Forum despre G2 Travel

Lamia Marti, 4 Martie 2014
@Curios ai primit vreun raspuns pe mail de la ei?
pentru Curios Marti, 4 Martie 2014
se gasesc, dar mai rar :)
depinde de "calitati" :)))
Curios Marti, 4 Martie 2014
Dap, am primit un e-mail de la ei in care mi s a precizat ca procesul de recrutare se prelungeste.
Lamia Marti, 4 Martie 2014
@Curios

Multumesc pentru raspuns.
Fost@ngajat Marti, 4 Martie 2014
sfatul meu ca fost angajata este sa cautati in alta parte, daca reusiti sa obtineti un salariu peste 2000 lei o sa munciti bine de tot pentru acesti bani, daca acceptati un salariu sub 2000 de lei teapa voastra ca o sa munciti la fel de mult, un lucru trebuie sa intelegeti acolo este de stat daca este primul tau job si vrei sa inveti si nu ai mari pretentii salariale, stai o perioada de timp si apoi mergi mai departe.
Alexandra Vineri, 7 Martie 2014
Buna ask34,
In primul rand nu poti afirma asa ceva in necunostinta de cauza, si as sublinia ca este doar opinia ta. Pozitiile pe care noi le avem deschise, fie ca sunt entry-level, fie ca sunt de management sunt anuntate pe site-urile de recrutare specificand nivelul de cunostinte necesare postului respectiv. Intradevar, nu cautam oameni cu experienta pentru pozitiile entry-level, de aceea sunt entry level, dar cautam oameni competenti, acestea fiind 2 lucruri total distincte. Imi cer scuze ca nu ai primit un raspuns pana acum, in 2012 in G2 Travel nu exista un departament de HR de sine statator, acesta s-a format de curand si avem grija ca toti candidatii sa primeasca un raspuns.

In al doilea rand, ca sa ii raspund si lui anonim, salarile entry-level sunt de entry-level si anume oameni cu potential care vor sa invete si sa se dezvolte profesional, dar nu necesita neaparat experienta pentru ca noi aici formam oamenii. Ce e drept, majoritatea pozitiilor noastre sunt de entry level.
Sfatul meu este sa cititi mai bine la ce aplicati cand aplicati si sa luati in calcul toate aspectele anuntului, iar rugamintea mea este sa fim oameni respectuosi si sa nu incercam sa distrugem imaginea unei companii doar din cauza unui esec personal, nu e etic si nici corect fata de noi si de ceilalti candidati.
ask34 Duminica, 9 Martie 2014
Buna Alexandra,
In primul rand, acesta este un forum unde fiecare isi spune opinia si experienta pe care a avut-o in ceea ce priveste o companie, fie ca angajat sau potential angajat. Avand in vedere ca nu cunosti exact cazul meu, nu prea poti sa-mi dai sfaturi mai ales ca eu nu am aplicat prin intermediul site-urilor de recrutare.
In al doilea rand, nu cred ca v-am distrus eu imaginea spunand ca nu am primit nici un raspuns si oferiti salarii mici. Cred ca au fost alte persoane care v-au acuzat de lucruri mai grave, precum incalcarea Codului Muncii prin ore suplimentare lucrate si neplatite sau nerecompensate cu ore libere etc. Daca citesti toate cele 4 pagini cu opinii, nu stiu daca vei gasi 3 comentarii pozitive, mai ales a celor care au lucrat acolo. Acest lucru ar trebui sa dea de gandit.
f.a@ Miercuri, 9 Aprilie 2014
@ask34 imi vine sa te pup pt ultimul comment ! Fac plecaciuni in fatza ta ! Bravo ! Multumesc :)
Andreea Miercuri, 9 Aprilie 2014
Stiu ca prin acest forum multi oameni isi exprima frustrarile legate de G2 insa multi dintre ei sunt suparati ca nu au primit raspuns. Este deranjant intradevar dar exista firme mult mai renumite care la fel procedeaza. Eu lucrez la G2 de putin timp si tin sa spun ca este o atmosfera foarte placuta, te poti imprieteni usor cu oameni,managerii sunt prietenosi si intelegatori. Ca un exemplu daca stai 10 min in plus de cand ai pauza sau peste program ti se si spune...Auzi dar pauza/pleci acasa nu te mai duci? Nu exista aici acel pupincurism bine cunoscut unde trebuie sa te dai bine pe langa sef, toata lumea se poarta normal. Cat despre salarii, acestea sunt niste salarii peste media din Romania. Lumea de aici pleaca pentru ca isi gaseste ceva mai bun dar nicidecum ca ar fii locul oribil despre care se vorbeste. Si eu am fost reticenta la inceput dar ca un sfat va spun celor care vreti sa aplicat, nu va razganditi datoria a ceea ce vedeti aici.
kari Luni, 14 Aprilie 2014
buna ,
si eu am fost invitata la g2 open evening astazi sunt entry level se merita sa merg ? te contacteaza dupa aceasta confer bineinteles in cazul in care esti ok...dar ma refer a sunat pe cineca sau o lasa balta..? multumesc !!!
Curios Luni, 14 Aprilie 2014
@ Andreea

Aviz pentru tine si referitor la ce spui tu . Experienta mea cu G2. M-am dus la Open Evening Day, ulterior fiind selectat pentru o pozitie de coordonator in cadrul companiei. LA interviu am discutat despre un job full time si m-au intrebat cam cat timp intentionez sa stau si daca-mi caut un job stabil. Evident ca eu le-am spus ca-mi caut un job stabil si pe o perioada ceva mai lunga. In fine ei au revenit cu un raspuns cam cu 2 saptamani intarziere fata de perioada anuntata iar in cele din urma, SUPER mega oferta lor a fost de coordonator pentru vara pe o perioada de 3 luni cu posibilitatea de a prelungi contractul, de obicei vara e fluxul cel mai mare. . Repet am discutatcu ei ceva si au venit cu altceva. Trebuie sa mentionez ca eu am deja experienta in turism si cunosc foarte bine domeniul iar pentru ei nu as fi fost acel om nexperimentat adus intr-o pozitie dificila in companie care sa nu se descurce, ba din contra. Si hai sa-ti mai impartasesc si din programul lor. 2 weekenduri le lucrai , o tura de noapte o lucrai de acasa asta insemna 12 ore sa stai conectat la laptop ca sa coordonezi tu grupuri de prin toata lumea, si pe langa asta lucrai de la 9 la 6 , in program normal . Un job stresant pe un salariu de 2000 de lei oferit la final . SI hai sa-ti mai spun si alte chestii. Ei ma tot tentau ca domneee... o sa-ti oferim si tururi ( stii ca pe tururi se dau bacsisuri) drept rasplata din cand in cand. Zilele tercute vorbeam cu un prieten carecunoaste mai bine domeniul decat mine si mi-a impartasit ca G2 face urmatoarea manevra. Angajeaza oameni in interior si le mai da cate un tur din cand in cand , acei oameni ducandu-se ca supraveghetori sau ca ghizi turistici pentru diferite grupuri ori pe tara ori in afara tarii. STii care ra oferta lor pentru unu din afara companiei, un freelancer angajat pentru un tur? Iti dadeau si ei 55 de euro pe zi plus ce mai faceai tu bacsis cu grupul de japonezi ( de regula 25 pe zi ) dar daca trimit om din interior acei 55 de euro nu-i mai dau iar acelui norocos din firma lor va primi 25 de euro pe zi drept bacsis pentru asistenta sau ptr ca face pe ghidul :) tare, nu ? Gandestt-te ca de regula ei au un tur de 6 zile pe tara, normal ca in 6 zile faci cam 330 de euro, aproape cat are ala pe luna pe pozitia de coordonator, asa ca le convine sa angajeze oameni fara experienta pe care ulterior sa-i premieze cu astfel de premii. Sincer, m-au cucerit si pe mine la final de prezentare si am crezut ca vor fi ceva diferit fata de tot ce am vazut in turism, dar nu nu sunt si nici n-au fost seriosi, am discutat ceva la interviu si dupa au venit si mi-au pus o oferta in brate pe sistemul take it or leave it . Asa ca sincer iti voi face o recomandare,daca asta e primul tau job da e bine sa stai pe acolo, asa mai faci experienta, daca nu e atunci imi pare rau :)
Kari Luni, 28 Aprilie 2014
Buna , am si eu o intrebare stie cineva ceva despre departam finance ?! despe jobul pe per determinata din vara ?! multumesc !!
robert Joi, 8 Mai 2014
sa dori si eu un numar de telefon al agentiei daca se poate
Ana Joi, 8 Mai 2014
Buna! Ce stiti de job-urile pe perioada determinata ? Ati fost angajati pe perioada detarminata? Daca da ,dupa cele 6/12 luni, vi s-a prelungit contractul?
Sophia Joi, 8 Mai 2014
Nu stiu despre ce vorbiti! Pana nu va duceti sa lucrati acolo nu puteti decat sa faceti presupuneri.
Este adevarat ca lucrurile nu sunt roz, dar unde in Romania sunt? Nicaieri nu veti gasi putina munca pe bani multi. Un sfat prietenesc pentru cei ce nu stiu ce sa faca...incercati ca nu aveti nimic de pierdut! Oamenii sunt minunati si pana la urma omul sfinteste locul!!
Multa bafta!
Andrei Duminica, 1 Iunie 2014
Bataie de joc!
alin Miercuri, 4 Iunie 2014
de ce bataie de joc Andrei ?
vulturul plesuv Vineri, 6 Iunie 2014

alexandra atat timp cat tu personal esti o protejata a managerilor iti permiti sa fii pozitiva fata de supararile angajatilor constiinciosi care chiar cred intr-o cariera la G2, analizeaza insa toate abuzurile asa zisilor manageri care stiu foarte bine ca programul de lucru "PLATIT" este de 8 ore iar realizarea sarcinilor inseamna aberant statul peste program cu nemiluita.

blabla Miercuri, 11 Iunie 2014
Care este salariul pt entry level?
Anonim Joi, 12 Iunie 2014
am fost la un interviu pentru departamentul de servicii, stie cineva cum e acolo?