Forum despre Genpact Romania

Nico Luni, 27 Ianuarie 2014
Hello,

Imi spune si mie cineva ce gen de intrebari se adreseaza la intervirurile telefonice pentru limba straina???

Mersiii
Oana Luni, 27 Ianuarie 2014
Buna Nico,

In principiu sunt intrebari de genul:
Ce studii ai terminat?
Ce faci la actualul loc de munca?
De ce vrei sa lucrezi la genpact?
Ce faci in timpul liber?
Raspunsurile tale vor genera, cu siguranta, alte intrebari. Persoana care te va suna iti va testa nivelul de limba straina, nu raspunsurile ideale la intrebarile puse.

Succes!
cai verzi Marti, 28 Ianuarie 2014
De ce vrei sa lucrezi la genpact? - eterna intrebare doar inlocuiesti numele firmei, raspunsul evident e acela ca vrei sa castigi bani, doar persoanele de hr nu realizeaza ca de asta de duce o persoana la servici
dexter77 Miercuri, 29 Ianuarie 2014
Buna!
Stie cineva o adresa de mail de contact va rog.am tot cautat si nu gasesc.toate adresele gasite imi dau acelasi raspuns MAILER-DAEMON.Va rog cine ma poate ajuta sa lase adresa.Multumesc
@dexter77 Miercuri, 29 Ianuarie 2014
dexter77, nu mai ai adresa de email de pe care ti-au trimis coordonatele firmei? vezi k acolo era si un telefon jos. mai bine ii suni.
Nico Joi, 30 Ianuarie 2014
Multumesc frumos pentru raspunsuri!

@Oana, intradevar acelea au fost intrebarile, plus cateva situatii economico-financiare cu doua varinate de raspuns posibile din care trebuia sa aleg una si sa explic de ce am facut acea alegere.

@cai verzi: Da, la final mi-a adresat si intrebarea "minune", de ce vreau sa lucrez pentru ei.

Mult succes!!
leo Vineri, 31 Ianuarie 2014
Puteti sa-mi spuneti cat e salariul aprox pentru AP lb. maghiara?
@leo Vineri, 31 Ianuarie 2014
Salariul cred ca e undeva pe la 1600 -1800 + bonus de limba,cam 350-500 lei pe luna. Deci ai ajunge pe la 2000-2300. Poate chiar ceva mai mult
doru Luni, 3 Februarie 2014

salarii mici ,sefii se poarta urit cu angajatii.

dexter77 Marti, 4 Februarie 2014
va rog o adresa de mail.nu am fost contactat de ei prin mail.am aplicat pe bestjobs.nu am nici o coordonata a firmei.vreau un feedback de la ei.va rog ajutati-ma cu adresa de mail.multumesc
iulia09 Marti, 4 Februarie 2014
( dexter77) : anamaria.capatana@genpact.com asta este adresa de mail de la ei.Sa-mi spui te rog daca iti vor raspunde.Bafta!
iulia09 Marti, 4 Februarie 2014
Nu cred ca iti va raspunde cineva.Eu am sustinut la ei toate interviurile si cel cu HR-ul si cel cu managerul si chiar au fost multumiti de mine,mi-au spus ca imi vor da un raspuns in maxim 2 saptamani si au trecut 2 luni si nu au avut bunul simt sa imi dea un feedback fie el pozitiv sau negativ,vroiam sa stiu.Le-am trimis 2 email-uri si nu s-au deranjat sa imi raspunda.Degeaba se spune ca este o multinationala.Acum,daca m-ar suna sa imi spuna ca am fost acceptata,nu as mai accepta jobul.
@ iulia09 Marti, 4 Februarie 2014
O iei prea personal. Asa e in toate companiile (mai ales in acelea mari). Companiile sunt reprezentate de oameni si oamenii sunt capriciosi (poate nu au chef sa munceasca, poate sunt prea putini pt volumul de munca, poate nu depinde de ei etc.). Daca iti fac o oferta care sa iti convina si doresti jobul, atunci eu zic, sa nu zici nu. Nu exista companie sau loc de munca ideale. Depinde de tine ce si unde doresti sa muncesti, dar si de hazardul intamplarilor. Asa ca nu fi tu insati capricioasa in momentul in care trebuie sa iei o decizie.
iulia09 Marti, 4 Februarie 2014
Mie nu mi se pare normal sa sustii 4 interviuri la o firma si ei nici macar sa nu se deranjeze sa iti trimita un email prin care sa iti spuna ca nu ai fost acceptata.Desi e o chestie marunta,cred unii,arata multe,faptul ca nu le pasa de cei care vor sa isi formeze o cariera in compania lor,si probabil,la fel procedeaza si cu angajatii lor,cu lipsa de interes si indiferenta.Asta este parerea mea.
Gen Miercuri, 5 Februarie 2014
numai simplul fapt ca au constant zeci de job-uri postate pe site-urile de profil arata de gradul de retentie in firma este foarte mic; deci foarte multi pleaca din cauza haosului de pe proiecte, al managerilor incompetenti si/sau a salariului mic. Avantajul este ca genpact angajeaza oameni bazandu-se numai pe cunostintele lor de limba, astfel incat e un mediu proprice pt cei la inceput de drum. dar ca sa rezisti mai mult de 1 an aici dpdv psihic, ai nevoie de nervi tari. Tocmai de aceasta si rotatia permanenta a angajatilor. Nu e o companie in care sa faci cariera, ci una in care sa inveti lucrurile de baza si apoi sa mergi mai departe (la multe alte firme pt job-uri de pe pozitii similare - AR/AP dai test de contabilitate eliminatoriu la interviu precum si o discutie foarte relevanta despre cunostintele tale din domeniu; la genpact nu-i asa, e un avantaj, dar pierzi pe cealalta parte: financiara + nivel de stres).
alex! Joi, 13 Februarie 2014
Salut!
Stie cineva ce salariu se ofera pt postul de IT Helpdesk in Genpact? In prima discutie telefonica am fost intrebat care ar fi minimul. Le-am zis ca nu ma intereseaza daca e sub 2400 RON.
Multumesc!
Hyl Joi, 13 Februarie 2014
2400 nu e un salariu mare, insa pentru Genpact e un salariu imens (in HD salariile merg pe la 1400-1500 ron).
ron Vineri, 14 Februarie 2014
stie cineva mai multe detalii in legatura cu programul gateway? e diferit ca si proces de selectie?
PunctsiVirgula Duminica, 16 Februarie 2014
Mda nu as zice ca nu trebuie sa tintesti sus, dar 2400 la un helpdesk?
Nu stiu daca ai o experienta relativ mare incat sa mergi direct pe un lvl2 sau lvl3, sau pe networking etc, nu prea cred ca ai avea capul pe umeri.
Hd-ul de genpact nu este 24/7 ca sa ajungi la salariul asta, cum ar fi la CGS diferite proiect de HD care se pot ajunge la salarii relativ peste media normala care este acum in economia asta.
Yolo Luni, 17 Februarie 2014
Buna seara, am fost si eu astazi contactata de compania Genpact, pentru pozitia de order management cu limba germana! imi puteti spune anumite detalii cu privire la acest post?? si cam care sunt salariile? multumesc anticipat:)