Forum despre FX Resources Services SRL

joburi de pacaleala si "voluntariat" Marti, 16 Iulie 2013
Pentru toti tinerii acestia care isi pierd vremea ducandu-se la astfel de interviuri de gen telemarketing agresiv si mincinos, la firme care mai mult sau mai putin sustin ca activeaza in domeniul forex si se dau in diverse topuri mondiale, globale sau ce mai inventeaza (mai bine zis deloc, ca de fapt este o mare minciuna si pacaleala) si vor sa-si afiseze o imagine profesionala, cu birouri luxoase sau manageri bine instruiti si motivati, va spun eu ca-i stiu pe toti.
Am lucrat ca mistery shopper pentru o companie mare forex care se pregateste sa vina in Romania, si aveau nevoie de un studiu amanuntit al tuturor acestor fraudulosi.

FX MASTERBOOK si FX REOURCES sunt diferite, dar activand in acest domeniu SCAM FOREX.

In primul rand FX MASTERBOOK sau TELETRADE (care sunt aceeasi) nu sunt atat de agresivi si tepari pe fata. Ei te ademenesc cu anumite cursuri pe care le organizeaza in ideea ca sa te angajezi la ei.
Apoi intervin diverse, de genul ca sa platesti acele cursuri, target imposibil de realizat si alte obstacole care intr-un final duc la o concluzie amagitoare.

FX RESOURCES (adica aceeasi GODWIN-AUSTIN, sau cum s-au numit in trecut: ASTON MARKETS, FX-GFX MARKETS, OIM TRADE, ALFA TRADE, etc) de cativa ani sunt o retea de firme SCAM (daca nu stiti ce inseamna documentati-va) care folosesc tineri fara experienta sa faca telemarketing insistent si agresiv si in fapt pacalesc lumea care nu au deloc cunostinte in acest domeniu, iar schimbarea numelor companiilor este asa de des facuta pentru ca sunt deja cunoscuti ca tepari.
Daca va uitati pe portalul de jutitie o sa vedeti ca unele din firme au procese cu Garda Financia, Oficiul National Pentru Combaterea Spalarii Banilor si altele.
Acestea cum vi se pare?
Mai mult decat atat, toti cand ati fost la interviuri ati vazut ca sunt multi "angajati", dar daca o sa cautati concret, de fapt o sa descoperiti ca nu prea sunt angajati. Deci voi cum veti fii angajati? La mica tocmeala, dar nu aveti nici o siguranta, target minim este 10000 euro/luna, ca sa va luati un amarat de salariu, insa ganditi-va la ceea ce veti face (ca s-ar putea sa platiti scump dupa aceea) fara sa va dati seama. Veti fii doar folositi si apoi aruncati.
Studiati ce informatii primiti si atunci nu va mai puneti intrebari precum naivii, ci incercati sa ganditi singuri, nu manipulati.
Alex Marti, 16 Iulie 2013
Pai Opera Business Center = Aston Marktes / Godwin Austin
Aceeasi Marie cu alta palarie , niste jepcari si profitori
FXRS Miercuri, 17 Iulie 2013
Revin dupa mai mult timp cu aceleasi precizari :
1) firma FX Resources Services are ca domeniu de activitate "contractarea pe baze temporare a personalului" nu forex, scam forex, etc.Stiu ca pentru unii este greu de inteles, dar aceasta firma pune la dispozitie altor angajatori, conform unor contracte de punere la dispozitie oameni care doresc sa lucreze la aceste companii.
2) FX Resources Services nu se confunda cu nicio alta companie cum ar fi : Godwin Austin , FX Masterbook....etc.Din momentul infiintarii, 19.04.2012 nu si-a schimbat denumirea.Mailul la care se poate inregistra orice plangere este office@fxresources.ro si nu alte mailuri care sunt scrise in comentariile "binevoitoare" citite anterior.
3) Am vazut ca este frumos ca oricine sa scrie tot ce-si doreste pe internet, in spatele unui calculator.Mai mult de 90% dintre comentarii sunt mincinoase sau calomnioase.Sunt riscurile meseriei daca FX Resources Services a semnat contracte cu unele companii care-si doresc forta de munca necalificata sau proaspat absolventi de facultati.
4) Daca deschidem orice studiu referitor la forta de munca din Romania vom observa ca exista suficiente posturi (job-uri) neocupate si multe companii sunt interesate sa faca angajari.Totusi , avem foarte multi potentiali viitori angajati (rata somajului este aproximativ 6%, chiar stam foarte bine in spatiul UE) care se plang ca nu gasesc locuri de munca, fiind adevarat totodata ca unele zone din Romania sunt "moarte" din acest punct de vedere.
5) Nu inteleg de ce, din toate review-urile citite de mine, nu este nicio companie care sa fie ok din punctul de vedere al angajatilor.Chiar nu gasim absolut nicio companie unde se poate lucra si totul sa fie bine in aceasta tara? Sau poate incercam sa stam mai putin acasa, in fata unui calculator sa scriem mizerii despre diverse companii decat sa incercam sa muncim.Imi cer scuze pentru ultimul comentariu dar realitatea chiar este ceea ce pare a fi.
Va doresc o zi excelenta si multa putere de munca.
luana Miercuri, 17 Iulie 2013
Si la aceasta minunata firma am ajuns la interviu.
Aproape 20 omuleti intr-o sala, un tip care ne vindea gogosi calde, cati bani se pot castiga, ctr.de munca nu exista ci colaborare, salariu fix nu, comisioane.
Tipul care era un fel de manager a inceput sa explice cat a castigat el si cat a muncit, binenteles a scos iphone-ul lui si cu el in mana vorbea ca altfel nu se putea, multa ignoranta si suprematie.
Acesta a fost primul interviu. Urma al doilea. Am fost sunata sa particip si la al doilea dar nu avea rost sa imi pierd timpul cu firme fantome care nu sunt serioase si daca se poate face voluntariat de ce nu.
Concluzia mea finala: se pierde timpul aiurea daca asta va doriti nu aveti decat!
pt FXRS Miercuri, 17 Iulie 2013
FX Resources practic plaseaza forta de munca pentru diverse firme corect (si ca sa vezi ce coincidenta ca acelasi administrator de la FX Resources il regasim inclusiv la firmele Godwin-Austin, ex Aston-Markets!
Acestea sunt firmele dubioase care pacalesc oamenii cu minciuni de investitii forex, precum (a propos si site-ul fxresources.ro, verificati pe www.rotld.ro este exact inscris de firma astonmarkets.ro) deci? ce e asa greu sa-ti dai seama?
Si un copil de 3 ani isi da seama de acestea!
Mai mult decat atat, la aceeasi adresa din STR. MIHAI EMINESCU 11 B-Buftea figureaza urmatoarele firme:

Ce "coincidenta"... macar daca va ducea capul sa faceti smecheria asta mai inteligent!

Realitatea e ca nici un comentariu si nici o incercare nu va mai spala de mizeriile pe care le-ati facut si inca le mai faceti, sa exploatati tinerii fara experienta, sa-i transformati in mincinosi si hoti. Vai de viitorul acestei tari cu astfel de exemplare ca voi.
Nici un argument nu mai poate sa va imbunatateasca imaginea, deja cunoscuta de toata lumea, iar reclama negativa dauneaza mult mai mult si nu poate sa o acopere reclama "exagerata si prezentata ca buna", pentru ca unii mai au si creier sa gandeasca si nu-i impresioneaza gardul frumos vopsit, dat fiind ca inauntru sunt leoparzii....pardon lupii aprigi, gata sa-ti sara la gat si sa te sfasie fara scrupule.
florin Vineri, 2 August 2013
Eu lucrez aici de 3 luni si este cat se poate de ok.
@florin Miercuri, 14 August 2013
si iti convine ca aproape in fiecare luna ti se scade salariul cu 10-16% chiar in ziua de salar fara sa fi anuntat?
andu Luni, 19 August 2013
Asa este.Se scad din salarii cate 16% si se dau si cu cateva zile intarziere.Angajatii au doar obligatii si niciodata drepturi iar angajatorul pune presiune pe tine sa le faci cat mai multi bani,in schimb nu sunt in stare sa te recompenseze pe masura muncii tale,oricat de bun ai fi in vanzari.
paul Miercuri, 21 August 2013
Despre iForex de la Unirii Bucuresti ce stiti? A fost cineva acolo?
amalia Joi, 26 Septembrie 2013
despre Sunbirdfx stiti cv? am inteles ca sunt noi pe piata, de vreo 2 luni...cineva care a lucrat sau inca lucreaza la ei? vreo parere cv?