Forum despre Genpact Romania

Marichel Luni, 5 Octombrie 2015
Acum 2 ani am aplicat pentru postul de Accounts Payable pe spaniola. Am avut un mic interviu la telefon in cadrul caruia m-a intrebat si de salariu dorit. Eu lucrm pe atunci part time si eram disperata sa fac ceva mai challenging. Am cerut in jur de 1200 - big mistake cred. Totusi, am fost contactata de un spaniol pentru testul de limba. Eram sigura ca ma vor contacta in urmatoarele zile, dar nimic:D Am trecut peste, m-am mai interesat si m-am angajat la alta companie pe acelasi post unde luam 1800 RON net. Acum as vrea sa aplic pentru General Ledger with Spanish. Stie cineva de pe aici care e salariu ? Multumesc
anaM Luni, 12 Octombrie 2015
Buna, ma poate ajuta cineva cu informatii despre postul Procurement Specialist with Italian? Eventual despre ce implica interviul si posibil un range salarial?multumesc mult!
MrsGod Vineri, 16 Octombrie 2015

Pana in momentul de fata, experienta mea cu Genpact a fost urmatoarea: Am trecut de ambele interviuri telefonice (engleza si germana), am primit si un raspuns pozitiv, telefonic, la aproximativ o saptamana dupa ce am sustinut interviul face-to-face cu HR la sediul companiei, apoi am primit pe mail oferta si trimis inapoi datele mele, urmand sa fiu sunata pentru a stabili cand sa vin sa semnez contractul. De atunci a trecut o saptamana, si inca nu m-a sunat nimeni. In momentul de fata nu stiu la ce sa ma astept, avand in vedere ca dureaza aproximativ 10 minute intocmirea unui contract. Poate dureaza mai mult la ei, din cine-stie-ce motiv, sau poate au uitat, efectiv, de mine. Mai astept cateva zile si daca nu primesc niciun telefon, ii voi suna eu.
alex11 Miercuri, 21 Octombrie 2015
Buna. Pentru postul de accounts receivable (engleza) cum decurge interviul? Multumesc
Galushka Sambata, 21 Noiembrie 2015
Eu va pot spune ce stiu pana acum despre AR :)
tyna Luni, 23 Noiembrie 2015
Buna ! In ce conta testul de contabilitate pentru AP engleza ? AP presupune si vorbitul la telefon in limba straina sau nu ? Care ar fi nivelul de engleza agreat de ei pt. aceasta pozitie ?

Multumesc !
Ema1222 Marti, 24 Noiembrie 2015
Salut ! am aplicat la Genpact pe post de AP in octombrie. In urma interviului cu managerul am primit un feedback negativ ( care l-am primit doar astazi) . De asemenea azi mi-au zis ca s-a deschis un nou post pe Sales Operations Specialist limba engleza si vineri urmeaza sa am interviul cu managerul. Imi poate spune cineva cam care ar fi salarul pe aceasta pozitie? mersi :D
Galushka Marti, 24 Noiembrie 2015
E mai mare salariul pe Sales :) tu la cat te astepti?
tyna Miercuri, 25 Noiembrie 2015
@Ema1222 , pe Sales pe engleza fara experienta anterioara salariile se invart in jur de 1600-1800 RON din cate stiu.
Insa nu stiu pe AP cum este platit si nici atrivutiie exacte. Imi poate spune cineva ?
Ema1222 Miercuri, 25 Noiembrie 2015
@tyna mersi :). Pe AP au zis ca platesc 1800 ( cu tot cu bonuri).
Adrian722 Luni, 18 Ianuarie 2016
Salut, sa va povestesc si eu experienta mea pana acum.
Spre deosebire de majoritatea persoanelor de aici, la mine a decurs destul de repede.
Joi(14.01.2016) am aplicat la Genpact pe eJobs, vineri am fost sunat la 15:30 de un domn, mi-a explicat in mare parte despre companie, si am fost programat la 16:30 pt interviu in engleza la telefon, iar la 17:00 in germana. Am fost sunat aproximativ la orele fixate, iar la 17:30 am primit raspunsurile, avansat ambele, si m-a programat pentru luni(18.01.2016) la interviu cu HR. Am ajuns acolo, am primit o legitimatie, am asteptat aproximativ 5 min si vine o domnisoara tanara pentru a-mi sustine interviul, am vorbit aproximativ 30 de minute despre mine, program, firma, experienta. Apoi am completat un fel de formular in engleza, intrebari de genu cat de bine stiu engleza, germana, cand sunt disponibil sa lucrez, etc. Apoi, mi-a dat un test IT sa zic asa, cunostiinte generale pc, 30 intrebari, inainte de astea aceasta domnisoara(Mirabela pe nume) imi spusese ca dureaza inca 1-2 saptamani pana la interviul cu un manager, apoi minune, in timp ce ma apucasem de testul it vine si-mi spune ca managerul vrea sa ma vada acum, bineinteles ca m-am bucurat, a venit managerul( domnisoara de 26-27 ani), am avut o discutie simpla, despre job, program, apoi am fost pe floori, am discutat cu o colega mai multe, pot sa zic ca ne-am imprietenit(din pacate vineri pleaca), apoi am discutat cu inca o doamna care am inteles ca este managerul departamentului in care lucrez, la fel, intrebari generale, a ramas sa fiu contactat de ei daca voi fii sau nu aprobat, si daca da, imi trimit direct e-mail cu oferta.
Tin sa mentionez ca atunci cand am aplicat nu era spus niciun job specific, am fost repartizat la un departament care preia problemele anumitor companii industriale( electrice, constructii, etc) si le trimit mai departe departamentelor specializate.
Va voi da un feedback imediat cum primesc e-mail din partea lor!
georgegeorge Joi, 21 Ianuarie 2016
Salutare tuturor!
Imi poate spune cineva din experienta proprie cum functioneaza Genpact Cluj, cat de stricte sunt interviurile si ce salarii se practica? Ma intereseaza un post pe una dintre pozitiile Accounts receivable sau Procurement cu limba italiana.
Multumesc !
Anirod Vineri, 22 Ianuarie 2016
Buna tuturor!

O sa impartasesc si eu experienta mea cu Genpact celor curiosi sau dornici sa lucreze in aceasta companie.
Inainte sa ma angajez am citit comentariile de pe acest forum si trebuie sa recunosc ca aveam o oarecare retinere. Ce-i drept aveam nevoie de un job nou si mai ales de experienta si am aplicat la mai multe companii asa ca atunci cand m-au sunat cei de la Genpact nu prea stiam despre ce era vorba. La telefon o tipa destul de prietenoasa mi-a prezentat programul de Gateway pe limba germana. Mi s-a parut foarte interesant mai ales ca nici nu terminasem facultatea iar oamenii acestia imi ofereau cursuri si ma mai si plateau pentru asta. Am vazut-o ca pe o oportunitate si am acceptat invitatia lor la interviul telefonic. Desi ma sunase la inceputul saptamanii am setat interviul pentru vineri pentru ca nu aveam incredere in nivelul meu de germana si voiam sa ma pregatesc (stiam doar sa ma prezint si cateva propozitii simple, deci un nivel de A1-A2). Joi m-a sunat o tipa de la HR pentru interviu si i-am explicat ca trebuia sa ma sune vineri. Si-a cerut scuze si vineri (cu o jumatate de ora intarziere fata de cum era stabilit) ma suna din nou pentru interviul in limba engleza care a decurs foarte ok. La interviul de germana dupa parerea mea a fost groaznic. Intelegeam doar cateva cuvine si mi-a fost foarte greu sa ma exprim (citeam de pe foaie ce imi pregatisem cu cateva zile inainte). Dupa cateva zile m-au sunat din nou sa ma invite la interviul de cunoastere cu tipa de la HR. Intalnirea a decurs ok. Ce-i drept eram entuziasmata de oportunitate si nu puteam sa ascund asta. Mi-a spus ca in maxim o saptamana ma suna sa imi dea feedback. A trecut saptamana si deja imi luasem gandul dar in ultimul moment m-a sunat si mi-a spus ca o sa-mi trimita oferta pe mail. Am primit oferta, le-am trimis datele si urma sa ma sune pentru semnarea contractului pe la mijlocul lunii mai. Dupa ce am trimis oferta mi-am dat demisia de la fostul job si am asteptat sa fiu sunata. A trecut si mijlocul lunii mai si pe la sfarsit ma suna tipa de la HR sa-mi spuna ca a fost amanata semnarea contractului cu cateva zile pentru ca nu gasise suficiente persoane sa formeze grupa de Gateway. (contractul se semneaza cu mai multi viitori angajati in acelasi timp) Am asteptat si intr-un final am fost sa semnez contractul. Acolo mi-au facut instruire pentru protectia muncii, am semnat o gramada de acte, am citit o gramada de foi si cam dupa 2 ore terminasem cu toata hartogaraia.
La inceputul lunii iunie am inceput programul de Gateway. Ma simteam din nou ca in liceu doar ca fara note si teste (chiar si fara absente) si primeam bani sa ma duc la scoala. Cele 6 saptamani au fost chiar foarte frumoase. Pe langa germana am invatat foarte multe lucruri, unele teoretice, altele practice. Trainerii erau foarte ok, mergeau cu noi la masa, ne dadeau sfaturi de cariera, etc. M-am cam prins de la inceput ca jobul acesta nu e de mine, ca va trebui sa stau la birou si sa fac munca repetitiva si imi doream ceva mai dinamic. Ceea ce imi doream eu era un post pe Procurement insa gandindu-ma la nivelul meu de germana puteam sa-mi iau gandul. Am avut insa noroc si am facut shadowing (practica), la cursul de Procurement intr-o echipa chiar foarte ok si entuziasmul meu i-au facut sa ma accepte pe acel post cu conditia sa invat germana intr-un timp foarte scurt. Am acceptat pentru ca din nou am vazut in asta o oportunitate. Din iulie incepusem sa fac training in echipa de Procurement. Acum se fac 8 luni de cand lucrez in Genpact si pot sa spun ca a fost o experinta de care nu m-as lipsi. Intr-adevar, oranizarea lor lasa de dorit (HR, manageri, etc) dar lucrurile acestea le gasesti peste tot. Peste tot vezi nemultumiti (ca sunt la Genpact sau la alta multinationala) pentru ca intotdeauna vrem mai mult. Dar hai sa privim lucrurile dintr-o alta perspectiva. Daca esti tanar, la inceput de drum, esti dispus sa inveti, vrei sa-ti construiesti o cariera si nu stii de unde sa incepi, Genpact e locul potrivit. Oportunitati de avansare sunt destule daca esti o persoana proactiva. Salariul nu e extraordinar ce-i drept, dar nu e nici mic. Genpact ofera salarii decente. Atentie! Decent nu inseamna 1000 de euro. Totusi, traim in Romania. La job e o atmosfera de liceu si relaxata. Uneori e si stresant ca la orice job. Dar nu sta nimeni la ceafa ta sa te controleze ce faci, cand iti iei pauze etc, atata timp cat iti faci treaba si nu iti iei pauze nesimtite.
Mirab Marti, 26 Ianuarie 2016
Salut, poate sa imi spuna cineva in ce consta al doi-lea interviu, presupun cel cu HR , si daca interviul se tine in limba romana sau engleza/italiana.( Am avut interviul pt engleza/italiana prin telefon.)
Stie cineva si ce salar se ofera pt accounts receivable sau accounts payable senior/junior??
georgegeorge Marti, 26 Ianuarie 2016
Anirod, lucrezi la sediul din Cluj sau cel din Bucuresti?
bianca1102 Marti, 2 Februarie 2016
Am trecut de interviul telefonic in limba germana si engleza si am luat la ambele avansat. Urmează interviul cu cei de la HR si ma interesează suma de la care pot negocia salariul.mentionez ca am lucrat un an in vânzări si in același timp am fost si membra activa in cadrul unui ONGS iar de aproape un an lucrez in back-office in cadrul unei bănci. stiu ca voi intra tot pe entry level dar nu vreau sa fiu eliminată din cauza pretențiilor financiare dar nici sa ma subevaluez. Am nevoie de un raspuns cat mai rapid pentru ca maine voi avea interviul. Promit ca o sa revin si eu cu detalii despre procesul lor de recrutare.
lady_blue93 Miercuri, 3 Februarie 2016
bianca1102: eu as zice sa-i lasi pe ei sa-ti faca o oferta si dupa putem vorbi. ai avut deja interviul azi?
Mirab Joi, 11 Februarie 2016
Buna

Am o intrebare, sper sa ma ajutati cu un raspuns, var rogg...ce presupune intalnirea cu managerul si daca vor fi si intrebari in alta limba..este vb de AR pe italiana.
Mersi!
Mirab Joi, 11 Februarie 2016
interviul cu managerul, este si ultimul interviu?
maraJ Joi, 11 Februarie 2016
Mirab, interviul cu managerul este destul de simplu. Daca ai ajuns pana acolo, ai sanse foarte mari sa fi deja acceptata. Este mai mult sa vada ca te integrezi in echipa, sa vada ca totul e ok. Nu stiu sa fie intrebari "capcana", deci chill :)

Apropo, ai fost pe floor cumva sa vezi proiectul sau inca nu?