Forum despre Genpact Romania

Future Duminica, 24 Martie 2013
Nu inteleg de ce toata lumea este nemultumita daca primeste feedback, daca nu primeste feedback. Orice angajator isi selecteaza angajatii. Motivele nepotrivirii la un momentdat pot fi multe. Ce ar fi daca doar pentru ca am scris in cv ca aveam o anumita competenta sa fim angajati, cv depus -> job primit ? Nu ar fi mai bine sa stam si sa ne gandim ce a mers bine ce a mers prost, cum ne-am prezentat la interviu si asa mai departe?

Genpact este o companie cu oameni de la care ai ce invata, oameni care stiu sa te ghideze si sa te indrume, iar contrar celor scrise pe acest forum, Genpact este o companie care investeste in oameni. Cred, ca lucrurile pe care le invatam valoreaza mult mai mult decat partea financiara ( care este si ea importanta), dar sunt putini cei care se gandesc la dezvoltarea lor ca si indivizi, sunt putini cei care stiu ca trebuie sa lupti la inceput pentru a ajunge acolo unde iti doresti.

Mult succes tuturor!
Laura Luni, 25 Martie 2013
Am o intrebare (in principal pentru cei care lucreaza in prezent la Genpact si sunt informati in mod concret) : am avut penultimul interviu, cu HR-ul in luna februarie. Sa ma mai astept sa ma mai cheme pt cel final, cu managerul, sau nu mai e nici o speranta? Am mers la interviu pentru AP, pt lb germana. Am cunoscut personal o persoana pe care au chemat-o dupa mult timp de cand daduse interviurile. De asemenea, acelasi lucru l-am citit scris si aici, doar ca era o singura fata-care a fost angajata pe limba turca. Nu stiu ce sa mai cred.
Laura Luni, 25 Martie 2013
@ Future: Multumesc pentru ce mi-ai scris pe 28 februarie. Chiar mi-au fost de ajutor toate sfaturile si lamuririle tale. Raspunsurile tale denota o mare doza de rabdare. :)
De asemenea respectul e important. Termenul d-na/d-ra secretara (sau hr recruiter/specialist ect ) este apreciativ. Nu sunt ironica niciodata. Sigur, ca zici d-na sau d-ra, e doar o forma. Poti sa o faci si sa iti lipseasca respectul. Dar eu asa vorbesc de felul meu. In intelegerea mea in materie de profesii, toate aceste posturi au aceasta deontologie : secretara-assistent manager-hr specialist-hr recruiter.
YO Marti, 26 Martie 2013
@Laura: Dupa cat timp te-au sunat dupa ce ai sustinut testele telefonice ?Eu am sustinut testele telefonice saptamana trecuta mai precis luni si nu m-au sunat pana acum.I
mru Marti, 26 Martie 2013
dah, mie imi place mult dorinta lor fierbinte de a vedea entuziasm. "de ce esti asa..? vreau sa te vad mai.."
intr-adevar cum sa nu fii entuziasmat cand ai sansa sa t chinui pe plantatie pentru un salariu cu care abia dak iti permiti o chirie pe la periferie..asta desigur in fericitul caz in care reusesti sa excelezi la feluritele lor testari
denisa Miercuri, 27 Martie 2013
maine am interviu va tin la curent ;)
denisa Miercuri, 27 Martie 2013
@YO ieri am sustinut testele telefonice ( limba engleza , respectiv franceza ) , iar la un interval de 1-2 ore , m-au sunat pentru programarea urmatorului interviu .
Ben Joi, 28 Martie 2013
Am fost in negocieri cu ei pt un post de AR pe spaniola si am ajuns pana la ultimul interviu telefonic cu clientul. As dori sa stiu daca ar mai trebui sa astept un raspuns avand in vedere ca mi-au spus ca ma vor contacta in max. 2 zile si a trecut 1 saptamana. Mersi
mihaela Joi, 28 Martie 2013
Cum adica ultimul interviu cu clientul ? Am fost si eu la ultimul interviu cu managerul. M-a dus pe palier sa vad activitatea si mi-a spus ca o sa-mi dea un raspuns in cateva zile. Pozitiv cu o oferta sau negativ. Nu a fost nici un interviu cu un client. Tot pe spaniola...Au trecut 2 saptamani si am sunat sa-mi zica un raspuns, acum doua zile. Mi-au spus ca o sa ma contacteze recruiterul de la interviu insa..tot nimic..Credeti ca mai are rost sa ma gandesc la ceva pozitiv ?
Ben Joi, 28 Martie 2013
Din cate stiu ar fi trebuit sa urmeze etapa mentionata de tine si oferta financiara. Sa imi fac sperante asteptand? Sau sa ii sun sa intreb? Nu stiu cat de professional ar fi sa ii intreb eu.
mihaela Joi, 28 Martie 2013
Eu am inteles ca oferta financiara ti-ar fi trimisa prin mail, urmand sa te sune ei dupa 24 de ore sa te intrebe de raspuns. Nici eu nu as fi vrut sa-i sun insa trecusera aproape doua saptamani si am zis ca macar sa stiu. Profesional ar fi din partea lor sa-ti raspunda macar la telefon. Mie mi-au spus ca o sa ma contacteze persoana de la hr cu care am avut interviul insa nu a facut-o nici in urma apelului dat de mine..Nu stiu ce sa mai zic..
Ben Joi, 28 Martie 2013
Asta asa e dar aveam impresia ca se grabesc. Nu inteleg scopul acestor tergiversari. Multa bafta mai departe
mihaela Joi, 28 Martie 2013
Asa credeam si eu. Plus ca interviurile au decurs ok..adica..chiar nu inteleg de ce o taraganeaza atata. Multa bafta si tie !
Ale Joi, 28 Martie 2013

Marti am sustinut un interviu in engleza iar ieri am fost sunata de cei de la centrul de limba pentru interviu in franceza , postul fiind pe franceza-engleza. Marti doamna cu care am vb de la Genpact mi-a zis ca dupa testul de franceza in 24h voi primi un raspuns .. Insa nu am primit nimic. Oare cand vor raspunde ?
alexn Sambata, 30 Martie 2013
Va rog mult imi poate spune si mie cineva, in special cei care au trecut interviurile , cel putin telefonice, ce intrebari dau . Ce te intreba acestia in 15 minute, ca cam atat am inteles ca dureaza interviul.
Ms mult.
YO Luni, 1 Aprilie 2013
Buna ,

@alexn -te intreaba unde ai invatat limba,date personale: nume,data nasterii,adresa de email,daca lucrezi :unde ,ce faci acolo,sarcinile tale...daca ar fi sa implementezi un curs ce curs ai impementa,daca ai avut un client dificil cum te-ai descurcat .
Te mai intreaba ce faci in timpul liber ,ce ai facut weekendul trecut .
Cam astea sunt intrebarile.
Multa bafta!
ony Luni, 1 Aprilie 2013
Dupa multe discutii telefonice cu hr si team-leader,acum 2 saptamani am avut un interviu telefonic cu managerul si de atunci nu am primit nici-un telefon sau nici-un raspuns. Care este procedura mai departe sau ce ar trebui sa fac eu ca si candidat in conditiile in care nu am nici-un nr de tel al persoanelor cu care am discutat pt ca aparea nr de centrala cred +000.Imi iau gandul sau ce pot deduce din atitudinea aceasta?
Lavy Marti, 2 Aprilie 2013
Imi poate spune cineva aproximativ ce intrebari se pun pe limba spaniola la interviul telefonic?generale sau din conta?Ms anticipat.
Fla Marti, 2 Aprilie 2013
Am fost sunata vineri de cineva de la Genpact, Cluj, iar luni de catre cineva din Bucuresti, pt o discutie in franceza. Pe cand ar trebui sa astept un nou telefon? Ma vor suna si daca sunt acceptata si daca nu? Multumesc mult
antonia Miercuri, 3 Aprilie 2013

Am si eu o intrebare: care sunt sansele sa ma angajeze daca am trecut de cele doua teste de limba, am fost la interviu face to face cu o tipa de la hr, apoi am avut si interviul cu doi manageri ( ap si ar) iar la sfarsit m a dus pe floor si am petrecut ceva timp cu cineva care lucreaza de ceva timp acolo ? Credeti ca e un semn bun?