Forum despre Genpact Romania

maimu Marti, 17 Iunie 2014
Totusi ti-ai dat demisia pentru ca cineva ti-a zis la telefon ca ai fost acceptata?nu ai primit si o oferta din partea lor pe mail? de unde stiai salariul si conditiile pe care ti el ofereau daca nu ti-au trmis oferta? scuze ca intreb,Girl dar mi se pare ciudat...
Da Joi, 19 Iunie 2014
Draga mea Lucrez la Genpact de 6 ani am un salariu mai mare decat se estimeaza in descrierile de mai sus.FYI daca nu primesti un e-mail cu o oferta nu iti dai demisie niciodata. Nu ai cum sa ai o siguranta ca jobul este al tau pana nu ai e-mailul si in baza e-mailului te iei de cei care ti-au facut oferta. Ma rog eu sunt multumita la Genpact si nu va ganditi ca sunt in vreo pozitie de Lead.
@ Girl Joi, 19 Iunie 2014

"Schimbarea subita" s-a datorat mai mult ca sigur aparitiei unui "candidat surpriza" care prin "voce si talent" a impresionat juriul si a fost angajat in locul tau.

Sa nu te anunte din timp ca macar sa stii si tu ce sa faci si sa nu ramai fara serviciu - este incalificabil. Era greu sa iti dea un telefon sau un mail? Aia de la HR este inconstienta? Adica tu iti dadeai demisia si ramaneai pe drumuri din cauza unei angajate (mai mult ca sigur) tot pe criterii de voce si talent.

Elisee Joi, 19 Iunie 2014
@Girl...eu am fost selectata de genpact si nu mi a zis nici o data dr inceput pana nu am primit oferta pe mail...sunt foarte seriosi,lucrez de cateva saptam la ei si nu am intrat pe pile..nu cunosteam pe nimeni pe acolo.intr adevar,se iau intai persoanele care sunt recomandate apoi pe cei necunosvuti dar nu e o regula.ce ti s a intamplat tie cred ca e o confuzie ....totusi cnv a avut dreptate mai sus.cum sa iti dai demisia de la celalalt loc de munca daca tu nu primesti o oferta de la genpact sau de la firma care ti a zis ca te vrea...oricum..bafta si eu iti zic sa maiincerci,poate chiar si la ei..sigur a fost o confuzie...
Si eu Vineri, 20 Iunie 2014
Si eu lucrez lucrez la ei de 2 luni si un pic. Ca si restul am citit si eu inainte tot ce se scrie pe aici, dar tin sa va spun ca sunt super multumita. Da este adevarat ca se munceste mult, dar este o munca fara stres din partea clientilor sau a managerilor. Volume mari sunt la inceput pana capeti viteza de lucru, dupa e chiar lejer. La pauze nu iti tine nimeni cont, atata timp cat iti faci treaba. O zic sa incercati ca merita.
leo Marti, 24 Iunie 2014
Buna "Si eu"...poti sa-mi spui, daca te rog, in ce consta interviul cu HR?(am vazut ca te-ai angajat recent si poate iti mai aduci aminte).ms tare mult
Ina Marti, 24 Iunie 2014
Buna, Leo! Interviul cu Hr-ul nu este cu nimic diferit fata de alte interviuri..intrebari generale referitoare la experienta ta profesionala, posibil sa dai si cateva exemple de situatii de munca, ..de ce ai plecat de la fostul angajator sau de ce vrei sa pleci, ce te caracterizeaza, de ce vrei la Genpact si ce asteptari ai ...si posibil un test grila in functie de pozitia pentru care ai aplicat. Succes!
leo Marti, 24 Iunie 2014
Ms mult Ina! Eu am aplicat pt pozitia AP pe FR...inseamna ca voi avea un test de conta...in ce limba va fi testul si discutia cu HR ?
alexa Joi, 26 Iunie 2014
Buna, am si eu interviurile maine in franceza, respectiv engleza.
Cam la ce intrebari sa ma astept?
Mi-au spus ca o sa dureze cam 15 min/ interviu.
Alice Sambata, 28 Iunie 2014
Intrebarile nu sunt grele, te intreaba de studii, cum ai invatat limba, sa vorbesti putin despre tine sau ce parere ai despre x (un oras, Internet, o situatie etc), nu este nimic complicat. Ideea e sa vorbesti sa vada ca stii limba si intelegi ce te intreaba, sa fii naturala si sa iti arati interesul pentru firma lor. Eu am 6 luni de cand lucrez la ei, sunt pe AP, limba spaniola. Intr-adevar, volumul de munca este destul de mare, dar ai ocazia sa inveti f multe, investesc in dezvoltarea ta, mie mi se pare un inceput de cariera f bun. E adevarat ca salariile nu sunt cele mai mari aici, dar unde sunt? Cel putin cand nu ai cine stie ce experienta...Multa bafta tuturor!
alexa Luni, 30 Iunie 2014
@Alice
Merci, le-am avut deja. Astept sa vad ce urmeaza. :)
mony Luni, 30 Iunie 2014
buna,

ce salariu se ofera pentru pozitia de general ledger? as dori sa stiu cam ce salarii sunt pentru a stii ce sa le spun. voi avea al treilea interviu maine
Thor Marti, 1 Iulie 2014
Buna! de curand m-au sunat cei de la Genpact, eu neaplicand pe nicaieri la ei.... cunosc italiana si engleza. Am trecut de testele lingvistice prin telefon urmand ca sapt asta sa am interviu la sediu.... din cate am citit inainte pe acest forum, in afara de testele lingvistice mai sunt interviul la Hr si apoi cu team leader/manager.... este cineva atat de amabil incat sa-mi explice si mie ce presupun posturile AP/ AR... Nu cunosc pe nimeni in firma si nu e ca site-ul abunda in info.... ei mi-au spus la tefon ca au mai multe posturi libere si nu vreau sa merg la interviu chiar nestiind nimic....
mony Marti, 1 Iulie 2014
buna,
am revenit cu impresii de la interviul pt GL (General Ledger with italian). a fost al treilea interviu (primul fiind cel de la firma de HR si al doilea pe limba) pentru post. prima parte a constat dintr-un test de contabilitate din 24 de intrebari, cu intrebari teoretice si exemple un pic mai complexe. a doua parte a interviului a fost tot o testare insa ma informala despre diferite situatii si despre cum se introduc acestea in contabilitate.

Imi poate spune cineva cam ce salariu se ofera pentru acest post?
fost angajat Joi, 3 Iulie 2014

Vreau sa confirm si eu, in calitate de fost angajat, toate zvonurile negative legate de Genpact.

Celor care au fost chemati la interviu iar apoi nu au primit nici un raspuns le spun bucurati-va, ca nu ati pierdut absolut nimic. Decat daca va doriti o munca  fara respect si apreciere din partea superiorilor, pe salarii extrem de mici ( in raport cu volumul de munca foarte mare).

Cultura lor organizationala, si preocuparea aparenta a de-ati asculta preferintele si impresiile sunt doar vorbe-goale, daca indraznesti sa-ti spui sincer o parere, sa sugerezi ceva nou sau sa obiectezi atunci cand esti supra-incarcat si cu munca colegilor (care din diferite motive nu si-o fac) esti luat in vizor si pus la locul tau.

Ceea ce este si mai grav, este ca in interiorul acestei minunate multinationale se accepta tacit, ( sau chiar incurajeaza) de catre management, bullying-ul intre colegi. Nu putine cazuri am observat sau auzit de colegi barfiti, marginalizati, "turnati" la superior, ca doar asa se dezvolta o relatie buna cu managerul direct.

Desi am mai lucrat in alte cateva firme, nu am intalnit nicaieri un nivel de satisfactie al angajatilor atat de scazut fata de munca, lucrul pe care il au majoritatea angajatilor in comun este lehamitea cu care vin dimineata la munca si dorinta de a pleca cat mai repede din firma.

Este trist ca oamenii bine pregatiti si dispusi sa faca o treaba excelenta ajung in astfel de firme unde pe langa faptul ca nu sunt recompensati financiar decent, nu sunt nici motivati sau respectati. Asa ca mai bine cautati mai departe.

Cristi Vineri, 4 Iulie 2014
Buna:)
Doresc sa va intreb si eu ... daca am sustinut cele doua interviuri telefonice in limbile respective pe care am fost contactat, in cat timp exista sansa sa ma sune pentru interviul urmator? O zi buna.
A2 = C1 Vineri, 4 Iulie 2014

Acum un an si ceva am avut neplacerea de a merge la un interviu la aceasta firma. Persoana cu care am discutat in limba straina s-a recomandat ca s-ar afla la nivelul C1 de limba. Dupa care a facut 3 greseli gramaticale mari cat sediul firmei. Discutia in limba straina a fost in felul urmator: mi-a spus de 3 ori la rand sa ii spun ceva despre mine. Despre altceva nu cred ca stia sa discute.

Aceasta doamna se ocupa de recrutari pe acea limba.

Ma intreb cine si de ce a angajat-o si promovat-o, pentru ca nu stapanea limba.
Daca astfel de oameni iau decizii in procesul de recrutare al candidatilor, nu este de mirare ce fel de oameni ajung sa lucreze. Iar de aici pana la ce era descris mai sus (bullying, barfe si turnatorie) este un pas foarte mic.

Helen Duminica, 6 Iulie 2014
Buna!

M-au contactat pentru o pozitie in lb. germana, saptamana trecuta.
In aceeasi zi am avut interviul in engleza, apoi in germana si dupa-masa m-am dus la interviu cu HR. Am completat doua teste (una ptr. o pozitie de AP, cealalta de AR) si maine urmeaza sa am un interviu cu un team leader. Inca nu m-au sunat pentru programarea interviului si cu incadrarea in categorii.

La ce ma pot astepta pe parcursul urmatorului interviu?
Rob Marti, 15 Iulie 2014
Experienta la procesul de selectie a fost chiar placuta. Sincer mi se pare ca Genpact are cel mai rapid proces de selectie la care am participat. Dupa ce a am dat cele doua interviuri telefonice de limba, am fost contactat in circa 3 ore pentru a merge a doua zi la etapa urmatoare (cea cu HR si dupa, dupa ca care ma contacteaza pt interviul cu managerul daca raspunsul e pozitiv).

Cand am ajuns acolo am dat 2 teste de contambilitate (relativ usoare) care se presupunea ca nu erau eliminatorii ci doar pt a vedea daca unde te incadrezi mai bine.Dupa test urmeaza interviul cu tipa de la HR. Interviul e destul de general, cu intrebari legate de fostul loc de munca, facultate, experienta, ce te motiveaza etc. Cand s-a terminat interviul ma intreaba daca sunt liber sa fac si interviul cu managerul imediat dupa. Asadar urmeaza interviul cu managerul care este la fel de lejer,doar ca iti explica ea mai in detaliu cu ce te vei ocupa acolo mai exact si despre companie. La sfarsit te duce "on floor" sa te familiarizezi cu angajatii de acolo si sa vezi exact ce se face si cum. Au zis ca in max o saptamana primesc un raspuns.

Interviurile la sediu au fost numai in romana; nu a mai trebuit sa vorbesc si in alta limba.
Elva P. Duminica, 20 Iulie 2014

M-ar interesa daca stie cineva salariul pentru Procurement Specialist Entry-level pe franceza. Nivelul meu de franceza dupa testul de limba oferit de ei s-a dovedit a fi C1, la interviul de HR am cerut 2000 RON, ceea ce, dupa cate am citit pe-aici, ar putea fi cam mult.