Forum despre Gameloft Romania

Mircea Duminica, 16 Noiembrie 2014
Salut Alexandru, gasesti anuntul pe best jobs si ejobs ptr pozitia de QA Tester, aplica acolo si daca treci de interviu si testul practic o sa ai posibilitatea sa alegi pe ce tura vrei sa fii,
Pe noapte sunt 2 ture :
[de la 19:00 -03:00] --- e cea mai ok din punct de vedere al programului, incearca sa ajungi la testare si evita pe cat de mult posibil echipa de surveillance , aici vorbesc din propria experienta ca former member of the team, sunt probleme in echipa aia
[de la 02:30 -11:00.] ---nu recomand deloc, o gramada de sleepwalkers pe tura aia, orele sunt insuportabile si nu se justifica ,pe tura asta iti nenorocesti organismul , ma uit la ei in fiecare dimineata si le plang de mila, mai au putin si lesina in fata monitoarelor, in cel mai rau caz mai bine pe tura de zi
Interview Duminica, 16 Noiembrie 2014
Poate sa imi spuna cineva exact, cum este interview`ul pentru game tester la gameloft? ce chestii te pune sa faci si sa spui?
Interviu QA Tester Duminica, 16 Noiembrie 2014
E destul de simplu, ti se da un joc pe emulator si te lasa vreo 45 minute sa identifici cate buguri poti gasi , In functie de numarul de buguri gasite si acuratetea descrierii lor treci mai departe.
Mark Miercuri, 26 Noiembrie 2014
Salut. Daca esti angajat QA Tester pe night shift, poti alege ca in loc de una din zile sa faci in weekend? De exemplu: Pe night shift, in loc de vinerea (19:00-3:00) sa faci sambata sau duminica (tot 19:00-3:00)? Ori sa faci schimb cu vreun coleg de pe alt shift?
Marcel Miercuri, 26 Noiembrie 2014
Stie cineva cat este salariul pentru character designer si in ce consta interviul ?

multumesc
Future Tester Duminica, 30 Noiembrie 2014
As vrea sa ma angajez si eu ca QA Tester la Gameloft in Bucuresti, imi puteti spune va rog care sunt turele si ce salarii sunt? Care tura e cea mai indicata ?
Nickname Luni, 1 Decembrie 2014

Sunt 3 ture, iar programul difera in functie de unde intri : surveillance sau testare.
DayShift- 10:00 -18:30 surveillance / 10:00 -19:00 testare Salariu 250euro
NightShift - 18:30 -03:00 surveillance / 19:00-03:30 testare Salariu 300euro
3rd Shift - 03:30 -10:30 surveillance / 02:30 - 11:00 testare Salariu 320euro

Din nefericire nu cunosc prea bine toate turele, lucrez numai pe Dayshift la surveillance, cel mult pot sa iti impartasesc ce mi s-a spus si mie.
La noi pe Dayshift surveillance e rezonabil, e programul cel mai accesibil, e destul de simpla treaba, leadul e chiar ok, putin cam arogant, dar din ce am auzit se putea mai rau , pe tura asta chiar daca e salariul cel mai mic e cel mai ok din punct de vedere al programului si al volumului de munca, deci din propria experienta as sugera sa te orientezi spre dayshift surveillance sau testare.
Pe nightshift am fost doar la surveillance la extended, intradevar salariul e mai mare dar e cam nasoala atmosfera, multa agitatie, tipa unii la altii, prefer sa raman pe dayshift. Daca vreti neaparat sa intrati pe orarul asta mai bine mergeti la testare pe nightshift, sunt mult mai ok.
De astia de pe 3rd nu prea am informatii, ii vedem doar dimineata cand venim , cu ochii injectati in monitor, o cana de cafea intr-o mana si mouse-ul inclestat in cealalta, nu stim ce fac astia la munca dar pe ce program au nu as recomanda shiftul asta.In general ei nu prea vorbesc cu alte shifturi, la fiecare 2-3 saptamani se tot schimba oamenii, nu cred sta cineva de mai mult de 2-3 luni pe tura aia.

In concluzie daca vrei sa vii in BUC QA Gameloft cea mai buna alegere e tura de DayShift.

Re:Nickname Marti, 2 Decembrie 2014
Salut Nickname,
Ne cerem scuze ca te-a deranjat atmosfera de pe nightshift, iti recomandam data viitoare sa nu mai vii la noi atunci.
Organizarea de pe nightshift e cea mai tare, facem de zeci de ori mai multe taskuri ca voi si suntem mult mai eficienti, voi nici macar nu stiti ce sunt alea promos.Probabil ca te-a derutat agitatia fiindca nu stiai ce sa faci, te depaseau taskurile primite.
In viitor te rugam sa nu mai critici alte shifturi in necunostinta de cauza.
Arici Marti, 2 Decembrie 2014
Da,
Am vazut cat de eficienta e organizarea pe nightshift la surveillance, mare lucru ca faceti cateva promos, pe DS noi trimitem majoritatea rapoartelor, noi ne ocupam de QOS, noi facem requests dar voi fireste va agitati ca verificati si voi cateva discounturi pe packs.
Majoritatea testerilor de pe NS surveillance sunt degeaba, stiu sa dea doar copy paste la rapoartele noastre.Organizarea e la pamant, echipa e condusa mai mult de testeri decat de seful echipei care isi ignora complet echipa in loc sa o conduca si paseaza responsabilitatile catre altii.
DayShift este si va ramane cea mai buna echipa de surveillance, ar trebui sa se desfiinteze celelalte shifturi ca mai mult ne incurca decat sa ne ajute,
Skadi Joi, 4 Decembrie 2014
Salut, as vrea si eu sa ma angajez la QA in Cluj, tot incerc de luni bune, dar nu inteleg de ce nu sunt contactata desi mi s-a facut recomandare, chiar de mai multe ori. Ma consider competenta pt jobul asta, dar nu stiu ce sa mai fac sa ma bage si pe mine in seama :))
missash Vineri, 5 Decembrie 2014
@Skadi la fel si eu... mi-am depus cv'ul si nu m-a contactat nimeni. Oare s-au ocupat toate posturile disponibile pe QA?
Skadi Vineri, 5 Decembrie 2014
Mda, apparent am fost contactata chiar ieri, si am venit de la test acum o ora. Nu cred ca s-au ocupat locurile, chiar nu stiu, poate o sa mai cheme oameni.
missash Vineri, 5 Decembrie 2014
Ok, mersi de informatie. Cum ti s-a parut testul?
eyeofskadi Vineri, 5 Decembrie 2014
Salut, cat de des se fac angajari pt. testeri (in Bucuresti, daca-i diferit de Cluj) ? Are rost sa-mi fac sperante ca voi fi contactat in cazul in care trimit o aplicatie ? Si (pentru cei care deja au fost angajati) unde anume aplicati, online ori mergeti personal sa depuneti un CV ?. Multumesc in avans !
Skadi Sambata, 6 Decembrie 2014
@missash, A fost foarte usor, o parte basic de limba engleza, o alta parte la fel de basic despre smartphone-uri, apoi de gasit 3-4 bug-uri intr-un joc. In mare vad ca se pune accentul pe engleza cel mai mult, restul lucrurilor se invata lejer daca stai bine cu engleza, I imagine they would agree. :)
missash Sambata, 6 Decembrie 2014
@Skadi mersi frumos de raspuns. Sper ca o sa ma sune si pe mine candva! :)
qa tester Miercuri, 24 Decembrie 2014
buna,am aplicat si eu de curand un cv qa game tester la GL dar nu am fost sunat.cum trebuie sa procedez?
ati02 Sambata, 14 Noiembrie 2015
Salut,

Am fost si eu la un interviu la Gameloft pentru pozitia de QA Game Tester si vreau sa va spun ca am ramas dezgustat de ceea ce mi s-a intamplat.
Prima proba a interviului a constat intr-un test destul de simplu pe calculator, unde trebuia sa gasesc niste bug-uri. Apoi, dupa cateva ore, am aflat ca am trecut mai departe si trebuie sa ma prezint la etapa a II-a a interviului, care a constat intr-o discutie libera. Totul a fost ok asa ca am intrat in training pentru o perioada de o saptamana.
In perioada de training am invatat destule lucruri despre cum se vede un joc din perspectiva producatorului, nu doar a user-ului. Colegii sunt foarte de treaba, trainerii la fel, totul pare ca merge struna.
La finalul perioadei de training am dat un test in urma caruia urma sa aflu daca merg mai departe sau nu. Testul a fost unul lejer pentru mine deoarece am citit si nu mi s-a parut greu. Ideea e sa fii atent si sa nu te grabesti.
Dupa finalizarea testului am primit raspunsul mult asteptat, si anume ca am luat testul. Ceilalti colegi din training care au luat testul erau bucurosi ca au trecut cu bine de etapa training-ului si erau nerabdatori pentru a incepe munca efectiva.
De mentionat ca in perioada de training o sa vi se ceara documentele necesare in vederea angajarii!

De aici incepe dezamagirea totala..
Cei de la HR ne-au chemat imediat dupa ce am primit raspunsurile afirmative de pe urma testului. Acolo am purtat o discutie libera despre cum a fost toata perioada de training: parti bune si parti rele.
Apoi, cei de la HR s-au gandit sa ne dea vestea "cea mare" cum ca momentan nu isi permite compania din punct de vedere logistic sa angajeze alti oameni, si ca atare trebuie sa asteptam pana o sa ne sune cineva sa ne anunte cand o sa incepem munca efectiva. Nu ne-au zis chestia asta in niciuna din etapele de la interviu, nici macar in training, pentru ca poate unii nu erau de acord cu lucrul asta si renuntau.
Am intrebat cam cat o sa dureze chestia asta si surprinzator, cei de la HR au zis ca nu stiu... deci cu alte cuvinte, felicitari ai luat testul, dar poti sa pleci acasa si te sunam noi cand o sa avem nevoie de tine. Mi s-a parut foarte ciudat raspunsul lor avand in vedere ca nu am patit asa ceva niciodata. De ce naiba sa postezi un anunt de angajare stiind ca momentan nu ai locuri din punct de vedere logistic?!
Am asteptat mai bine de o saptamana si nu m-a sunat nimeni. Nici ceilalti colegi din training nu au avut mai mult noroc. Am trimis un mail catre cei de la HR la finele saptamanii si mi s-a spus ca nu au date noi si ca o sa ma anunte ei cand o sa fie locuri.
Partea interesanta a fost cand am fost la un alt interviu la Ubisoft, care este in aceeasi cladire cu Gameloft, sa constat ca persoana de la HR cu care am dat probele interviului la Gameloft, urmeaza sa intre in training cu alte grupe de oameni... care probabil o sa pateasca la fel ca si grupa mea, sa-si ia teapa intr-un stil inedit adoptat de catre HR!

Un final foarte ciudat a avut aceasta poveste deoarece nu am patit asa ceva nicaieri pe unde am fost la vreun interviu.. sa treci de etapele interviului, apoi sa intri in training si sa treci testul de la sfarsitul acestuia, urmand ca apoi sa ti se spuna ca defapt nu incepi munca pentru ca nu au locuri si ca o sa te anunte ei intr-o zi cu soare, eventual.. Macar daca anuntau un termen anume de 15-20 de zile... sa stie si viitorul angajat daca mai ramane sau nu.

In concluzie, am ramas DEZGUSTAT de HR-ul de la Gameloft pentru magaria care ne-au facut-o. Nu se procedeaza asa la nicio companie, mai ales la una multinationala ca Gameloft. Sunt curios daca Gameloft din Franta cunoaste mecanismul de recrutare de la Gameloft Romania... o mizerie! Nu recomand nimanui si nu va doresc sa treceti prin o asa experienta negativa din partea unor oameni incompetenti!
Poate ca pe alte pozitii este mai ok, nu stiu, dar pentru QA Game Tester... o mizerie!!
Asa ca va recomand sa puneti intrebari HR-ului de la prima proba a interviului despre conditiile de incheiere a contractului de munca si in caz ca treceti mai departe, cand o sa semnati contractul de munca si de cand o sa incepeti munca efectiva, pentru ca unii se preteaza la mizerii de genul acesta!
adi84 Duminica, 21 Februarie 2016
Quick question legata de salarii La interviu se discuta salariu net sau brut ? iar valorile care se vehiculeaza prin posturile de mai sus ? 250 /300/320 ..astea sunt salarii nete ? ce alte beneficii mai sunt oferite pntru pozitia de QA ? mersi
Industriashu Duminica, 21 Februarie 2016
Salariile care se discuta sunt nete (alea in mana), vorbim de Bucuresti da? :)