Forum despre G2 Travel

2014 Duminica, 15 Iunie 2014
Foarte multe comentarii rautacioase la adresa firmei G2 Travel, multi dintre voi vorbind in necunostinta de cauza. Asa ca va voi raspunde eu la intrebarile puse pe forum.

Nu se face training ?
Ba da, se face training 3 saptamani

Stat peste program?
Cel mult 30 min.

Ore suplimentare neplatite?
Se echivaleaza cu ore libere.

Salariu?
De la 1700 RON in functie de limba straina vorbita

Bonuri de masa?
Intr-adevar, nu se dau bonuri de masa, in schimb ti se ofera un pachet de servicii medicale, pe langa asigurarile de sanatate platite de angajator.

Carte de munca?
DA

Esti obligat sa-ti faci card la BRD?
Nicidecum, mie mi-au zis ca lucreaza cu ce banca vreau eu, majoritatea avand conturi la ING si Raiffeisen.

Munca multa ?
Depinde de fiecare. Daca vrei sa stai degeaba si sa ai 17-20 mil salariu, atunci da, este munca multa.

Mediu de lucru ?
O relatie foarte stransa de prietenie, atat cu colegii, cat si cu managerii (mereu saritori, ti se ofera suport tot timpul, daca ai intrebari sau nelamuriri, mereu iti raspunde cineva) cum zicea cineva mai sus, nu se promoveaza pupincurismul. Daca iti faci treaba, n-ai de ce sa te ingrijorezi ;)

Intr-adevar, procedurile sunt in continua schimbare. Nu mi se pare nimic dubios in asta. Vor sa ofere cele mai bune servicii in cele mai bune conditii. Este normal ca procedura sa fie in continua schimbare. Si oamenii se schimba.

Nicaieri nu e usor, nu va mai plangeti in stanga si in dreapta si nu mai demotivati persoanele dornice sa lucreze aici !!!!
blabla Luni, 16 Iunie 2014
De la 1700 lei entry level in orice departament?
pt . 2014 Marti, 17 Iunie 2014
Salariul?

Eu vorbesc mai multe limbi straine si am salariu sub 1700 de ron.
Ori sunt eu ultima fraiera, ori cineva minte aici !
vldx Miercuri, 18 Iunie 2014
De unde pana unde asigurare medicala? Ore suplimentare (multe) echivalate cu ore libere? Hahaha. Mai amuzant e ca si concediul ti-l poti lua dupa cum vor ei, nu dupa cum vrei tu.
IulianaT Marti, 28 Octombrie 2014
Pe spaniola - engleza cum sunt salarile, volumul de munca/ orarul? Am mai lucrat 2 ani intr-o agntie de turism ca si travel consultant (nu cu limbi straine)...credeti ca pot obtine un minim de 1800 lei?
BGD Marti, 28 Octombrie 2014
Am avut si eu tangente prin august cu ei. M-au chemat pentru un interviu de Accounts Payable (eu avand experienta in multinationala in SAP). In aceeasi zi am dat interviul cu HR si cu 2 tipe de la conta, interviul cu managerul si am sustinut si testul de logica/personalitate. Am cerut un salariu mai mic decat nivelul meu intrucat am zis sa nu fie acesta un impediment. Ghici ce? nici pana acum nu am primit raspuns si chiar am trimis mail tipei de la HR (nu este platita sa raspunda la mailurile potentialilor angajati?). Ma asteptam la mai mult din partea lor. In fine, este pierderea lor, nu a mea :)
ex Luni, 24 Noiembrie 2014
Nu stiu cum e in toate departamentele, insa unde am fost eu m-a deranjat faptul ca nu eram tratat la fel ca ceilalti angajati din departament de catre managerul direct. In cazul meu criticile erau intodeauna mai dure decat cele adresate altora si parca se simtea o placere "sadica" de a imi observa greselile.
Evident nimeni nu e perfect insa un manager adevarat ar trebui sa stie sa trateze in mod egal angajatii, atunci cand e de lauda sa ii laude si cand e de facut observatie sa faca observatie la un nivel civilizat si fara agresivitate verbala.
Este foarte urat atunci cand exista legaturi de rudenie intre unii dintre angajatii aceluiasi departament .
Este, de asemenea, foarte trist ca nu ai cum sa sesizezi la HR problemele pe care le ai cu managerul pentru ca HR-ul ia de bun numai ceea ce spune managerul direct in defavoarea ta si nu cauta sa afle adevarul ascultand ambele parti.
Nu dau nume, nu are rost deoarece nu caut sa fac rau prin cele scrise de mine, sunt convis ca cine are "urechi de auzit" aude!
De asemenea nu voi da nici numele departamentului, oricum sigur situatia nu e singulara!
marius Miercuri, 26 Noiembrie 2014
Salut, am fost la ultima prezentare open day si pe hartie, firma se prezinta bine. Din discutiile cu managerii de departamente, astept un telefon (sper) in urmatoarele zile. Imi poate spune cineva, concret, care sunt salariile entry level (aproximativ) si cat sunt de deschisi la negocieri?
O seara buna
Angajat123 Duminica, 7 Februarie 2016

Am fost angajat la aceasta companie si as vrea sa impartasesc si eu cateva dintre experientele pe care le-am avut in speranta ca lumea isi va putea face o idee despre mediul de lucru si nu numai.

Cea mai frumoasa parte este reprezentata de colectiv si cu oricine vei discuta din cadrul companiei vei primi fix acelasi raspuns. Bineinteles ca sunt barfe, invidii sau mai stiu eu ce, dar asa ceva exista peste tot si aici compania chiar nu are nici o vina ci oamenii care o alcatuiesc.

Promovari bazate pe alte lucruri decat performanta? Bineinteles, dar la fel: unde nu se intampla asa ceva? Traim in Romania si asta se observa la tot pasul. Si chiar si in strainatate gasesti astfel de situatii asa ca nu vad de ce la noi ar fi altfel.

Salariu? Incepe de pe la 1400/1500 si se duce pana la 2000/2300 in functie de cate limbi straine cunosti sau cat de exotice sunt ele. Mai sunt si situatii speciale unde persoane aflate pe pozitii entry level dar cu ceva experienta in domeniu sau in companie sunt undeva la 3000/3300. Sau chiar si fara experienta in domeniu sau in companie vin pe suma asta datorita "amicitiilor" cu un manager sau altul. Si nu, nu ma feresc de astfel de cuvinte! Cui nu-i convine, sa nu citeasca mai departe.

Statul peste program? Cateodata da, cateodata nu. Cert e ca depinde foarte mult de departamentul pe care esti. Daca ai ghinion sa fii la un departament unde este mai mult de munca decat angajati...asta este. Dar sunt cazuri si cazuri. In concluzie, nu e o regula dar nici nu se poate spune ca nu se sta. Se sta si 30 de min dar si cate o ora, doua, trei. Depinde de sezon si de volum.

Training? Primesti. Destul cat sa iti poti face treaba si daca esti atent si poate si un pic mai ager, inveti cam toate chestiile cu care se mananca jobul si viata iti este mult mai usoara. Daca iti dai si tu interesul, bineinteles. Nu va sta nimeni sa faca pe dadaca dar nici nu iti va intoarce spatele daca ai nevoie de ajutor.

Beneficii? Pachetul include bonuri de masa si asigurare medicala la Medicover. Nu te da pe spate, dar e rezonabil mai ales ca toate companiile ofera asa ceva in ultima vreme si s-a transformat intr-un trend.

In concluzie? E un mediu de lucru ok, stresant pe alocuri dar in multe alte companii nivelul de stres este peste G2 Travel. Salariul este cat de cat rezonabil pentru studentii aflati in cautarea unui job. De fapt, asta e si principiul de baza al companiei: angajeaza studenti fara experienta si care executa ce li se spune fara sa puna intrebari. Daca ai putina curiozitate, vei observa multe nereguli si poate ca nu vei fi de acord cu niste lucruri. Dar ca idee de baza, daca esti student e mai ok aici decat la cine stie ce call center pe 800/1000 lei. Dupa ce ti-ai facut ceva experienta in CV, ai plecat (asa cum procedeaza majoritatea angajatilor de aici).

Era sa uit: departamentul de HR. Este departamentul cu cea mai mica rata de competenta din cadrul companiei asa ca daca nu sunteti sunati atunci cand vi se spune, sau nu primiti un raspuns intr-un timp rezonabil este de inteles. Nu stiu daca verifica cineva criteriile de performanta pentru acest departament dar este sub orice critica. Insa daca reusesti sa treci ce el, lucrurile se mai schimba.

Cam asta ar fi pe scurt compania G2 Travel. Pentru alte intrebari si raspunsuri, reveniti zilele urmatoare.

Siminiciuc Vineri, 22 Aprilie 2016
Saptamana trecuta am avut interviu cu aceasta companie, pentru un post de Hotel Reservations Executive ITA-ENG. Am fost destul de reticenta la inceput, avand in vedere toate comentariile deloc placute la adresa lor. Dar, Adriana, recrutoarea de la Humangest (compania care se ocupa de selectarea candidatilor pentru interviul final cu G2), a reusit sa ma convinga prin profesionalismul ei, si prin faptul ca mi-a raspuns sincer la orice intrebare mai mult sau mai putin (im)pertinenta. E primul recrutor din Romania, care a dat dovada de profesionalism si a fost sincera inca de la inceput. Ajunsa la interviul final cu cei de la G2 Travel in Bucuresti, am fost surprinsa de cordialitatea si zambetele sincere din partea sefelor de departament, si a Loredanei, responsabila HR. Chiar te fac sa te simti ca intre prieteni, si asta conteaza enorm intr-o companie. Interviul a durat cca 1h jumatate in cazul meu, si nici nu am simtit cum a trecut timpul. A fost atat in Engleza cat si in Italiana, cu intrebari inteligente si la obiect, nu genul : "Unde te vezi peste 5 ani". Salarul oferit mie a fost de 1900 ron net plus 200 ron bonus pentru Italiana, tichete de masa si asigurare medicala. E un salar decent chiar si pentru Bucuresti. In 3 zile dupa interviu am primit oferta din partea lor. Am avut interviu cu mai multe companii din Bucuresti, mai mari sau mai mici, insa, singura care cu adevarat mi-a lasat o impresie placuta e G2. A trebuit sa le refuz oferta, nu pentru ca am gasit un job mai bun, ci pentru ca am hotarat sa pornesc pe cont propriu, si sa imi deschid propria mea activitate. Lucru pe care l-am mentionat si Adrianei. Acum cateva minute, am primit un e-mail super simpatic si din partea Loredanei( responsabila HR in G2), lucru ce m-a determinat sa scriu acest comentariu. Concluzia mea, pentru vanatorii de joburi: G2 e o compaie buna. E tanara, si cu perspective. Salariul e si-si, dar decent, colectivul mi s-a parut super (ceea ce conteaza enorm). Biserici si favoritisme sunt peste tot. Am lucrat si in Romania, si in afara destul de mult, si, sa crezi ca exista o companie unde e numai lapte si miere, inseamna ca esti naiv. Ca si termen de comparatie: Am avut interviu si cu cei de la Unicredit, pentru un titlu mai bun si un salar cu vreo 1500 ron in plus. I-am refuzat insa la finalul intalnirii, pentru ca, chiar nu mi-a placut nici managerul, nici atmosfera, nici faptul ca sediul e in Pipera. Sper ca experienta mea cu G2 sa fie utila si pentru voi, si sa fiti la fel de placut surprinsi ca si mine. Noroc!