Forum despre GTS Telecom

angajat GTS Sambata, 23 Iunie 2012
Lucrez de ceva timp in departamentul sales asa ca pot da un feed back destul de pertinent in ceea ce priveste atmosfera de aici. Colegii de munca sunt OK, amabili exista un respect fata de tine ca persoana, evident chiar si fata de cei noi, care sunt in permanenta ajutati si incurajati. Atmosfera de munca este destul de relaxata atata vreme cat ai rezultate. In momentul in care rezultatele lipsesc ti se atrage atentia, incearca sa te ajute insa daca nu se vede ca pui osul la treaba.....ti se arata frumos usa. Sefii sunt ok (unii putin mai formali decat e cazul) aproape ca niste colegi. Am mai lucrat si in alte companii insa pana in acest moment pot spune fara urma de indoiala ca este compania cu atmosfera cea mai placuta.

Nu vreau sa spun ca-i lapte si miere la discretie si, pe langa asta si moca, insa daca te tii de treaba esti cu siguranta observat si apreciat. Trecand la factorul financiar ...salariile nu sunt imense insa decente, in media pietei. Cu siguranta exista salarii mai mari in telecom insa si presiunea e mult mai mare. Pe langa salariu as spunde ca un beneficiu, poate chiar mai important privind in perspectiva, il reprezinta faptul ca este o excelenta rampa de lansare si/sau promovare. Dovada o reprezinta numarul mare de colegi care au plecat pe pozitii destul de bune in companii de renume.Asa ca daca vrei sa vii aici....usa e deschisa, atmosfera placuta, exista posibilitati de dezvoltare profesionala, si nu numai, insa trebuie sa te pregatesti si pentru lucruri mai putin placute cum ar fi sa vinzi dublu chiar triplu fata de media pietei, piata limitata, etc . E greu, insa nu imposibil avand in spate un serviciu de calitate.
anonymus Miercuri, 17 Octombrie 2012
salut "angajat GTS" - o adresa de mail ai ?
fost angajat GTS Vineri, 8 Februarie 2013
stimabile "angajat GTS",daca este totul asa cum zici tu, de ce pleaca toti angajatii din sales dupa 8 luni sau maxim un an pe un salariu chiar mai mic decat cel oferit de GTS?
gds Sambata, 2 Martie 2013
Cum sunt salariile ? Eu sunt in curs de angajare pe custumer suport.
tulai Duminica, 3 Martie 2013
@gds daca iti dau 10 mil net sa zici merci
Baja Vineri, 12 Aprilie 2013
Dar pe partea de networking cum sunt salariile?
dana Vineri, 10 Mai 2013
in ce consta interviul pentru postul de office assistant? si care este salariu pentru un astfel de post?
fost_angajat_GTS_2 Joi, 29 Mai 2014

salut tuturor,

acum cativa ani am fost si eu angajat GTS si va pot spune urmatoarele:

1. la inceput, cand nu era criza, totul era lapte si miere. piata unde sa vindem era, compania era cautata fiind cotata cum ziceau unii clienti "Mercedesul" internetului

2. a venit criza, marginea de vanzare a scazut deci profitul a scazut. managerii au pus presiune pe cei din vanzari insa nu nemaipomenit de mult. nu mai era lapte si miere si trebuia sa muncesti bine de tot insa salariile erau bune. apropos ... in orice companie poti sa iti negociezi salariul daca ai cu ce, adica rezultate

3. mediul mie nu mi s-a parut neprietenos dar unii sefi de acolo aveau doua fete. radeau si glumeau cu tine iar cand greseai ... poc, luai una dupa ceafa fara sa stii de unde vine palma. daca vrei sa o duci bine in GTS vorbesti cand trebuie, iti faci jobul, esti amic cu toata lumea insa prieteni nu prea ai cum sa iti faci.

4. daca ai rezultate bune constant esti tratat regeste.

ca idee daca vreti sa va angajati aici asteptati-va sa primiti salariul al timp la fel ca si cu bonsusurile, sa primiti tot suportul pentru a vinde daca vorbim de vanzari iar daca nu vindeti asteptati-va la presiune mare vreo 3-6 luni si apoi decizia de concediere.

overall ... cine e serios ramane. cine nu mai devreme sau mai tarziu pleaca. succes pentru cei care vor sa ramana

Andrul Vineri, 24 Februarie 2017

Job interviu intrebari pentru pozitia NOC:

1. Descrieti cum functioneaza comanda traceroute:

2. Descrieti ce intelegeti prin ARP. Descrieti ce este MAC. Care este legatura intre ARP si MAC:

3. Ce intelegeti prin VLAN? Dar prin VTP? Care este legatura intre cele doua?:

4. Descrieti pe scurt: BGP, IBGP, EBGP, route-reflector

5. Descrieti pe scurt cum functioneaza un router si care este diferenta intre un switch si un router:

6. Cite hosturi pot fi folosite in /26 si cite nu ? Care este semnificatia adreselor neutilizabile?

7. Care este ordinea pe care BGP-ul o prefera in alegerea unui prefix?

8. Ce este un AS? Dar un private AS? La ce este folosit private AS?

9. Descrieti TCP si UDP. Dati citeva exemple unde sunt folosite. Care este diferenta intre cele doua?

10. Descrieti conceptul de dampening in BGP:

11. Ce este CEF si la ce foloseste?

12. In cazul unui SO Unix:

- Cu ce comanda adaugati permisiuni de execute pentru un fisier?
      - Cu ce comanda schimbati owner pentru un fisier?
      - Cum puteti vedea fisierele deschise de un proces?

13. Pe ce port si protocol ruleaza urmatorii daemoni:

- SMTP:
      - POP3:
      - DNS/Bind/named:
      - IMAP/IMAPs:
      - SNMP:

14. Cu ce comanda aflati MX pentru domeniul exemplu.ro pe un SO Unix?

15. Ce este SNMP si la ce este folosit?

16. Ce capacitate maxima de date se poate transporta pe un STM4? Dar un STM3?

Ce numar maxim de E1-uri se pot multiplexa intr-un STM1? Dar pe un STM16?

17. Detaliati acronimul SDH.

Care este capacitatea minima de transport in tehnologia SDH? Dar in cazul PDH?

18. Ce inseamna o alarma de tip AIS in contextul SDH? Dar alarma LOS? Ce intelegeti prin atenuare?

19. In ce se masoara puterea optica? Dar atenuarea?

Care sunt lungimile de unda des folosite in cazul SDH?

20. Ce protocoale de VoIP cunoasteti? Diferente majore intre ele?