Forum despre Genpact Romania

candidat Marti, 22 Aprilie 2014
buna
din experienta celor care ati fost in procesul de selectie la Genpact, dupa interviul cu managerul , cam la cat timp v au dat un raspuns final?
pentru cei care lucreaza pe AP...cum este, este stresant, mult de lucru..?
as vrea sa mai stiu dak..la Genpact se dau prime de sarbatori (Paste, Craciun)?

user Miercuri, 23 Aprilie 2014

@ iulia09
Ce ai patit tu au mai patit si altii si arata stima si aprecierea pe care firma genpact o are pentru cei care vin la interviuri. Nu spun „viitori angajati” deoarece viitorii angajati sunt pile si tot felul de neamuri.

Sa astepti cateva luni este o magarie. Un om normal, care isi plateste facturile si nu i le platesc mama si tata, cred ca are nevoie de un raspuns cat mai repede – este vorba doar despre sursa sa principala de venit. Cei care nu aplicati pe pile si spagi, aveti sanse minime sa lucrati si omiteti un lucru: cei de la HR au nevoie sa faca interviuri. Ei au nevoie sa isi justifice activitatea, salariul pentru programul de 8 ore. Ei au nevoie sa demonstreze ca a existat un concurs si ca selectia a fost „corecta”. Bineinteles ca angajati vor fi doar cei cu pile, insa concursul a avut loc, iar ei pot spune oricand o minciuna despre dumneavastra ca nu aveti motivatia necesara sau alt criteriu stupid si care nu poate fi masurat. Ei va pot spune orice.

Tot ceea ce s-a scris aici este adevarat. Confirm cele scrise de iulia09, anonimm si altii. Si eu am fost la 3 interviuri pentru 3 pozitii diferite la genpact pana cand m-am prins ca ceva nu este in ordine. Adica ok – la primul interviu (sesiune de mai multe interviuri) am picat, desi promovasem testul de limba (o gluma de discutie de 10 minute la telefon in care ti se spune sa „spui ceva despre tine”). De ce sa te mai cheme la alt interviu peste nici o luna? Dupa ce picasei deja de doua ori. Simplu, pentru ca principala ocupatie a celor de la HR este sa angajeze pile si cunostiinte si sa dea impresia ca le-au angajat pe bune.

Nu mi-am pierdut niciodata timpul mai rau ca atunci cand am mers la aceste simulari de interviuri.

Si felicitari paginii undelucram.ro :) Aici poti afla cum este exact sa lucrezi in toate aceste firme.

jenpact Joi, 24 Aprilie 2014
prietena mea s-a angajat acum 5 ani la ei (nu mai este aici), si nu pe pile.. iiiinsaaaaa... evident ca exista ciorchinele de rude si cumetrii gen colega care si-a adus iubitul (care nici ala nu mai lucreaza la ei de vreun an si e acum la siemens sau ceva de genul); colega care si-a adus prietena (si ea e acum la WNS)... si povestea tot continua.
Anonim #00 Joi, 24 Aprilie 2014
Salut prieteni! Stie cineva cam cat se poate oferi maxim pentru postul de Process Associate, Order Management band 5A ? Am cerut la interviul cu HR 2000 ron net, am fost acceptat insa mi s-a oferit mai putin. Cand am intrebat de negociere, au spus ca: "ar fi cam maxim ..am incercat sa ne apropiem de asteptarile tale". Eu vreau sa negociez. Credeti ca se mai poate negocia sau probabil e nivelul maxim pentru o astfel de pozitie Order Management (Italiana+engleza , si experienta in domeniu de suport clienti 6 luni) ? Astept orice raspuns sau sfat.Va multumesc!
anastasia Joi, 24 Aprilie 2014
ma poate ajuta cineva cu intrebari pentru testul la contabilitate general ledger???ma asteapta examenul si vreau sa stiu mai multe,multumesc
@anonim Joi, 24 Aprilie 2014
la ce salarii ofera genpact te astepti sa iti dea mai mult? se pare ca au fost destul de clari... si in general la multinationale pe pozitii entry level nu prea se discuta. bafta
Sucree Joi, 24 Aprilie 2014
@Anonim...nu se poate negocia...eu sunt in preaviz acum. Maririle sunt in jur de 5% din salariu/an asta daca sunt iar maximul este de 10%. Salariile sunt mici, recomand doar daca vrei sa faci niste exterienta ca sa pleci mai departe altundeva.
laura Vineri, 25 Aprilie 2014
@ioana, te-au sunat pana la urma? cum a decurs interviul?
razvan Vineri, 25 Aprilie 2014
buna seara,

am fost contactat telefonic de un domn de la genpact pentru postul de it helpdesk pe limba engleza. as dori sa stiu si eu cam unde se plaseaza salariul de inceput pt acest post. va multumesc!
daviana Sambata, 26 Aprilie 2014
Buna seara,

Am fost contactata pentru AR pentru limba greaca,pana acuma am avut doar doua discutii telefonice dintre care si un in engleza despre experienta mea in Grecia.
Vrea sa stiu cam in cat timp voi fi contactata pentru interviul cu HR si cat de bine trebuie sa stiu greaca ca sa fiu selectata?
ce fel de teste trebuie sa sustin ?
trebuie sa sustin si ceva test in contabilitate sau nu?
cam care ar fi salariu pe care as putea sa-l primesc?
am cerut 2000 e mult?
va rog sa-mi raspundeti la intrebariile mele
. Multumesc anticipat!
Ela Miercuri, 7 Mai 2014
Ce salarii sunt pe Collections specialist with italian? Posibilitati de promovare?
raspuns Miercuri, 7 Mai 2014
@daviana
2000 lei pe greaca mai mult ca sigur o sa primesti. vei primi pe langa salariu si un bonus de limba de 500-600 lei ceva de genul

@ Ela
pe italiana, Collections pornesc de la 1500 de lei (fara experienta) si pot ajunge pe la 2000- 2200 lei pe pozitii Senior cred.
Exista posibilitati de promovare in companie, dar trebuie sa tragi tare de managerul tau cand vrei sa promovezi...si evident trebuie sa ai si rezultate.
Anda Marti, 13 Mai 2014
Am trecut de interviul initial si de proba lingvistica. Azi am fost la interviu cu hr si am dat testele respective. Mentionez ca am aplicat pentru ap si ar in engleza. Ce asteptari salariale sa am?
Mersi frumos!
@Anda Marti, 13 Mai 2014
Maxim 1700
:) Marti, 13 Mai 2014
Am o intrebare, va rog sa imi raspundeti, daca eu lucrez in genpact si aplic la o alta multinationala de genul office depot, sau oricare alta, aceste companii se anunta intre ele ca eu am aplicat la alta sau lucrurile astea sunt doar zvonuri. Multumesc!
anda Miercuri, 14 Mai 2014
Multumesc mult pentru raspuns :-)
Dana Vineri, 16 Mai 2014
Ca Team Leader cu fr., la ce salariu m-as putea astepta? multumesc.
Anyia Sambata, 17 Mai 2014
Buna, tuturor! M-am angajat de curand la Genpact si recunosc ca nu aveam cine stie ce asteptari de la ei. M-au surprins in mod placut, sunt organizati (cel putin pana acum), ai conditii foarte bune de lucru, se incurajeaza foarte mult dezvoltarea profesionala, ti se ofera o gama larga de traininguri care sa te ajute pe viitor in functie de calea pe care vrei sa o alegi in compaie. Cunosc oameni in Genpact care au promovat destul de repede si acum sunt team leaderi sau manageri. Primesti diverse bonusuri in functie de performanta (sunt obiective de bun simt), prin urmare ai toate motivele sa fii motivat la locul de munca. Mentionez ca inainte am lucrat tot la o multinationala (care avea in jur de 3000 de angajati), prin urmare am avut cu ce sa compar.:) Mult succes celor care dau interviuri in perioada asta!
Oana Sambata, 17 Mai 2014
Fiecare cu experienta lui in ceea ce priveste Genpact.
Eu am dat testele lingvistice, m-au chemat la interviul cu HR-ul si team-leader-ul mi-au prezentat echipa de franceza si modul de lucru, toate bune si frumoase. Foarte incantata eram.
Dupa doua zile m-au sunat sa imi spuna ca feedback-ul este pozitiv si ca in doua ore sau cel tarziu a doua zi revin cu oferta. A trecut o saptamana, au trecut doua si in a treia am sunat-o eu pe tipa.
S-a balbait de mai mare frumusetea, ca nu intelege ce s-a intamplat dar vede pe altcineva pe locul meu, ca intr-adevar vede acolo feedback-ul foarte bun si ca isi cere scuze si ca revine cu alt post ca nu intelege ce s-a intamplat.

Ce sa fie, ce sa fie oare? Niste mici pile?
Elisee Vineri, 23 Mai 2014
De curand am fost si eu la toata seria de interviuri ce o organizeaza Genpact. Am ajuns pana la faza de ''on the floor",unde se cunosc colegii si atmosfera.Am facut testul de conta superbine,testele de limba ok.si i am rugat sa mi dea un raspuns pana sapt viitoare pt postul de ar. Nu stiu nimic de salariu,ceea ce ma face ca asteptarea sa fie mai mare!! Sper satrec cu bine peste tot si sa fiu angajata.mie chia m a placut genpactul si orice s ar spune cred ca fiecare parere e unica si desi am citit toate subiectele de pe forum despre ei,nu m an descurajat si astept cu nerabdare raspunsul! Dintre cei care au mai lucrat pe acolo sau care lucreaza..care e salariul pt AR!?