Forum despre Gameloft Romania

Ilea Alin Marti, 24 Iunie 2014
Buna,imi poate spune careva cum sta treaba cu interviul pt QA game tester la gameloft cluj?Am sanse neavand experienta,adica fiind primul meu job?ce se cere mai exact la interviu ca sa fii acceptat in afara de limba engleza care am inteles ca este importanta,practic in consta proba sau probele de la interviu?
Gigel Vineri, 4 Iulie 2014
Cineva stie cam ce salarii au programtorii web?
senior Duminica, 27 Iulie 2014
Salarii programatori web -600euro de inceput

Ptr QA - interviul consta intr-o proba practica, ti se da o aplicatie intr-un emulator pe pc si ti se cere sa treci intr-un doc ce buguri observi tu, asta fireste in limba engleza.Daca treci de proba asta si te cheama inapoi urmeaza o saptamana de training in urma careia se decide daca vei fi angajat sau nu.
John Luni, 28 Iulie 2014
Cam ce salarii primesc programatorii PHP cu experienta (6-7 ani). Daca cer 1300-1500 euro comenteaza?
der Miercuri, 6 August 2014

Am fost la interviu ptr Linux Administrator with Networking skills | Bucuresti. Am avut un interviu ok HR cu 2 fete, dupa am dat un test de circa o ora, tehnic. Dupa ce am terminat testul mi s-a zis ca vine un baiat de la tehnic, asta doar daca trec testul. In 2-3 minute a venit si baiatul respectiv, si am discutat mai multe pe baza testului. Mi-a zis ca m-am descurcat ok, doar ca se vede ca nu am f multa experienta in linux. I-am confirmat, abia terminasem cursul. Mi-a zis ca nu e neaparat in dezavantajul meu, deci nu e o chestie care sa ma elimine. Dupa ce la interviul HR mi s-a zis ca ma suna in circa o sapt, la tehnic mi s-a zis ca poate sa dureze si mai mult, poate 2 sapt. era cam data de 7-8. POATE sa zicem ca dureaza pana la sfarsitul lunii. Mi s-a GARANTAT ca mi se raspunde, orice ar fi, da ori ba. Dupa ce am asteptat 3 sapt, am dat mail si nu s-au sinchisit nici la mailul meu sa-mi dea un amarat de reply, un copy paste cu un refuz. Nu zic ca nu recomand, sau sa va feriti, dar nu e ok, intr-o corporatie de nivelul Gameloft sa faci manevre dinastea si sa nu dai 2 lei pe un potential angajat.

John Marti, 26 August 2014
Lucrez ca tester la Gameloft Cluj de o buna bucata de vreme si pot sa zic ca jobul e foarte ok.
Nu este greu deloc, nu iti trebuie facultate (ajunge doar o diploma de BAC) iar salariul este decent avand in vedere nivelul de pregatire profesioanala.
Eu de obicei lucram program normal (10 - 19) + ficare Duminica + mai stateam in extended OT 4-5 zile si ajungeam la sfarsitul lunii sa primesc ~1700 lei + bonuri de vreo 200 lei.
Recomand acest job pentru inceput....dar nu mai mult de 1 an pentru ca o iei razna.Dupa 1 an de experienta in GL ca tester se poate ajunge destul de usor (asta daca te duce mintea cat de cat) intr-o alta firma de testare unde salariul de inceput porneste de la >2000 lei.
John Miercuri, 27 August 2014
Pe ce perioada se incheie contractele? Pe 3 luni sau nelimitate de la bun inceput?
Ace Joi, 4 Septembrie 2014
CV-ul pentru game tester trebuie sa fie in engleza sau in romana.L-am trimis in romana,are ceva?
Alina Vineri, 5 Septembrie 2014
@John ai perioada de proba de 3 luni, apoi ti se mareste perioada cu 3,6,9 sau 12 luni
Vlad Luni, 8 Septembrie 2014
As vrea sa intreb la ce nivel trebuie sa fi cu engleza ca sa fi angajat ca game tester in cj?
abc Joi, 25 Septembrie 2014
am fost sunata pt o pozitie de hr de recrutare, stie cineva cum sunt salariile?
cristy Duminica, 2 Noiembrie 2014

am lucrat la gl si p zi si p noapte. recomand firma asta doar pentru timpul facultatii pentru niste bani in plus. nu e mare diferenta intre day si night shift.in ambele sunt multe persoane care se cred superiori fata de tine(in special pe noapte).

Vadim Vineri, 7 Noiembrie 2014

Am lucrat pe tura de noapte la surveillance, acolo totul e pe interes, cine se are cu cine, nu conteaza cat de mult muncesti ci cu cine iesi la tigara. Toti cu aere de superioritate.
Pe surveillance day shift e cel mai bine, singura problema e leadul care denota si el complexe de superioritate dar macar el nu favorizeaza pe unii in detrimentul altora.
Recomand day shift chiar daca sunt bani mai putini, pe noapte se castiga mai bine dar sunt probleme sociale, mai e o tura pe la 2 dimineata dar aia nu se merita, programul ala e infernal , iti strica toata viata.
Salariu Day Shift QA Tester - 250 euro program10-19 cu pauza 1 ora
Salariu Night Shift QA Tester - 300 euro program 18:30 - 3:00 cu pauza 30min
Salariu 3rd Shift QA Tester - 300 euro program 2-10 , nu stiu daca au pauza

Nightshifter Duminica, 9 Noiembrie 2014
Ignorati ce a zis Vadim mai sus, pe Nightshift e cel mai ok, doar fiindca el nu s-a inteles cu nimeni e problema lui, noi suntem un colectiv unit pe noapte si facem mult mai multa treaba ca aia de pe dayshift , recomand nightshiftul ptr orice oreste o atmosfera profesionala si lipsita de conflicte interpersonale.NS QA Surv e cea mai tare echipa din QA Gameloft.
Nightshifter Duminica, 9 Noiembrie 2014

Referitor la favoritismul exprimat in comenturile de mai sus, asta nu e ceva nou , e prezent in orice loc de munca.
Te asigur ca aceleasi probleme sunt si la noi pe Dayshift surveillance, nu e limitata numai la voi pe Nightshift.
Leads sunt asa pe toate turele, aroganti si incompetenti, sunt pusi pe interes si nu pe baza performantelor.
Au pretentii de la tine sa faci taskuri pe care ei sunt incapabili sa le faca, ei stau toata ziua pe net aiurea si apoi iti atrag tie atentia sa para ca fac si ei ceva, sunt doar niste marionete , ne descurcam mai bine in absenta lor, mai mult ne incurca decat sa ne ajute.

Promovare? Luni, 10 Noiembrie 2014
La gameloft poti fi promovat dupa o perioada de lucru mare.. si sa ti se mareasca salariu? cum e la ubisoft t1,t2,t3..
Fanboy Marti, 11 Noiembrie 2014
@Promovare
Pe scurt, nu :)
Mai pe larg .. tot un "nu" sec ramane. Nu exista rank-urile T1, T2, etc de la Ubi. Iar pana ajungi QAPM, cat sa ai un salariu decent, iti ies peri albi (sau chelie).
De aceea sunt de acord cu ce a scris cristy mai sus, ca e bun job-ul, dar pe timpul facultatii si atat. Bine, asta e singura chestie care o aprob de la el, ca daca cine cred eu ca e, a fost, este si va fi ramane mai proasta cunostinta a mea omul ala :))
GameTester Marti, 11 Noiembrie 2014
@Fanboy

Ce inseamna QAPM si dupa cat timp la gameloft te promoveaza? Te promoveaza dupa 1 an?
Andrei m. Miercuri, 12 Noiembrie 2014
Salut, poate sa-mi spuna si mie cineva o adresa la care se dau interviurile pentru, QA Game Tester, in Cluj? S-a mutat de pe doroantilor pe str. Constanta? Unde mai exact? Multumesc.
Alexandru Sambata, 15 Noiembrie 2014
Salutare, vreau sa ma angajez si eu pe shiftul de noapte.. imi poate spune cineva exact cum sa fac.. unde sa ma duc sau unde sa aplic?