Forum despre Grupul Editorial Corint

ADMIN - undelucram.ro Vineri, 8 Februarie 2013
Dorim sa aflam detalii din experienta voastra in firma Grupul Editorial Corint, informatii despre mediul si atmosfera de lucru, sanse de promovare, relatia cu managementul sau orice detaliu care ar putea fi de ajutor celor interesati de Corint.

andreea Sambata, 27 Iulie 2013
Cel mai oribil mediu de munca ! Bataie de joc fata de angajati,salarii cu intarzieri foarte mari,bani dati la negru ,concedieri fara sa respecte preavizul ,contracte de munca facute pe o firma dar te pun sa lucrezi pe patru firme si pe timp mai putin de 8 ore pe zi,ore peste program neplatite ,conducerea derizorie !
silvia dragusin Luni, 29 Iulie 2013
Eu m-am si judecat cu ei pt ca nu imi restituiau cartea de munca si am avut castig de cauza .Nu as sfatui pe nimeni sa se angajeze acolo pt ca ERA SCLAVAGISTA S-A TERMINAT !
V. Vineri, 21 Februarie 2014

Nu am avut "sansa" sa lucrez pentru aceasta firma, insa am avut o experienta neplacuta in legatura cu ei. Printr-o firma de recrutare (careia nu o sa ii mentionez numele) am fost trimis la un interviu la grupul editorial corint pentru ocuparea postului de operator facurare, post pe perioada determinata de o luna, cu posibilitate de prelungire. Toate bune, la prima vedere, astfel, in ziua respectiva m-am prezentat la sediul fimei (care se afla intr-un "superb" ghetou Bucurestean pe Calea Plevnei) cu o jumatate de ora inainte de a sustine interviul, asta dupa ce am tot dat ocol asa-zisei cladiri de birouri. Ajuns in sfarsit in incinta locului cu pricina, am fost tinut in fata usii birului directorului fix pana la ora 16, cand aveam programat interviul, desi in rastimpul de o jumatate de ora, individul nu a facut nimic. Trecand peste, intru intr-un final pentru sustinerea interviului si spre stupoarea mea, directorul nu avea asupra lui C.V.-ul meu trimis de catre firma de recrutare, ba mai mult imi spune cu o nonsalanta de mi-a venit sa cad pe spate ca, citez "are C.V.-ul meu, insa nu il are acum la el". Pai cum se face, stiind ca ai programat pe cineva la interviu si sa nu te pregatesti macar cu C.V.-ul respectivului candidat pe baza caruia sa discuti cu persoana in cauza? Ma rog, oameni si forme de viata... Incep sa ii spun despre experienta mea profesionala, dataliind atributiile ce le-am avut la fiecare loc de munca, totul ok, acum ajung la partea cea mai tare, ma intreaba forma de viata ce studii am, ii spus frumos ca am terminat facultatea de management la Brasov. Auzind de Brasov, imediat a schimbat nota, spunandu-mi pe un ton rautacios ca a avut doi angajati din Brasov, unul a plecat dupa 3 luni, iar celalat dupa 3 zile, oau, zic in sinea mea, asta nu e a buna si totodata aiurea, fiindca nu poti sa judeci un om dupa locul de unde provine, mai intai asculta-l, vezi ce competente profesionale are, daca e capabil pentru postul respectiv si apoi sa emiti un verdict. Din acest moment, discutia noastra a inceput sa ia o turnura ciudata, a inceput sa se lege de vestimentatia mea, spunadu-mi, citez "o sa fiu direct, asa se vine imbracat la un interviu?!", am ramas perplex, eram imbracat destul de adecvat, purtand o camasa si o vesta, reprosandu-mi ca "vedeti, eu sunt imbracat in camasa si am cravata, cum credeti ca le cer sa vina si angajatilor mei". Nu stiam ca pentru a emite facturi este necesar sa vin imbracat in sacou si cu cravata?! Interviul nu a mai tinit mult, deja eram plin de nervi si cu greu m-am abtinut sa nu ii spun ca este un om plin de prejudecati. Ce ar fi fost daca m-as fi luat si eu de figura lui, care nu mi-a prezentat deloc incredere (cu barbita pe care o are seamana cu Gelu Voican Voiculescu) sau de faptul ca nu avea C.V.-ul meu la interviu? Nu m-am abtinut totusi sa nu il intreb, intr-un mod cat se poate de politicos (desi imi venea sa il strang de gat) daca dupa o luna de zile se poate prelungi contractul, atunci individul s-a dat in fapt, spunandu-mi ca prefera sa lucreze cu firma de recrutare pentru a nu se mai complica cu contractul. Atunci mi-a fost clar ca ceva este putred, eu fiind 5 ani contabil si vazand destul de multe lucruri dubioase la viata mea am consatat ca in cazul in care voi fi chemat sa ocup acest post nu mi se va face contract de munca, nu mi se va opera nimic in Revisal, dupa o luna voi fi nevoit sa plec si probabil ca nu voi primi nici un ban pentru munca prestata. In concuzie, a fost o experienta neplacuta, ce mi-a lasat un gust amar si m-a enervat peste masura. Nu recomand nimanui sa sustina un interviu cu ei, sa nu mai vorbesc despre a se angaja la aceasta firma. Mi-au last o impresie foarte, foarte proasta!

Eu_eu Vineri, 6 Iunie 2014

Un mediu infect: daca ar veni protectia mediului si-ar lua amenda 50000 lei cel putin; la fel, I.T.M., Garda financiara, ANAF. Sunt 4 firme, daca esti angajat pe o firma,vei lucra si pe celelalte firme. La incetarea contractului nu se platesc zilele de concediu neefectuate decat daca te sesizezi catre contabila. Nu au proceduri de lucru, nu au prezenta oamenilor. Desi numele suna bine si cu rezonanta, "Corint", nu ai zice ca acolo lucreaza oameni de carte. Operatorii de calculator nu sunt verificati de nimeni, facturile nu au continuitate. Agentii de vanzari nu au dictie, nu au experienta, nu au target. Fiecare face ce vrea. Am lucrat pe un post la facturare: foarte mult de lucru, haotic, facem toata munca sefului meu direct care disparea din frima cu orele. Mergeti si lucrati acolo numai daca sunteti in perioada de tranzitie, pana treceti hopul!

PAX Vineri, 28 Noiembrie 2014
Buna ziua!
Vreau sa "lamuresc" putin situatia denaturata expusa mai sus despre Editura Corint, fiind in masura sa expun situatia reala cu atat mai mult cu cat sunt angajat al acestei firmei.
De aproape trei ani de cand lucrez pentru aceasta firma nu am auzit de intamplari precum cele expuse mai sus anterior.
Atat conducerea editurii, cat si colegii mei de munca sunt oameni deosebiti, iar mediul de lucru este cat se poate de placut.
Profesionalismul colegilor mei este unul la nivel inalt, intr-adevar, calcat in picioare de unele persoane.
Pot sa spun ca in primavara, de exemplu, au plecat o serie de colegi care au infiintat o editura concurenta, conducerea Corint reactionand cat se poate de ok.
Totul a culminat cu bataia de joc a unei colege gravide (Madalina) care tefeleste numele editurii si isi bate joc atat de noi, colegii ei, cat si de conducerea societatii.
Este insarcinata, solicita tot felul de concedii medicale si in timpul acesta, primind salariu de la Editura Corint, lucreaza de fapt pentru editura nou formata de fostii colegi si nu se sfieste sa posteze aceste lucruri pe internet.
Cred ca asta tine de respectul fata de colegii ei, dar mai ales fata de numele Editurii Corint.
Asa ca, nu mai tot aruncati cu noroi in aceasta editura.
Fara sa supar pe nimeni, cred ca postarile de mai sus sunt scrise de fostii colegi care au format noua editura. Astfel nu imi explic situatia expusa de acestia total diferita de realitatea din editura.