Forum despre Genpact Romania

treaz Sambata, 25 Mai 2013
eu as accepta subalterni retardati la 2000 pe luna. cu primul paragraf sunt 100% de acord
ialina Sambata, 25 Mai 2013

eu sustin ideea ca Genpact este o varianta ca prim job pentru cei care nu aua vut contact cu multinationale, pentru ca este destul de diferit modul de lucru, dar lucrand actulamente la o firma sora, nu recomand unui on cu experienta in multinationala. Sa lucrezi si doar cu 10 pitici, iti trebuie o rabdare de fier, iar 2000 pe luna sunt bani doar de pastile de nervi, ca oricum te imbolnavesti.

XXX Sambata, 25 Mai 2013
Da accepti, dar problema este cat timp rezisti pe 2000 cu niste subalterni redusi mintal si niste sefi agresivi :))))
ana Luni, 27 Mai 2013
si eu am fost aleasa pentru programul gateway...dar totul a decurs super repede...ba m au contactat mai repede decat imi spusesera pentru oferta finala...
student Luni, 27 Mai 2013
am fost acceptat prin programul gateway trainee pe account payable cu spaniola, astept de cateva zile oferta lor salariala pe mail. nu stiu ce sa fac pentru ca am discutat cu persoane care au lucrat acolo, se sta peste program, salariul e mic, multi fug de acolo la Accenture. Daca vrei sa renunti dupa 1 luna te pun sa platesti trainingul sau e vrajeala?
teo Luni, 27 Mai 2013
ce limba straina se plateste cel mai bine in genpact?
Hercule Joi, 30 Mai 2013
In clipa de fata nu stiu ce limba se plateste cel mai bine. In mod normal limbile foarte rare precum daneza, finlandeza, neerlandeza, norvegiana, mandarina, japoneza ar trebui sa se plateasca cel mai bine. Apoi limbile mai putin rare precum poloneza, rusa, ceha/slovaca, portugheza, greaca, maghiara. Mai prost platite italiana, spaniola, franceza.
Genpact cauta in permanenta variante mai ieftine pentru cei angajati pe limbi foarte rare si rare. Daca va uitati pe site-uri de job-uri ei cauta permanent vorbitori de anumite limbi. Companiile din Romania ofera mai nou salarii mari vorbitorilor de limbi exotice numai daca nu au pe nimeni pe proiect si e urgent sa angajeze pe cineva. Daca au back-up cu engleza prefera evident sa-i munceasca pe aceia si nu angajeaza pe nimeni cu salariu mare chiar daca e vorba de limbi nordice, slave, asiatice. Mie imi ofereau un salariu ridicol pentru o limba foarte rara. Cel mai bine este ca orice candidat acceptat sa-si negocieze cat de mult poate salariul de la inceput pentru ca in principiu cu acela va ramane cat timp va lucra acolo.
xyz Vineri, 31 Mai 2013
Eu m-am angajat la Genpact acum o luna. Intr-adevar, am primit oferta dupa 2 saptamani de la interviu, dar m-au anuntat ca procesul de recrutare poate dura chiar si 3 saptamani. Totusi, am apreciat profesionalismul lor, la vizita pe floor echipa a fost foarte ok, mi-au explicat si mi-au aratat cam care ar fi responsabilitatile. Chiar daca poate celelalte companii ofera un salariu un pic mai mare, am auzit ca posibilitatile de dezvoltare sunt mult mai mari decat in alte parti, iar colegii sunt foarte prietenosi si dornici sa te ajute oricand ai nevoie. Sunt in echipa persoane care au plecat la alte companii mari (wns, oracle) si dupa cateva luni s-au intors in Genpact.
Este alegerea fiecaruia pana la urma catre ce companie se orienteaza, dar Genpactul este un bun inceput pentru cariera si chiar ai posibilitati de dezvoltare.
bios Sambata, 1 Iunie 2013
eu am fost contactat prin mail in urma cu vreo luna, pt a stabili cand sunt disponibil pt o convorbire telefonica, am fost sunat-romana/engleza, a 2a zi franceza. apoi cam 2 saptamani pauza! recent am fost sunat iar pt un interviu. a decurs bine, chiar daca eram de 2 zile pe drum ( obosit,cu aceleasi haine pe mine:)), noroc ca nu put , m-au prins intr-un moment inoportun...), am intrebat-o pe respectiva daca ea considera ca profilul meu e ok; a zis ca din partea ei am un "da" si ca in 2 zile o sa ma sune sa-mi zica daca voi continua procesul de selectie. a2a zi m-a sunat sa stabilim un interviu cu team leaderul! urmeaza...
Dana pre Luni, 8 Iulie 2013
Si cam cat dureaza sa iti dea un raspuns dupa al 2 lea interviu telefonic? Multumesc
Dana pre Luni, 8 Iulie 2013
Si inca ceva :d, v-au dat o nota dupa interviul in lb straina?
maisimplucaniciodata Luni, 8 Iulie 2013
Dana eu am dat 2 interviuri de limba, unul bun al 2lea nu. La cel bun mi-a cerut mail-ul si data nasterii, banuiesc ca asa iti dai seama daca ai trecut de el sau nu. Nu exista nota sau cel putin tu nu o sa o afli niciodata.
maisimplucaniciodata Luni, 8 Iulie 2013
Am si eu o intrebare. Am dat recent interviul cu hr pentru AR. Interviul a fost bun zic eu si fata a fost ok. Totusi am gresit destul de mult la testul de contabilitate in mare parte din emotii, conteaza asa de mult acel test? Am inteles de la ea ca nu e eliminatoriu, cred ca am facut in jur de 8 din 13 intrebari corect.
georgiana Luni, 8 Iulie 2013
buna..eu am trecut de toate etapele la genpact si urmeaza sa incep trainingul de pe 15 iulie..am fost putin dezamagita ca angajarea se face printr o firma de recrutare ... intr adevar nu se tine cont de testul acela de contabilitate..e mai mult o formalitate..pe mine m au sunat la 2 zile dupa ce am dat interviul la sediul lor ...bafta
maisimplucaniciodata Luni, 8 Iulie 2013
Multumesc de raspuns georgiana, am sa astept si eu raspunsul de la hr si sper intr-un interviu cu managerul. Sa inteleg ca si tu ai gresit la acel test?
georgiana Marti, 9 Iulie 2013
cu siguranta am gresit...pentru ei nu conteaza testul acela ca oricum iti fac ei pregatire...nu stiu sa ti zic ce criterii de selectie au..pentru mine a fost cel mai relaxant si cel mai simplu interviu si crede ma am fost la foarte multe in ultimul timp...eu am mai incercat sa aplic la ei acu 2 ani si atunci m au respins dar iata ca am reusit pana la urma...bafta si oricare ar fi raspunsu sa nu renunti..perfectioneaza ta si continua sa depui...
elena Marti, 9 Iulie 2013
Vineri am fost si eu sunata de cei de la Genpact. Am avut interviul pe engleza la telefon cu o dr.Am fost programata pentru ieri pentru interviul pe franceza.Pt acest interviu am fost sunata de o dna.de la Institutul de Limbi straine.... nu stiu cum.La sf.interviului mi-a cerut adresa de mail.Am vb cu dna.in jur de 10 min la telefon in franceza.Nu stiu nimic mai mult.Acum astept un feed-back din partea lor.
ruixa Marti, 9 Iulie 2013
Eu am fost saptamana trecuta la ei (dupa interviul telefonic, engleza si germana) unde am dat testul despre care vorbiti si voi. Toate bune si frumoase, pana cand primesc ieri (luni) un mail in care imi spun ca experienta si cunostiintele mele sunt potrivite pentru jobul de AR/AP DAR din pacate clientul nu mai are nevoie de personal pentru acest job. Ca raman in baza lor de date si asa mai departe. Ce ar trebui sa insemne? M-au refuzat frumos sau chiar exista situatia in care postul sa nu mai fie valabil - asa deodata ?
dana pre Marti, 9 Iulie 2013
Deci daca dupa cel de al 2 lea interviu telefonic nu mi au cerut adresa de e-mail inseamna ca nu o sa mai primesc nici un fel de raspuns?
dana pre Marti, 9 Iulie 2013
ma gandesc totusi ca adresa de e-mail o gasesc si pe cv...