Forum despre Genpact Romania

alice Joi, 24 Iulie 2014

la Procurement Specialist Entry trebuie sa stii contabilitate sau doar fanceza si te invata ei la training ce ai de facut? merci

ely Joi, 24 Iulie 2014
Buna! Rob te-au sunat sa-ti dea raspunsul pentru ca am trecut prin toate etapele ca si tine doar ca inca nu mi-au dat raspunsul si a trecut ceva timp.Ma gandeam ca ma suna indiferent de raspuns.
Ana Miercuri, 30 Iulie 2014
Buna! Sunt curioasa unde lucrati cei care aveti o parere negativa despre aceasta firma. Nu lucrez aici dar intentionam sa aplic, chiar aveam o impresie ok despre ei.
Exista in Ro vreo firma care sa va multumeasca?

Ms
Mihaela Miercuri, 30 Iulie 2014

Eu m-am angajat ca Recruiter acum si, inainte de asta, am "participat" (mult zis) la un nterviu telefonic pentru un post de Sourcer la ei. Nu ma intelegeti gresit, nu sunt genul carcotas, dar acel om nu avea ce cauta acolo. M-a sunat la 19:30, l-a pufnit rasul in timpul discutiei (s-a scuzat zicand ca il fac colegii sa rada, se auzea un zgomot de fundal), a vorbit repede, fix ca un agent de call center, impersonal si pe nerasuflate si mi-a trantit la final ca "va sunam noi. daca nu va sunam, inseamna ca nu e OK". Inteleg ce inseamna volumul mare de munca, fac si eu asta acum, dar asta nu este o scuza pentru aceasta lipsa crasa de profesionalism.

Personal n-as mai vrea sa am de-a face cu aceasta companie din acest simplu motic. Daca la HR sunt astfel de oameni, ce se intampla in alte departamente?

Bila neagra, surprinzator, desi am avut o parere foarte buna despre ei si mi-am dorit mult sa lucrez acolo...
diana Joi, 31 Iulie 2014
buna. mony pana la urma te-ai angajat pe GL italiana? ce oferta ti-au facut? sunt curioasa. am vazut pozitii deschise pe GL si ma gandeam sa aplic si eu.
Rob Joi, 31 Iulie 2014
Buna @ely. Da, am primit o oferta de la ei acum o saptamana. M-au sunat cu 2 zile inainte sa imi faca oferta, pt a-mi spune ca am trecut de toate etapele si ca nu ramane decat sa-l sune pe ultimul meu angajator pentru a cere referinta. Ar trebui sa te anunte indiferent de raspuns.

Pentru cei care doresc sa isi faca o idee, salariul (pe franceza) se poate afla intre 400 si 600 euro net + bonuri de masa+ bonusuri lunare, in functie de performanta. Eu i-am refuzat pentru ca primisem o alta oferta mai avantajoasa, insa pare o companie buna unde sa lucrezi.

Succes in continuare!
marius Sambata, 2 August 2014
Am interviu cu hr-ul si nu stiu cum sa ma imbrac.La costum este indicat?Pozitia este pe ap .Referitor la testul de contabilitate ,stie cineva despre ce e vorba?
Michaela2014 Miercuri, 6 August 2014
@Elisee ”se iau intai persoanele care sunt recomandate” suna foarte tare cu ”se iau pe pile”, gresesc??? Cu toate ca tu esti entuziasmata de noul loc de munca, recunosti ca exista o problema, pilele !!! Ei sa stii ca unde este vorba de pile, cei care sunt veniti asa vor munci mai putin si vor avansa mai repede,iar cei care nu sunt veniti pe pile vor munci si ce muncesc ceilalti si nu vor ”pupa” avansare...C-asa-i in tenis ! (vorba lui Toma Caragiu). Sper sa nu fie asa, dar...suntem in Romania ... Eu am aplicat la ei pentru un post pe italiana si nu am fost sunata , insa vazand cele scrise pe aici,nu imi pare rau...Mi-a aparut pe mail ca CV-ul mi-a fost vizualizat si ma gandesc ca nu au nevoie de persoane cu oarece experienta mai oficiala, zic eu, care sa stie sa-si ceara drepturile . Iar faptul ca se promoveaza pilele...spune mult ...
fara nume Miercuri, 6 August 2014
Buna tuturor!

Am citit printre randuri impresiile voastre si as vrea sa adaug si eu cate ceva, pentru ca unele comentarii nu reflecta intocmai realitatea, ci sunt doar niste pareri personale.

Eu lucrez de peste 2 ani in Genpact si pot sa zic ca nu au existat dimineti in care sa vin ca trasa de gat la munca. E adevarat ca depinde foarte mult de proces, de echipa, de team leaderi, dar cel mai mult depinde de tine si de atitudinea ta in tot ce faci. Ganditiva ca aceasta companie e foarte mare, are foarte multe proiecte si daca pe parcursul activitatii tale in Genpact vei migra de pe un proces pe altul, vei descoperi de fiecare data un alt tip de "Genpact", pentru ca oamenii sunt diferiti, clientii si cerintele lor sunt dieferite, de aceea apar tot felul de pareri.

Ei bine, eu sustin doar parerile bune. Singurul dezavantaj din punctul meu de vedere ramane salariile mai mici fata de alte companii, in schimb avanatajele sunt mult mai multe - o gramada de traininguri, pentru cei care se implica mai mult si vor sa creasca; posibilitatea de a incerca mereu sa faci si altceva, daca esti dispus; posibilitati de avansare; calatorii in strainatate in scop de afaceri, etc.. Daca esti la primul job, aceasta este compania ideala, deoarece criteriile de selectie nu sunt foarte stricte, iar experienta acumulata iti deschide multe cai, si ceea ce-mi place cel mai mult aici este atmosfera placuta la locul de munca. Toti sunt open mind si DA! de cate ori am avut ceva de zis, supervisorri mei au tinut cont de opinia mea, chiar daca nu ies cu ei la tigara. Chiar se incurajeaza sa vii cu idei bune, ba mai mult, acesta a devenit un nou criteriu la evaluarea anuala.

Am incercat aici sa redau o idee generala, dar daca va intereseaza ceva anume, va stau la dispozitie.

Multumesc!
fara nume Miercuri, 6 August 2014
Acum daca tot am vazut mesajul Michaela2014, nu pot sa ma abtin si sa nu va lamuresc ce inseamna recomandari in Genpact.
Exista un sistem in care oricine dintre angajatii companiei poate lasa CV-ul unei cunostinte pe care vrea s-o recomande pentru o anumita limba sau poziti deschisa. Practic e vorba de o baza de date la care echipa HR are access. Parerea mea e ca se merge pe principiul: ''Spune-mi cine ti-e prieten ca sa-ti spun cine esti tu'', de aceea aceste CV-uri se vizualizeaza in primul rand. Si eu am fost anagjata pe aceatsa cale, iar cu persoana care m-a recomndat nici nu ne cunosteam prea bine pe atunci. Mai vreau sa mentionez ca dintre persoanele pe care eu le-am recomandat, nu toti au fost angajati, din diferite motive - fie ca nu indeplineau anumite criterii, fie ca nu au trecut toate testele. Iar eu eram instiintata oficial pe mail in legatura cu procesul de recrutare a oamenilor propusi de mine.
Asa ca pilele nu au sanse daca candidatul nu corespunde pozitiei pentru care aplica!
Sfatul meu e sa filtrati bine informatiile pe care le gasiti inainte sa va faceti o parere.

Bafta multa!
lily Joi, 7 August 2014
Buna!
Puteti sa-mi spuneti cam in ce interval se incadreaza salariul la un post pe limba engleza?
Cris Joi, 7 August 2014
Buna!! Am un interviu Maine cu cei de la Genpact pentru postul de Ap. Poate sa-mi spuna cineva in ce consta testul de contabilitate? Multumesc mult
mihai Joi, 7 August 2014
Eu am lucrat in Cluj pentru Genpact timp de 3 ani. A fost primul job si nu imi pare rau ca i-am ales.
Subscriu si eu la parerea ca atmosfera din echipa depinde de departament, echipa, manager, etc. Eu am lucrat de pe germana si zic ca nivelul de limba germana pe care il cer acum nu mai este unul foarte ridicat si oricine are o sansa sa lucreze aici daca se incadreaza cel putin la B2.
Salariul poate creste anual, dar si in functie de avansarile tale. Eu am putut sa renegociez cand am fost avansat de la junior la senior process associate. Salariul il poti si completa cu diferite activitati adiacente, in special daca alegi sa devii trainer intern.
Eu zic ca un junior pe germana poate negocia linistit un salariu de minim 2000 de lei.
nevermind Joi, 7 August 2014
Buna!
Astazi am fost chemata la interviu, la sediul firmei. Nu am aplicat eu la vreun job, mi-au selectat ei CV-ul de pe net. Postul pe care mi-l ofera este de IT support. Tot astazi m-au sunat sa-mi comunice faptul ca luni ma asteapta la interviu cu managerul de proiect. In prezent mai astept un raspuns de la o alta multinatonala, de care nu sunt deloc incantata.
Ma interesa care sunt sansele sa primesc un raspuns negativ din partea celor de la Genpact; sau mai exact, cat de serios este acest ultim interviu pt ca, sincer, pana acum totul mi s-a parut foarte simplu (nici macar n-am aplicat la ei).
Totodata, m-ar intersa un salariu pt IT support engleza-italiana, entry level.
Seara faina!
Madalina Vineri, 8 August 2014
Azi am fost sunata pentru testarea de limba (engleza). Initial mi s-a spus ca imi trebuie nivel cel putin conversational. La telefon pot spune ca m-am descurcat, nu am turuit ca o moara stricata, consider ca am vorbit la un la nivel de nota 8,5-9/10. Mai mult m-au incurcat intrebarile de tip corporatist de genul "Ce e mai important: produsul unei firme sau renumele ei?" , doar in sensul in care am avut dileme in a da un raspuns care sa fie pe placul interlocutorului. Intrebarea mea e adresata celor care au sustinut deja aceasta verificare de limba: Trebuie sa te descurci neaparat impecabil? Sunt panicata acum si vreau sa ma autosugestionez:)
Mersi anticipat!
Madalina Vineri, 8 August 2014
Am uitat ceva:) cam cat timp dureaza, in medie, sa primesti raspuns dupa testarea de limba? Zi faina tuturor!
elza p. Sambata, 9 August 2014
Buna!
Poate sa-mi spuna cineva la ce nivel ar trebui sa stiu lb franceza pentru postul de AP, dar pt AR? Si in ce consta interviul? Ms tare mult!
@toti Sambata, 9 August 2014
Eu nu inteleg cum majoritatea persoanelor care accepta o oferta de la Genpact poate sa se coboare la un nivel salarial atat de jos. Observ aici multi oameni multumiti pentru o suma de 1500-1700 lei lunar... La ce munca este si la nivelul de stres , sincer, unii oameni nu stiu sa isi vanda marfa mai bine :) Daca se ofera o suma umilitoare de nivelul celei mentionate de mine mai sus, mai aveti putina rabdare si cautati si in alte parti...
bb Sambata, 9 August 2014
care alte parti? pe ce lume traiesti?
Genpact e AUR pentru entry-level. fac outsourcing pentru cele mai tari companii din lume.
jenpact Duminica, 10 August 2014

ba uite care e treaba.. genpact e rampa de lansare pt entry level sau cei care au avut sub 13-14 mil si vor ceva mai bine si eventual si calatorii prin diverse tari. dar atat..
la fel e si HP. daca vrei mai mult ori ai noroc, ori te cari. e simplu