Forum despre Genpact Romania

mari Miercuri, 3 Aprilie 2013
pt antonia, da, in principiu e un semn bun. Cel putin la mine asa s-a intamplat :) se munceste mult, prea mult, uneori peste masura, dar bagajul de informatii pe care il dobandesti e imens. E un mediu de lucru frumos :)
antonia Miercuri, 3 Aprilie 2013
@mari : si cam in cat timp te au sunat sa iti dea raspunsul? Si eu m am gandit ca e un semn bun, cel putinspeer!
mari Miercuri, 3 Aprilie 2013
@antonia. Cam la o saptamana m-au sunat si mi-au trimis oferta pe mail. Am stat la ei doi ani si din motive strict legate de relatia cu un asa-zis "manager" plus alte frustrari acumulate, am decis sa plec. Imi lipseste insa enooorm atmosfera. Un sfat: daca o sa fii angajata, sa profiti de toate cursurile si oportunitatile pe care compania le ofera!
antonia Miercuri, 3 Aprilie 2013
@mari: Si eu sper sa fiu angajata ! Merci pt raspuns, iti voi asculta sfaturile !
Laura Joi, 4 Aprilie 2013
@YO: M-au chemat la interviul fata in fata(cu hr si team leader), dupa 1 saptamana, dupa interviurile telefonice de limbi straine. Oricum, a trecut prea mult timp de atunci. Probabil nu sunt ce cauta ei. Yo, nu e exclus sa te cheme totusi si sa te aleaga, chiar si dupa mai mult timp. Asa li s-au intamplat unora. Am discutat personal cu astfel de persoane, deci nu vb doar din ce am citit pe net. :) Si am mai aflat un lucru. Ei prefera sa ceri cat mai putin la salariu. Sunt multe lucruri pozitive legate de aceasta firma, dar daca ai apucat sa le zici de un salariu care lor nu le convine, nu te mai cheama. Eu regret sincer ca nu am cerut mai putin. Dar asta e. Va urez bafta tuturor.
Fla Vineri, 5 Aprilie 2013
@Laura. Zici ca iti pare rau ca ai cerut prea mult; cam la ce suma te referi daca se poate spune?
antonia Vineri, 5 Aprilie 2013
@mihaela: ai mai primit vreun raspuns?
Cld Vineri, 5 Aprilie 2013
@ Laura: pentru ce limba ai aplicat?

Am auzit ca pentru germana salariile sunt de peste 2000 ron. E adevarat?
Desiree Vineri, 5 Aprilie 2013
@Antonia. La fel mi se intamplat si mie. Joia trecuta am fost sunata pt interviu in engleza si vineri pentru spaniola. In acceasi zi am fost anuntata ca am trecut testul de limba,iar marti am fost la un interviu fata in fata cu hr si team leader, iar la sfarsit m-au dus sa-mi prezinte echipa si sa petrec putin timp cu una din persoanele cu care voi fi in echipa. La doua zile m-au sunat ca am fost acceptata. Bafta tuturor.
andreea Vineri, 5 Aprilie 2013
desire@
azi am fost si eu la interviul face 2 face cu hr si mi sa zis ca in 2 sapt voi fi contactata sa mi se dea un feedback iar daca acesta este pozitiv o sa am intalnirea si cu team leaderul(sau managerul).sa inteleg ce pe tn in aceiasi zi in care teau chemat la interviu cei de la hr teau dus si la interviul cu managerul?
tin sa precizez faptul ca pe mn mau sunat pt interviul face 2 face dupa cca 3 saptamani de la testele de limba(imi pierdusem speranta ca o sa mai fiu contactata de ei dar uite ca au facut-o pana la urma).
deasemenea managerii ce fel de intrebari ti-au mai pus?(in engleza,in romana sau in spaniol?)
si care este salariul pe care ti lau oferit?(salariul a fost mai mic sau mai mare decat ai cerut tu la interviu?)
interviul la hr l-ai tinut cumva cu cristina girdea????
sper sa imi raspunzi cat mai curand ptc mor de curiozitate.
ms anticipat
andreea Vineri, 5 Aprilie 2013
apropo desiree@....FELICITARI.si eu imi doresc sa lucrez cu ei.nu ma intereseaza neaparat salariul cat ma intereseaza experienta pe care o voi acumula
Deschidetiochii Vineri, 5 Aprilie 2013
Evitati Genpact! Cititi intrarea Annei Menzies - Accenture despre cum e viata in aceste BPO-uri..tot ce a scris ea acolo e si la Genpact
Unii vad ca se felicita, preaslavesc aceasta firma, zici ca e unica firma din lume si nu mai stiu cum sa ajunga acolo..Salariile sunt de 3-4 mai mici decat in Vest...si ce va cumparati cu acest salariu dupa cativa ani ? O casa, masina, intemeiati o familie ? Cati ajung la alte firme mari care nu sunt BPO-uri ? Putini....ce scriu unii oamenii de casa ai Genpact pe aici e doar pt a vinde iluzii si a castiga cei de la HR, multi pleaca apoi pe alta plantatie pt ca au deja experienta..adica la Accenture, HP, Oracle caci platesc mai bine :P
...Daca vrei altceva, ai rabdare, aplica si in alte tari si sper sa gasesti ceva potrivit tie si de viitor.
Mascota Sambata, 6 Aprilie 2013
@Deschidetiochii: Bun. Am citit ceea ce a scris Anna Menzies, o inteleg, este o parere personala cum a spus si ea. Si daca ne luam dupa spusele si parerile tuturor, ce ar trebui sa facem? Nu exista un om care sa nu critice firma la care a lucrat sau la care nu a fost angajat dupa interviuri. Asa ca, in spusele Annei nu este vorba doar de Genpact, Accenture, HP, etc. Astea sunt doar niste exemple care in momentul de fata sunt accesibile mai usor. Sunt "n" corporatii de genul asta unde poti avea noroc sau nu, pot exista oameni care sa laude firma si pot exista oameni care sa o critice. Asta nu inseamna acum ca nu se va mai angaja nimeni la corporatii de genul asta doar pentru ca Anna a scris o parere sau tu ai o alta parere. In ziua de azi nu traim pe urma parerilor, traim pe urma salariilor. Adevarat, nu sunt salarii extraordinare dar nu sunt nici de refuzat. Pana la urma iei acei bani lunar, nu-i dai. Si daca esti destept si te duce mintea, nu te lasi "indoctrinat" si iti vezi de treaba ta. Nu cred ca daca aplici in alte tari si stai sa astepti e cea mai buna solutie. Pana la urma, ideea ta, din cate observ, este sa castigi mai multi bani. Crezi ca te va ajuta asta in alta tara sa iti cumperi o casa, o masina sau sa iti intemeiezi o familie? Oricum, numai faptul ca pleci in alta tara deja te indeparteaza de familia ta. Da, e corect, trebuie sa ai optiuni deschise pentru orice in ziua de azi. Dar a nu dori sa castigi un salariu lunar la astfel de corporatii doar pt ca Anna a scris cine stie ce, mi se pare absurd. Poate gresesc, dar vreau sa cred ca nimeni nu conduce viata altuia.
Da, eu, de exemplu, sunt angajata la ei. Nu sunt nici indoctrinata, nici nu m-au pus la munca de jos, nu mi-au luat ochii cu nici un bonus, nu m-au trimis in nici o vacanta ca sa ma "plateasca", etc. Din contra, am inceput training-ul, invat, am locul meu, badge-ul meu, salariul meu, nimeni nu-mi spune "da-te mai incolo", nimeni nu ma concediaza ca am picat un test, din contra, ma pune sa-l dau de o suta de ori daca e nevoie pana invat si imi iese. Adica, oamenii sunt deschisi sa te invete, sa iti arate. Si, parerea mea, consider ca Genpact (de exemplu) este o rampa de lansare. Daca te angajezi la Genpact nu inseamna ca stai la ei toata viata. Nu te leaga nimeni. Dar ai ocazia sa faci niste cursuri in cadrul companiei care iti sunt recunoscute, cunosti o gramada de oameni care niciodata nu iti vor spune "nu te ajut", e o atmosfera placuta in echipa, etc.
Nu sunt nimeni ca sa dau sfaturi, dar nu va mai luati dupa gurile rele. Nu o fi Genpact raiul pe Pamant, dar nici nu e de dat la o parte daca ti se ofera o sansa. La fel ca si HP, Oracle, Accenture si alte corporatii de genul.
desiree Luni, 8 Aprilie 2013
@andreea La mine s-a petrecut totul foarte repede fiindca aveau nevoie urgent de cineva in echipa. Interviurile cu persoana de la hr, team leader si manager le-am avut in aceeasi zi. La 2 zile m-au sunat si mi-au zis ca m-au acceptat. Interviurile face to face au fost mai mult in romana,dar s-au verificat si celelalte 2 limbi. Salariu a fost cel pe care l-am cerut. Succes!
Anna M Miercuri, 10 Aprilie 2013
Mascota..si parerea ta e tot personala sa stii..pana la urma totul e subiectiv si adevarurile sunt numeroase . si paradoxal, desi incerci sa te sustragi subtil insa fara fundament ..din tot ceea ce descrii acolo nu reusesti sa descrii practic decat asa-zisa indoctrinare si tot acest mecanism odios caruia ii slujesti si il deservesti aproape ireprosabil..esti angajatul cu baza psihica si spirituala de exceptie pentru asa ceva..daca pentru tine o culme si o consolare in tot acest angrenaj economic fara doar si poate monstruos..o reprezinta atmosfera placuta si faptul ca esti incurajata sa dai un examen de 100 de ori in caz de esec ..sau pricipiul..luna..trece..leafa merge.. asta nu face decat sa intareasca si sa evidentieze degradarea si scaderea exigentelor si relizarilor profesionale si de alta natura pana la un nivel extrem de modest...si daca am analiza amanuntit e tocmai scopul si realizarea companiilor de genul..in mare parte si ce este mai dureros este faptul ca multi ca si tine practic sunt si esti un om cu potential si probabil cu o instruire si educatie foarte buna...asta se deduce din multe lucruri afirmate de tine chiar daca unii le-ar putea considera insuficient argumentate si justificate. gurile rele.. asa e nu trebuiesc ascultate si pana la urma e un site de opinii .. exista si multumiti si nemultumiti...si frustrari si resemnari ... insa ideea de subliniat din partea mea ar fi doar acceptarea ca suntem doar nevoiti conjuntural si social sa lucram la acest soi de firme .. le putem considera cel mult cum ai spus .. o rampa de lansare .. chiar daca nu se stie spre .ce .. tot de domeniul arbitrariului tine..si de paradoxal precum si faptul ca multi ca de ex. eu..am terminat drept acum multi ani insa primul job a fost in asa ceva...de unde putem incepe limpede sa denuntam caracterul haotic si inadecvat al abazelor pe care se sprijina asa ceva... etc .. etc..discutiile se pot intinde mult...si pana la urma fiecare sa faca asa cum stie ca e mai bine pt. el si ce crede el...ala e cel mai bun drum si de necontestat...fiecare e liber sa aleaga si indreptatit sa creada ce pofteste...eu nu sunt impotriva nimanui ci doar a unui simplu lucru...falsa impresie pozitiva si adularea nemeritata a acestor soiuri de companii....apoi una e sa te duci acolo umil si privind acceptarea in randurile lor ca o mare realizare si una e sa mergi acolo provizoriu.. ''sa te lansezi'' ..spre....ma rog.....pace..cu stima
Anna M Miercuri, 10 Aprilie 2013
P.S a nu se intelege ca sunt de acord si sustin principiul ''lansarii'' .. e doar o iluzie in majoritatea cazurilor..cu cat ajungi mai departe in acest angrenaj si in aceasta hora .. cu cat avansezi glorios spre treptele superioare...cu atat te innrobesti mai mult si iti ucizi personalitatea si spiritul...devii ce au ei nevoie sa devii...dar acestea fiind spuse..nu se va schimba nimic..macar sa facem schimb d eidei si opinii nici macar nu trebuie sa fim de acord unii cu altii si totusi acest de gen de companii sunt necesare si utile ca le permitem..outrourcing la nivelul asta dupa cum bine stiti se mai practica..in india..filipine..si ma rog...a nu s eintelege ca subestimez acei oameni..deloc..le port un respect desavarsit insa la nivel general romanul are spiritul colectiv si simtul dreptatii si al valorii mai ascutit...ca si dovada impotrivirea si miscarea anti aceste companii...si condamnarea resemnarii..e un semn bun si personal il consider foarte sanatos si promitator din pt. de vedere social.. mult succes tuturor
Bettina Vineri, 12 Aprilie 2013
Buna!
Am fost contactata azi de un agent de recrutari pe ntru Genpact pentru un job de AR in limba greaca si am cerut 400-500 euro, dar le-am zis ca inca nu m-am gandit, dar in jurul sumei aleia si mi s-a spus ca o sa urmeze un interviu telefonic. Nu m-au sunat si vreau sa stiu daca suma ar fi motivul pentru care nu au facut-o. Greaca stiu foarte bine, dar nu am background financiar.
Multumesc mult
adventro Vineri, 12 Aprilie 2013
@Bettina, trebuie sa stii ca se plateste spor de limba, spor care pentru greaca e destul de bun. trebuia sa le spui un minim de 550 de euro. Parerea mea..
Bettina Duminica, 14 Aprilie 2013
@adventro Serios ?:) Mi s-ar fi parut putin mult din cauza ca singurul meu atu e ca stiu greaca, dar nu am mai lucrat in domeniu.
Mumu Duminica, 14 Aprilie 2013
@adventro nu exista niciun bonus de limba pe greaca, sunt 100% sigur.
@Bettina: negociaza bine salariul pentru ca mariri nu o sa vezi