Forum despre Fortech SRL

matei Miercuri, 23 Mai 2012
salut. stiti ceva despre aceasta firma fortech? cum e atmosfera, salariile? ce beneficii sunt? mersi
alex Vineri, 22 Iunie 2012
vad ca nu e mare zarva deocamdata, dar in caz ca se va raspunde, si eu (si sunt sigur ca suntem mai multi) sunt interesat de Fortech.
cristian Joi, 28 Iunie 2012
salut.
voi incerca sa va raspund cat de cat la ceea ce am citit mai sus. atmosfera este ok, colegii de munca sunt destul de saritori cand vine vorba de ajutor cu privire la know-how, tehnologii etc. regula, ca in orice alta parte, este de 3 luni de proba, dupa care salariul se discuta in mod individual cu fiecare angajat. se ofera bonuri de masa plus asigurare medicala (in cadrul retelei private Regina Maria). alte idei momentan nu am, dar daca mai sunt intrebari, am sa va raspund bucuros
Clon Miercuri, 19 Septembrie 2012
Astia de aproximativ jumatate de an au aceleasi anunturi pe site-urile de profil. Mie asta nu imi prea inspira incredere si fie baietii d-acolo fac rotatii la personal sau mediul e nasol si lumea nu se acomodeaza. N-am vazut nici o alta firma in Cluj sa reactualizeze oferte de munca timp de peste jumatate de an pentru aceleasi posturi.
cristian Vineri, 28 Septembrie 2012
Joburile sunt ok, nu pleaca lumea de aici, adica nu in masa, si in ultimul timp se angajeaza foarte mult pe aceleasi tehnologii, proiecte mai multe cu aceeasi clienti. O firma ok, mai ales pentru cei fara experienta.
andrei Vineri, 16 Noiembrie 2012
Salut, un prieten a lucrat la ei cativa ani ai din cate mi-a povestit a fost ok.
Eu am fost acu vreo 2 ani la un interviu si a fost o pierdere de timp, in primul rand la primul interviu am scris cod pe hartie (chiar daca m-am gandit ca ar vrea sa vada daca stiu sintaxa, parca totusi nu asa se face), pe urma a urmat un interviu cu un team-lead, care m-a intrebat daca stiu altceva decat scria in atributiile din oferta de job. La al treilea interviu am discutat salariul, care era muuult mai mic decat la firma unde lucram in momentul respectiv, deci nu prea a fost o alegere dificila.
Ali Miercuri, 3 Aprilie 2013

Firma e buna pentru experienta, mediul e ok colegi de treaba, majoritatea care vin in aceasta firma stau 1 -2 ani si pleaca la alte firme pentu mai multi bani.

Adi Duminica, 14 Iulie 2013

Am fost zilele trecute la un interviu pe un post de QA Engineer la Fortech. In anunt erau mentionate niste cerinte, doamna cu care am avut interviul mi-a spus cu totul altceva: ca ei de fapt, cauta testeri pentru testare manuala, nu testeri pentru testare automata (CUM SE MENTIONA IN ANUNT). Ca testarea automata nu are sens, oricum testerii nu vor putea niciodata scrie cod la fel de bine ca si programatorii. Mie nu mi-au inspirat incredere.

Marius Luni, 7 Octombrie 2013
Buna. Am vazut pe bestjobs ca au 5 pozitii disponibile pe .Net Developer - Junior Level.
Stie cineva ce intrebari posibile se dau la interviul tehnic?
Rog chiar si pe cei deja angajati la Fortech, sa ne ajute (daca vreti).
Multumesc frumos!
George Marti, 5 Noiembrie 2013

Atmosfera si colegii sunt f. ok.: bonusuri, teambuildinguri, petreceri tematice etc. Din pacate ceea ce se spune mai sus despre ei este in mare parte adevarat. Salariile sunt printrecele mai mici din Cluj, totusi sunt printre putinii care incearca sa puna tot salariul pe cartea de munca.

Adrian Sambata, 7 Decembrie 2013

Colegii sunt super ok, treaba se face intr-o maniera destul de profesionista.

Alex Luni, 3 Februarie 2014

Lucrez acolo de 3 ani. 2 ani jumate am facut QA, pana m-am hotarat ca vreau mai mult si am trecut pe development. Nu a fost nicio problema, nu am dat niciun test, nimeni nu s-a impotrivit, salariul mi l-am pastrat (nu scadere fiindca am luat-o de de la 0 sau ceva). Dupa ce m-am angajat, la 4 luni am fost promovat ca si team lead. Am fost in delegatii (doar Germania ca doar de acolo am avut clienti), negocierea de salar mi-a fost negociere (adica daca nu a fost ok, am putut zice si vreau mai mult), salariul mi-e salar pe cartea de munca (nu se lucra cu PFA deloc, doar cu micro DACA vrea angajatul - nu te obliga nimeni, firma plateste la fel si pe cartea de munca si pe micro, doar venitul tau depinde), am primit traininguri(limba straina, leadership, istqb+examen), mers la conferinte, petreceri, teambuildinguri, evenimente saptamanale cu echipa, tinute pe banii firmei.
Ca si salar, intotdeauna am castigat mai bine ca fosti colegi de facultate care erau tot pe QA la alte firme din Cluj, si acuma cand am trecut pe dev castig muuuuuuuult mai bine ca un jr. dev.
Referitor la pozitii: firma a crescut de la 120 de angajati cand m-am angajat eu in ianuarie 2011 la aproape 400 acuma in februarie 2014, deci normal ca avem in permanenta multe joburi open.
Oameni faini, management fain (nu stiu cati ITisti din cluj vorbesc si sa iau la misto cu managerii lor).

Daca mergi la interviu pentru ceva si te intreaba de altceva, probabil s-a ocupat postul pentru care ai aplicat.

Bogdan Vineri, 14 Martie 2014
Daca a fost careva la interviu pentru QA la Fortech. Stiti cumva in ce consta acel test ce tine o ora si jumatate?
Rob Duminica, 13 Aprilie 2014

Si nimeni nu a dat un exemplu concret de salariu.

Ionel Joi, 8 Mai 2014
Este o firma OK. Chestia cu pontatu, era un tool care te ajuta sa vezi cat si pe ce taskuri ai lucrat ca sa-ti faci rapoartele la sfarsit de luna. Eu ii dadeam cand imi aduceam aminte start si stop si nimeni nu mi-a reprosat niciodata nimic. Despre lucru peste program asta depinde ca peste tot de cat freci menta, de cum merge proiectu, eu n-am stat mai mult de 10 ore niciodata. Despre salarii nu poate zice nimeni nimic, pentru ca nu e nimic batut in cuie, fiecare cum stie sa-si vanda marfa... Atmosfera este de asemenea OK, managerii sunt super de treaba, asta in cazu in care nu faci vreo prostie mare de tot. Ca si concluzie o firma la care se merita sa lucrezi.
EU Joi, 12 Iunie 2014
Salut

stiti cumva ce salarii au testerii pe limba germana la Fortech ?

cate ore se lucreaza pe zi inclusiv cu pauza ? 8 - 8.5 sau 9 ore ?

programul e flexibil sau e fix ?
anonima Luni, 4 August 2014
Eu am avut parte de o recrutare transparenta.Am avut un singur interviu ,dupa care am avut parte de interviul final.Oamenii cu care am intrat in contact au fost deschisi si flexibili la ideile si propunerile mele.
Sediul nou oferta un confort sporit si e un mediu de lucru placut.
Cu banii aici fiecare trebuie sa stie sa negocieze ,daca nu cer nu ti se da dar daca cer ti se va da :e simplu.
Sunt ocazii faine sa se faca switch intre pozitii si asta exclude monotonia sau rutina la locul de munca.
Overall:e o firma faina la care poti lucra insa treb sa stii sa negociezi de la inceout un salariu bun
Mike Luni, 18 August 2014

Salariile se invart in zona 1000 de euro, poate 1500 daca esti chiar bun si ai experienta gramada. Probabil din cauza asta zic toti de negociere.

mircea Marti, 26 August 2014
Pentru postul de junior java/android developer care sunt cerintele si cam ce salariu as putea primi? Intreb din perspectiva unui student in anul 3 la calculatoare,fara experienta. Daca ati putea sa imi spuneti cum decurge si interviul ,pe ce se pune accentul ,gradul de dificultate ,raman dator ! :)
torreto Miercuri, 3 Septembrie 2014
eu am fost la un interviu tehnic pt QA..am facut tot felul de teste, iar la finat mi-au zis ca in maxim 2 sapt primesc un raspuns (indiferent care e)...a trecut o luna si nici un raspuns