greu sa il faci ptr ca multa lume se plictiseste de tn dupa 10 min y spunandu-i la inceput ca dureaza cateva minute.Mi se pare exagerat de putin platit la cate intrebari are.
xaxa Vineri, 5 Aprilie 2013
@ Cristi ,asta daca esti robot si citesti intrebarile fara interes si nu te axezi pe ''client'' si in privinta plata pe chestionar este loc de mai bine...
Andra Vineri, 5 Aprilie 2013
Bd. Basarabia, nr 250, in curtea Grupului Industrial Titan...asta e adresa firmei.
Andra Vineri, 5 Aprilie 2013
Xaxa daca te axezi pe "client" cu siguranta va dura mai mult de 30 de min. Loc de mai bine, ce inseamna asta? 10 lei pe chestionar de 45 de min?
cristi Joi, 11 Aprilie 2013
eu zic sa te duci tu acolo xaxa sa vezi cum e si apoi mai vorbim sa vedem cum te axezi tu pe client si cat dureaza la tine un chestionar dus pana la capat.
denis Vineri, 12 Aprilie 2013
Aveti idee cat castiga un coordonator?
no name nny Miercuri, 24 Aprilie 2013
Buna , am si o mica nelamurire ,,, maine am un interviu la ei la firma exact unde ati spus adresa mai sus , deci ... se merita sau nu ? sunt seriosi sau nu cu bani?clienti au rabdare sa stea de vorba la telefon sau iti inchid telefonul in nas?astept raspuns ,multumesc .
Andra Marti, 14 Mai 2013
Nu se merita sa mergi la interviu, castigi foarte putin (sub 400/luna) pentru cat trebuie sa stai la munca.
Cristina Joi, 16 Mai 2013
Luni am un interviu si dupa comentariile voastre acum sunt cam in ceata. Merita sa ma duc sau nu???
Dia Miercuri, 22 Mai 2013
Am lucrat la ei in vara 2007, insa nu am rezistat mai mult de o luna. Eu, una, am fost transcriptor de text. Intr-adevar, la inceput nici nu stiam cu ce se mananca jobul asta. Mi s-a dat o inregistrare a unui interviu, neclara si cu muzica pe fundal, care dura aproape doua ore, la care am lucrat vreo 13 ore. rezultatul fiind o transcriere de vreo 30 de pagini in Word pe fontul si spatierea stabilite de ei. Mi-a mancat sufletul. Plateau cu 10 bani VECHI pe caracter, fara spatii. Respectiv, pe documentul respectiv ar fi trebuit sa iau vreo 300.000 lei vechi. Prea putin, zic eu. Dupa inca doua proiecte asemanatoare, mi-am bagat picioarele, nu era o sursa constanta de venit si se platea prea putin. Si banii pe cele 3 transcrieri nu mi i-am vazut niciodata.
MIhaita Luni, 27 Mai 2013
Buna joi am si eu interviu...dar dupa ce am citit ce se intampla la ei la firma...asa ca slabe sanse sa ma vada la fata...
anda Miercuri, 29 Mai 2013
Buna, eu azi am fost la interviu la ei.la prima vedere e ok, asta in cazul in care nu ai altceva mai bun de facut. sediul este la mama naibii, intr-o zona cam dubioasa...dar asta depinde si in ce parte a Bucurestiului stai.
Am fost 4 pers la interviu, dupa ce ne-a intrebat tipa cate ceva pe fiecare despre experienta, facultate, ce stim noi despre ei, ne-a intrebat daca suntem dispusi sa incepem de maine ca sa stie sa o cheme pe o alta tipa pt training (pe Lorena, ca tot s-a amintit de ea pe aici). Pe proiectul pe care il au acum se plateste 4lei/chestionarul facut corect. Programul este flexibil, cum zic si in anunt, dar avand in vedere ca baza lor de date este formata din nr ce apartin telefoniei fixe,ca sa nu te duci degeaba sa stai 5 ore sa suni sa nu iti raspunda nimeni, ne-a recomandat sa venim in intervalul orar 15-20 sau 16-21, cand se presupune ca ajunge lumea acasa de la munci.
Asa e,nu sunt incheiate contracte, merg pe Legea 52/2011 adica Legea zilierilor, cei angajati sunt trecuti intr-un Registru al zilierilor, o condica ce trebuie semnata in fiecare zi dupa ce termini programul.
Sper ca v-au fost utile informatiile. O sa va spun si cum a fost prima zi la ei, asta in cazul in care nu ma razgandesc pana maine la 10 cand trebuie sa incep.
Ada Miercuri, 24 Iulie 2013
Abia m-am intors si eu de la interviul celor de la Field Insights si m-am gandit sa va dau toate informatiile asa,la cald, fara sa omit vreun detaliu.:)nSper sa va fie de folos si sa aveti rabdare sa cititi.
Locatia e foarte nasoala, sediul fiind intr-o zona cel putin dubioasa care pare a face parte dintr-un alt film,in niciun caz din Bucuresti...
La receptie m-a intampinat o d-ra care mi-a turuit in 5 minute detalii legate de plata,program etc. Apropo, mie mi s-a spus ca banii se iau pe chestionar,iar suma variaza intre 2 si 20 de lei,in functie de timpul alocat. Un chestionar poate dura intre 10 si 45 de minute, iar cand am auzit asta ma intrebam in sinea mea cine ar avea rabdare sa-mi raspunda mie la intrebari 45 de minute...cred ca si eu m-as plictisi daca as fi ''interogata'' atat...mai ales prin telefon. In fine, don'soara respectiva mi-a cerut un buletin dupa care m-a luat frumusel de manuta si m-a bagat efectiv intr-o camera cu alti candidati in care se tinea un trainig, fara sa ma intrebe daca sunt de acord cu conditiile pe care mi le prezentase anterior, ceea ce mi s-a parut putin deplasat... La training ni s-au prezentat tot felul de probleme gen ''cum reactionam cand respondentul ne inchide telefonul in nas,ne injura, refuza sa sta de vb etc'' In afara de asta s-au discutat lucruri legate de salariu care intr-adevar poate fi unul mizerabil,cel putin la inceput cand faci chestionare de 2 lei ''si la propriu si la figurat'', ca s-o citez pe Lorena. Salariu fix nu exista, esti platit pe cate chestionare faci in 5 ore de munca, inclusiv in weekend. Intr-adevar si mie mi s-a spus ca plata se face intre 25 si 30 in fiecare luna si ca, zilier fiind, semnezi la sfarsitul fiecarei zile intr-un registru ca AI PRIMIT banii pe ziua respectiva, fara ca tu sa-i primesti efectiv! De-asta isi permit sa te plateasca la sfarsitul proiectului si sa te mai si amane, pt ca in baza lor de date figureaza faptul ca tu ti-ai primit deja leafa, chestie care ii scoate din rahat in cazul unui eventual control. Ceea ce mi se pare aberant e ca orice convorbire telefonica dintre operator si respondent SE ASCULTA SI SE INREGISTREAZA. Asa ca exista o mare strictete in ceea ce priveste completarea chestionarelor,iar daca pui de la tine vreun raspuns echipa de la checking are grija sa te ia imediat de urechi si BINEINTELES, sa te penalizele corespunzator. Daca pleci inainte de terminarea unui proiect poti sa-ti iei adio de la banii munciti. In sfarsit,daca vreti o parere sincera, eu zic ca aceasta firma nu e decat una dintre multele care au pretentii mult prea mari pt banii pe care ii ofera si care au impresia ca pot batjocori elevi si studenti care isi sacrifica vacanta incercand sa castige un ban cinstit. Na,ca am zis-o!
Toate bune!
serban Marti, 6 August 2013
Cine a zis ca are un numar de contact de la ei? Eu am lucrat acum 2 luni si trebuie s imi mai iau banii pe un proiect, dar mi-e jena sa ma duc la ei. Poate ii pot suna, sau contacta pe email. Mersi frumos!