Forum despre G2 Travel

ADMIN - undelucram.ro Marti, 7 Mai 2013
Dorim sa aflam detalii din experienta voastra in firma G2 Travel, informatii despre mediul si atmosfera de lucru, sanse de promovare, relatia cu managementul sau orice detaliu care ar putea fi de ajutor celor interesati de G2 Travel.

r2d2 Joi, 16 Mai 2013
G2 Travel e o companie cu pretentii de corporatie si cam atat.
Sunt extrem de dezorganizati, deloc automatizati (aproape totul se face manual) nu exista programe cu care sa lucrezi, evidenta tuturor actiunilor se tine in excel-uri a caror structura se schimba de la o zi la alta si pe care nimeni nu le actualizeaza in timp util si asta se intampla in toate departamentele asa ca e aproape imposbil sa ai o informatie corecta atunci cand ai nevoie de ea. Nicaieri in alta parte nu am vazut un asemenea mod haotic de munca..
Nu exista bonuri de masa, asigurare medicala sau orice alt beneficiu in afara de salariu. La angajare esti obligat sa iti faci card la BRD si iti sunt bagate pe gat o multime de 'beneficii' care fac parte din pachetul BRD precum card ratb si asigurare in caz ca iti pierzi cheile de la casa/ masina.
Daca ai nevoie disperata de un loc de munca sau esti la inceput si ai nevoie de experienta si nu te poti angaja in alta parte, atunci poti incerca sa lucrezi aici...daca nu, e mai bine sa mai cauti.
rosan Joi, 23 Mai 2013
R2d2 poti sa dai mai multe informatii despre programul de lucru,mediul de lucru si salarizare?ai lucrat la ei sau ai informatiile din alta parte? Daca poti sa dezvolti ,realist ,cred ca ne-ar ajuta pe multi dintre noi.Multumesc
d6f9 Sambata, 27 Iulie 2013
Partea cu haosul e adevarata, bonurile de masa intr-adevar nu exista, nici alte beneficii, salarii mici, munca multa, stat peste program. Colegii sunt ok in general iar conditiile de munca sunt bune. Evident cei care sunt la inceput de drum pot incerca sa isi faca o minima experienta acolo, sunt si destule persoane cu experienta in domeniu care probabil ca au un motiv serios sa accepte situatia.
Cris. Marti, 22 Octombrie 2013
Salut !

Eu am lucrat in cadrul companiei si pot sa confirm clar ceea ce a spus R2d2. Este un mediu in care cu greu cineva se poate dezvolta si unde efortul depus nu este apreciat. Nu exista o procedura de training pentru incepatori/ noi angajati deoarece nici cei de acolo nu stiu exact ce si cum trebuie facut ... pentru ca sunt intr-o constanta schimbare a procedurilor (HAOS). Toti angajatii fac ore suplimentare care nu sunt platite sau recompensate prin ore libere. Zilele de sarbatoare nu sunt considerate libere, majoritatea angajatilor sunt nevoiti sa vine la munca, si putini sunt aceeia care primesc o alta zi libera in locul aceleia. Majoritatea persoanelor puse in pozitia de manager sau supervisor nu au pregatirea necesara si traininguri de specializare nu exista. Putinele ''training-uri' care au existat au fost tinute sub orice critica ... Desi se sustine ca G2 nu incurajeaza orele suplimentare pe toata perioada verii ( si la momentul de fata) s-a lucrat intr-un ritm alert cu un volum de munca complesitor iar angajatii nu aveau cum sa plece de la serviciu la program. Am avut foarte multi colegi care veneau de la 9 dim si plecau dupa ora 20 aproape in fiecare zi ( si zile in care steau mult mai mult ). Au existat si amenintari din partea management-ului in cazul in care treaba nu era terminata nimeni nu avea voi sa plece acasa vineri pana nu era totul la cheie... fara sustinere, fara ajutor, fara training corespunzator .... pur si simplu taci si faci.
Andrew Marti, 22 Octombrie 2013
Imi pare rau sa vad un astfel de comenteriu despre G2 Travel. Mi-as dori ca autorul mesajului de mai sus (Cris) sa ia legatura cu mine personal scriindu-mi pe adresa de mail: andrew.dixon@g2-travel.com pentru a intelege mai bine de ce a scris aceste lucruri.

Andrew Dixon - General Manager G2 Travel
Un angajat Miercuri, 23 Octombrie 2013
Eu lucrez in companie de cand au deschis filiala in Romania si da sunt probleme inevitabile prin simplul motiv ca, compania este tanara pe piata si multe din procese sunt facute/construite ''as we go'' pana se standardizeaza totul.

Nu sunt de acord cu tot ce au scris ce-i mai de sus atata timp cat nu exista viziunea generala/intelegere a tuturor proceselor si mecanismele pietelor internationale.

G2 pentru mine unul chiar a insemnat o lansare si un inceput de cariera asa ca daca aveti destul curaj, nervi si binenteles rabdare veti ajunge departe pentru ca este o companie de viitor (si nu, nu fac parte din management si nu am fost platit pentru asta ...dar este o tara libera si credeti ce vreti) :)
Un alt (fost, din fericire) angajat Marti, 12 Noiembrie 2013
Mi se pare amuzant ca persoana care vine sa te traga de urechi ca ai intarziat 5 minute dimineata, in conditiile in care nici nu mai stii cate ore suplimentare ai prestat pana acum, isi exprima surprinderea cand vede ce au de spus oamenii despre firma de 2 bani pe care o 'conduce'. A lucra pt G2 Travel a fost pt mine cea mai dezamagitoare experienta, nu m-a ajutat in cariera, nu am invatat nimic nou (am vazut doar cum NU ar tb facute lucrurile), mi-am omorat nervii intr-un mediu de lucru infect din toate punctele de vedere.
Zicea cineva de 'lansare in cariera' si 'companie de viitor', cred ca sa iti incepi cariera intr-un loc ca acesta iti poate provoca traume pt ca iti distrug orice entuziasm si placere de a munci cat despre companie de viitor...poate pt cei care sunt prieteni apropiati ai managementului si sunt destui si chiar daca sunt niste incompetenti, nu vei avea niciodata loc de ei pt ca nu esti prieten cu cine tb. Daca te gandesti sa te angajezi la G2 sfatul meu e: citeste inainte cu atentie ce scrie aici inainte de a lua o decizie.
KS83 Sambata, 16 Noiembrie 2013
Oau, chiar asa de rau este? Si eu care eram entuziasmata la ideea ca s-ar putea sa ma cheme la un interviu...
Escu Vineri, 29 Noiembrie 2013
Pentru KS83...daca primesti o invitatie la G2 Open Day, cred ca ar trebui sa mergi si sa vezi cu ochii tai cum sunt oamenii...nu e chiar asa de rau, s-ar putea chiar sa vrei sa-i cunosti mai bine.
E adevarat ca sunt multe lucruri de pus la punct asa cum se intampla in orice business care e la inceput de drum, insa, in nici un caz nu se poate spune ca "este un mediu de lucru infect din toate punctele de vedere" asa cum e de parere un fost angajat. Eu lucrez inca aici si am lucrat inainte "la case mai mari" sau la "pomul laudat". Pot sa fac o comparatie si in multe privinte lucrurile stau mult mai bine.
Oamenii sunt foarte deschisi si prietenosi, gasesti ajutor de fiecare data cand ai nevoie...sunt si exceptii,..
G2 este unul dintre putinele locuri in care poti sa incepi o cariera daca abia ai terminat facultatea si nu ai deloc experienta...ceea ce nu ofera alte companii...toata lumea cere experienta dar aici exista deschidere daca dovedesti macar ca stii bine o limba straina si vrei sa inveti si alte lucruri.
Cine vrea sa ne cunoasca poate sa ne faca o vizita sau sa iasa cu noi la un party in Centrul Vechi :)
escu 2 Duminica, 1 Decembrie 2013
@escu
HR- ul te prinde bine! ;)
Alt angajat ! Luni, 23 Decembrie 2013

Oameni buni sa va vedeti de drum ! Aici nu este de stat...da veti cunoaste cativa oameni minunati cu care va va face placere sa petreceti timpul si ATAT ! Cei din conducere sunt sub orice critica insa ... nu stiu sa construiasca...promit multe si fac totul pe minus ! In vara a fost o perioada cumplita in care toti angajatii au stat peste program ore in sir .... si ghici ce ... asta nu s-a schimbat ! Perioada in care oamenii muncesc pe PLANTATIE continua pentru ca volumul de munca este in continuare SUPRASOLICITANT ( in conditiile in care nu sunt suf angajati pregatiti si trebuia sa fie asa doar in perioada de VARA). Nu imi este frica de munca si nu imi este frica de responsabilitate dar atata timp cat mai marii isi bat joc de noi ... ore suplimentare platite ? sau ore/zile libere pentru orele supl facute ? cred k glumesti ! Din moment ce nu se tine evidenta lor !!! Aici am invatat ca trebuie sa ma respect mai mult ! ALL WORK AND NO PAY MAKES JACK A DOLL BOY !!! Jos palaria celor care au avut curajul sa scrie sincer ... pacat de cei care omit adevarul si ii pun fundite ...

Cristina B Luni, 30 Decembrie 2013
Ma tot uit la mesajele astea de ceva vreme si ma intreb daca sa raspund sau nu. Intr-un final m-am hotarat ca poate ar trebui sa spun si eu ceva. Lucrez aici de cand s-a deschis compania (Ianuarie 2012) si pot sa confirm ca volumul de munca este mare. Da, muncim mult. Da, suntem la inceput si sunt multe proceduri care se schimba si se implementeaza intr-un timp scurt. Tocmai pentru ca suntem noi pe piata acum se creeaza multe procese si da, e posibil sa nu fie intotdeauna cele mai simple proceduri, insa odata implementate procedurile nu fac altceva decat sa usureze viata angajatilor astfel incat lucrurile sa functioneze mai simplu. Sa nu uitam ca suntem un service center iar clientii nostri vin din piete foarte diferite, iar asteptarile sunt la fel de diferite.
Imi pare rau sa vad ca fosti sau actuali angajati au atat de putin curaj sa spuna de fapt ce simt. Mi-e greu sa cred ca oamenii se plang de managerii pe care ii au/i-au avut, in conditiile in care acestia lucreaza cot la cot cu angajatii lor si le ofera suport permament. De asemenea cred ca traim intr-o lume in care nu se mai pune problema plantatiei, fiecare are dreptul sa aleaga unde lucreaza; nu stiu daca exista o companie in lumea asta in care toti angajatii sunt fericiti cu toate conditiile si cu sefii lor, insa ma astept ca oamenii care lucreaza aici sa fie integri si sa spuna lucrurilor pe nume, nu pe un forum. Imi place sa cred ca suntem deschisi si transparenti, nu bicium pe nimeni si incercam sa explicam lucrurile cat mai clar asa ca astept "un alt angajat" sa vina sa spuna ce il/o doare si poate reusim sa ajungem la un consens. Multumesc si imi pare sincer rau sa citesc asa ceva; chiar imi pare rau.
Alexandra Luni, 6 Ianuarie 2014
Intradevar, este o companie la inceput si cu siguranta este un volum mare de munca si deasemenea mai sunt probabil multe lucruri de pus la punct. Nu e bine, nu e placut, dar cu toate astea si noi crestem o data cu compania asta. Pana la momentul asta, ma gandesc ca toti ar trebui sa stim ca trebuie muncim din greu ca sa ajungem undeva. Pe de alta parte nu stiu cati dintre voi au mai avut sansa sa lucreze intr-o alta multinationala ca sa poata sa vorbeasca despre ce e ok si ce nu e ok, dar sincer v-as dori ca sa intelegeti ceva despre volumul mare de munca si programul strict si mai ales despre felul in care ati putea fi tratati. Zile nerecuperate? De ce nu ati vorbit? De ce nu ati cerut sa va recuperati zilele? De ce in loc sa ne plangem nu facem ceva ca sa rezolvam o problema nu sa invinuim pe unul si pe altul?
Eu nu lucrez de foarte mult timp in compania asta dar ceea ce pot sincer sa va spun este ca am fost primita cu bratele deschise, am primit suport si intelegere pentru orice problema pe care am intampinat-o si toate s-au rezolvat. Cred ca cel mai bine pentru voi, fosti sau actuali angajati nemultumiti este sa incercati sa aveti o atitudine putin mai pozitiva si sa incercati sa va faceti viata frumoasa indiferent unde sunteti nu sa va amarati si sa va incarcati cu probleme de genul asta ci sa incercati sa vedeti partea plina a paharului, pentru ca exista!
adina Vineri, 10 Ianuarie 2014
Buna ziua

Am cautat sa aflu informatii despre mediul de lucru la G2Travel pentru ca as dori sa ma reangajez in turism si mi s-a parut o alegere buna, insa citind mesajele de mai sus, m-am ingrozit. Sunt avantaje si dezavantaje din cate vad, insa balanta inclina spre dezavantaje: libere neacceptate, ore suplimentare neplatite, lipsa entuziasmului de a lucra? ... Poate se va mai scrie aici si balanta se va inclina spre bine..
ruxi Luni, 13 Ianuarie 2014
Buna Adina,

Balanta e echilibrata...zic sa fii deschisa si sa vii sa ne cunosti. Organizam in curand un Open Evening si poti sa ai ocazia sa-ti faci propria ta parere. Esti invitata...pe net multi viteji se arata...
Rose Luni, 27 Ianuarie 2014
Buna!

Am aflat de Open Evening si ma gandeam sa vin, m-am mutat recent in B si mi-ar prinde bine sa incep de undeva, un prim job. Mentionez ca experienta imi lipseste. Credeti ca daca depun un CV as avea sanse ?:))
ask34 Sambata, 1 Februarie 2014
Am fost la interviu in noiembrie 2012 si mi s-a spus ca voi primi un raspuns fie negativ, fie pozitiv in 5 zile lucratoare. Am asteptat 15 zile lucratoare si nu am primit nimic. I-am scris un mail persoanei de contact si am intrebat care este situatia si mi s-a raspuns ca nu s-a incheiat inca procesul de recrutare si o sa fiu anuntata cand acesta va lua sfarsit. Am ajuns in februarie 2014 si nu am primit nici un raspuns. Nici alegerea presedintelui SUA nu dureaza atat de mult timp. Lucrez in multinationala, am experienta si in turism si calificari dar G2 Travel nu cauta oameni pregatiti si competenti. Salariul solicitat de mine a fost mult prea mare pentru bugetul lor. Vor munca multa pentru salarii mici.
Anonim Luni, 3 Februarie 2014
Buna, Imi poti spune si mie ce salariu le-ai cerut ? Si pentru ce pozitie ?
Anonim2 Luni, 3 Februarie 2014
Buna. As aprecia daca imi puteti spune pentru orice pozitie de la care se intra in firma daca salariul este sub 2000 RON? Multumesc anticipat.