Forum despre Genpact Romania

doar eu Marti, 12 Martie 2013
dar la testele de contabilitate ce se da? iar la interviul cu managerul ce fel de intrebari o sa fie?
ionela Marti, 12 Martie 2013
@Mascota : De ce sa iti semneze demisia? Demisia nu trebuie semnata/ aprobata. Tu trebuie sa te asiguri ca ai dovada ca le-ai adus-o la cunostinta la o anumita data (nr de inregistrare/ emailul trimis la HR si managerului direct/ mentiunea superiorului ca a fost luata la cunostinta) pentru ca de atunci va curge preavizul.
Acum nu stiu cum a fost in cazul tau, dar Genpact cere referinte de la ultimul job. Asa ca daca nu suna fostul angajator sigur va suna noul.
In general n-ai de ce sa iti afci probleme daca deja ai semnat... si daca ai fost OK la actualul job. Mi-am dat si eu cu parerea, pentru ca deh, e sport national.
Bafta!
byzy Miercuri, 13 Martie 2013
Buna ziua.Asi dori sa colaborez cu GENPACT .Pentru lb. TURCA.Sunt atestata in stiinte juridice,romana -turca si turca -romana.Stie cineva cum se plateste acest job?
Mascota Miercuri, 13 Martie 2013
@ ionela: eu inca sper sa nu-mi faca probleme cei de la fostul job...adica eu consider ca am fost om cu ei si m-am comportat bine...macar in relatii bune sa ramanem ca nu se stie niciodata cum avem nevoie unii de ceilalti...zic si eu! :P
din ce stiam eu, demisia trebuie semnata de ambele parti, adica de mine si de angajator cum ca a luat la cunostinta si apoi ajunge la HR ca sa fie inregistrata...in fine, sper sa nu apara nici un fel de problema...:)
Future Miercuri, 13 Martie 2013
Genpact nu cere mereu referinte de la fostul angajator, acest lucru se face doar pentru anumite proiecte, si nu verifica fostul angajator ci in schimb cer o persoana(care poate fi si coleg)pentru a le confirma anumite date, sau pentru a pune cateva intrebari. Daca contractul este deja semnat, nu trebuie sa iti faci probleme, ei au incredere in tine, de aceea au facut tot posibilul ca tu sa semnezi mai devreme.

Cel mai bine, suna recruiterul care te-a angajat si povesteste aceasta situatie, si ei sunt oameni o sa inteleaga.

Felicitari si succes la noul job!!!
salut Vineri, 15 Martie 2013
nu stiti cumva cat castiga persoanele care lucreaza cu limba germana la genpact ?
piscopac Sambata, 16 Martie 2013
pe rusa, cam cat ar fi un salariu la AP/AR? multam fain.
Maya Sambata, 16 Martie 2013
buna, si eu am fost sunata azi in legatura cu un post T&E la Genpact pe germana/engleza. Imi poate da cineva detalii despre ce presupune postul acesta? Nu am aplicat eu, CV-ul mi-a fost selectat, experienta momentan nu am deloc.
As aprecia daca cineva mi-ar putea da mai multe informatii despre T&E. Multumesc
king Luni, 18 Martie 2013
buna
am fost si eu la interviu dupa toate interviurile tel... am fost sunat din nou sa imi prezinte manager de proiect sau ceva de gen,totul ok mi-au spus k ma va suna cineva de la recrutare pentru training....a trecut o saptamana asta inseamna k nam fost ales?
lol Luni, 18 Martie 2013
king, daca vorbesti precum scrii... nicio sansa!
king Luni, 18 Martie 2013
scuze nu sunt roman...lol
YO Luni, 18 Martie 2013
Astazi am fost sunata pentru testul telefonic pe limba germana.A durat 15 minute.Poate sa-mi spuna cineva ce urmeaza daca treci acest test?
Multumesc!
ha Miercuri, 20 Martie 2013
Dupa testul telefonic te vor suna ei sa ai un interviu face2face cu HR-ul.
Aceste multinationale care au invadat toate site-urile isi aleg zilnic persoane pt.aceste interviuri cu HR pt.a gasi acele persoane care ei considera ca sunt potriviti. Cei care nu deschid comenteaza si care acepta tot ceea ce ii este desemnat in post pt.care este angajat si nu numai.
Nu te astepta sa primesti un raspuns ''rapid'' pt.postul pe care ai aplicat.
Aplica foarte bine legea care ii avantajaza,contract de munca pe perioada determinata de 3 luni, iti gasesc cu usurinta un motiv pt. care te concediaza,spunandu-ti ca nu te potrivesti postului.
Asa vedem zilnic aceste anunturi de la ei peste tot,indiferent daca este pe ejobs,bestjobs,wowjobs,studentie.ro..............etc.
Plus ca: primeaza persoanele din interior si abia dupa se cauta si un potential candidat printre miile de CV-uri primite zilnic.
Mascota Miercuri, 20 Martie 2013
@ ha: Nu stiu prin ce experienta ai trecut tu cu Genpact, dar eu am deja un contract semnat cu ei si este pe nedeterminat. Are stipulat in contract ca primele 3 luni sunt de proba dar este, repet, pe nedeterminat. Ba mai mult, am spus si mai anterior, am semnat contractul cu o luna inainte de a incepe job-ul propriu-zis. I-am anuntat dinainte ca trebuie sa-mi dau deimisa de la actualul loc de munca, ca am un preaviz de 21 de zile, si a fost totul ok. Nu s-a opus nimeni.
Depinde de fiecare acum, dar, fara suparare pentru nimeni, daca majoritatea care ati criticat firma pe acest forum v-ati prezentat la interviuri telefonice sau face2face la fel cum va prezentati si in scris aici, cred ca e de inteles de ce multi nu ati mai fost contactati.
tedi Joi, 21 Martie 2013
@ Mascota : mare,mare grija cu acest contract semnat pe perioada nedeterminata,nu trebuie sa te bucuri de pe acum: potrivit Codului Muncii ,art.31 ,alin 3 " Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia".

eu sunt patita....asa procedeaza WEBHELP,angajeaza pe perioada nedeterminata,dupa care fara niciun motiv,dupa o luna,ti se spune sec ca "de azi incheiem colaborarea".
RoseMaple Joi, 21 Martie 2013
Sunt total lipsiti de profesionalism.Am avut doua interviuri telefonice dupa care trebuia sa primesc un raspuns.Am profitat de faptul ca au fost prezenti la un targ de joburi sa intreb cam cum stau lucurile cu interviurile si de ce nu primim si noi un raspuns.Domnisoara de acolo mi-a spus ca pentru postul respectiv trebuie sa ai nivelul B2 la franceza si ca daca cred eu ca am avut acest nivel (de parca conteaza ce cred eu).Si ca in cazul in care nu am fost de B" nu oi primi nimic,doar in cazul in care sunt de B1 si se iveste ceva pentru nivelul asta.Ca ei suna sute de persoane pe zi ,de parca nu ar fi platiti pentru asta.Le este foarte greu sa trimita un e-mail (care de altfel este standard) sa ne spuna:bai idiotilor,nu va vrem,nu mai sperati!
copilu Vineri, 22 Martie 2013
Dear,

Thank you for interest and motivation in our company.
We have reviewed your experience and accomplishments following the interview held for the position of IT helpdesk
After careful consideration, we regret to inform you that we have decided to pursue other candidate whose background matches more closely our needs.
We also want to advise you that will retain your candidate file in our database and we will inform of future job openings that match your profile.
We would appreciate receiving your updated application and look forward to having you apply for our jobs in the future.

All the best in your career endeavors!

Best regards,

cam acesta este tipul de mesaj pe care-l primesti din partea celor de la Genpact,iar eu am aplicat la ei avand un nivel de C1 spaniola si franceza, deci faza cu minim B2 este doar o vrajala.
asa ca .........hai sa fim seriosi, ei au nevoie de acele persoane care stiu sa taca si sa faca pe bani putini.
am cerut un salariu minim de 500 euro, cred ca asta a fost motivul principal pt.care nu am primit un raspuns afirmativ din partea lor.
si sa nu uitam ca: toti vor sa vrb.in engleza de parca asta ar fi limba noastra nativa.
Mascota Vineri, 22 Martie 2013
@ tedi: Inteleg ce spui, nu te contrazic. Eu totusi sper sa nu fie nici un fel de problema din punctul asta de vedere. Oricum, nu stiu cum sunt alte contracte, dar al meu are cateva puncte in care se specifica ce se intampla daca te dau ei afara si ce se intampla daca pleci tu de la ei. Dupa parerea mea, e mult mai bine sa te dea ei afara pentru ca ai de castigat. Asa, daca renunti tu, prin training-ul care il faci cu ei, esti obligat sa le inapoiezi o anumita suma de bani, ceea ce nimeni nu-si doreste, cu siguranta. Asta este valabil doar pentru cei care sunt angajati la inceputul proiectului si fac un training in afara Romaniei.
Am mai stat de vorba intre timp si cu alti angajati Genpact pe diferite proiecte si limbi straine. Majoritatea spun ca, citez: "Este exact jobul pe care mi l-am dorit.", am incheiat citatul. Altii spun ca este foarte bine, altii ca sunt multumiti de tot ce este acolo. In fine, nici o persoana dintre angajati nu mi-a spus nimic rau despre firma pana acum.
Vreau sa fiu optimista, desi am citit multe pe acest forum :).
user genpact Sambata, 23 Martie 2013

Citesc foarte des acest forum si de multe ori raman uimita. Eu am lucrat in aceasta companie aproape de 3 ani. Cand m-am angajat la ei am venit pe un salariu"mizer" asa cum il numiti voi. Salariul la fostul job era mult mai mare. Dar degeaba , pentru ca profesional nu mai castigam nimic. Dupa doi ani salariu meu sa dublat. Asa ca cei care se plang ca lucreaza de 4 ani si nu au simtit nici o marire este pentru ca nu o merita.Am lucrat pe un salariu as spune eu decent, si cunosc ca limba straina doar engleza:). Am avut un job foarte relaxant, maxim o sapt jumatate pe luna full time.Dar pana sa ajung la performanta asta am lucrat si sambata si duminica, si in fiecare zi pana la 8-9.Asa ca, am tras doar un an, si 2 ani am cules recolta. Si apropo, pare un pic ciudat dar eu nu mai lucrez pentru Genpact. Recent mi-am dat demisia, dar nu pentru ca nu mi-a convenit ceva, ci pentru ca datorita experientei mele in Genpact, lucrez acuma pentru o companie foarte cunoscuta in Romania si international pe o pozitie foarte buna. Si repet, doar datorita experientei avuta la Genpact.
Cei care aplicati la Genpact, nu aplecati urechea la toti lenesii si frustratii care scriu aici pe forum. Daca o sa faci altceva decat va e scris in fisa postului, fii sigur/a ca nu o sa-ti para rau. Genpact stie sa aprecieze oamenii buni si muncitori. Cand am plecat am primit o contraoferta extraordinar de competitiva, dar din pacate, profesional brand-ul Genpact e mai putin competitiv comparativ cu compania la care am ales sa lucrez acum. Cand zic competitiv ma refer la bani, ce lucrezi efectiv in acea companie si cat de bine da in CV-ul tau o experienta la aceasta firma. Eu recomand Genpact tuturor persoanelor care vor sa munceasca si se gandesc mai putin la partea materiala si mai mult la cea profesionala.

Recomand Genpact!!!!!!!!!!!!!!

Mascota Sambata, 23 Martie 2013

@ user genpact: Multumesc frumos pentru incurajare. Chiar aveam nevoie. Incepusem un pic sa ma demoralizez citind cam tot ce e pe acest forum dar uite ca ai aparut tu, prima persoana cred care vorbeste frumos despre aceasta firma pe acest forum. Mersi si bafta multa la noul loc de munca.