Forum despre Genpact Romania

Manu Luni, 26 Noiembrie 2012
da, o sa-ti dea 17 :) Mai sus, nu
Ela Marti, 27 Noiembrie 2012
Buna, ar putea sa-mi spuna cineva in ce consta mai exact testul de contabilitate? am fost chemata pt interviul face-to-face, dar nu am studii economice.
Mary Marti, 27 Noiembrie 2012
Ela, nu iti face probleme, nu il iau in considerare, eu am facut studii economice si totusi nu stiam sa raspund la intrebarile lor si nu a contat testul in decizia finala
Ela Miercuri, 28 Noiembrie 2012
Mersi mult de raspuns, revin cu o intrebare :) la angajare ati semnat un act aditional prin care sa trebuiasca sa platiti o anumita suma (costurile trainingurilor oferite de ei) in caz ca demisionati mai repede de 1 an sau 2, etc?
Am auzit ca la f multe firme se procedeaza asa. Mersi!
Neko Vineri, 30 Noiembrie 2012
Azi e ziua cea mare cu negocierile. La interviul cu HR- ul am spus 16 mil, acum sper sa pot sari la 17 cat imi propusesem. Imi vor arata cladirea, si cam ce voi face acolo... ma asteapta si cu zilele de preaviz, deja totul mi se pare ca in povesti. Sunt fff curioasa ce oferta imi vor face...
Patrice Vineri, 30 Noiembrie 2012
Hello everyone! eu am aplicat pt un job pe suedeza/norvegiana, am trecut destul de limba cu brio, insa am primit mail cum ca feedback-ul e pozitiv, dar momentan au oprit selectiile pt acest job, si ca ma vor contacta in caz de ceva. in limbaj corporatist asta ar putea insemna ca au angajat pe altcineva... sau ? poate ma lamureste si pe mine cineva. a trecut o luna jumatate de atunci. sa mai sper la un telefon de la ei?
. Duminica, 2 Decembrie 2012
Din cate stiu, pe postul de norvegiana pentru care se recruta, au angajat o persoana de la inceputul lunii noiembrie.
Feliciana Marti, 4 Decembrie 2012

In fiecare zi se demisioneaza, in fiecare zi se angajeaza (ti-o spun verde in fata). Esti monitorizat non stop, in orice echipa au cate un turnator care raporteaza totul la operation manager, acesta din urma incalca politica firmei de a-ti permite sa discuti liber cu managementul superior care sunt indieni, totul trece prin el. Daca esti prea bine pregatit esti zburat afara daca seful tau este "sub tine".

Fefe Joi, 6 Decembrie 2012
Feliciana, depinde pe ce proiect lucrezi. Nu mai speria oamenii ca nu e chiar asa. In unele echipe e chiar o atmosfera frumoasa, oameni ok. Din cand in cand neintelegeri dar cred ca e normal (zi-mi tu un loc cu multi oameni si armonie - in afara de biserica :) ) De bine de rau Genpactul inca face angajari masive si sunt in continua dezvoltare.
Cristi Sambata, 8 Decembrie 2012
Catre Ella: testul de conta conteaza foarte mult!!!! Nu e deajuns sa vorbesti limbi straine. Trebuie sa atingi mai mult de 50 % din test. Plus daca aplici la AP/AR atunci te vor intreba tot feluri de intrebari in legatura despre procesul de facturare. Si eu am avut 5 interviuri plus testarile. Am trecut cu brio si testul conta si limba olandeza, dar cand trebuia sa semnez odata contractul fara motiv m-au refuzat, si chiar n-am avut contracandidati. In fine ...ai grija, aplica, invata si stii ceva: depinde numai de noroc, daca n-ai poti sa stii orice, tot n-o sa reusesti.
me Miercuri, 12 Decembrie 2012
Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi. Lucrez de ceva timp in cadrul acestei companii, insa consider ca nu am nimerit pe proiectul potrivit, mai exact cu persoanele potrivite. Stiti cumva daca se poate face vreo solicitare sa fiu mutat pe alt proiect si unde trebuie sa ma adresez? As prefera totusi sa incerc sa lucrez in cadrul aceleiasi companii, insa cu alti oameni, decat sa-mi dau demisia. Multumesc anticipat!
Alex Joi, 13 Decembrie 2012
Poate sa-mi spuna cineva ce fel de contabilitate se foloseste in joburi precum Accounts Receivable/Payable in BPO? conta. financiara sau de gestiune? Nu am mai lucrat in conta., de aceea intreb. De asemenea, cu ce programe (softuri) se lucreaza de obicei? sunt complicate? multumesc.
rty Vineri, 14 Decembrie 2012
@Alex, e impropriu spus conta...Invata oricine, nu e nimic greu
Mascota Duminica, 16 Decembrie 2012
Stie cineva, pentru entry-level pe limba turca ce oferta pot sa primesc? Adica, ei m-au intrebat la inceput ce salariu as dori si, nestiind ce sa spun, am zis intre 1500 si 2000 lei. Am spus de la inceput ca nu stiu cat sa cer dar mi-au cerut o suma estimativa...astept raspuns...multumesc!
Laurine Miercuri, 19 Decembrie 2012
Pentru o pozitie entry level la spanish IT helpdesk cam ce oferta pot sa primesc? Multumesc anticipat.
raportor Miercuri, 19 Decembrie 2012
din ce am inteles eu in bucuresti pentru o limba "banala" nu-ti ofera mai mult de 16-17 milioane pe luna. poate inspre 17 avand in vedere ca e IT helpsdesk
Laurine Miercuri, 19 Decembrie 2012
Merci frumos d informatii raportor! Eu ar trebui sa ma mut din Constanta la Bucuresti si voiam sa-mi fac niste calcule daca se merita! :)
raportor Miercuri, 19 Decembrie 2012

sa te muti in bucuresti pentru genpact e o actiune risky. dar daca te ajuta si familia poti supravietui pan la urmatorul job :D

Alexandru Vineri, 21 Decembrie 2012
Am gasit urmatorul job disponibil la ei : http://www.bestjobs.ro/locuri-de-munca-do-you-speak-spanish-new-opportunities-in-accounting-for-spanish-speakers/584157/1

Nu a mai vorbit spaniola de un an de zile , la nivel as fi intre incepator si mediu,engleza avansat.
La detalii job spune ca este necesar spaniola nivel avansat , sa aplic sa nu ?
Multumesc anticipat
Laurine Duminica, 23 Decembrie 2012
@Alexandru ... depinde de cat de mare nevoie au....eu am avut trecut nivel mediu..m-am balbait putin la testul de spaniola dar dna care mi-a luat interviu mi-a zis ca vorbesc destul de fluent .. acum nu stiu daca o sa ma sune ptr interviu face to face...vom vedea...
http://www.spanishdict.com/ daca vrei sa iti imbunatatesti limba spaniola .. Succes! :)