Forum despre Hagleitner Hygiene Romania

vandam Marti, 15 Aprilie 2014
Pai orice manager trebuie sa aibe activitate in fata superiorilor. Si cum din cauza motivelor binestiute aia de vanzari nu merge trebuie demonstrat ca oamenii sunt aia rai nu atmosfera sau salariu Sportul asta e aplicat de un an de zilesi se vede ce bine e
angajatoru' corect Marti, 15 Aprilie 2014
Salutare!

1. In multe firme, se ponteaza cu card la incepere program si sfarsit de program. Orice pauza, de tigara, masa, etc. se monitorizeaza prin folosirea cardului, pontajul merge automat la calculul de salariu. E normal oare? Poate nu, dar este o practica curenta in tarile la care jinduiti sa munciti si vi se scurg ochii la salariile celor de acolo!

2.Pe orice contract de munca scrie f. clar timpul de lucru : 8 ore! Despre ce mai discutam atunci? Vorbim de ceva campioni al vanzarilor care reuseau sa vanda in 6-7 ore cat ar fi trebuit in cele 8? Calculul e simplu pentru cine sta prost cu matematica, scuze, aritmetica: target / zile lucratoare / 8 ore. Deci? Astept rezultatul cu exemplificare concreta la agentul(ii) minune care reuseau asta in cele 6-7 ore reprosate. Totusi, macar daca ar fi existat vizite, oferte, solicitari de eforturi comerciale, discount-uri, etc. Oare au fost?Nuuuuuuu, pamant, liniste totala din cate stiu eu.

3.In rest, ma raliez intelepciunii proverbiale a poporului din care fac parte : fiecare doarme asa cum isi asterne! Este valabil pentru fiecare dintre noi, angajati, cat si angajatori. piciorul pe gatu' angajatilor au pus multe firme si fiecare culege ce a semanat.

4.In ultimul rand, celor care doresc schimbari de manager sau manageri, le-as aminti ca ramanii mai au o vorba :"am scapat de dracu' si am dat de tac-su!". Atentie ce va doriti, s-ar putea sa primiti de la bunul Dumnezeu, suntem in Saptamana Mare. Postiti, spovediti-va si poate va va indeplini dorinta! Stiu eu ce stiu, nu de alta....

Bafta in gasirea firmei minune, cu "manager care urca firma pana la cer"!
gps Marti, 15 Aprilie 2014
1. Nimeni nu lucreaza cu placere cand e urmarit ca la kgb cu gps+alte foi de raport. Mai ales ca regionalu poate verifica f usor unde esti si ce faci.
2. Cum sa faci identificarea clientilor si expedierea ofertelor ? Din masina aflata in mers ? De pe telefonul mobil cu ecran de 3 cm ? Ca daca stai 2-3 ore la birou esti dat afara ca ai venit acasa ca sa dormi si se zice ca ai "lucrat" numai 5-6.
3. Cum ai timp sa vb cu clientul daca trebe sa fugi de la unu la altu ca sa faci 100/zi. Patronii nu stau nerabdatori sa astepte agentul hagleitner. In general nu sunt in firma.Ba chiar se feresc cat pot de firma asta din cauza preturilor exagerate.
4. As vrea sa vad firmele alea cu foi de pontaj la divizia de vanzari. Ca atunci trebuie sa se plateasca si suplimentare si cum in vanzari se sta peste program...
Concluzie: cred ca voua va trebe iepurashi (nu de Pasti) care sa va faca zone cu clienti in speranta ca aia vor comanda la bucuresti, nu echipa de vanzari sudata, relaxata si eficienta.
top seller Marti, 15 Aprilie 2014
se trezesc niste habarnavuti sa-si deie cu parerea cum se vinde. cine-i harnic are rezultate. se vede la baiatul nou din oradea. pe el de ce nu-l da afara managerii? ca-si vede de treba, face vanzri, aduce clienti noi si mere treaba, nu? Si nici nu lo batut nime la cap cu gipiesul. Ca-si vede de traba, de-aia, mai, de-aia.
Ce va tot jeliti? Dati bataie sa ba si faceti vanzari, nu va bateti intre voi. asa mai are si altii de lucru, ca alfel o sa deie afara si pa celalalt tehnician ca n-are ce sai deie de lucru.
unguru' bulan Marti, 15 Aprilie 2014
Cred ca v-ati dat usor seama cine e "angajatoru' corect".. draga ANGAJATORULE!!!, managerule!!! Firme mari precum COCA-COLA au implementat sistemul de verificare "la sange" al angajatului prin jipies si alte modalitati numite si "zgarda inutila pentru caine docil". Le-au scos demult, si sti de ce MANAGERULE? Pentru ca au scazut vanzarile datorita stresului INUTIL. Dupa ce le-au scos treaba a mers mult mai bine. Adica sunt bune GPS-urile dar nu pentru ca sa faci studii de timp in miscare a vehicolului(sic)

Un angajat nestresat da mai multe rezultate decat unul ***** , asta trebuia sa citesti in capitolul paispe din MANUALUL MANAGERULUI AMATOR. Da, eu sunt fostul angajat caruia i sa reprosat ca rotile masinii(de la firma, fireste) s-au invartit doar 7 h 40 mi, 69 sec..

Bine a amintit "gps" ( il salut pe aceasta cale), am incercat sa iti explic de restul timpilor petrecuti dar ai zis ca e APA DE PLOAIE.. Draga managerule, iti doresc o saptamana plina de spovedanie si de post si bla bla bla. Eu sunt ateu!
unguru' bulan Marti, 15 Aprilie 2014
Am uitat sa mai transmit ceva.. dupa 10 zile de activitate la aceasta uzina de dume, am facut 2 clienti noi, am reactivat unul vechi (si pierdut pentru firma) si eram in tratative cu semnale pozitive de a-l reactiva pe unul pierdut de mataluta, domnu' manager. Un client mare, incepe cu IS si se termina cu DC( de ce?). Oare e suficient pentru cele 10 zile de colaborare?

Cand am plecat din firma l-am intrebat pe Regional Sales Manager daca a fost multumit de activitatea mea in perioada asta si a zis un raspicat DAAAAA. Reprosuri? NUUUUUUUUU.

Clujul ca si piata facuta, batuta si ras-batuta de agentii si managerii din cadrul firmei e o "varza cu carne" cum zice romanul, mai am proverbe dar ma abtin..AMIN!
aparatu' antigps Marti, 15 Aprilie 2014
dragilor, de abia va asteapta concurenta astora, competentilor! ce va opreste? mereti de dati-le peste nas,, au mai incercati si altii, da stiu ei mai bine ce si cum, vreti sa spui io cam ce colgate si-au luat? stiti de cred io? sunteti trompete, ati ajuns intr-o firma de trompete si va dati victime, sa mor io! ciocu mic , toata lumea! un pic de bun simtz si aratatzi cu fapte ca sunteti cei care sustinetzi ! fapte , vorbele nu tzin de foame nici de sete si nici no sa va angajeze cineva pe superbani si bonusuri pe postari pe situri! sunteti pseudosmecheri ,iati prins pastia cu ch..ii in vine sacuma va tot dati victime si loviti. vai de capu vostru ,altceva mai stiti?
paparazii Marti, 15 Aprilie 2014
Sa inteleg domnule manager ca vreti sa splati putina ?? Va cred si eu daca ati luat polo la pret de golf 7 si v-ati facut provizii pentru vreo 3 ierni . Daca o luam cum ziceti mai sus se munceste 8 ore ma faceti sa rad . Stiu cel putin 2 persoane care au facut mega ore suplimentare si persoane care fac cel putin pentru 3 posturi si mai stiu persoane care pleaca la 12 de acasa si se intorc la 14 -15 (o fata care tine post sigur ) si persoane care consuma mai mult combustibil decat produc care au ajuns pe zonele altor colegi din greseala cand faceau taximetrie .

Eu sunt de parere ca peste tot trebuie sa existe regulii dar aceste regulii sa fie pentru toti nu doar pentru unii .Si sunt deacord ca peste tot o sa fie unu favorizat de sefi dar nici chiar asa pe fata daca o intreb pe colega nici nu stie cand primeste comenzi si de la cine ca le dau alti pentru ea .
paparazzi Marti, 15 Aprilie 2014
Super mega angajatorule sa nu ne intelegi gresit nu suferim si vom suferi dupa aceasta companie , dar vrem sa nu ia si alti teapa cum au luat multi care au venit in aceasta firma si au incercat sa faca ceva .

Te rog nu veni cu informatii eronate in Austria se munceste de 2 ori mai putin si fac de 10 ori mai multe pauze si nu exista nici un pontaj si castiga de 4 ori mai mult ca in Romania ...
Dar aici este vina noastra ca vrem sa facem cat mai multe intr-un timp cat mai scurt sa fie bine pentru firma si cu costuri cat mai mici ... NOi gresim ca va permitem sa ne faceti sclavi in tara noastra ( dumneata managere ai renuntat la Romania cand ai renegat cetatenia )
box pe gsp Marti, 15 Aprilie 2014
Bah da am auzit ca le dati omoru la regionali :)))) sa-mi ziceti cand se organizeaza alta gala bute sa iau si io bilet. Disciplina austriaca nu alta :))))))
Micutul Marti, 15 Aprilie 2014
Mai baieti...vorbiti degeaba.Nu vedeti ca toti care au ramas si care cred ca sunt buni ca vand de niscai 2000 eur se cred jmecheri.Sau aia care au preluat cascavalul de la prostii aia care au prestat in trecut,amu se dau mari "bisnitari"(vanzatori).Pentru ce? Pentru o masina urmarita de moguli,pt un ban care nu o sa depaseasca 2100 lei cu tot cu "prime de paste sau craciun"(colgate) doar ca sa aibe unde sa se duca zilnic?
Vai saracii regionali....sunt chiar in stare sa se omoare cu gladiatorii din teritoriu pt un salariu mizerabil....Compatimiti-i ,vorba Angajatorului corect si Sfant,suntem in saptamana mare...rugati-va pentru ei.....hi,hi,hi
Micutul Marti, 15 Aprilie 2014
Draga paparazzi...cine o sa sufere mai mult daca HHRO dispare sunt clientii...le vinzi inox sau dispensere de lux iar apoi nu au consumabile....S-a mai intamplat odata si cu greu niste "prosti" au convins clientii ca aia a fos doar o greseala trecatoare.Dar se pare ca orice lucru bun are un ciclu de 5 ani...apoi dispare. Fiti destepti....traiti-va clipa.
paparazzi Marti, 15 Aprilie 2014
Sincer clientii chiar isi merita soarta ... cum sa lucrezi cu o companie care in 5 ani nu a fost in stare sa isi ia avizele sanitare * nu se echivaleaza cele din austria vorbim de alta legislatie * sa aibe traduse toate specificatile sa nu mai faca teste la clienti cu concentrate si dupaia sa le prezinte ca ele se dilueaza , sa ofere cu adevarat garantie produselor 10 ani * hartie scrisa stampilata * , sa trimita clientilor produsele in stare buna si la timp nu deja degradate etc ...

Clientii isi merita soarta cum si noi ne meritam soarta si ma repet ca ii lasam sa ne faca sclavi in tara noastra . * dar autoritatile competente vor fi anuntate cum au mai fost in trecut si de alti * stiu clienti care au marfa pe stoc mai mult decat are Hagleitner si aia expirata .

Neata.

Manajeru' facut la apelul bocancilor nu a dat bir cu fugitii. Dar acum sta si rumega o replica pe care,cred, o va da dupa saptamana mare, mica, mijlocie(whatever)..dupa mult post si rugaciune. Probabil o replica plina de vorbe de duh si frumos colorate ca sa nu va stricati la burtica si sa faceti moale.

Daca sunteti curiosi o sa va pun la dispozitie cifra de afaceri a intreprinderii si de pe vremea ungara dar si din timpurile noastre ca sa vedeti "evolutia" fratelui manager. Probabil o sa spuna ca tot TU , agentule esti de vina!!! In ostereich pestele pute de la coada.

Mergeti cu domnul si vindeti strategie inovativa!!! Cu garantie 10 dar nu pe hartie stampilata.
P.S: mai vrei frate managere?

Micutul Miercuri, 16 Aprilie 2014
Bravo mai Bulane...zi-le-o. Zi-le ca ungurul ala blond si omenos a facut bani frumosi aici. Pe vremea lui , Romania noastra era scoasa pe scena in Austria si laudata.Deh...Romanaii aveau talent:))))) Ba chiar si dupa ce-o plecat el mai era ceva miscare...Apoi o venit regionalu' cel mare si s-a ales prafu'Uita-te la vanzarile de anul trecut in perioada asta si uite amu....Dust in the wind....Si sa nu crezi ca Angajatoru' corect este Managerul la care va referiti voi......angajatoru'corect e din acvariul lui din Bucale...ii recunosc vocabularul si stilul ex; ''ma raliez intelepciunii...." E stilat baiatu"
Micutul Miercuri, 16 Aprilie 2014
Salutare nea Angajatorule corect...La fraza postata de tine..."Totusi, macar daca ar fi existat vizite, oferte, solicitari de eforturi comerciale, discount-uri, etc. Oare au fost?Nuuuuuuu, pamant, liniste totala din cate stiu eu.'' vreau sa dau un raspuns. Au existat oameni care munceau de placere 4 ore intr-o zi,15 ore in alta zi....5-6 ore in alta..etc. Si vindeau de rupeau,si au finalizat proiecte,si se dadeau peste cap ca sa fie bine sa adune pamantul ala de care zici mataluta....si au sadit flori si dispensere peste tot. N-au fost obligati ca in multinationala la care ai lucrat sa aibe carduri de pontaj. Vanzarile au succes daca se fac din convingere nu din obligatie. Targeturile sunt puse pentru a-i motiva pe agenti,nu pentru a-i speria. Agentul trebuie sa inteleaga ca acel target nu e numai ca sa castige angajatorul...ci si pentru a gastiga si el mai multi banuti. Asa ar fi normal. Dar ...nimic nu e normal acolo la voi. Targetul creste cu 20 000 eur anual per agent....Asta inseamna ca angajatorul se gandeste numai la el....Nu intru in polemici idioate,dar totul e gandit in asa fel incat nimeni sa nu poata sta mai mult de trei ani in HHRO.
Au fost multi care-ti dadea clasa si la vanzari si la prezentari si la oferte si la....tot. Singura ta meserie perfecta pe care-i facut-o a fost distrugerea altora.
Iar acum ,incet,incet te distrug astia si pe tine. Chiar daca te-ai zbatut sa faci cum au zis ei....
unguru' bulan Miercuri, 16 Aprilie 2014
Asa mai merge Micutule! So pa ei! Daca se mai gandeste vreun candidat sa se angajeze la uzina asta de dume sau e nebun sau i se spala creierasul la interviu..inchei cu binecunoscutul AMIN!
Micutul Miercuri, 16 Aprilie 2014
'"Unguras" drag cu sange de Dac ,fiecare moare pe limba lui. Eu stiu din experienta...Mai bine ca e asa...altfel era mai rau pentru mine. Barbosul care ne vegheaza tot timpul are grija de toti.Si la bine si la rau. Amin Mai ales de cei care cred ca totul e sigur in viata lor....stii la ce ma refer. Nimic nu e batut in cuie....doar Isus a fost si si-a dat viata pentru omenirea de rahat in care traim. Dar propovaduim cuvantul Lui, ne taram ca serpii sa pupam niste moaste ascunse de geamuri pupate de toti balosii, ne omoram sa luam apa sfintita care se strica dupa 3 luni( pe vremea mea apa sfintita era SFINTITA).Acum totul e comert si democratie. Mai ales in vanzari....Inclusiv ungurul blond ,dupa ce tacsu' a parasit firma oficial,s-a dat cu multiculturalii di Z.am.Zee. Daca-i intrebi care-i capitala Romaniei spun ca-i Budapesta. Noroc cu M.D ca au invatat drumul pana aici.....Niste Tarani :))))
unguru' bulan Miercuri, 16 Aprilie 2014

Hopa,hai ca m-am prins. Mai daunazi scria "top seller" din acvariul lui ca bihoreanul nostru, nici usturoi n-a mancat nici gura nu-i miroase.. Pai avem solutii la problema stimati tovarasi. Luati aminte si dati anunt de angajare pentru artisti-muzicieni-guristi. Si acum pentru ca nu-l cunosc pe tanarul jun din tinutul mai vestic decat mine, imi cer iertare fata de dansul si nu este cu trimitere catre el. Draga viitor fost coleg, ai grija ce canti la volanul masinii(de firma fireste) sa nu sune fals, in trecut objectul deplasarii era dotat cu microfoane si se auzeau si bashinile date in 3 octave( nu octavii, aia era doar una)

Si chiar m-am gandit ca ar fi oportun de angajat niste SALAM-isti sau GUTA-isti, mai sti?

Cu stima, Ciao

Micutul Miercuri, 16 Aprilie 2014
Care Salam ? Misu de la Valcea,Misu de la Craiova....Muguras de la Bacau...se gasesc si Veronei din Bucuresti....etc.Bravo lor...sa aduca fara numar..