Forum despre Gelu Trading Company

Alex Joi, 7 Februarie 2013
Stie cineva daca e serioasa firma asta? Plateste sau nu angajatii?
Jessy Vineri, 22 Februarie 2013
Azi am fost programata la un interviu in cadrul acestei companii pentru functia de Asistent Vanzari. Revin cu detalii :)
Jessy Vineri, 22 Februarie 2013

Am revenit cu informatiile asimilate in urma interviului despre aceasta companie. Sediul este undeva in Rahova. Interviul il tine chiar domnul Gelu, inginer de profesie. Fara prea multe alte introduceri, iti pune in fata o "enciclopedie sau mai bine zis biblie". Iti explica faptul ca mai intai de toate ar trebui sa fii capabil ca om de vanzari B2B sa stii tot ce tine de balamale..de la asamblare pana la materialul din care sunt facute. In toata facultatea si masterul nu cred ca m-a pus cineva vreodata sa tocesc asemenea informatie. Dl Gelu insista sa primeasca raspunsul de la tine, mai precis daca esti capabil sa retii atat, iar eu insist sa primesc raspunsul de la el in ceea ce priveste salarizarea si programul de lucru. Intr-un final se pare ca salariul de agent de vanzari este de 1500 de lei plus comision.... El iti spune de la inceput ca se asteapta sa faci banii tai pe luna cam 700-800 de euro ceea ce inseamna sa vinzi de 1 miliard ( repet, balamale!), iar daca nu vei atinge acest target, vor considera ca nu esti destul de bun pentru compania lor. Are si un plan: 3 luni inveti si inveti, esti verificat non-stop din toate punctele de vedere (teste), dupa aceste 3 luni el considera ca esti pregatit doar 80% si abia dupa alte 6 luni vei putea acapara 100% informatia despre produse.

user Sambata, 23 Februarie 2013
Din cate am inteles este o companie destul de mare. Am fost chemata la un interviu si m-ar interesa sa aflu parerile celor care au mai lucrat acolo sau care inca lucreaza. Pe google nu gasesti prea multe detalii referitoare la mediul de lucru
Anonim Duminica, 24 Februarie 2013
Nu este o companie destul de mare.
Are putini oameni ... 10-20 ... are un sg sediu...care cuprinde si depozitul si receptia si "birourile"(la etajul 2 parca, 4 birouri, 4 oameni...)... mai multe sa ne spui dupa interviu.
Succes!
unu Miercuri, 10 Aprilie 2013

daca iti place si esti pasionat de arhitectura si de mobilier de interior, si ai rabdare, se merita; Eu sunt de putin timp la ei, ma pasioneaza partea aceasta de design, mobila, proiectare etc. si am invatat destul de multe, ganditiva ca sunteti platiti sa invatati o meserie destul de migaloasa. ca parte de colectiv toata lumea ok, iar patronu sincer sa fiu chiar foarte ok putini patroni am vazut cu dorinta de invatare pentru angajatii lui, acum sa vedem si pe viitor ce o sa fie

eu Vineri, 12 Aprilie 2013
Am fost si eu la un interviu pentru postul de asistent achizitii; salariul = 1.500 ron + tichete de masa, apoi din 3 in 3 luni evaluari. Pretentii destul de mari pentru un asemenea salariu!
hmmm Marti, 9 Iulie 2013

Programul cica de la 07.45-17.00, dupa 3 zile ajungi la 07.30 ca de fapt la ora asta vine toata lumea si niciodata nu pleci la 17.00. 2-3 oameni din colectiv sunt extraordinari.
Bafta !

Petrescu Vineri, 30 August 2013

Dar programul de lucru cum este cate ore se lucreaza ca asistent vanzari ?

Gabriel Joi, 19 Septembrie 2013
Nu a mai fost nimeni la interviu?
Obs Joi, 7 Noiembrie 2013
Observ ca sunt 2 posturi de Reprezentant vanzari de foarte mult timp . Ce se intampla?
Ionutz Marti, 7 Ianuarie 2014
Buna , as vrea sa stiu daca a fost cineva la interviu cu ce impresie a plecat. Am aplicat azi pe unul din numeroasele joburi .
ionut Joi, 9 Ianuarie 2014

am fost ieri, mai trebuie sa mai dau un test cica.

Mihai Joi, 9 Ianuarie 2014
Ionut , cum a fost la primul interviu?
KHJH Vineri, 10 Ianuarie 2014
Ionute , spune-ne si noua in ce a constat efectiv interviul?
Alyn Duminica, 26 Ianuarie 2014
Salve. Urmeaza sa am interviu si eu. Revin cu impresii.
Salut Sambata, 1 Februarie 2014
Salut a mai fost cineva la interviu ?
Claudia Luni, 10 Februarie 2014

Am fost si eu la interviu pentru asistent achizitii, mi-a dat un test si m-a chemat a doua zi la un fel de proba de lucru. M-am dus si m-a tinut de la 7.45 la 16.45 timp in care mi-a prezentat sistemul de glisare dupa aceea din nou teste si in final, "biblia". Sarguincioasa cum sunt, am tratat totul cu maxima seriozitate. Dupa aceea, din nou teste, aritmetica pura. Norocul meu ca stapanesc foarte bine aritmetica dar ghinionul meu ca am dat peste ei pentru ca desi am trecut cu brio toate testele rezultatul este ca nici macar un mail in care sa imi comunice decizia firmei nu am primit. Pacat, macar in semn de respect ca m-a tinut acolo adunat 13 ore, in semn de respect pentru ca le-am alocat 13 din timpul meu in conditiile in care stim cu totii ca timpul costa bani. Imi pare rau ca nu am verificat intai impresiile de pe forum. Ce sa spun, inclin sa cred si eu ca incearca sa se faca cunoscuti, sa isi faca reclama. S-ar putea sa se intoarca insa impotriva lor cu antireclama.

Intrebari Luni, 10 Februarie 2014
Pentru Claudia :
1. ai avut pauza de masa in aceste 13 ore?
2. ai sesizat cumva cate persoane erau pe acolo? ce numar de angajati crezi ca are firma domnului respectiv?din calculele noastre dupa numarul de anunturi pe care le pune ar trebui sa aiba un numar foarte mare.
3. ti-a spsus ceva legat de salariu , contract , ore suplimentare?
4. ti s-a parut in orice clipa ca esti chemata la interviu doar pentru a se simti bine o anumita persoana?
5. de ce a trebuit sa stai un numar asa de mare de ore? ai avut vreodata senzatia ca da naspa daca incerci sa pleci tinand cont ca nu aveai nicio obligatie fata de ei?
6. te-ai simtit sub un fel sau altul constransa?
7. cum erau conditiile de lucru?
8. cum era domul gelu trading spunene mai multe despre dansul?
Multumim frumos !
Claudia Marti, 11 Februarie 2014
Asazisul interviu l-am sustinut in 2 zile.
1. Nu mi-a spus nimeni nimic despre pauca de masa, e drept ca nici nu am pus problema dar am mancat in timp ce studiam "biblia".
2. La vedere sunt 10 angajati. E posibil sa mai fie dar maxim 3, poate in concediu sau "dositi".
Rulajul de anunturi m-a uimit si pe mine, dar repet, e greseala mea ca nu m-am interesat de acest aspect inainte de a-mi pierde vremea.
3. Da, legal, desi mic dar m-am bazat pe reevaluari. Ore suplimentare a spus ca in genere nu este cazul si daca totusi este necesar nu mult cantitativ.
4. Eu am privit lucrurile ca pe ceva normal si nu m-am concentrat pe acest aspect. Acum insa, daca privesc in urma, da, este si asta o varianta posibila dar mai degraba cred in reclama mascata sau intr-un avertisment mascat pentru angajatii existenti (adica nu indrazni sa comentezi ca ai vazut bine cati asteapta).
5. Nu mi s-a spus ca va fi necesar sa stau asa mult, m-au chemat sa dau proba de lucru si eu chiar am luat-o in serios. In mod normal te opreste acolo cineva care este interesat de tine asa ca am facut tot ce mi-a stat in putinta sa fie ok.
6. Nu m-am dus acolo negativista iar in situatia in care iti facea o prezentare sau iti dadea ceva de studiat era logic ca urmeaza si evaluarea, deci, am luat lucrurile asa cum au venit.
7. Nici prea-prea nici foarte-foarte dar stii ca nu cunosti omul pana nu mananci cu el la masa.
8. Sa ai pretentii la calitatea angajatilor mi se pare absolut ok din partea unui manager insa tratatia si concluziile ulterioare lasa foarte mult de dorit. Daca ai pretentie la competenta si respect trebuie sa respecti la randul tau. Un ansamblu de comportament ca cel de care am "beneficiat" eu, il ai doar atunci cand faci recrutari de forma nu de fond si acesta este de fapt semnalul de alarma pe care vreau sa il dau.
Daca avem pretentia sa traim intr-o lume civilizata este absolut necesar sa nu ramanem indiferenti la lipsa de respect care ne inconjoara.
Am facut toate aceste precizari in speranta ca esti o persoana care are nevoie de job si e interesata de cum stau lucrurile acolo, evident alta decat "gelu trading" caruia, personal, nu am ezitat sa ii aduc la cunostinta printr-un mail de existenta acestui forum.
Cu regret pentru un adevar cenusiu dar oricand pot ajuta, cu placere.