Forum despre Genpact Romania

Nimeni Joi, 4 Decembrie 2014
Daca aveti ceva cunostinte despre echipa de pe portugheza m-ar interesa :) ms frumos
Isa Sambata, 6 Decembrie 2014
Eu am o intrebare pt cei care lucreaza in genpact, au fost cazuri cand cei placati in ojt care si-au dat demisia, sa fie obligati sa plateasca asa zisul training, am fost 2 luni in ojt, am semnat un act ca stau un an, dar in ojt nu am facut training ci direct munca so sop-uri, nu am primit nici o diploma , nimic , inclin sa cred ca actul acela e zero ca si fundament juridic , dar poate exista cnv care ma poate lamuri
fost Sambata, 6 Decembrie 2014
Buna Isa. Din moment ce ai semnat acel contract cei de la genpact au tot dreptul sa iti recupereze banii. Si eu am fost angajata la Genpact si am avut un contract de acest gen, dar eu am plecat dupa expirarea perioadei de 18 luni. O colega a plecat mai devreme si a trebuit sa plateasca o parte din suma de pe contract. Din cate stiu eu a platit lunar o suma timp de 1 an. Poate intre timp lucrurile s-au schimbat.
Orisicum acel contract este un contract comercial si in concluzie se poate judeca in instanta. Dar cum se judeca in zilele noastre se ooate prelungi si plus ca nu poti fi obligata sa dai toti banii odata, ci cu siguranta va trebui sa ii dai esalonat.
Emma Duminica, 7 Decembrie 2014
@fost / Isa: Din curiozitate, ce suma ar trebui returnata in situatia aceasta?
fost Duminica, 7 Decembrie 2014
@emma. Din cate imi amintesc eu era procentual cu perioada nelucrata la ei. adica daca aveai 7200 EUR pentru 18 luni si plecai dupa 6 luni de cand erai efectiv in productie (adica dupa OJT era o perioada de pilot si apoi era productia) ramanau 12 luni neacoperite adica suma de 4800. Dar din cate stiu eu suma de 7200 trebuia sa fie justificata adica cazare, diurna, cost transport si altele. Daca toate adunate faceau 7200 intradevar dupa 6 luni daca iti dadeai demisia trebuia sa platescti 4800.
76 Luni, 8 Decembrie 2014
buna, stie cineva ce urmeaza dupa pasul 4, anume prezentarea colegilor, mediului de lucru etc? cum stii daca te angajeaza sa nu ?
alex Luni, 8 Decembrie 2014
stice cineva salariul oferit pt. it suport italiana?
k. Luni, 8 Decembrie 2014
can dureaza sa primesti un raspuns de la ei!? fie el pozitiv, fie negativ..
Am avut cele doua interviuri de limba saptamana trecuta insa nici un semn de la ei!!
Isa Marti, 9 Decembrie 2014
Nu mai este asa. Esti obligat prin act aditional la CIM SA STAI 12 luni. Cateva ponturi , ei nu au cum sa justifice nimic pt ca tot e platit de client, in plus la sf training-ului nu se acorda o diploma recunoscuta, semnata de formatori autorizati, sunt multe aspecte , deci cn vrea sa plece e liber. Ps- am consultat un avocat
Szidonia Marti, 9 Decembrie 2014
Buna, stie cineva salariul oferit pt AP in limba maghiara? multumesc
Emma Marti, 9 Decembrie 2014
@fost / Isa: Multumesc pentru raspunsuri.

@Isa: Ce inseamna ca ai facut SOP-uri? ce sunt aceste SOP-uri?
si de ce ai ales sa pleci? ce aspecte te-au nemultumit?
Isa Marti, 9 Decembrie 2014
Sop-standard operating procedures, procedura de lucru, si sunt in discutii cu mai multe companii pt un salariu dublu, deci de ce sa mai stau :)))
Emma Miercuri, 10 Decembrie 2014
@Isa: Multumesc pentru raspuns. ;)

Poti sa imi spui, te rog, orientativ ce salariu ti s-a oferit, pe ce limba sau limbi si daca job-ul tau cerea experienta sau era entry level?

Succes pe mai departe, sa obtii job-ul dorit!
Isa Joi, 11 Decembrie 2014
Senior AR, italiana 2600 fix, plus bonus lunar care variaza de la 80 -350 lei net, italiana. E vb de un proces nou mult mai complex decat restul , adica eu fac billing, collection , cash application. Dar in general pe Ar cu italiana, spaniola salariu e 1800-2800, ap mai mic, gl peste 2500 lei . Depinde cum te vinzi si cat de mult ii place managerului de tine.
s123 Luni, 15 Decembrie 2014

Genpact e ok doar pt cateva luni. Dupa aceea nu stii ce sa mai faci ca sa fie ok, ai responsabilitati foarte multe desi esti banda 5 si nu ai timp nici sa iti iei pauza. Sa nu mai spun ca de Craciun si de Revelion se lucreaza desi e vorba doar de un job pe back office, nu customer care in IT sau ceva de genul.

de ce. Marti, 16 Decembrie 2014
Sa imi explice si mie cineva ce e cu oamenii astia?! am aplicat pe un post de HR, subliniez HR. Ma duc la interviu, mi se spune ca daca as vrea sa fiu contabil pe urma ca sa vedeti ca nu se stie ca bla ca la ca depinde de managerul de proiect... Oameni buni, ce incredere sa am in astia daca NU au deschidere de post pentru ce au pus online si pentru ce am aplicat?! ce sa mai cred?! Am visat eu aiurea acel post? Scrie clar HR nu contabilitate.

Are rost sa merg la ei si sa plec pe urma sau sunt bun de plata dupa "trainingurile" lor?!
dao Marti, 16 Decembrie 2014
Salut! Imi poate spune cineva in ce consta selectia pentru Gateway Training? Care sunt etapele proporiu-zise (interviu, teste, floor etc.) si in ce fel difera fata de o aplicare obisnuita pe un anume post (AP, IT ..etc)?
Mihai Joi, 18 Decembrie 2014
Sunt zeci/sute de pozitii deschise care se schimba tot timpul in functie de nevoi, proiecte, prioritati... daca nu-ti convine ce ti-au oferit ce e asa greu sa refuzi si gata...dar nah, e mai usor sa ne frustram aiurea.

"Treaba cu trainingurile" (unde semnezi ceva acord ca ramai in companie 18 luni) e doar pentru cei care merg pe proiecte noi care implica sa se plece 1-2 luni in afara ca sa invete ce fac aia si apoi sa vina inapoi in tara si sa le arate si la restul echipei ce au de facut. Si e normal sa incerce sa-si asigure investitia... altfel vii la ei, stai 2 luni prin franta, spania, uk sau pe unde e nevoie si dupaia pleci si ii lasi cu buza umflata? Intrebati si voi la interviu daca este sau nu cazul...

Cu gateway e un fel de program de training platit de vreo luna si ceva, te invata limba si dupaia iti ofera o pozitie pe ce e disponibil atunci. E chiar foarte interesant, mai ales pt cei care vorbesc mai slab germana (de obicei e pe germana, parca a fost si pe franceza).

Eu sunt la Genpact de ~1 an si ceva si e chiar ok, echipa e fun, am invatat o gramada...nicaieri nu e perfect. Bafta daca mergeti la interviu.
Cosmina Marti, 23 Decembrie 2014
salut...am fost contactata de cei de la Genpact pentru un post pe Italiana la Bucuresti pe AR...eu fiind din Galati. Ma puteti ajuta careva cu oferta salariala? cat se ofera pe o astfel de pozitie? eu in prezent lucrez ca si asistent manager la o firma de avocatura dar nu iau mai mult de 1800 in orasul meu...are rost sa ma mut la Bucuresti? Se plateste cat de cat decent, cam care este nivelul salarial pe Bucuresti?
Je Miercuri, 31 Decembrie 2014
@Cosmina: Poti negocia o pozitie de senior si ti-ar putea oferi salariul de aprox. 2000, depinde cum negociezi cu ei, de cata experienta ai... Numai ca va trebui sa platesti chirie in Bucuresti, nu e f usor sa te descurci cu acesti bani. Ca idee, im jur de 100-150 euro va trebui sa dai numai pentru chirie+utilitati (lumina, cablu/internet si intretinere). Dar exeprienta de la Genpact iti deschide multe oportunitati, inveti f multe aici si mediul de lucru de in general placut, depinde si de echipa in care nimeresti. Eu am stat un an la ei, am fost f multumita pentru ca am avut ocazia sa invat foarte multe, am cunoscut oameni minunati, dar am plecat din considerente financiare.

Vad ca sunt foarte multe pareri negative, dar multi nu inteleg ca atunci cand iesi de pe bancile facultatii, nu iti ofera nimeni un salariu prea mare, poate doar daca ai terminat Politehnica... Mie mi se pare un inceput bun de cariera, nu stiu daca as fi ramas sa avansez aici, poate daca nu ar fi trebuit sa platesc chirie :) Dar repet, este o experienta foarte frumoasa, ai ocazia sa te dezvolti si sa inveti multe lucruri. Mai departe, este decizia ta. Multa bafta!