Forum despre Genpact Romania

mastermind Sambata, 6 August 2016
In Genpact Romania lucreaza peste 2000 de oameni. Cateva sute de posturi noi au fost create anul acesta. Iar pentru fiecare pozitie recrutata se vad intre 3 si 10 CV-uri.
Pentru cine citeste acest forum ar trebui sa ia in considerare ca aproape toate postarile sunt de la candidati care din diverse motive nu au reusit. De la ceilalti 2000 si ceva mai rar mesaje.
Jennsky Duminica, 7 August 2016
De acord si nu prea cu tine. Lumea scrie aici pentru ca are ceva de spus. Si faptul ca predomina un anumit tip de pareri, e un lucru oarecum "normal", se intampla cam in orice domeniu si situatie (din pacate), asa cum se intampla si cu feebackul pe care il primeam eu de la manageri cand eram in Genpact (mult mai des cel negativ decat cel pozitiv).

Dpmdv daca ai ceva pozitiv de spus, trebuie spus, altfel lumea nu va lua in considerare. Anyway, cred ca evaluarile reflecta cel mai bine situatia.
MrsGod Luni, 8 August 2016
Lucrez la Genpact de aproape un an. Ca in orice companie, si aici exista si avantaje si dezavantaje. Ce am observat eu pana acum:

Avantaje:
- mediu de lucru profesionist, dar relaxat totodata
- posibilitati multe, variate si reale de promovare (nu exista conceptul de 'pile' si in multe cazuri esti chiar sustinut, impins de la spate si ghidat de superiori sa ajungi mai sus)
- accesul la traininguri, toate constructive si cu aplicabilitate
- bonusuri decente si usor de obtinut daca esti serios si pus pe treaba
- salariul vine intotdeauna la timp
- multe activitati care destind atmosfera in birouri si creaza un mediu placut de lucru (pizza/ice-cream/cookies day, masaje, ateliere de pictat, grupuri de lectura, etc)

Dezavantaje:
- salarii mici si angajati putini raportat la volumul de munca
- 'nu se incurajeaza statul peste program' dar daca nu faci asta cu greu faci fata la taskurile zilnice

Pe scurt, marele dezavantaj e ca Genpact merge pe principiul 'cat mai multa munca cu cat mai putini oameni', dar parerea mea e ca daca stii sa te organizezi, daca esti serios si iti vezi de treaba, te descurci.

Mentionez ca ceea ce am descris eu e valabil pentru contul pe care lucrez eu, dar situatia poate diferi destul de mult de la un cont la altul.
Ioanna Sambata, 13 August 2016

Am si eu intrebare: Se deconteaza transportul in Genpact ?

Multumesc !
Minyme90 Luni, 15 August 2016
Daca ai tura de seara, da iti este asigurat transportul. Ai detalii?
danaV Miercuri, 17 August 2016
Stie cineva cam ce salariu ar fi pentru un post de vendor master data with german la Genpact?
Ioanna Sambata, 20 August 2016
Stie cineva daca cam cat se ofera pentru pozitia de Senior Accounts Payable pe Spaniola - Engleza ? 2800 e plauzibil sau...? Am inteles ca transportul nu se deconteaza.
amalya Marti, 23 August 2016
Buna, cam ce sanse as avea la un post ok ca proaspat absolventa de Filologie, stiu engleza si franceza, dar la franceza parca nu sunt atat de sigura pe mine. Pentru ce job sa aplic? Mersi :)
danaV Vineri, 2 Septembrie 2016
Daca a trecut o saptamana de la interviul cu managerul si nu am primit nici un raspuns, inseamna ca feedback-ul este negativ?
Aleex Marti, 4 Octombrie 2016

Buna! Cine ma poate ajuta cu un raspuns? Am avut interviul pt suport IT pt Spania acum doua sapt., credeti ca ma vor suna pt a doua etapa, deoarece a trecut destul timp? Interviul a decurs ok in mare parte. Ei zic ca suna si daca raspunsul este negativ...am prieteni care au fost sunati dupa 2..3 zile.

Anonymouss Marti, 11 Octombrie 2016

Aș vrea să vă povestesc cum a fost experiența mea în cadrul unui interviu la această firmă. Am aplicat pe EJobs. Am fost sunat relativ repede. A doua zi, cred. În cadrul interviului telefonic mi s-a prezentat în ce ar presupune postul și apoi am stabilit două interviuri telefonice: unul pentru limba engleză, iar un altul pentru limba italiană. Totul a decurs ok. Generalități. Apoi am fost sunat de o tipă ca să îmi spună că am trecut ambele interviuri și că va urma un alt interviu la sediul companiei. Mi-au trimis mail și m-am dus în Pipera la interviu. Sediul e ok, lângă Telekom. Acolo am fost întâmpinat de tipa care îmi trimisese mailul. Interviul a fost foarte lung. Numai ce am mâncat aseară nu m-a întrebat. În rest cam tot m-a întrebat. De ce făceam aia și aia la fostul job, dar de ce așa și nu altfel. Aveam niște draci. Nici popa la spovedanie nu e așa insistent. La sfârșit îmi spune că o să mă caute ea pentru un alt interviu cu office managerul. Tot în aceiași zi m-a sunat să îmi zică dacă a doua zi pot susține acel interviu cu office managerul. Am venit a doua zi și am discutat cu un tip ce nu era de prin Europa. Discuția s-a purtat în engleză. Tot la fel, de ce la fostul loc de muncă aveați politica asta, de ce procedura aia, de ce așa și nu altfel, etc. Foarte enervant. Bine acum să nu credeți că mă duc la interviu și mă aștept să mă întrebe doar cum mă cheamă și gata, ești angajat. În fine, nu am inventat eu politicile lor. Până la urmă firma lor, timpul lor, deci procedează cum cred ei că e mai ok. Și apoi, noi ce suntem? Cel mult niște pioni pe o tablă de șah. Mai degrabă niște numere. Faza mai enervantă e că deși cumulat am pierdut cam 8 ore (două drumuri până la sediul lor + 4 ore interviurile) nici acum nu am primit măcar un amărât de mail cu un feedback. Bă ești prost și stai acasă sau uite ești chiar omul pe care îl căutăm. Au trecut mai bine de două săptămâni de atunci. Deci dacă ai timp să stai de vorbă aproape două ore cu mine, nu ai timp 5’ să dai un copy past la un amărât de mail, ca să nu zic de un telefon. Păcat că la prima vedere pare o firmă mare și serioasă. Se sparg în figuri că au sedii și prin țară, mii de angajați. Sper ca situația de față să fie doar o excepție.

Libbie Joi, 24 Noiembrie 2016
Salut!
Am avut si eu acum două săptămâni interviu la Genpact, în care a trebuit să îmi testeze limba engleză. Săptămâna trecută am fost sunată și am stabilit un interviu cu Hr-ul. Cam în cât timp să mă aștept să fiu sunată pentru un interviu cu managerul? Menționez că a trecut aproape o săptămână de atunci și interviul a decurs destul de bine. Să mă aștept la un răspuns negativ?
Almira Marti, 29 Noiembrie 2016
Ce stiti despre salarii daca stăpânești o limba cerută de ei dar mai puțin întâlnita? Eu as vrea sa aplic pe suedeza, dar nu știu daca se plătește la fel ca si limbile pe care oricine le știe (gen engleză). Din auzite (nimic confirmat), multinaționalele plătesc mai mult pe limbi pe care nu găsesc așa ușor oameni.
Mary22 Luni, 6 Februarie 2017
Cam cat as putea cere pe limba spaniola pe AR sau AP?
scarlett Marti, 14 Martie 2017
In cazul in care am avut ieri interviul telefonic pe engleza si germana, pentru AP, cam cat ar fi cazul sa astept pana voi primi un feedback? Am citit aici ca au fost persoane care au fost sunate dupa cateva ore de la interviul telefonic, in aceeasi zi... Daca nu am fost sunata dupa o zi, credeti ca nu mai este cazul sa astept?
Multumesc
potoy Miercuri, 15 Martie 2017
Pentru entry-level: compania e OK. Te invata cu adevarat ce inseamana jungla, te dezvolta si te pregateste de viitor cu suturi si palme.

Pentru mid-level: Horor, fugiti, faceti-va cruce si multumiti ca nu sunteti acolo. Manageri cu adevarat, extrem de putini. Toti sunt cu capul intre picioare si mai au si ochelari de cal la ochi. Responsabilitatile ti se dau azi cu deadline ieri si primul mail primit pe subiect este cu CC la toti "sfintii" ca s-a depasit deadline-ul. Poveste adevarata, usor exagerata pentru intelegere mesaj dar cu siguranta nu e exceptie, e cu adevarat un mod de viata in Genpact.
80% din timp se arunca pisica peste gard pana cand ajunge la unul mai "fraier" care o rezolva si apoi isi ia suturi ca nu a rezolvat mai repede. Toata lumea raporteaza/escaleaza pe toata lumea. HAOS!!! Distractia incepe in perioada evaluarilor cand managerii incep sa isi faca jocurile politice. Se transforma din manageri slabi in gunoaie de manageri slabi.
De ce ? Simplu, in Genpact este foarte bine implementata si se respecta cu strictete curba lui Gauss dar din pix, nu din definirea unui proces corect si care sa duca natural la acest rezultat. In plus se platesc politele din anul precedent.
Lucrezi cu indieni, mai mult sau mai putin, in functie de cat esti de norocos. E minunat, mai bine iti dai un sut in... Cine a fost norocos stie despre ce vorbesc.
S-au mutat in cladire noua, ai impresia ca esti intr-o conserva. Sarmalele se lafaie in oala, prin comparatie.

Pentru Top/Exec-level: VIATA, prietene. Banii gramada, bonusuri sanatoase, dai cu biciul si critici (daca dai vreun feedback pozitiv nu te mai jntegrezi), In general sunt ocupate de straini.

Si ar mai fi multe de spus dar va plictisesc.

Mult succes... sau nu !

P.S. Job-urile la "cascuta" nu stiu daca ca se incadreaza aici. Descrierea de mai sus e pentru pozitiile care presupun munca "project based".
scarlett Marti, 21 Martie 2017

Revin si eu cu un feedback in urma recrutarii desfasurate de Genpact, pentru AP pe germana.

Dupa ce am trecut interviurile telefonice, in limba engleza si germana, am fost chemata la sediu pentru un interviu cu HR. Totul s-a desfasurat cum a fost scris aici, adica intrebari foarte multe, CV-ul este luat la puricat in detaliu si se analizeaza orice raspuns foarte mult, unele intrebari se pun si de doua ori... Dupa interviul cu HR-ul, mi s-a lasat testul de conta si formularul pe care a trebuit sa le completez in 15 minute, cam putin dupa parerea mea. Apoi, ma suna domnisoara de la HR (care ma lasase singura in sala) sa imi spuna ca managerul ar dori sa ne intalnim chiar acum. Am spus ok, iar apoi a inceput din nou interviul, aceleasi intrebari la care raspunsesem acum o ora sunt adresate din nou...Nu e problema, raspund la ele, insa am avut impresia ca managerei respective nu ii placea de mine. A inceput sa turuie despre echipa, companie, nu mi-a spus in cate echipe sunt impartiti cei de acolo, iar apoi s-a oprit si a intrebat "in cate echipe sunt impartiti cei de la AP?". Iar eu i-am spus ca nu a specificat, la care ea ba da, am specificat, sunt 6...Ma rog, a fost cel putin frustrant sa stau de vorba cu ei, mi-a creat un forte mare disconfort si m-a facut sa ma simt cam aiurea...Apoi m-a invitat pe floor, unde i-a spus unei fete sa imi arate si ea ceva acolo, "maxim 5 minute", ceea ce s-a si intamplat. Dupa aceea am plecat iar astazi, la o saptamana dupa aceste interviuri, am primit mailu; standard in care mi se spune ca, din pacate, au mers mai departe cu un alt candidat...

Cred ca ar trebui totusi sa spun mersi ca mi-au dat feedback. Desi nu inteleg de ce m-au respins, cred ca pur si simplu respectivei managere nu ii placea de mine. Sau poate pretentiile salariale. Who knows..

CrissR Marti, 28 Martie 2017

Salut,

Am fost in weekend la targul de joburi si mi-am lasat cv-ul la standul lor. Tipa de acolo a spus ca cel mai probabil voi primi luni un telefon de la HR, insa nu s-a intamplat asa. Am aplicat pentru o limba exotica. Ei au tot timpul anunturi pentru limba respectiva. Dat fiind acest aspect, chiar ma asteptam sa primesc luni primul telefon. E normala atitudinea lor? Cam in cat timp de la aplicare ati fost contactati? Mersi