Forum despre FX Resources Services SRL

Alexandra Marti, 5 Martie 2013
In loc sa pierdeti vremea postand si intreband tot felul de lucruri, mai bine v-ati prezenta la interviu.. nu are nimeni de pierdut, ba chiar mai mult, o sa obtineti niste informatii folositoare!eu am fost si chiar nu-mi pare rau.
vizitator Marti, 5 Martie 2013
Buna ziua tuturor,

Nu sunt de acord cu ,,Alexandra" , este bine ca multi isi pierd vremea pe acest forum postand si intreband. Din pacate nu am stiut despre acest site. Am aflat din intamplare.
Vreau sa le multumesc celor care dau detalii despre companiile cu care au intrat in contact.
Din pacate am apucat sa am o experienta neplacuta cu o companie la care m-am angajat fara sa citesc informatiile expuse pe acest site despre acea companie. Tot ce s-a scris despre acea companie este adevarat. Daca aflam despre acest site la timp, credeti-ma ca nu ma duceam nici macar la interviu. Este foarte neplacut sa treci prins experiente neplavute si, in acelasi timp dauneaza foarte mult in CV sa ai multe locuri de munca pe perioade scurte.
Vreau sa multumesc echipei ,,undelucram.ro" si, nu in ultimul rand celor care, asa cum spun unii ca ne pierdem timpul postand si intreband, posteaza pe acest site detalii despre experientele placute sau neplacute avute.

Numai bine tuturor!
shogun Miercuri, 6 Martie 2013
@Alexandra: Te rugam sa ne explici si nou,sau cel putin mie(daca esti draguta) .. cam in ce fel iti sunt folositoare informatiile dobandite in urma participarii la interviul cu Fx Resources si, cel mai esential lucru .. ai acceptat oferta lor de colaborare DISTINSA DOAMNA/DOMNISOARA ALEXANDRA ?Iar daca raspunsul este nu.. DE CE?CARE ITI SUNT MOTIVELE ?:)
mihai Miercuri, 6 Martie 2013
Am fost la "interviu". Ce am vazut acolo intrece orice limita a prostiei pentru un om cu oarecare experienta de viata. In primul rand, urcam pe scari 1 etaj (nu e mare lucru), dar motivul este incredibil, minunata "companie" nu plateste si utilizarea liftului din cladirea respectiva.
De cum am urcat si am ajuns la un fel de receptie, eram intampinati de niste "tipe" de genul alora care fac sampling la tigari, sau modele de videochat, in dreapta pe canapea o tipa ii inmana unei persoane o suma de bani fix cand treceam noi pe langa... asa regie nu credeam ca voi vedea in viata mea.
Oamenii care vin la interviuri in general isi cauta de munca, munca = bani, un om fara bani si mai slab pregatit, cand vede scena cu inmanarea banilor, imediat incepe sa se gandeasca la ce ar face cu ei, sau la cati bani ar putea sa castige in minunata companie.
Intram toti intr-o sala de sedinte, ne asezam la masa si apare una dintre tipele de la intrare, o blondina care sincer, habar avea sa minta. Se incurca de mai multe ori in propriile minciuni, nu mai stia daca a spus euro, dolar sau lire, probabil pt ea toate monedele respective sunt egale.
Vorbeste 10 minute fara oprire, recita un fel de poezie pe care a invatat-o exact ca in scoala generala, ceva de vis, aproape ca imi vine sa rad cat pot de tare, sa rad de mine pentru ca am fost un prost si am venit la interviu....
Persoanele care spun aici ca au dobandit nu stiu ce cunostinte la interviu, nu sunt decat persoane care lucreaza pentru firma asta si care incearca sa ii spele intr-un fel imaginea proasta pe care a reusit sa si-o cladeasca foarte rapid, o firma noua.
Din pacate vor mai exista persoane care se vor mai prezenta la interviuri cu acesti sarlatani, oamenii sunt saraci si disperati pentru un loc de munca si de multe ori nu mai stau sa faca cercetari despre posibilii angajatori care ii contacteaza.
andra Miercuri, 6 Martie 2013
Bai eu am fost la interviu si am urcat cu liftul pana la 7, so...Nu s-a obosit nimeni cu regii iar tipa cu care am avut "interviul" mi'a placut, nu neaparat cu ce a zis, ca pana la urma cat de mult rezonezi tu cu domeniul este fix treaba fiecaruia, cat ca si coerenta, prezentare si atitudine...Mie personal mi'a placut si daca stau pe ganduri daca sa merg sau nu la training este fix datorita domeniului fata de care personal am oarescare reticente. Pana la urma e vorba de vanzari, daca nu vinzi nu ai ce sa castigi, logic..Pana la urma daca vrei sau nu sa accepti o oferta este fix problema ta... suntem oameni, deci prin definitie suntem diferiti, avem nevoi diferite si perceptii diferite... Pana la urma, orice interviu nu e timp piedut atata timp cat inveti ceva din el..
ana Miercuri, 6 Martie 2013
<niciun interviu nu e timp pierdut atata timp cat inveti ceva din el>, dar cand nu inveti, nu ai pierdut timpul degeaba?
andra Miercuri, 6 Martie 2013
nu ma refeream doar la informatiile despre firma ana... eu spre exemplu am facut psihologie, si mi-a facut tare placere sa vad un recrutor care stie sa se vanda, cum a fost tipa cu care am dat eu spre exemplu...pe langa toate astea am mai vazut si eu oameni la interviu, m-am ascultat pe mine raspunzand la intrebari... eu cred ca din orice lucru pe care alegi sa il faci ai ceva de invatat (fie ca e vorba sa te inveti minte si sa fii mai selectiv)... dar acum daca unii dintre noi suntem mai invatati decat altii mai saraci cu duhul atunci ce sa zic... poate daca ne-am schimba un picut atitudinea, nu am mai merge la interviuri la "sarlatani", pentru ca deja ne-au angajat firme respectabile...ceea ce observ ca nu e cazul aici...atata timp cat nu lucrezi efectiv la firma respectiva, ca sa ai o parere bazata pe niste fapte, si ai o parere mai mult decat subiectiva formata in 10 minute de interviu, eu personal nu consider ca merita sa fie luata in seama.Mie una nu imi pare rau ca m-am dus, chiar daca nu m-am decis daca sa merg mai departe la training sau nu..Nu am o experienta prea mare in interviuri pana acum si nu ma consider atat de "invatata" incat sa fi plecat chiar asa fara nimic de acolo...
razvan Miercuri, 6 Martie 2013
si eu am fost sunat pt joi la 17.00
razvan Miercuri, 6 Martie 2013
va las un email pt cei care ati fost la interviu pt a-mi impartasi si mie un pik sin opiniile voastre sa stiu daca maerita sa ma duc sau nu multumesc frumos razvan.mihaescu88@yahoo.com
Marian Joi, 7 Martie 2013
Si pe mine m-au sunat azi, am aplicat pe Bestjobs la ei... dupa cate am citit aici mi-e de ajuns, nu mai ma duc :)
gogu Sambata, 9 Martie 2013
Nu m-ar interesa firma , deoarece lucrez in alt domeniu, alta firma , alti bani ( in cazul de fata mult mai multi)., dar tare as vrea < daca exista doritori normal> sa mergem la ei sa facem o "caterinca" . poate reusim sa-i si inregistram . ar fi o chestie....mergem pe nepregatite fara sa ne sune sau altceva, prindem o grupa de oameni si ne infiltram.
Se baga cineva la sclavii astia de "Boiler-room" wannabes ?
Dan888 Luni, 11 Martie 2013
Am fost sunat si eu pentru acest interviu. Dupa ce m-am interesat mai bine(si pe acest forum) mi-am adus aminte de faptul ca un prieten de-al meu a lucrat la ei(ma rog, au folosit mai multe denumiri, de-a lungul timpului).Este o activitate in care suni oamenii si le propui sa investeasca pe o bursa, mizand pe cursul dintre diferite monezi(euro-usd;usd-lire sterline, etc).aceste activitati, intradevar sunt profitabile, dar in 99% din cazuri pentru institutii financiare(banci de exemplu), care au oameni platiti(f.bine) care au studii in doemniu.pt.oameni de rand care investesc(sau pentru angajati de la FX, de cateva luni, care sfatuiesc oameni sa investeasca) riscul este mare(sunt exemple destule pe internet).
Datorita nr. foarte mare de persoane sunate pt.interviu, putem sa conchidem, ca este un flux de angajati, care vin si pleaca.
Ce este foarte important de retinut este ca NU ai salariu ci doar comision, va trebuie sa fi imbracat zilnic in COSTUM, si o sa trebuiasca sa convingi(sa vinzi mai multe gogosi decat GOGOASA INFURIATA) oameni sa investeasca in nimic.E posibil ca pentru multi dintre voi sa fie o experienta interesanta, in definitiv, in VANZARI, cam tot la fel o sa iti efectuezi activitatea.daca nu aveti nevoie de banii, din prima luna, sau din a 6-a luna puteti sa incercati.
Eu am mai fost odata la interviu la ei(acum 2 ani), o sa vina o persoana, imbracata la 4 ace, o sa va explice faptul ca puteti castiga multi bani, posibilitatile de promovare sunt f.mari(dar nimeni nu sta mai mult la ei).O astfel de persoana tinea un interviu la APACA, la Cotroceni Business Park, tot pt. activitati tip Forex, era manager.dupa cateva luni am ajuns la Apaca, sa imi cumpar niste camasi.pe cine credeti ca vad, la casa, ajutand oameni sa probeze costume...ati ghicit, pe managerul respectiv, drept urmare trageti si voi concluzia singuri.
poate dupa un timp petrecut la ei, o sa chemati si voi oameni la interviu, care sa fie in echipa voastra, sa ii puneti sa sune oameni, cat vor sta sau nu sta, important este ca veti avea mana de lucru, aproape pe gratis.
Totusi, aveti grija sa nu va pierdeti timpul.

Numai bine.
Alex Marti, 12 Martie 2013
Eu lucrez in domeniu de aprox 3 ani , am fost cei drept pe la mai multe firme , de 6 luni lucrez cu cei de la Godwin-Austin in urma unui interviu cu cei de la Fx resources ! Sunt multumit de conditile de munca si salariu ( fix + comisioane ) pe care ii iau in fiecare luna. ( pe card nu cash )
Pe langa asta patronii fac lunar team buildinguri , traininguri , seminari.... etc , este o firma de aprox 200 angajati , majoritatea tineri !
Problema este disponibilitatea de a muncii si de a invata a fiecarui om !

Sfatul meu : 1. Cei care cred ca pot face vanzari sa incerce jobul , vor fi mai mult decat multumiti . 2. Cei care nu cred ca pot vinde ceva sa stea acasa !
Loredrama Marti, 12 Martie 2013
Am fost si eu la interviu luni 11.03.2013 in urma aplicarii pentru postul de operator call center unde scrie clar ca sunt apeluri inbound,nu zice nimic de vanzari ca trebuie sa te agiti si toate cele.Eu am lucrat in vanzari in mai multe domenii si am aplicat la ei tocmai pt ca nu mai erau vanzari si nu mai vroiam.Vroiam un job unde nu trebuie sa ma agit sa vand,sa dau rapoarte cu "de ce nu sunt vanzari" si tot asa.Si cand ajung acolo,la fel la etajul unu,pe scari,la intrare doua tipe care vbesc "senzual" te baga intr-o sala cu alti 15 oameni chemati la aceeasi ora,dupa care vine o tipa brunetica,intepata rau cu niste aere incredibile de diva,care ia lista pe care ne-am trecut (nici macar nu are CV-urile noastre,cheama pe postul de operator call center oameni la gramada,inclusiv agenti de paza cu 4 clase...wtf???) si apoi ne ia pe rand sa ne prezentam pe scurt,dupa care prezinta ea compania si apoi iar pe rand,ne intreaba cat de interesati suntem pe o scara 1-10 si daca zici zece,isi da iar importanta ca 10 da doar profesorul,acolo cel mai mult e 9.Si nesimtirea maxima cand a zis un tip ca gradul de interes e 0 si a intrebat daca poate sa plece,i-a raspuns un mare NU.Nu inteleg de ce nu a iesit pur si simplu...Anyway,ideea e ca sunt niste mincinosi,postul nu corespunde cu anuntul,lipsa de profesionalism e cat incape,pt ca interviurile la gramada sunt la misto si dupa ce ai plecat,daca le-ai zis ca esti interesat ca sa nu ii auzi comentariile aleia,te suna intr-o ora sa iti spuna ca te-au acceptat la training,sa vii urmatoarea zi,iti da pe email si cere accept prin reply,iar daca nu ai dat niciun raspuns,te mai suna o data...Niste mincinosi,tepari care au impresia ca daca ajungi acolo si iti explica tipa aia infipta ca nu poti sa castigi decat bani,in mod sigur te motiveaza si vrei.Nu ar trebui decat sa modifice anuntul,sa vedem cata lume mai vine mai interviu,dar macar nu isi bat joc de banii si timpul nostru,ca avand in vedere ca ne cautam de munca,inseamna ca marea majoritate nu avem nici bani de aruncat,iar in timpul pierdut la ei imi cautam altceva.Asta e,experinta!!!Deci bafta,nu va recomand FX RESOURCES!
Fx Resources Marti, 12 Martie 2013
In atentia utilizatorului ''Loredrama''
Anuntul de operator call center este urmatorul:

''Cerinte:
Persoana deschisa, entuziasta si serioasa;
Atitudine pozitiva, rezistenta la stres;
Preocuparea permanenta pentru dezvoltarea si promovarea produselor, serviciilor si imaginii companiei;
Interes pentru dezvoltarea in cadrul companiei;
Abilitati verbale si interpersonale;

Responsabilitati:
Vanzarea si promovarea instrumentelor financiare;
Mentinerea si marirea portofoliului de clienti;
Oferirea de suport tehnic si informational clientilor;

Beneficii:
Pachet salariul atractiv + bonus bazat pe eficienta si efort;
Training personalizat gratuit;
Promovarea in urma performantelor profesionale obtinute;
Echipa tanara si dinamica; ''

Fx Resources Services considera ca a informat pe deplin potentialii candidati despre particularitatile postului mai sus mentionat si regreta eventualele neplaceri in desfasurarea interviului.
Mentionam faptul ca firma noastra are ca domeniu de activitate leasingul de personal , fiind acreditata de Ministerul Muncii , astfel incat se recruteaza pentru diverse campanii corobarate cu contractele in desfasurare , neputand mentiona numele companiilor colaboratoare decat in decursul interviului , singurele detalii care se pot comunica inainte de interviu fiind cerintele,responsabilitatile si beneficiile postului .
Deasemenea pentru reclamatii puteti folosi adresa de email: office@fxresources.ro
Loredrama Miercuri, 13 Martie 2013
Pachet salariul atractiv + bonus bazat pe eficienta si efort;----Prima luna 500 Ron pachet salarial atractiv....
Interviu la gramada cu fostul agent de paza unde aratati cat de tari sunteti voi si...
De ce nu redenumiti postul "vanzator la gramada"???
Pe de alta parte unde e profesionalismul cu interviul de 15 persoane in acelasi timp si tipa care "sustine interviul" nici macar nu are CV-urile intervievatilor?Cum sa-si permita o necunoscuta sa faca observatii nesimtite la adresa celor care isi spun parerea cand sunt intrebati si sa se poarte de parca au venit la cersit si nu sa "do the best" ca sa obtina jobul.A facut figuri si a comentat injositor.Mi s-a parut o adaugare nesimtita cand a zis o tipa ceva de interes nota 10 si ea a adaugat ca 10 da profesorul la scoala nu si ea (de parca ceruse pe o scara de la 1-9 si aia a zis 10 de la ea).Sa stiti ca ne cautam de munca nu venim la intins mana.Mai cunoastem si noi oameni cu functii de conducere care fac recrutari si au cam ramas cu gura cascata cand au auzit lipsa de respect si profesionalism din partea acestei companii.
Job-uri d-astea "motivante" apar din ce in ce mai mult pe piata...mai detaliati anuntul care sincer pare mai atractiv decat asa-zisul interviu de dupa.
Nea Miercuri, 13 Martie 2013
Comentariu de la utilizatorul Loredrama: "Si apoi,daca sunteti asa corecti si totul merge struna,cum se face ca din 30 de pareri doar 2-3 sunt de bine si restul au constat ce au constat majoritatea?Sau noi suntem batuti in cap si voi foarte corecti?"

Exprimarea corecta este ca, foarte rar angajatii intra pe net sa isi laude sefii si sa le aduca osanale. IN GENERAL, pe net stau cei care isi cauta de munca, au frustrari ca nu gasesc, ca nu sunt capabili sa convinga un angajator ca merita postul, etc.

"Loredrama" du-te la astia, suna clienti care sa investeasca si apoi pleci acasa cu bani. Dar asa suntem noi romanii, vorba unui coleg: "Ba, de asta nu merge nimic in tara. Ca la munca nu se baga nimeni. Romanii sunt buni la caterinca si pierdut timpul".
nika Joi, 14 Martie 2013
Nea, foarte rar sefii merita laudati, mai ales in Romania iar sa susti un interviu intr-un mod in care sa nu faca potentialul angajat sa se simta ca o simpla oaie din turma este un lucru mare, lucru pe care FX Resources se pare nu la inteles. Eu sa conving angajatorul ca merit postul? Asta presupune ca postul merita ceva, ca angajatorul are ceva serios de oferit, din ce am vazut eu la acest "interviu" nu a meritat nimic.
Sa nu mai spun ca din anunt am venit cu alte asteptari acolo, dar asta probabil ca a fost vina mea.
O zi buna.
Loredrama Joi, 14 Martie 2013
Comentariu de la utilizatorul NEA: "IN GENERAL, pe net stau cei care isi cauta de munca, au frustrari ca nu gasesc, ca nu sunt capabili sa convinga un angajator ca merita postul, etc."

Sa inteleg ca intri in aceasta categorie de oameni frustrati care stau pe net ca nu au alta ocupatie.Ne cerem scuze noi astia de jos ca vrem sa lucram si sa avem un job serios nu sa ne batem joc de oameni si sa vindem rahaturi ca sa ii imbogatim pe altii si noi sa culegem resturile.
Probabil ca si tu esti vreun angajat Fx Resources sau vinzi ceva.Ne-am saturat sa ni se tot bage pe gat fel si fel de prostii si sa ne sune vanzatori care ceva mai bun nu pot face. Sa "vinzi" asa ceva,mai exact ce ofera aceasta companie,nu inseamna ca inveti ceva ci reusesti ceva in viata,inseamna ca inveti sa fraieresti oamenii sa investeasca in nimic,sa dea bani unora care nu se mai satura de atata avut si tu sa castigi o balarie.Si mai esti si nevoit sa suporti target si batai de cap cu de ce nu sunt vanzari si tot asa.
Incearca sa cauti alt comentariu de care sa te iei ca nu prea ai idee ce vorbesti.Daca am ajuns pe site-ul asta,inseamna ca ma intereseaza sa imi gasesc un loc de munca sanatos si corect si ma interesez de ceea ce aleg.Dar probabil esti vreun "norocos" care a primit un job de la mami si de la tati,sau de la vreun prieten/cunoscut,sau cum ziceam mai sus...
Exista si firme pentru care merita sa te zbati si care tin cont de angajati si nu ii trateaza ca "oaia din turma" cum zice "nika" mai sus!!!!
oana Joi, 14 Martie 2013
as fi si eu interesata ce salariu este pt postul de operator call-center la aceasta firma?din cate vad despre pareri nu mai intreb,imi este de ajuns ceea ce am citit mai sus !