Forum despre Genpact Romania

gegen Marti, 7 Mai 2013
@ mari: Interviul cu managerul e cam apa de ploaie dupa parerea mea,intrebari simple, trebuie sa stai calma si sa arati ca vrei sa inveti. In cazul meu a fost total aiurea, cei de la HR mi-au spus ca plec in strainatate o perioada, iar managera a zis cu totul altceva, confuzie totala, asa ca sa nu te surprinda "profesionalismul", depinde pe cine nimeresti.

@antonia: In primele zile vei face cunostinta cu echipa, incaperile, holurile interminabile, salile de training, si sa nu uit, trainingul de acomodare. Apoi o lunga perioada de "shadow-ing". Da, ritm de melc, asa ca chill.

Succes!
Ion Vineri, 10 Mai 2013
Aveti idee ce salariu are un OPERATIONS MANAGER? Dar cifre concrete nu speculatii va rog! Multumesc anticipat!
@Andreea@ Sambata, 11 Mai 2013
buna,stie cineva daca raspunsul afirmativ ti-l da direct pe mail cu oferta sau intai te suna si apoi iti prezinta oferta p mail.ms
bblaa Duminica, 12 Mai 2013
sunt niste neseriosi,eu nici pana in ziua de azi nu am fost contactata de ei.Nu am primit raspuns de niciun fel.Am mers excelent,eu am nivel nativ pt. limbile la care am aplicat,am avut feedback pozitiv la interviurile telefonice,inclusiv ultimul,si chiar si asa,0 raspuns.O prietena a patit recent o chestie de genul la stefanini.cred ca se ocupa aceeasi firma de recrutare pt. amandoua firmele,altfel nu inteleg.Sunat dupa numar dubios(gen centrala),la ore dubioase(dupa 18:00),nu revin cu alt telefon daca nu ai raspuns prima data.Eu am avut intr=o luna aproximativ 30 interviuri,multe dintre ele cu noaptea in cap,telefonic,nu am avut cand sa notez numele persoanei de contact,barami sa retin,deci efectiv eu nu am cum sa le scriu,nu stiu cui sa ii scriu,pe cine sa sun.Am fost la targul de joburi,am vb. cu tipa care era acolo,i-am spus ce am patit,a replicat ca nu ea se ocupa cu asta,mi-a scanat CV-ul,mi-a promis ca se va interesa(desi nu si-a notat nimic)...iar eu nu am avut decat sa merg mai departe.M-am angajat intre timp,e ok,dar trebuie sa mai lucrez la capitolul ''nesimtire'' se pare,altfel sunt mancata.
CLAW Luni, 13 Mai 2013
Salut...am citit unele comentarii pe care le-ati facut referitoare la salarii.Eu nu sunt din Cluj dar intentionez sa ma mut in Cluj si cei de la Genpact m-au contactat pentru cunostiintele de limba italiana la nivel avansat.Va rog,poate sa imi spuna cineva daca pot ajunge la un salariu net de 2000 RON avand in vedere ca am cunostiinte de limba italiana la nivel avansat si pe langa asta mai cunosc si ceva spaniola si franceza(nivel incepator)?este important pentru mine un raspuns onest pentru ca daca iau aceasta decizie de a pleca din orasul meu,asta implica multe: chirii,rate etc etc.cum probabil multi dintre voi se afla in situatia mea...
Multumesc anticipat!
gh. Luni, 13 Mai 2013
am dat engleza ,franceza..
sunati-ma!!!!!!!!!!!
genpact Luni, 13 Mai 2013
Buna seara

Si eu am participat la un interviu cu managerul si inca astept un raspuns de la ei.In cat timp m-ar contacta daca raspunsul ar fi afirmativ?
raluk Marti, 14 Mai 2013
Buna. Si eu am sustinut un interviu telefonic in limba germana acum 3 saptamani pentru o pozitie in Bucuresti.Nu am primit niciun raspuns timp de 2 saptamani. Apoi am primit un feedback de la firma pe mail si mi s-a transmis ca nivelul meu de limba germana nu era suficient de bun pentru respectivul job si ca ma vor contacta cand vor avea un job si pentru mine:-)
silviu Marti, 14 Mai 2013
salut,
eu am trecut cele 2 interviuri telefonice engleza - spaniola si maine am interviu cu HR-ul, ce sfaturi imi puteti oferii?cineva care a sustinut interviul...despre ce e vorba?..stie cineva ce salariu s ofera ptr postul de Customer Support?
maria Miercuri, 15 Mai 2013
Buna Silviu, Eu am fost deja la interviul de la HR, si itipot zice ca vor avea CV-ul tau listat in fata si iti vor pune intrebari pe el, pe fiecare etapa din experienta ta. Va fi si o parte de interviu in limba pt care ai aplicat, si mie mi s-au dat si 2 teste a cate 15 intrebari-grila, pe contabilitate, ei zic ca e la logica mai mult ca nu e absolut necesar sa ai studii in domeniu, dar sunt intrebari chiar practice asaca e ok. Dureaza cam 40-50 min, cel putin asa a fost la mine. Bafta! daca nu e prea tarziu sa iti zic!:)
raluca Miercuri, 15 Mai 2013
Buna Maria! imi poti da te rog frumos doar un singur exemplu de intrebare din acel test de logica?Iti multumesc anticipat!
ion Miercuri, 15 Mai 2013
fost angajat Miercuri, 15 Mai 2013
G este bun doar pentru proaspeti absolventi, nu ramaneti mai mult de 1 an!!! Nu merita
Lala Miercuri, 15 Mai 2013
@ Raluca

Eu am avut 2 teste de contabilitate..pe AP si AR

Imi amintesc ca au fost intrebari de conta in legatura cu plata facturii,atunci cand faci achizitii ce cont se debiteaza si ce cont se crediteaza...chestii de genul.Mult succes tuturor!
aiurita Joi, 16 Mai 2013
Buna... cat de buna:)
Eu am fost contactata, intervievata, selectata si data cu oferta financiara... acum cateva saptamani... si am refuzat, din nefericire, postul... pentru altul din localitatea mea natala (nu chirie...etc.)Dar... acel angajator a fost si este un escroc... pe scurt vreau sa mai incerc la GP... mi-am trimis aplicatii pe 3 lb pe e/best-my-jobs si inca nimic nimicuta... i-am si sunat la un moment dat... dar zicea ca nu are pt profilul meu si o sa ma contacteze cand va avea... dar nimic... ce ziceti, cineva...oricare?... mai merita sa sper sa ma vor mai contacta vreodata...? sa-i mai sun? ce sa mai fac? intre timp eu mi-am mai depus cv-uri si poate (!) reusesc sa ma angajez pe alt post... dar sincer, regret acel refuz si mai regret ca nu ma pot zgaria pe ochi... pls answ me...
Ana Duminica, 19 Mai 2013
Buna! Un nivel de salarizare pentru un Gateway Trainee pe limba italiana -AR- are cineva idee?Multumesc anticipat!
nemtzoaik Luni, 20 Mai 2013
Buna, marti mi-am depus cv-ul la genpact pe internet, miercuri am fost sunata , am avut interviu in limba engleza, joi am fost sunata pt un interviu (telefonic) in LIMBA GERMANA si miercuri ma prezint la sediul lor pt un alt interviu cu managerul. Poate sa imi spuna cineva cum decurge interviul? Dau vreun test ceva? sa stiu cum sa ma pregatesc. Mi-i s-a spus ca este vorba despre un post in Contabilitate.
ps: m-a intrebat de salariu si am spus 1500 ron. Am cerut doar atat pt ca imi doresc sa fac mai mult cariera decat sa am un salariu.
Hercule Luni, 20 Mai 2013
@ nemtzoaik nu inteleg de ce ai cerut un salariu atat de mic pentru un post cu limba germana. Cred ca macar 2500 net ai fi putut cere. Inteleg ca vrei sa faci cariera dar totusi nu te subestima. Oameni buni nu va mai multumiti cu salarii minuscule chiar si cand sunteti avantajati. Cei de la Genpact mai nou ofera salarii foarte mici chiar si pentru limbi foarte rare cat si pentru limbile rare si asta din cauza ca oamenii nu cer cat ar trebui. Pentru un post pe germana de genul AP sau AR ar fi bine sa cereti 3000 ron net.

Companiile de abia asteapta sa ceara cineva salariu sub nivelul pietei si daca vad ca sunt 2 3 candidati care accepta atunci nu mai acorda in veci salarii mai bune. 1500 ron net ar trebui sa fie salariul pentru cei care nu au deloc experienta si cunosc numai limba engleza si poate si in situatia asta ar fi putin.
El Che Luni, 20 Mai 2013

asa se cladeste cariera! vanzandu-te pe nimic! felicitari ! sa faci si ture duble in banii astia ca sa-ti faci cariera mai repede!

anita Marti, 21 Mai 2013
Pentru unii oameni e mai important sa cladesti o cariera si nu neaparat banii. Daca vrei bani multi, te poti angaja undeva unde nu ai nevoie de nimic decat sa stii germana si vei ramane pe veci acolo. Asa ca, recomand celor care stiu germana sau orice alta limba straina care nu au pic de experienta sa se gandeasca ce vor de la viata: un job sau o cariera. Eu am deja un an de cand sunt in Genpact si intr-adevar nu e raiul pe pamant(dar unde este?) insa daca vrei sa inveti, aici sunt toate sansele.