Forum despre Genpact Romania

bbla Luni, 15 Aprilie 2013
buna! am fost sunata pe data de 2 aprilie si am avut primul interviu telefonic atat in romana cat si in engleza.S-a programat interviul pe limba spaniola a 2-a zi.Am fost sunata ,am mers excelent,asta mi s-a si transmis ,doamna care m-a intervievat a spus ca din partea dansei am un Da si asta a fost tot.Suntem in data de 15 si nu m-a contactat nimeni.In timpul asta am mai avut cateva interviuri;firme bune,dar imi doream totusi genpact.Ce sa mai cred?Mi se pare mult sa astept atatea zile pt. al 3-lea interviu.Sa ma astept la un NU?s-a confrumntat cineva cu sit. asta pt. ca apoi sa primeasca un raspuns pozitiv?nu am urmarit toate discutiile de aici pt. ca nu am avut timp nici rabdare.Sa le dau un e-mail?Nici nu stiu unde sa le scriu.Interviurile telefonice au fost date pe un numar de centrala cred(ceva cu +000) asa ca nu am putut suna inapoi.S-a intamplat ca la vreo 2 zile dupa interviul pe spaniola sa am un altul,am primit un apel de la un numar gen celor de la genpact,dar eram in interviu si nu am avut cum raspunde.Sa fi fost ei (era ora 18:00) si sa nu mai insiste pt. ca nu am raspuns din prima/?Mi se pare ciudat.
Ms. anticipat!
eu Marti, 16 Aprilie 2013
@bbla : este posibil sa fi fost ei pentru ca si eu majoritatea telefoanelor si raspunsul care l-am primit de la ei a fost in jurul orei 18.15 . Este posibil daca nu au urgent nevoie de angajati, sa dureze mai mult procesul de recrutare. Nu stii numele persoanei de la HR care te-a sunat initial ? Ai putea suna la nr lor de pe site si sa ceri cu persoana respectiva, sau macar sa-ti dea un e-mail al ei pentru a o putea contacta. Bafta !
bbla Marti, 16 Aprilie 2013
din nefericire nu am notat numele persoanei de la HR.M-a sunat de dimineata,m-a trezit din somn ,am dat primul interviu efectiv cu ochii inchisi.Nu stiam ca vor fi telefonic primele interviuri,ma gandeam ca desi nu am retinut,primesc un mail ceva cu urm. interviu si se semneaza acolo,asa cum e peste tot.Nu mai spun ca in perioada respectiva m-au sunat vreo 8 firme in 2 zile,am avut 4 interviuri intr-o zi la un moment dat,m-am ametit de tot...
Bettina Joi, 18 Aprilie 2013
Stiti cumva daca training-urile sunt platite?
coane fanica real Joi, 18 Aprilie 2013
nush cum se poarta dar in mod normal odata ce esti angajat trebuie platite
Bettina Joi, 18 Aprilie 2013
Multumesc, @coane fanica real
Mascota Sambata, 20 Aprilie 2013
@Anna M:
Ai perfecta dreptate, este parerea mea, parerea ta, parerea lui, etc. Poate exista un strop de adevar in tot ce este aici pe forum. Da, oamenii ofera training-uri, cursuri si multe chestii care unii le apreciaza, altii nu. Am cunoscut oameni inainte sa ma angajez in Genpact care au ajuns pe alte posturi mult mai bune in alte corporatii. Am cunoscut oameni care s-au intors in Genpact dupa o anumita perioada de timp carora nu le-a placut ce au gasit la cealalta firma pentru care au plecat din Genpact. Si s-au intors. Or fi ramas oare "indoctrinati"? Mie, sincer, mi se par absurde anumite afirmatii din tot acest forum. Bineinteles, am mai spus si o mai spun. In orice padure exista uscaciuni! Asta se stie de cand lumea si pamantul si nu cred ca ar fi vorba doar de Genpact. Mai sunt si alte corporatii de genul asta si banuiesc ca toti le stim deja. Nu vreau sa inteleaga nimeni gresit. Nu incerc sa influentez pe nimeni sa se angajeze la Genpact sau sa aiba o parere buna despre ei. Eu am invatat sa nu ma iau dupa gurile rele si pana nu vad, sa nu cred. Am vazut, au aproape 2000 de angajati, sunt angajatori de top, sunt pe locul 2 sau 3 in topul firmelor de genul asta, pana acum nu am cunoscut decat o singura persoana care a plecat din Genpact si careia ii parea extraordinar de rau ca pleaca dar in tara in care se reloca nu exista filiala Genpact.
Si pana la urma, sa fim realisti, este un loc de munca, care iti ofera posibilitatea sa-ti platesti facturile, chiria, mancarea si, peste toate astea, te mai si invata. Sfatul meu, nu plecati niciodata urechile la spusele gurilor rele (ma refer la cei care comenteaza intr-una ca Genpact e de 2 lei si nu sunt profesionisti, si fac, si dreg, etc). Poate sunt rautacioasa, dar am mai spus asta. Majoritatea celor care scot asemenea discutii sunt oameni care au aplicat la ei si nu au fost acceptati, nu si-au facut treaba cum trebuie sau pur si simplu sunt frustrati. Si, sa fim seriosi, 70% din cei care posteaza pe acest forum scriu cu greseli gramaticale, fac dezacorduri si mint cu nerusinare. Si apoi se mira si intreaba pe toate forum-urile de ce oare nu au fost sunati. :|
Da, dragilor. Considerati ca suntem indoctrinati, condusi, cum vreti voi. Sper doar ca unul din toti cei care vizitati acest site si ati comentat pe aici ca nu va place si nu va drege, sa ajungeti la Genpact sau alta firma de genul asta. Sa vedem atunci ce mai postati. Ca nu va da sa mancati si in gura? E adevarat, unii prefera munca de santier si altii munca de birou. Ce-i drept, nu putem gandi toti la fel.
Ramaneti voi cu ideea ca Genpact indoctrineaza oamenii. Ca daca o luam asa, eu personal, prefer sa fiu "indoctrinata" si sa am cu ce sa-mi platesc cheltuielile lunare.

O zi faina tuturor. :)
Ierdna Duminica, 21 Aprilie 2013
Am fost sunat saptamana aceasta pentru un post de AP sau AR pe limba franceza-engleza. Am doua zi am sustinut telefonic testul de limba franceza cu cineva de la un centru de certificari limbi straine. Eu consider ca a decurs bine, avand in vedere ca franceza e limba secundara dar nu mi s-a dat niciun feedback. La finalul testului telefonic mi s-a cerut data nasterii si adresa de e-mail.
INTREBARILE mele sunt: trebuia sa imi spuna ceva in plus, presupunand ca nivelul meu de limba franceza a corespuns?
Care ar fi urmatorii pasi, va fi si un test de limba engleza sau ar trebui sa ma cheme la un interviu face-to-face?
Mentionez ca e vorba de programul Gateway.
Merci!
bbla Joi, 25 Aprilie 2013
eh,am trecut si eu prin acelasi lucru ca si tine.Nu stiu ce ti-a raspuns cel care ti-a luat interviul telefonic pe limba straina,insa mie mi-a dat feedbackul pozitiv la telefon.Chiar si asa,ceva s-a intamplat si nu am primit niciun raspuns inca,nici poz,nici neg.A trecut aproape o luna de zile de la primul interviu cu persoana de la hr.M-au sunat de pe un numar de centrala cred,deci nu am putut suna inapoi pentru alte detalii si din nefericire,nu am notat in toata invalmaseala aia numele tipei ca sa incerc sa iau legatura cu ea dupa.Oricum,mi se pare urat ca dupa atata timp si in conditiile in care am mers excelent pe limba,sa nu primesc un raspuns oficial,oricare ar fi fost acela.

Mult succes iti doresc!sper sa nu patesti ca mine.
mm Joi, 25 Aprilie 2013
asadar cat este salariu pentru germana?
justme Joi, 25 Aprilie 2013
Buna!
Am si eu o intrebare. Am fost sunata azi de catre cei de la Genpact pentru Spanish accounting entry level. M-au intrebat ce asteptari salariale am si am spus 1500-2000. Stie cineva ceva legat de acest aspect? Multumesc
george Joi, 25 Aprilie 2013
da...cam asta e marja in care se incadreaza pozitia de care vorbesti
Ierdna Joi, 25 Aprilie 2013
bbla, pe mine m-a sunat o tipa de la hr saptamana trecuta marti. Interviul in limba franceza l-am avut dupa 2 zile. Feed-back nu mi-a dat, mi-a spus numai "Mult success in continuare"...nu stiu la ce se gandea cand a spus asta :) Tie ti-a cerut e-mail-ul si data nasterii? Eu asa am interpretat, ca nu am trecut testul de limba si dorea sa ma aiba in baza lor de date.
Mai mult, am vazut ca pe ejobs au postat o noua sesiune de angajari pe limba franceza. Chiar nu stiu ce sa zic...
gegen Joi, 25 Aprilie 2013
Cateva sfaturi prietenesti:
1. Negociati bine salariul, mariri nu prea vedeti, doar daca ajungeti MT, TL etc.
2. Intrebati ce fel de contract se ofera, determinat sau nedeterminat. Ei lucreaza cu o firma de recrutare si uneori angajeaza pe 3 luni (adica nu vei fi angajat Genpact pe aceasta perioada) sa vada cum te misti, apoi iti mai fac o prelungire pe alte 3 sau 6 luni, indiferent daca te-ai miscat bine sau rau. Poti avea asemenea prelungiri pana la 1 an, sau cu mici exceptii peste un an. (luati in considerare ca se poate renunta mai usor la un angajat astfel). Abia apoi devii angajat Genpact.
3. Salariile sunt undeva pe la 1400-2000 pe engleza,italiana,spaniola,franceza,portugheza. (depinde si de vechime)
Salarii mai mari sunt pe limbi mai rare evident.

Daca aveti intrebari o sa va raspund la tot ce pot.
Salutare!
mari Joi, 25 Aprilie 2013
buna.
intrebarile cu privire la adresa ta de e- mail si data nasterii sunt uzuale in interviurile celor de la genpact. si mie mi le-au cerut la cel de al doilea interviu telefonic (sustinut in limba spanilola) iar a doua zi dimineata (azi) m-au sunat pentru a avea un interviu cu hr-ul.
mari Duminica, 28 Aprilie 2013
gegen, ai idee cum se desfasoara interviul cu managerul?
justme Marti, 30 Aprilie 2013
multumesc george pentru raspuns. Am dat si eu primul interviu telefonic asa cum v-am spus engleza si romana, apoi m-au sunat dupa o zi pentru spaniola si a fost in regula, A spus ca vorbesc foarte bine si ca imi ureaza mult succes in continuare. Si pe mine m-au intrebat data nasterii si adresa de mail dar cred ca asta a fost tot pentru testarea limbii. Acum astept sa dea cineva un semn ca nu m-au mai contactat dupa interviul in spaniola. dupa ce am citit pe aici trebuie sa ma resemnez ca ma pot suna si peste 2 luni. deci...rabdare.
antonia Miercuri, 1 Mai 2013
Buna ! Am fost angajata la Genpact si sapt viitoare va fi prima saptamana de lucru ... Cam ce se va intampla in primele zile?
mel Marti, 7 Mai 2013
@antonia.Pe ce limba ai fost angajata la ei?
Popeye Marti, 7 Mai 2013
Un nivel de salarizare pentru lb. maghiara? Ms