Forum despre Fonzi Trading

ADMIN - undelucram.ro Joi, 28 Iunie 2012
Dorim sa aflam detalii din experienta voastra in firma Fonzi Trading, informatii despre mediul si atmosfera de lucru, sanse de promovare, relatia cu managementul sau orice detaliu care ar putea fi de ajutor celor interesati de Fonzi Trading.

Cineva Marti, 15 Ianuarie 2013

Probabil la inceput fiecaruia i se pare super ideea de a lucra o saptamana de zi,una libera,o saptamana de noapte,una libera...adica 2 saptamani pe luna (pentru ca acesta este programul de la fonzi supermarket),dar cand ajungi in fata faptului implinit iti vei da seama ca e o mare tampenie!Si nu ar fi chiar atat de rau daca ar exista scaune la casa sau macar intr-un colt al magazinului unde sa poti sta si tu jos macar cand nu ai clienti...dar nu!Aici nu ai voie sa stai pe scaun si oricum nu exista decat in vestiar si in biroul sefului de magazin,nu ai voie sa stai starcit,nu ai voie sa stai cu,coatele pe casa de marcat,nu ai voie ca baiat sa porti lantic la gat,cercei,sa vi imbracat in altceva decat in blugi si bineinteles tricoul de munca,nu ai voie sa stai cu telefonul in buzunar,nu ai voie sa mananci sau sa bei in magazin,trebuie sa saluti de la 10 km clientul cand intra in magazin chiar daca tu faci altceva in momentul acela si multe altele pentru ca nerespectarea acestor reguli duce la amenda si uite asa nu iti iei niciodata salariul intreg.Ca sa nu mai vorbesc despre faptul ca patronii magazinului i-au lasat pe altii sa se ocupe de magazin (adica pe sefii de magazin) care se poarta foarte urat cu tine,iti vorbesc ca si cum ai fi ultima sluga,oamenii corecti si muncitori nu sunt apreciati,colectivul in sine e un dezastru (nu stiu ce sa mai inventeze despre tine ca sa iti faca rau) si pacat ca intotdeauna li se da dreptate pupincuristilor si celor care mint cel mai mult...avanseaza doar pupincuristii,daca esti linistit si pe treaba ta niciodata nu o sa avansezi (adica sa ajungi sef de tura) si daca in sfarsit reusesti printr-un miracol sa ajungi mai sus,nu dupa mult timp vei ajunge de unde ai plecat datorita colegilor care pt un leu in plus sunt in stare sa-ti dea in cap.Sa nu mai vorbesc de faptul ca orice sarbatoare e zi normala de munca,noaptea de revelion e ca orice alta noapte,ziua de craciun la fel e ca orice alta zi...singura diferenta ca nu ii ai pe sefi pe cap,ca de... ei au dreptul la liber,dar sa nu va bucure prea mult pentru ca si de la distanta te urmareste pe camerele de filmat si eventual dupa ce ca tu ai petrecut la munca intr-o seara in care altii se distreaza,e posibil sa iti mai dea si o amenda ca nu stiu ce ai facut sau ca a doua zi vin colegii de pe cealalta tura si te parasc ca aia mici ca vezi doamne nu ai bagat o ciocolata bine la raft sau ca nu le convine lor nu stiu ce...Si ca recompensa mai nou am auzit ca nu se mai dau nici prime de sarbatori asa cum mai faceau o data chiar daca intotdeauna faceau diferente intre angajati!Cand esti pe tura de noapte lucrezi ca prostu in 2 oameni:trebuie sa stai si la casa ca e vanzarea destul de mare,sa bagi si marfa la raft sa fie totul bine si oricum a doua zi ti se spune ca nu ai facut nimic toata noaptea.Daca ai o problema si nu poti venii sa munca,trebuie sa-ti gasesti singur om sa te inlocuiasca ca altfel poti sa fi pe moarte si nu pleci...adica poti sa pleci,dar definitiv!Si lista ar fi destul de lunga...m-am tot gandit sa scriu ceva si de bine,dar din pacate nu am gasit nimic de care sa-mi aduc aminte!

pasarica zboara Marti, 15 Ianuarie 2013
felicitari pentru curaj,indeamna si alti colegi sa spuna ce se intampla
praf in ochi Miercuri, 24 Aprilie 2013
omggggggg... si eu aplicam in disperare ca imi convenea programul... Dar nici macar nu m-au sunat, sunt sigura ca nu m-au sunat din cauza varstei ( 33 ani ), ca nah nu se pot comporta cu mine la fel cum se comporta cu tineretul. Apoi datorita experientei ( am lucrat 7 ani pe case de marcat si eram pe locul 2 in multinationala Selgros, unde este chiar binisor, dar din motive exclusiv personale mi-am dat demisia, acum nu ma pot reangaja la ei deoarece au posturile blocate si-mi incerc norocul in stanga si-n dreapta... dar cred ca si experienta este un impediment ).
danut Miercuri, 8 Ianuarie 2014
Mi se pare chiar aiurea programul, mai ales ca Bucurestiul e atat de mare: o ora-o ora jumate du, inca pe atat intors plus 12 ore e nebunie curata, iar salariul e mic al dracu chiar de ai doua saptamani libere pe luna... din prima niste inconveniente majore, dar hai sa zicem ca esti tanar si ai nevoie de experienta,sau ca toti chiaburii si fanariotii astia, ce vor fi sugusati intr-o zi de rasbel de atata amar de lume satula de ei, s-au obisnuit asa, dar esti singurul care scrie aici, tu, Cineva, de ce ceilalti de ce nu zic nimic, precum pe forumul de la Carrefour sau altele, asta e problema, de ce numai tu scrii din astea? Oare nu ne-am saturat, oare nu ni s-a acrit de asa zisa democratie, de asa zisul capitalism, de itm-ul care se face ca nu vede paginile astea, suntem si vom fi niste oi bete ahtiate doar dupa dixtractie si cascand gura la tot ceea ce ne indobitoceste mai tare, inculti, vulgari. Ma tot uit pe paginile astea si vad ca nu stim sa scriem, habar nu avem gramatica limbii romane, cand sa folosim doi de i si cand nu, tot asa cu i din a, cand il folosim si de ce... in fine...
Spune-ne, te rog, cum e cu pauzele, cat e pauza de masa, alea de tigara, se respecta, ce e cu tel in buzunar caci nu inteleg unde treb sa il tii, in vestiar, ti se confisca sau cum? De astea in care macar ... nah, sa aud si de bine, adica muncesc, dar am si niste drepturi, nu? Detalii...intelegi Cineva? Astea sunt importante, detalii si exemple, si incurajeaza si pe altii sa scrie ca sa nu credem ca tu esti oaia neagra de fapt. Oricum salariul mi se pare de mizerie, iar programul e sucks...