Forum despre Godwin Austin

alina Joi, 1 August 2013
ciudat..am primit mail sa ma prezint maine la interviu, desi nu am aplicat. Si clar, nu o sa-i onorez cu prezenta dupa toate spusele de aici. Bataie de joc, sincer
florin Vineri, 2 August 2013
Sunt la ei de 3 luni si este cat se poate de ok. Merita o asemenea incercare daca rezisti la stres si ai un caracter puternic. Ei pun foarte mult accent pe personalitatea ta ca individ si te ajuta sa te dezvolti ai ce invata. Multa bafta celor care vor sa vina deoarece aveti foarte mult de invatat.
nihilsinedeo Joi, 8 August 2013
Am primit si eu invitatie la un astfel de interviu pntru postul de Junior Account Manager in limba engleza, desi nu am aplicat la vreun post de la ei. Nu e prima data cand am fost sunata desi nu am aplicat asa ca nu am gasit situatia ciudata, ci mai degraba flatanta, intrucat ma gandeam ca mi-am redactat bine cv-ul daca am fost solicitata. Stabilisem interviul pentru a doua zi. Eram intr-o dilema, nu stiam nimic de aceasta firma sau de domeniul in care activeaza, nu stiam cum sa ma pregatesc pentru interviu. Am intrat pe site-ul lor si unul din lucrurile ciudate mi s-a parut ca la contact nu exista decat un formular de contact si nu o adresa fizica la care pot fi gasiti sau un numar de telefon. Pasul urmator a fost sa contactez un fost coleg de liceu care stiam ca lucreaza pe un post de broker de capital la o firma de profil si sa ma lamureasca. Inca de la inceputul discutiei a fost circumspect vizavi de jobul celor de la Godwin Austin, desi nu ii cunostea propiu-zis, vazuse doar o postare de job de la ei pe un site de profil. Mi-a recomandat sa ma duc la interviu doar daca stau acasa si n-am alternativa, insa stiind ca nu era cazul mi-a spus ca o sa cad din lac in put. Mai adauga faptul ca din pacate aceste firme de brokeraj de pe piata de tranzactii nu sunt inca reglementate legal si ca e un mic pampas vizavi de relatia cu clientii si de investitiile pe care le faci in numele lor, care - de cele mai multe ori - sunt fictive si sunt menite sa aduga profit firmei si nu clientului.
Ca si alte persoane de aici, pentru mine a fost suficient sa refuz participarea la un astfel de interviu. Dar bafta pentru cei care aplica, nu se stie de unde sare iepurele ;)
Gabi Miercuri, 14 August 2013
Nu va irositi timpul si energia cu astfel de companii fantoma!!!
Vali Joi, 19 Septembrie 2013
La fel ca si voi, am fost sunat de 2 ori intr-un interval de 6-7 luni! Aceeasi vrajeala ieftina, ca vezi doamne corespunzi postului, ca ti-au vazut cv-ul, in conditiile in care nici macar n-ai aplicat la ei.. .. pana aici zici OK, intrebare: imi puteti repeta va rog numele firmei? iar fata de la HR (HR zice ea) iti va spune incet si cu o oarecare teama..godwin..dar foarte incet sa nu cumva sa intelegi bine.

Dupa ce imi dau acordul sa merg la interviu, cu aceeasi precizare facuta de donsoara HR: Cu rugamintea sa nu intarziati :)), ma apuc sa citesc si sa ma documentez despre aceasta firma fantoma si raman stupefiat la fel ca si voi.

Ii sun din nou, buna ziua, imi cer scuze din pacate nu voi mai putea ajunge la interviu..mi-a intervenit o problema urgenta..bla bla..OK

Trec 7 luni, pac: Buna ziua va sunam de la Godwin etc, si zic ahaa sarlatanilor iar ma sunati :)), am lasat-o sa vorbeasca sa vad ce vrute si nevrute insira dupa care i-am cerut foarte politicos fisa postului inainte pe el, (ma sunau pt un post de TL pe spaniola) iar ulterior primesc pe mail minunata fisa: un TEXT DOCUMENT! Nici macar Word..ca sa nu mai zic pdf sau orice alt format mai profesional....

Sfatul meu, asa cum le-am dat si eu flit de 2 ori, tocmai pt ca sunt sarlatani si traiesc din tzepe, este sa ziceti: DA DA DA, MAINE LA 09:00 SUNT LA VOI, LA OPERA CENTER 2!
Mada Vineri, 27 Septembrie 2013
Nu este nevoie sa aplici, te cauta ei prin bazele de date ceea ce este o mare porcarie. Am fost si eu contactata ieri cu aceasta vrajeala. Si am mai fost contactata acum cateva luni pt un post de Junior Account Manager. Nu se obosesc sa mai citeasca CV-ul sau macar partea de obiective. Ieri m-a apucat si rasul avand in vedere ca eu am un CV creat pentru un post de psiholog clinician. Ce treaba are un psiholog care lucreaza cu oameni bolnavi cu forexul lor nu stiu. Nu ii intereseaza ce pregatire, experienta, planuri profesionale ai. Ei suna pe oricine, dar macar de s-ar potrivi vrajeala cu CV-ul omului...
GEorge Joi, 21 Noiembrie 2013

Intr-adevar, am lucrat si eu acolo si este pur si simplu o bataie de cap jobul ala..nu zic asta pentru ca nu mi se potriveste, spun asta in primul pentru ca am fost chemat pentru un post de Account Manager, iar ei m-au pus gen un call center..imi dadeau 3 foi in fata, pline cu liste de nume din diferite orase ale tarii, apoi ma puneau sa sun sa conving persoanele respective de pe acea lista, sa intre cu actiuni la Forex..ce credeti ?! oameni erau deja stresati cu chestia asta de alti angajati ai firmei cu mult inainte sa ii sun eu !..daca terminai listele, iti dadeau altele si tot asa pana la sfarsitul programului faceai doar nebnia asta ! In al doilea rand, este agitatie mare in acel loc, zgomot infernal, clasic firmelor de forex si nu in ultimul rand, un salariu de 600 de lei..conditionati, iti trebuia target indeplinit ca sa ii iei si pe aia ! ca iti dadeau bonusuri, masini, bani si alte chestii de genu asta deja devenea exagerare ! parca nici ei nu se credeau !...DE EVITAT CU SIGURANTA, cum a zis si micky !!! GRIJA MARE LA CE POST APLICATI ! Bafta !

petru Sambata, 7 Decembrie 2013
nu va irositi timpu am un cumnat care a stat la ei mai mult de 6 luni cu speranta ca va castiga si el ceva , ciuciu a castigat nimic , a pierdut timp si bani a dat din buzunar , feritiva de ei , eu am fost la interviu la ei , 5 min dupa ce a inceput baiatul ala sa laude ca castigi cate 1000 de euro pe luna , m-am ridicat si intreb de la el ,aveti salariu fix ? a inceput sa zica trebuie sa am rebdare si sa ma abureasca , intreb din nou cu voce tare , aveti salariu fix ? el cica nu , am zis laravedere si am iesit din sala ,
stiti cine e de vina ca firmele reziste atatea pe piata ? noi suntem , daca toti am face asa nu mai au pe cine pacali , succes , nu mai mergeti la interviu lor , va aburesc ca o sa va luati super masina din prima luna bla bla bla , ca faceti 20000 de euro din prima luna ,
oameni buni nu mai fiti fraier , cand auzit de firme pe baza de comisiuni si o parta fixa care nu exista niciudata cum sunt si cei de la imobiliare si forex , spuneti direct in fatsa PA ,
valorificati timpu care aveti , ei profite de urma oameni ca noi
bbj Miercuri, 12 Februarie 2014
sunt cei mai mari tepari si cu clientii dar si cu angajatii. Locul 1 la teapa financiara in Romania in topul celor mai proaste firme. Daca va cheama la interviu, nu va pierdeti timpul inutil si refuzati-i cat se poatre de mult. Probabil o sa insiste asa ca FERITI-VA SI FUGITI DE EI !!!
confidential Miercuri, 26 Martie 2014
aveti un numar de telefon de la aceasta firma, va rog?