Forum despre GHF Derivatives Limited - Future First

coane fanica Luni, 15 Aprilie 2013
si-au schimbat numele in Futures First. a avut cineva contact cu ei?
user Vineri, 26 Aprilie 2013

pentru angajare se dau mai multe teste.
programul e 10:30 -20:30.

salariul 2800 de lei net.

daca vi se pare tentant eu va doresc succes.

Out Marti, 7 Mai 2013
Mai multe detalii poate cineva sa ne dea ? Se intra greu etc ?
Out Miercuri, 15 Mai 2013
Da, am fost azi, interesant...prezentare de companie, apoi un test de 30 intrebari de calcul matematic , din care trebuie sa rezolvi 16 sa treci. 5 minute la dispozitie, 10 secunde per operatie (adunare, scadere, inmultire, impartire, radical etc). Aproape (dar nu) imposibil sa rezolvi asa de repede 16 intrebari in 5 minute ca sa treci la urmatorul pas de recrutare.
YEP Joi, 16 Mai 2013
Pe langa ce a zis Out mai sus, doar la o singura aplicatie ai dreptul. Ai aplicat odata si gata, nu mai se ia in considerare o a doua aplicare.
Iulian Miercuri, 31 Iulie 2013
Am inteles ca la testele alea trebuie sa iei macar 16 sa fii chemat mai departe, la primul am facut 20 la al 2lea nu am mai avut timp sa le numar dar nu cred ca erau 16. Aveti mai multe detalii in aceasta privinta?
Iulian Miercuri, 31 Iulie 2013
Adica si la testul cu 30 de intrebari trebuiesc tot 16 raspunsuri corecte?
eu Marti, 20 August 2013
Lucreaza cineva aici? Poate spune mai multe? E ciudat ca nu au o descriere a postului pentru Market analyst.
eu Miercuri, 21 August 2013
M-as duce pe post de trader, daca as sti ca e o atmosfera faina, cu un salariu serios. Asta as vrea sa aflu, daca e cazul.
eu Joi, 22 August 2013
Din diverse surse, am auzit ca sunt foarte seriosi, si merita daca sunteti gata sa lucrati 10 ore pe zi intr-un mediu stressant. Sunt totusi foarte multi bani, pe care nu ii prea gasesti prin alte locuri, la nivel de incepator.
repetentu Miercuri, 18 Septembrie 2013

poate cineva sa detalieze un pic in ce consta testul initial?

shks Marti, 24 Septembrie 2013
maine ma duc la sediul din pipera, la prezentarea companiei si a postului. presupun ca dupa prezentare se vor da cele 2 teste despre care se vorbeste. revin ulterior cu detalii
shks Miercuri, 25 Septembrie 2013

update : firma pare destul de serioasa.

Ce s-a spus pana acum e oarecum aproape de adevar, cel putin in privinta salariului si al programului de lucru.

Pentru aboslventii de profile tehnice / it salariul este 800 euro net, pentru absolventii de profil economic 600 euro net. Se dau bonusuri la 4 luni, reprezentand un procent din profitul castigat in perioada respectiva din trading (de la 10% in sus). Salariul creste in functie de economie si in functie de salariile generale din domeniul economic, bineinteles la nivelul futures first.
Programul este de la 10.30 la 20.30, cu o ora pauza, insa nu e batut in cuie. Se face day trading, pe crude oil in mare parte.

Daca esti acceptat, prima luna vei face pregatire (ca angajat, deci platita), constand in trading cu maxim 3 contracte.
Dupa prezentare se dau 2 teste, din care doar unul se ia in considera (al 2-lea, primul e de "incalzire). Testele sutn de genul speed maths, al doilea test are 30 de operatii matematice, din care trebuie sa faci cel putin 16 corecte, la doua zecimale, in 5 minute.
E o prostie cine zice ca nu se raspunde la salut, este desigur un mediu competitiv si indivdualist, este ca propria ta afacere, insa nicidecum nu vei fi jignit sau ignorat pe holuri.
Cui ii place domeniul si vrea sa faca bani din prop trading, sa vina la prezentare. Urmatoare e in octombrie din cate am inteles. Bafta

John Duminica, 20 Octombrie 2013

Salut tuturor.

Intrebare : se poate participa de mai multe ori la sesiunile lor de recrutare ?

Eu am fost prin 2010, am picat, dar stiam ca se poate participa o singura data. Daca nu ai trecut, nu mai poti aplica inca odata.

S-a schimbat regula ?

Multumesc,

user Duminica, 20 Octombrie 2013
am aplicat de pe alta adresa de mail si a mers.
nu eram singurul din sala care nu era prima data
John Duminica, 20 Octombrie 2013
@user.

Si daca ajungi la interviul final si te verifica in baza de date si isi dau seama ca ai mai aplicat odata ? :)

Eu ma gandeam ca e ceva oficial si acum accepta si aplicatii de la cei care au mai fost.

Daca stie cineva update-uri legate de aceasta regula va rog sa confirmati :) .

Multumesc
user Duminica, 20 Octombrie 2013
n-a parut sa aiba vreo problema cu cei care au mai aplicat..
daca era vreo regula oficiala s-a renuntat la ea.
Paul Luni, 4 Noiembrie 2013
Salut. Eu merg poimaine la prezentare si imi doresc mult jobul. Are cineva vreun sfat, vreun exemplu din intrebarile din teste sau orice altceva ce ar putea fi util? Mutlumesc.
tata nelson Luni, 4 Noiembrie 2013
sfaturi de la tata tau:
cauta speed math tests pe net
nu lua in seama testul de "antrenament", pastreaza-ti energia pt ala "care conteaza".
du-te odihnit, prezentarea dureaza o ora si jumatate. daca ai ghinionul sa fie si unii se cred mari egzperzzi si se baga in seama la fiecare virgula a prezentarii..e jale.

ca un field detail..in medii se sta la job pana dupa 9 seara..
deci inspre 11 ore pe zi. nu dau ei 28 de milioane degeaba...
Paul Marti, 5 Noiembrie 2013
Multumesc mult. Nu o sa pot ajunge odihnit pentru ca plec la 7:30 din Constanta. La interviu pot aparea ceva surprize sau doar intrebarile de baza? Se da raspunsul pe loc?