Forum despre Genpact Romania

seryne Luni, 28 Ianuarie 2013
@ela eu am terminat ase .. facultate si master, si tot n am fost selectata....
Future Luni, 28 Ianuarie 2013
sunt mereu prezenti pe ejobs bestjobs si alte site-uri pentru ca formeaza constant echipe noi, au fost detui de multi clienti noi care au decis sa isi externalizeze departamente la ei. nu zic ca e compania perfecta, dar este ok fata de alte locuri
mary Marti, 29 Ianuarie 2013
@future : la ce te referi cand spui ca feedback-ul intarzia sa apara daca imi poti spune te rog?aprox cat timp a trecut pana sa iti raspunda
future Marti, 29 Ianuarie 2013
Aprox 2 sapt jumate
remy Vineri, 1 Februarie 2013
dupa cam cat timp te anunta ca te angajeaza dupa interviul cu managerul?:D
wintersnow Sambata, 2 Februarie 2013
Motivul pentru care se cauta in permanenta personal este deoarece este o companie in expansiune in comparatie cu alte companii din tara.Este de inteles ca toata lumea cauta un angajator perfect dar din pacate imaginea si dorinta despre locul de munca perfect de multe roi este total eronata .In fond si la urma urmei este un job iar de multe ori asteptarile angajatiilor nu corespund cu cele ale anagajatorului.Daca de exemplu pentru un jos sunt 100 de aplicanti asta nu inseamna ca toti sunt calificati pentru postul respectiv.Important este sa sti ce asteptari ai de la un job iar acestea sa fie realiste.Toata viata o sa lucram.Depinde de noi in ce conditii.Contrar feedback-ului negativ este o companie care ofera multe oportunitati de dezvoltare profesionala ceea ce nu multe firme din romania ofera.Va doresc bafta tuturor celor care au interviuri cu ei.Keep your head up ,no matter what:)
eu Sambata, 2 Februarie 2013
si motivul pentru care te cheama la n interviuri si apoi nu sunt in stare sa-ti dea un raspuns nici macar daca ii suni cam care este???hmm?a,da, pt ca sunt o companie intr-o continua expansiune lol!!poate ar trebui sa mai angajeze si cativa hr-sti daca nu fac fata!
wintersnow Sambata, 2 Februarie 2013
@eu: Doresc sa mentionez ca in orice companie exista anumite proceduri de selectie si anumiti pasi care trebuie urmati.angajarile nu se fac de pe o zi pe alta .Nu esti obligat sa participi la nici un interviu,este alegere personala.Poate profilul candidatului nu se potriveste jobului respectiv,la asta nu te-ai gandit?.Sunt oameni la care decat sa i se comunica ca nu sunt persoana potrivita (si candidatul sa o ia prea personal ) mai bine nu i se da nici un feedback.Am participat la suficiente interviuri la diferite companii (mari si mici ) incat sa imi dau seama de acest aspect.Daca persoana cu care ai interviul (hr,manager de proiect) nu este pe deplin convins ca ar trebui sa te aleaga este o alegere care nu trebuie judecata.Da intr-adevar ar fi politicos sa primesti feedback legat de interviu (fie negativ sau pozitiv ) dar din pacate foarte putine companii fac asta,.Si inca un sfat :orice angajator este suprins placut daca dupa interviu candidatul ii multumeste pentru oportunitatea oferita (preferabil e-mail) si nicidecum daca suna in disperare sa afle vreun raspuns (asta ar putea afecta de exemplu oferta salariala pe care ai putea-o primi ulterior ) adica lasi impresia ca esti suficient de disperat/a incat ai accepta orice job/salar si atunci compania iti ofera salariul mult mai mic pentru postul respectiv decat ar putea sa iti ofere de fapt .Mentionez ca randurile de mai sus sunt o parere strict personala de a mea si trebuie tratata ca atare.Nu ma intelege gresit :nu tin partea genpactului dar nici nu condamn compania pentru metodele de selectie alese.Fiecare firma cu politica sa .
cei Sambata, 2 Februarie 2013
este o timpenie chestia cu profilul;pai ei nu vad ce profil ai din cv,interviu preliminar;de fapt este o vrajeala si o mare magarie:unde este obiectiectivitatea in procesul de recrutare?totuleste subiectiv si o bataie de joc;cei de la genpact nu fac exceptie;sa fie clar vorbim de cei bine pregatiti care obiectiv corespundcerintelor;ce rost are sa chemi daca nu vrei sa-l angajezi;raspunsul este o chestie de bun simt si trebuie sa contina o buna motivatie;
evident ca angajeaza pina la urma pe cine vor muschii lor ;ideea ar fi sa nu mai puna oamenii pe drumuri de pomana
eu Sambata, 2 Februarie 2013
deci cred ca esti dus/dusa rau...in primul rand nu am sunat in disperare ci chiar f tarziu dupa cateva luni de la interviu....poate am alt job si mi-am luat liber de mai multe ori sa ajung la ei.poate am avut si alte interviuri si voiam sa vad ce firma o sa aleg luand astfel in considerare si genpactul.poate pur si simplu i-am luat in serios,ei pe mine nu!!nu am criticat faptul ca nu m-au luat ci ca nu mi-au raspuns nici macar cand i-am sunat si asta tine de incompetenta si nimik altceva!cred ca nici nu mai stiau cine sunt!!daca nu corespund de ce ma mai plimba pe la ei??de unde au tras ei concluzia ca sunt disperata sa accept orice job?pt ca am fost curioasa sa vad daca am luat un interviu??sunt de o nesimtire rara acesti oameni si mai ai tupeu sa dea vina pe candidati doar pt ca isi vor niste minim drepturi!!e ca si cum te-ai duce la un examen si nimeni nu iti spune rezultatul??adica eu iau tot procesul de selectie in serios dar ei nu, asta e adevarulul,nu poti sa arunci un om la cos efectiv si sa-i spui ca e disperat doar pt ca nu vrei sa-l angajezi .mai bine nu-i comunici ca o ia personal?????????doamne in ce tara traim??ce fel de hr-isti sunt astia??pai eu zic ca la examene sa nu li se mai comunice celor care pica ca sa nu o ia serios!!sa-si inchipuie ei asa cam ce note au luat!!nu sunt obligata sa merg la interviuri??adica bun domenilor mergeti la interviuri asa aiurea noi nu va garantam nimik,nu sunteti obligati sa veniti si nici nu o sa stiti daca-l luati sau nu!!mda...
future Sambata, 2 Februarie 2013
interviul de la telefon este foarte scurt, pe mine m-au tinut 5 minute, si cred ca scopul lui a fost acea testare de limba, prim contact. cel fata in fata desi a parut o simpla discutie, au punctat anumite lucruri, abia dupa mi-am dat seama. totusi cred ca acel interviu are scopul trieri candidatilor si verificarea anumitor lucruri pe care genpact le cauta la angajati. cum am mai zis pe mine m-au sunat abiala 2 saptamani si .. dupa angajare am aflat ca asteptau si ei feedback de la management. Am si alti prieteni care au fost in proces de selectie si nu au fost selectionati dar au primit feedback de la cel cu care au avut interviul. acum parerile sunt impartite cum sunt si parerile studentilor care au luat sau nu examenul. oricum nu cred ca aceasta discutie isi are rostul, ei vor continua sa angajeze indiferent de ce se scrie pe acest site.
eu Duminica, 3 Februarie 2013
@future...si poti sa ne spui si noua care crezi ca sunt acele lucruri pe care le puncteaza ei la interviu si ce cauta la un angajat...macar sa stiu si eu de ce nu m-au luat daca tot nu au vrut sa-mi spuna
future Duminica, 3 Februarie 2013
@eu: 1. nu stiu pentru ce ai aplicat la gp. 2. nu sunt recruiter si nu am fost cu tine la interviu cat sa stiu cum te-ai prezentat. 3. cel mai des la interviuri toti urmaresc comportament, atitudine,comunicare, team work, potrivire pe jobul pentru care cauta si cat de repede ai invata,integrare in echipa.....
eu Duminica, 3 Februarie 2013
mersi.pai da, ma refeream la ce crezi tu ca pun accent cum ai spus in mesajul tau ca ti-ai dat seama ca pun accent pe anumite lucruri.nu la interviul meu
wintersnow Joi, 7 Februarie 2013
@eu :poti sa ai un cv impecabil dar asta nu-i totul.Sund de acord cu parerea user-ului ''future ' . E mai mult vorba de atitudine si prezentare.Apropo, nu stiam ca daca un angajator te cheama la un interviu atunci trebuie sa iti dea ceva garantie.....Interesant punct de vedere ....,...Exista si concurenta (deci nu doar genpact )atat la bucuresti cat si la cluj....
Soifon Joi, 7 Februarie 2013
Genpactul are atat parti bune, cat si rele.

Difera de la cer la pamant intre proiecte s-ar putea sa ai ghinionul teribil, cel de care se vorbeste prin povesti, si sa muncesti ca un sclav pe plantatie sub un sef frustrat blestemand Genpactul cu toti indienii lui.

Eu sunt pe un proiect OK, am parte de oaresce intelegere si nu pot spune ca ma spetesc cu munca. Sunt zile in care nu stiu ce sa mai citesc pe internet - nu lucrez pe AP sau AR ca fapt divers.

Oameni buni, jobul nu inseamna doar salariu NET. Inseamna asigurare medicala, inseamna bonuri de masa, inseamna bonusuri lunare - eu unul iau bonusul maxim in mod constant, adica cam 300 RON in plus la salariu net.

Orice ar spune lumea, Genpact investeste foarte mult in trainingul angajatilor. Soft skills, hard skills - you name it: sunt luna de luna zeci de traininguri la care te poti duce si invata ceva util pentru viitorul tau.

Pe viitor, cand aveti interviuri, cei care ajungeti la partea finala, sa stati langa cineva din cadrul echipei ca sa va arate/explice ce si cum: fiti atenti la atmosfera din cadrul echipei: par crispati? Nimeni nu zice nimic? Se aude un suras? Astfel de lucruri conteaza, sa stiti.
future Joi, 7 Februarie 2013
@wintersnow, nu ai vazut mai sus recruterii de corporatii cat si corporatiile in sine sunt doar grupuri de neseriosi? Eu ma intreb cati din noi stiam 100% ca vrem jobul cand am mers la interviu...
lila Vineri, 8 Februarie 2013
subscriu la feedbackul lor inexistent dupa intalnirea cu hr, 2 teste limba telefonice, intalnirea cu team managerul sau ce o fi fost care dupa parerea mea a decurs foarte bine... ce sa faci e greu pt specialistii lor hr sa duca cava pana la capat...
eu Sambata, 9 Februarie 2013
pacat ca in romania mai exista astfel de mentalitati dar tocmai de asta ne meritam soarta...am lucrat si in strainatate unde interviurile in afara de faptul ce nu contin teste sau intrebari stupide ci doar o scurta prezentare a cv-ului si mult mai mult o prezentare a viitorului tau job inclusiv a salariului,hr-istii isi dau toata silinta sa primesti un feedback chiar si cand e negativ(te suna de cel putin 3 ori si daca nu reusesc sa te gaseasca iti trimit si cateva mailuri.).nu cheama 100 de candidati ci maximn 2-3 pe care sunt aproape siguri ca vor sa-i angajeze.refuzul este f justificat si are la baza motive scrict profesionale(au ales pe cineva cu mai multa experienta,mai multe studii ,care vb mai bine limba etc ) in niciun caz aprecieri subiective gen "mi se pare ca nu te potrivesti sau nu ai motivatie " si alte aberatii .nimeni nu merge aiurea la cateva interviuri si teste ca apoi nici un raspuns de bun simt sa nu primeasca.dar ,ma rog ,cer mult prea mult de la aceata tara cred!
eu Sambata, 9 Februarie 2013
@lila ..lol "specialisti" hr vrei sa spui..ce usor e sa-ti iei o titulatura ce greu s-o si demonstrezi!