Forum despre GHF Derivatives Limited - Future First

tata nelson Marti, 5 Noiembrie 2013

nush ce e la interviu ca n-am ajuns pana acolo.
raspunsul la test se da a doua zi pe mail.

Paul Marti, 5 Noiembrie 2013
Sunt grele alea la mate sau ?
tata nelson Marti, 5 Noiembrie 2013
radicali, fractii zecimale la puteri, procente..
Paul Marti, 5 Noiembrie 2013
ok. ms!
tata nelson Miercuri, 6 Noiembrie 2013
cum a fost ? :->
Paul Joi, 7 Noiembrie 2013
Am facut 14 din 30 la testul de 5 min. maine astept raspunsul, dar am inteles ca trebuie minim 17. o sa pun maine niste exemple din test. nu stiu cine zicea ca testul asta nu conteaza si ca al doilea e important, dar tipa care a tinut prezentarea a zis ca asta e eliminatoriu.
ps.Ionut Joi, 7 Noiembrie 2013
Salut Paul! Si eu tot din Constanta sunt si am participat ieri la prezentarea acestei firme. Imi pare rau ca nici eu nu am reusit sa fac macar cele 17 exercitii, cu care as fi putut merge mai departe, dar sunt foarte determinat sa mai aplic o data, dupa ce voi terminat masteratul, acum ca stiu despre ce este vorba.
Am citit aici destule comentarii, ale unor oameni frustrati, care, cel mai probabil, nu stiu sa piarda. In domeniul asta nu vei reusi niciodata sa faci bani, daca nu inveti sa pierzi.

Impresii formate in urma prezentarii... O multinationata foarte serioasa si foarte selectiva. Cel mai mult m-a intrigat faptul ca sunt foarte sireti. Daca nu esti omul detaliilor, atunci nu te mai agita. Trebuie sa ai un caracter foarte bine definit cu o intuitie foarte buna si un rationament exceptional. De altfel, psihicul tau si rezistenta la stress constituie un lucru vital in reusita ta pe acest domeniu. Cineva a intrebat ieri:”Mai are rost sa insist daca nu sunt un talent innascut?” Gresit! Nu trebuie sa fii un geniu. Trebuie doar sa crezi in tine, sa iti placa foarte mult si sa nu renunti niciodata. In timp te poti forma singur ca fiind un geniu. Its up to YOU!

Mult succes!
Paul Joi, 7 Noiembrie 2013

O sa mai incerc pt ca si mie imi place mult jobul si o sa caut niste tips and tricks pt speed math-ul asta si poate data viitoare imi iese.

el Luni, 11 Noiembrie 2013
Care sunt salariile pana la urma? Experienta anterioara in munca ajuta?
Paul Luni, 25 Noiembrie 2013
Salut. Nu conteaza experienta anterioara, e important sa fi cel putin student (studii tehnice sau economice). Salariile sunt de 800 E pt studii tehnice, respective 640 E pt studii economice. ai dreptul la o singura aplicare. Eu am aplicat si a doua oara, dar din pacate nu am mai fost chemat.
wall_street Luni, 2 Decembrie 2013
Salut
Am aplicat pentru postul de market analyst si as dori sa intreb cateva lucruri pe cei care au aplicat deja si au fost la testare:
1. Ati putea sa imi spuneti ce grad de dificultate au testele? Primul am inteles ca ar consta in operatii matematice simple si este de 5 minute. Cel de-al doilea ce fel de operatii matematice are? Puteti da un exemplu?
2. Inteleg ca exista o diferentiere intre absolventii de studii tehnice si cei cu studii economice. Vi s-a spus cumva de unde aceasta diferenta? Postul e acelasi, ma gandesc ca si testele sunt identice.
Multumesc.
Paul Luni, 2 Decembrie 2013
Salut. Ar trebui sa primesti pe mail un exemplu de test de la ei. In caz ca nu primesti, sa te astepti la operatii simple (adunari, inmultiri, impartiri, fractii, radicali, etc) Toate sunt simple, dar iti trebuie si spirit de observatie. Daca stai pur si simplu sa faci calculele mathematic, nu ai timp sa faci 17 din 30, cat ai nevoie ca sa treci mai departe. Ex:
- 563497+237123=
- 101% of 99=
- 61/70=
- 0.5 + 0.5*0.5 -0.45=
- 57*57 - 53*53=
Ai cam 10 secunde per calcul.Testele sunt aceleasi pentru toata lumea. Eu am primit azi un mail de la ei ca au inchis biroul din Romania. Poate pentru a nu mai aplica din nou :) Cat despre salariu, este cum am zis mai sus, probabil cei din domeniul tehnic ar fi mai potriviti pentru acest job. Iti urez succes.
wall_street Vineri, 6 Decembrie 2013
@ paul: am primit email dela ei ca nu sunt inclus in shortlist (adica nu merg la testare) Intre timp, vad ca a disparut job-ul de pe situl lor
pracos Vineri, 6 Decembrie 2013
Salut,
Am fost recent la recrutare pentru aceasta firma. Am mers cu multa speranta, pt ca eram chiar interesat de o cariera in acest domeniu, dar sincer m-a dezamagit total din multe puncte de vedere. In primul rand testele matematice au fost prea simple, era absolut imposibil sa nu faci macar 20 din 30 la testele matematice, si asta intr-o zi proasta. Practic oricine putea sa treaca testul destul de lejer. Apoi am dat peste HR ... oh Doamne, HRul ca peste tot, doar ca de data asta n-a fost cu romani, a fost cu un arab sau ce era. Si se functiona pe principiul, daca in trecut ti-ai 'asumat riscuri', esti bun de angajat. Daca nu ... n-avem nevoie de tine, oricat de interesat ai fi sau bun ai fi la calcule, marsh acasa. In cadrul interviului am primit diferite intrebari, din trecut despre cum am luat anumite decizii din viata ca sa-mi modeleze personalitatea (nu stiu ce legatura are alegerea titlului de pe hartia de diploma de absolvent si acest job care nu e foarte comun). Pe scurt am fost informat dupa, ca nu sunt potrivit pt job si ca nu ma angajeaza, pentru ca in urma profilului nu-mi asum destul de des riscuri in viata. GOOD JOB baieti. Astea fiind spuse, o parte buna este ca si cand esti refuzat, HRul te informeaza, ceea ce la majoritatea (aproape TOATE) firmelor/multionationalelor nu se intampla.
Paul Vineri, 6 Decembrie 2013
Salut. Si eu imi doresc un job in domeniul asta, de aceea am si aplicat. Stiti cumva daca mai exista astfel de oportuniti, alte firme, joburi asemanatoare??
John Duminica, 29 Decembrie 2013
Salut,

@ Paul,
Din pacate in Romania nu mai sunt astfel de companii ( prop trading firms). GHF era singura (asta daca e adevarat ca s-a inchis).
Nici macar in Europa nu sunt multe de genul. Si eu sunt/eram foarte interesat de un job in domeniul asta, si am facut o cercetare : singura companie pe profilul GHF este OSTC Ltd., cu birouri in UK, Polonia, Spania. Da-i un google si o sa gasesti mai multe detalii.
Bafta.
user2 Sambata, 15 Martie 2014
Din ceea ce am auzit GHF sau Future First, cum si-a schimbat numele apoi din cauza unei reglementari internationale de separe a companiei de cea de clearing si-a inchis biroul din Romania.
Era o companie foarte serioasa cu un salariu de baza bun, si bonusuri in functie de profitabilitatea ta. Nu erai ingradit la o suma mica de investit, daca ei vedeau potential iti dadeau din ce in ce mai multi bani. Astfel se explica cele 10 ore de munca, de fapt munceai pentru tine, contul tau, bonusul tau.
Pacat ca nu mai exista o astfel de companie in Romania si restul sunt numai tepe ca GKFX sau PointProfit care fac ca increderea romanilor in trading si piete de capital sa scada