Forum despre Global MSG Communications SRL

alopia Joi, 18 Februarie 2016

A se citi despre Beyluxe Communication. Aceleași puncte ca acolo, Global MSG Communications a fost deschisa pentru ca sotia l-a dat in judecata pe Amir (The Dude, bossul) pentru niste procente din firma Beyluxe.

Copy/paste la comentariul de la Beyluxe:

Partile mai neinteresante:

Seful firmei e un arab care e cautat in tara lui de politie. Vara pleaca din Pitesti de langa sotie si copil si se duce la mare. Iti fumeaza in fata in timp ce iti spune cat de priceput este el la securitatea calculatoarelor; in traducere asta inseamna ca stie ce e aia DDOS, si practica pe concurenti. Urla la secretare sa ii aduca apa, mancare si tigari cand il apuca (de obicei de mai multe ori pe zi).

Partile mai interesante:

Se poate intampla oricand ca salariul sa nu fie platit la timp, sau in totalitate. Firma a fost executata silit de Fisc pentru ca nu platea, printre altele, sanatatea si pensiile la angajati. Au fost golite sedii si obligati angajatii sa isi scrie demisia fiindca nu mai erau bani. Pe partea de programare, cerintele se schimba in fiecare zi, sau se adauga noi cerinte, dupa care esti intrebat "gata? inca mai lucrezi? ce tot faci?". Deadline-urile se muta in sens invers, ai mai putin timp de lucrat si mai multe lucruri de implementat. Managementul este inutil, fiind reprezentat de un alt arab care nu e in tara. Nu prea exista angajati care sa nu fi plecat dupa mai mult de un an de munca.

Partile foarte interesante:

Clientii principali sint din Arabia Saudita, Filipine, Iran, si alte tari care au ceva in comun: grupuri de oameni cu nevoi speciale, de comunicare securizata. Firma are venituri de 7 cifre in euro, profit 0, cu o mana de angajati si cateva servere. Daca treceti pe la sedii, sugerez sa spuneti buna ziua la oamenii cu ochi albastri.

bogdanpe Luni, 29 Februarie 2016
Sunt angajat in cadrul acestei companii.

"Seful firmei" NU este arab.

Acestea fiind spuse orice alte comentarii sunt inutile.
DorRis Luni, 29 Februarie 2016
Cred ca nu conteaza nationalitatea sefului asa cum nu conteaza nici nationalitatea angajatilor. Daca pentru cineva conteaza asta, deja o luam intr-o drectie gresita.

Oricum ar fi frumos de stiut si alte detalii, daca mediul de lucru e placut, ce tehnologii se folosesc, e lumea multumita?