Forum despre Genpact Romania

x Marti, 2 Septembrie 2014
Ai rabdare pt ca dureaza mai mult de o sapt pana primesti raspuns. Bafta!
Anamaria Joi, 4 Septembrie 2014
Buna tuturor! Am tinut neaparat sa mi fac timp sa intru pe acest forum ( la care am ajuns din intamplare, atunci cand am inceput sa ma interesez de firma care m a chemat la un interviu).
Procesul de recrutare a fost unul obisnuit, daca vorbim de o companie care se respecta: Testul de limba prin telefon ( in cazul meu limba germana ), urmat de alte 2 interviuri. Toata lumea intreaba "ce intrebari sunt la testul de limba"?! Sunt intrebari standard, cine esti, cu ce ti ocupi timpul, ce film ai vazut ultima data, etc. Ideea e simpla: vor sa vada cum te exprimi, nu ce raspunzi. Este un test banal, nu va faceti griji. Dar atunci cand ei cauta pe cineva cu nivel avansat, pai trebuie sa fiti Constienti ca exista un motiv. Ai nevoie de limba in fiecare zi, clientii asteapta sa i intelegi si sa le rezolvi problemele, si toate astea in limba pentru care te ai gandit sa aplici. Si ma intreb:daca nu stapanesti o limba, de ce sa aplici?!
Sunt de o luna in Genpact. Training urile sunt foarte interesante, atmosfera este frumoasa, cosmopolita, am colegi din cel putin 4 tari europene. Cu siguranta exista departamente unde e mult mai mult stres, dar, in mare, Genpact iti ofera tot ce promite.
Engleza nici macar nu o consider limba straina. Este limba de baza in aceasta firma. Mult succes celor care sunt in asteptare. O sa va placa mult aici.
Si despre salariu, daca oferta lor nu era atractiva, cu siguranta nu as fi acceptat postul. Pacat ca doar cei carora nu li s a oferit ocazia sa intre in companie posteaza aici ( majoritatea ).
Recamandarile se refera la propunerea unor CV uri care vor intra in procesul de recrutare. Vorbeau unii de mita?! Are you kidding me?! Daca eu am o prietena si se potriveaste descrierii unui post in Genpact, atasez CV ul ei pe un site intern. Daca ea va fi angajata sau nu, depinde de experienta ei, nivelul eu de limba, etc.
Adela Duminica, 7 Septembrie 2014
@Anamaria: e plina tara asta de frustrati...in general incompetentii se plang...daca esti valoros si ai mentalitate, te zbati si reusesti (uneori mai devreme, alteori mai tarziu). Bravo tie ca ai reusit! Eu o sa mai incerc, dar dupa ce-mi mai perfectionez nivelul profesional (estimez ca intr-un an voi reusi sa ajung la nivel de fluenta in limba straina pentru care aplic).
Genpact Romania Luni, 8 Septembrie 2014

Va multumim pentru interesul aratat fata de compania noastra si ne face foarte mare placere sa vedem atata lume care isi doreste sa faca parte din echipa Genpact.

Avand in vedere ca au aparut cateva neclaritati in procesul de selectie, ne dorim sa fim cat mai transparenti si sa va prezentam principalii pasi ai acestui proces.

Pasul 1: acesta presupune o scurta discutie telefonica de calibrare pe informatiile prezentate in profil, discutie in cadrul careia sunt cateva intrebari referitoare la nivelul de limba straina cunoscuta, studii, experienta, inclusiv asteptarile salariale.

Pasul 2: avand in vedere ca majoritatea pozitiilor in cadrul companiei necesita un nivel conversational de limba straina, pe langa limba engleza, veti fi programati pentru o testare lingvistica telefonica, care poate dura aproximativ 15 minute. Acest proces poate dura in jur de 3-4 zile (programare, primire rezultate, analiza rezultate). La acest pas, se poate lua o decizie de redirectionare catre o alta pozitie decat cea initiala, in functie de nivelul de limba obtinut. De obicei, rezultatul este comunicat prin e-mail in acest punct la procesului de recrutare.

Pasul 3: interviul cu un reprezentant al echipei de recrutare, care consta intr-o discutie libera in care se prezinta compania si pozitiile deschise in cadrul acesteia, experienta profesionala a candidatului, detalii despre studii sau motivatia de a se alatura echipei. In acest pas al procesului de recrutare, in functie de rezultatul discutiilor si evaluarea recruiter-ului, se pot prezenta mai multe oportunitati in cadrul companiei si va exista, de asemnenea si o discutie de calibrare pe asteptarile salariale.

Pasul 4: interviul cu managerul echipei, care poate consta intr-o discutie mai in detaliu despre capabilitatile candidatului, abilitatile acestuia si cunostiintele de proces. De asemenea, i se vor prezenta detalii despre pozitie si echipa, modul de lucru, orar si atmosfera din echipa.

Fiecare dintre acesti pasi este eliminatoriu si incercam, pe cat posibil, sa oferim feedback (pozitiv sau negativ) pentru fiecare dintre candidati. Deoarece numarul persoanelor cu care interactionam si cu care ne aflam in proces de recrutare este unul destul de mare, pot exista, din pacate situatii in care apare o anumita intarziere in comunicarea feedback-ului. Va incurajam sa ne adresati orice intrebare sau nelamurire (inclusiv daca nu ati primit raspuns pana acum si sunteti in proces de recrutare cu noi) la adresa career@genpact.ro. De asemenea, recomandam tuturor celor care considera ca dupa un anumit timp, dupa testarea lingvistica, si-au imbunatatit nivelul de limba, sa ne contacteze la aceeasi adresa, iar daca exista deschideri in acel moment pentru limba respectiva, se poate reintra in proces de recrutare cu compania noastra.

Dupa cum s-a specificat in cateva dintre postarile anterioare, avem un sistem de recomandare interna si, desigur ne incurajam angajatii sa isi indrume prietenii catre oportunitatile din Genpact. Nu exista un proces special pentru cei recomandati.

Avand in vedere ca avem peste 400 de pozitii deschise in Europa, va asiguram ca avem tot interesul sa luam in considerare toate aplicatiile.

Ne bucuram de interesul mare pe care il aveti pentru Genpact si va incurajam sa ne contactati fie pe www.wearegenpact.com,, fie pe adresa de e-mail career@genpact.ro.

Echipa Genpact Romania

re Miercuri, 10 Septembrie 2014
...si daca esti in situatia in care dupa cei 4 pasi feedback-ul este pozitiv dar ei nu au nici o pozitie sa iti ofere ptr ca citez "cei din interior au avut prioritate"? ce sa intelegi din acest raspuns? eu am pierdut foarte mult timp cu cei de la genpact si cred ca atunci cand incep procesul de recrutare ar trebui sa fie niste pozitii reale.
pt. Re Sambata, 13 Septembrie 2014
@Re; si ce-ai vrea tu, ca firma sa te angajaze cand vrei tu?Trezeste-te, firma angajeaza cand are ea nevoie (a se citi "comenzi de la clienti").E normal sa promoveze din ...
pt "pt Re" Duminica, 14 Septembrie 2014
Scuza'ma Re pt k ma bag in dialogul vostru..dar cine ti'a rasp este complet incoerent..si as vrea sa ii dau si eu un rasp..pt ca vad ca e cam indignat..asa ca stimate angajat al ...
andrada Miercuri, 17 Septembrie 2014
Am avut si eu o experienta cu Genpact care nu a fost foarte placuta si va spun si de ce. Am aplicat la ei pentru un post de AP pe germana. M-au sunat la o zi dupa ce am aplicat si ...
Loredana Sambata, 20 Septembrie 2014
Haideti sa va impartasesc si experienta mea la Genpact: am lucrat la ei cand eram in facultate, pt. o pozitie de AP. Programul 09-18 este fictiv, intrucat volumul de munca era ...
re Duminica, 21 Septembrie 2014
pt. Re ...asa este, se pare ca nu ai prins esenta discutiei....eu inteleg ca poate esti angajat Genpact si vrei sa le iei parte dar ideea este urmatoarea: daca ai nevoie de staff, ...
ic3w1s3z Luni, 22 Septembrie 2014
@andradaSi eu sunt in aceeasi situatie (dar pe alt post), au trecut mai mult de 10 zile si nu am primit nici o veste.
genpact jobs Marti, 23 Septembrie 2014
stati ca vine targul de joburi.. acolo sigur o sa va gasiti unde sa aplicati;)succes tututor
andrada Miercuri, 24 Septembrie 2014
@ ic3w1s3zeu am sunat-o pe tipa de la HR cu care am sustinut interviul acum vreo saptamana si mi-a spus ca inca nu primise feedback-ul de la managera... oricum mi se par foarte ...
maria Miercuri, 24 Septembrie 2014
Hello..de ce salariu ar fi pe germana in accounting-entry, are cineva idee?
Andrea Vineri, 26 Septembrie 2014
Buna,Ma intereseaza joburi in cadrul Genpact pentru vorbitori de limba portugheza ( nativi ). Prietenul meu este portughez si pentru ca am vrea sa ne intoarcem in Romania, suntem ...
andreea Vineri, 26 Septembrie 2014
cumva stie careva daca se ofera prime de craciun/paste?
roxana Vineri, 3 Octombrie 2014
buna! poate cineva sa-mi dea mai multe detalii despre testele scrise la engleza si franceza pt o pozitie de AP? si in ce consta testul la conta? va rog
mihaela Luni, 6 Octombrie 2014
testele de limba se dau telefonic. sunt conversatii de vreo 15 minute in care se urmareste cat de fluent esti si felul in care te exprimi. testul de conta, in cazul meu, a fost ...
roxana Luni, 6 Octombrie 2014
@mihaelamultumesc mult mihaela..credeam ca pe langa interviurile telefonice mai sunt alte teste scrise la sediul companiei! Tu lucrezi acolo pe postul de AP franceza?
mihaela Luni, 6 Octombrie 2014
nu lucrez acolo. am parcurs toti pasii pentru angajare si astept rapunsul final. mi s-a oferit AP pe italiana. astept de o saptamana. de pe forum am inteles ca pot sa astept mult ...