Forum despre Genpact Romania

Alexaandra Marti, 5 Aprilie 2016
Am avut niste interviuri telefonice pe o pozitie cu trei limbi straine. Mi s-a spus ca am avut un rezultat excelent pentru toate cele trei limbi si am fost invitata la interviu la sediu. Eram foarte fericita, ma gândeam: ce n-ar putea merge bine? Era doar un interviu in limba romana... Am asteptat jumatate de ora pana am intrat in sala de interviu...ok... fata cu care aveam interviul era foarte tanara, serioasa, putin rigida si aproape ca nici nu clipea din ochi. La o saptamana dupa interviu, am primit un mail prin care am fost anuntata ca am fost respinsa. Chiar nu am inteles de ce... Asta a fost experienta mea ciudata cu Genpact.
smy Miercuri, 13 Aprilie 2016

@ Alexandra,

Mai esti interesata de o pozitie in Raportare / cu limbi straine?

traians Joi, 14 Aprilie 2016
Știe cineva sa imi spună dacă poziția de order management e mai ok decât AR? M-ar interesa si salariu pentru fiecare in parte.
Intreb pentru ca am dat testele prin telefon, am fost la interviu cu HR si alte doua teste scrise (lb engleză: gramatica, traducere etc. si un test de finance in lb engleză), apoi am fost anunțat ca urmează ultima etapa si anume întâlnirea cu managerul pentru postul de order management pe engleză.
Ingrid009 Vineri, 15 Aprilie 2016
Hei traians.

Sincer raspunsul la intrebarea ta depinde f mult de ce vrei tu sa faci.

Pentru order management trebuie sa urmaresti comenzile pana ajung la depozit, pana se livreaza bunurile + confirmare ca bunurile s-au primit

Pentru AR: se urmareste incasarea banilor de la client, te asiguri ca s-au primit etc.
traians Vineri, 15 Aprilie 2016
Mulțumesc pentru răspuns, Ingrid! Cred ca order management e mai potrivit pentru mine.
Legat de salarii știi ceva? Am înțeles ca diferă. Merci!
Ingrid009 Vineri, 15 Aprilie 2016
Buna traians, legat de salarii sincer cred ca vei primi in functie de ce stii tu / potentialul tau si nu vor plati neaparat functia. Nu e valabil doar in Genpact ci si in alte companii outsourced. vad pe sectiunea de salarii ca sunt multe exemple pt. Accounts Payable sau Process Associate dar nimic pe Order management dar tot pe acolo se invart sumele.

Bafta !
traians Vineri, 15 Aprilie 2016
Mulțumesc! Astept răspunsul lor si oferta.
Tu, Ingrid, lucrezi la Genpact? Cum e mediul de lucru? Colegii? Șeful?
Ingrid009 Luni, 18 Aprilie 2016
Atmosfera e ok vei vedea, seful depinde de proiect. Marea majoritate sunt f ok. Succes iti doresc.
traians Marti, 19 Aprilie 2016
Mulțumesc mult! Am avut întâlnirea cu managerul care a fost foarte ok, apoi am fost apelat si anunțat ca am fost selectat. Între timp am fost din nou la ei pt shadowing, a durat cam 30 minute. Bănuiesc ca oferta o voi primi pe mail in scurt timp.
Maddie1408 Joi, 21 Aprilie 2016

Cam ce salariu e pe limba germana in general? Si cam cat de socant a fost sa cer 3000 lei net ? :)) Stiu ca suna cam mult dar am lucrat la Vodafone pe banii astia , mi s-a parut firesc sa cer tot atat. La interviu merg saptamana viitoare.
DanielWolf Joi, 5 Mai 2016
Salut all, urmeaza sa incep lucrul la Genpact pe postul de analist servicii client. Eu am bilete de avion luate in august, intrebarea mea este, credeti ca o sa imi pot lua liber 4 zile in conditiile in care o sa fiu in perioada de proba? Multumesc.
Danyela700 Joi, 5 Mai 2016
Salut. Am vazut intrebarea ta (nu lucrez la Genpact, dar tot in outsourcing) si cred ca nu cred ca au vreo politica "speciala" legata de concedii. Din punctul meu de vedere depinde de manager, de colegi cum isi iau si ei in perioada aia, de volume de munca.... Eu zic ca daca comunici din timp cu managerul si colegii sa te intelegi cu ei si le expui situatia, s-ar gasi solutii din timp. Nu cred ca Genpact si-ar permite ceva de genul "aaa.. incepi cu concediu, pa pa dupa perioada de proba". Ar fi absurd.
DanielWolf Joi, 5 Mai 2016
Buna, multumesc de raspuns, eram putin nervos deoarece credeam ca nu o sa-mi dea liber. Si 4 zile nu cred ca incurc pe nimeni, mai ales ca biletele le-am luat inainte sa fiu acceptat si anunt cu aproape 3 luni inainte. Multumesc de raspuns, acum stau si eu mai relaxat :)
euAle Vineri, 13 Mai 2016
Salut, ieri am fost si eu sunata de o reprezentanta de la Genpact, si azi mi sa stabilit un interviu in limba italiana, si peste 3 zile in limba engleza. Eu nu am nici o facultate facuta am terminat liceul doar...dar nu ma intrebat chestia asta. Oare am ceva sanse, are rost sa imi irosesc timpul cu interviurile?

La Genpact Cluj...
ancapopescu Joi, 19 Mai 2016
Heei, Buna! Am avut interviurile la limba engleza si la limba italiana si mi-au spus ca m-am descurcat foarte bine. Am fost sunata dupa 2 zile pentru a stabili un interviu cu o persoana de la HR. Persoana cu care am vorbit mi-a spus ca ar avea un post liber pentru mine ca si customer in domeniul farmaceutic iar treaba mea ar fi sa raspund la cateva telefoane si mailuri. Acum rugamintea mea ar fi: cam cat ar trebui sa am salariu pe aceasta pozitie? Alte detalii nu le-am inteles deoarece acea persoana vorbea foarte repede iar eu eram foarte coplesita de vestea care o primisem crezand ca nu voi mai fi sunata.
nela20052 Marti, 14 Iunie 2016
Buna, stie cineva care este gradul de dificultate pentru testul de conta pt AR cu italiana? Multumesc :)
andreeatb Marti, 5 Iulie 2016
As dori cateva informatii despre interviul pe postul de customer support in italiana/engleza, daca se poate. De asemenea, exista si posibilitatea de a lucra part-time in aceasta firma?
Daianna Miercuri, 13 Iulie 2016
Buna! Am tot cautat si citit pe forum, dar nu am gasit niciun raspuns. Doresc sa aplic pentru Gateway Trainee Program pe germana. Am inteles ca e un training platit. Cu cat esti platit? La sfarsitul trainingului ti se ofera si o oportunitate de job? Dai vreun test de verificare a cunostintelor acumulate la finalul trainingului? As fi recunoscatoare pentru niste raspunsuri :)
DenissaL Miercuri, 13 Iulie 2016
@Daianna: da am auzit de programul asta, sincer nu stiu cu cat este platit. si da te iau dupa in companie, asta e si scopul, sa te invete anumite procese ca sa intri dupa pe proiecte

@andreeatb: sincer nu stiu de part-time.
Voicu Marti, 19 Iulie 2016
Sunt dezgustat de procesul de selectie de la Cluj. Am aplicat in urma cu aproape doua luni pe Ejobs pentru o pozitie in limba engleza (nu era specificat un post anume). Am fost sunat dupa cateva zile si mi s-au prezentat 4-5 variante, dupa care am fost programat pentru testul de limba. Am sustinut cu succes testarea si am fost programat pentru interviul cu reprezentantul HR.

Toti acesti pasi s-au desfasurat rapid, in interval de o saptamana si jumatate. Am ajuns la interviul cu reprezentantul HR, care mi-a prezentat doar doua variante de joburi, asta desi, repet, initial era vorba de 4-5 oportunitati de cariera potrivite pentru mine. La finalul discutiei mi s-a spus ca raspunsul urma sa-l primesc de la managerii de proiect, dar nimic de vreo 6 saptamani.

Pe langa asta, am incercat sa aplic pe platforma youyourself.ro pentru alte posturi, dar pur si simplu cei de la Genpact Cluj nu imi acorda sanse. Si am un argument solid cand fac afirmatia asta, insa as dori sa-l comunic numai unei persoane cu o oarecare influenta in cadrul companiei. Daca aveti cumva datele de contact ale unei astfel de persoane, va rog sa mi le transmiteti cumva.

Va multumesc anticipat!